statystyki

Od 2015 roku zmiany w specjalnym zasiłku opiekuńczym. Zobacz, kto go dostanie

autor: Agnieszka Brzostek19.12.2014, 07:00
Podatki, pieniądze

O przyznaniu prawa do zasiłku decyduje także kryterium dochodowe.źródło: ShutterStock

Od 2015 roku wniosek o specjalny zasiłek opiekuńczy będą mogły składać nie tylko osoby, które zrezygnowały z zatrudnienia, aby opiekować się osobą niepełnosprawną, ale również opiekunowie, którzy w ogóle nie podejmowali pracy. 

reklama


reklama


Nowe przepisy są wynikiem orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, który zakwestionował część nowelizacji ustawy o świadczeniach rodzinnych. Na jej podstawie osoby uprawnione do pobierania świadczenia pielęgnacyjnego utraciły je bezterminowo i ostatecznie.

Prawo do specjalnego zasiłku opiekuńczego przysługuje więc osobom innym niż te, które mają prawa do świadczenia pielęgnacyjnego, a mianowicie osobom, na których ciąży obowiązek alimentacyjny na podstawie przepisów Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Uprawnionymi do niego są także małżonkowie, którzy zrezygnują z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu sprawowania stałej opieki nad osobą legitymującą się:

  • orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności albo
  • orzeczeniem o niepełnosprawności, wobec której orzeczono też konieczność sprawowania stałej bądź długotrwałej opieki lub pomocy w związku z jej znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczność stałego współdziałania na co dzień jej opiekuna w procesie leczenia, rehabilitacji i edukacji.

Od 1 stycznia 2015 roku zmieniają się jednak przepisy i o zasiłek będą mogły się starać nie tylko osoby, które w celu sprawowania opieki zrezygnowały z pracy, ale także te, które z powodu sprawowania stałej opieki nad osobą niepełnosprawną w ogóle nie podjęły zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej. 

Ponadto od przyszłego roku o specjalny zasiłek opiekuńczy będą mogli ubiegać się również rolnicy, ich małżonkowie i domownicy.

O przyznaniu prawa do zasiłku decyduje także kryterium dochodowe - łączny dochód rodziny osoby sprawującej opiekę oraz rodziny osoby wymagającej opieki w przeliczeniu na osobę nie może przekroczyć kwoty 664 zł (wysokość na okres od 1 listopada 2014 r. do 31 października 2015 r.). Jeżeli próg ten zostanie przekroczony, zasiłek przysługuje, jeżeli uprawniony dostawał go w poprzednim okresie zasiłkowym.

Specjalny zasiłek opiekuńczy przysługuje w wysokości 520 zł miesięcznie.

Kto nie dostanie specjalnego zasiłku opiekuńczego

Jednak specjalny zasiłek opiekuńczy nie przysługuje, jeżeli osoba sprawująca opiekę:

  • ma ustalone prawo do emerytury, renty, renty rodzinnej z tytułu śmierci małżonka przyznanej w przypadku zbiegu prawa do renty rodzinnej i innego świadczenia emerytalno-rentowego, renty socjalnej, zasiłku stałego, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, zasiłku przedemerytalnego lub świadczenia przedemerytalnego,
  • podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z innych tytułów,
  • ma ustalone prawo do specjalnego zasiłku opiekuńczego lub świadczenia pielęgnacyjnego,
  • legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności.

Ponadto świadczenie to nie zostanie przyznane, gdy:

  • osoba wymagająca opieki została umieszczona w rodzinie zastępczej, z wyjątkiem rodziny zastępczej spokrewnionej, w rodzinnym domu dziecka albo - w związku z koniecznością kształcenia, rewalidacji lub rehabilitacji - w placówce zapewniającej całodobową opiekę, w tym w specjalnym ośrodku szkolno-wychowawczym, z wyjątkiem podmiotu wykonującego działalność leczniczą, i korzysta w niej z całodobowej opieki przez więcej niż 5 dni w tygodniu;
  • na osobę wymagającą opieki inna osoba ma ustalone prawo do wcześniejszej emerytury;
  • członek rodziny osoby sprawującej opiekę ma ustalone prawo do otrzymywania dodatku do zasiłku rodzinnego, specjalnego zasiłku opiekuńczego lub świadczenia pielęgnacyjnego;
  • na osobę wymagającą opieki jest ustalone prawo do otrzymywania dodatku do zasiłku rodzinnego, prawo do specjalnego zasiłku opiekuńczego lub prawo do świadczenia pielęgnacyjnego;
  • na osobę wymagającą opieki inna osoba jest uprawniona za granicą do świadczenia na pokrycie wydatków związanych z opieką, chyba że przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego lub dwustronne umowy o zabezpieczeniu społecznym stanowią inaczej.

Podstawa prawna

Ustawa z dnia 4 kwietnia 2014 r. o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów (Dz.U. 2014 poz. 567)

Ustawa z dnia 7 grudnia 2012 r. o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1548)

Ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz.U. 1964 nr 9 poz. 59)

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

reklama


Źródło:gazetaprawna.pl

Polecane

  • P(2015-09-15 12:04) Odpowiedz 60

    A czemu nie jest większy zasilek opiekuńczy na osoby starsze leżące? Ja opiekuje się niepełnosprawnym tatą leżącym i w ciągu dnia muszę się go tak nadżwigać, bo go poprawiać na łóżku podciągać. Przebierać z papmersów. Karmić. Latam przy nim nieraz od godziny po 4 rano. Co kilka minut. Przydał by się też większy zasiłek. Zwlaszcxza że mam dzieci.

  • Opiekun(2015-11-14 13:23) Odpowiedz 40

    Opiekuje się chorym Tata (nie zdolny do samodzielnej egzystencji pierwsza grupa inwalidzka) ma arytmie serca migotanie przedsionkow, miazdzyce , jest po trzech udarach, Parkinson i czerniak zlosliwy czyli pelna gama opiekuje się nim 24 godz na dobe zrezygnowałam z pracy bo nie było wyjścia obecnie jestem bez dochodu .Zlozylam wniosek o specjaly zasiłek opiekuńczy i przekroczyliśmy dochod o 14zl wiec zasiłek mi nie przysługuje. Poradzono mi ze mam myslec o sobie i isc do pracy a Tate oddac do DPSu. tylko będę musiala doplacic bo na zasiłek mamy za duzy dochod ale na dom opieki Tata ma za mala emeryture,ZWARIOWAC MOZNA jestem klebkiem nerwow kto wie czy nie padne wcześniej od Taty. nie mam na jedzenie a o oplatach nie wspomnę bo podstawa sa leki. I JAK TU ZYC W TYM NASZYM KRAJU? może chrych usypiac od razu bo wyjdzie taniej?Dodam ze raka tez nie chcą u Taty leczyc bo jest za bardzo schorowany mogę tylko patrzeć i czekac.JA JUZ NIE MAM SIL ALE MUSZE TO PRZETRWAC. DOBRZE ZE DZIECI POMAGAJA BO Z TEGO DOBROBYTU BYM PADLA Z GLODU. Mam nadzieje ze być może cos się zmieni a wszystkim ZDROWIA ZYCZE

  • asia(2015-03-25 19:27) Odpowiedz 31

    Mam chorą 85 letnią mamę Nie mogę iść do pracy bo trzeba 24godz na dobę na mamę uważać. Mąż pracuje i przekroczyło nam kryterium. Jestem nerwowo wykończona!

  • Żona chorego z głodową rentą.(2015-06-08 19:39) Odpowiedz 30

    Dlaczego pozbawia się ciężko pracujących opiekunów prawa do zasiłku opiekuńczego, jak taki opiekun pobiera np rentę chorobową. Przecież taki rencista też rezygnuje z pracy zarobkowej choć by na pół etatu. Jak taki rencista ma wyżyć i jeszcze się leczyć np za 800 zł i jeszcze opiekować się np jak ja chorym z Parkinsonem. Paranoja i barbarzyństwo.Powinno się wprowadzić instytucję zawodowego opiekuna osoby niepełnosprawnej w rodzinie. Przecież głodowa renta to nie jest do przeżycia. Wiecie ile kosztuje pobyt w domu starców i jak brakuje emerytury to gnębicie rodzinę. A teraz jak członek rodziny zapewnia takiemu choremu opiekę, to nie wiecie ile trzeba mu za jego ciężką pracę zapłacić???Jest asystent senatora i posła, a nie ma asystenta osoby naprawdę potrzebującej. Paranoja i chory system.

  • miriam(2015-05-26 09:56) Odpowiedz 20

    Świadczeniem to będzie dopiero jak osoba opiekująca się dostanie tyle pieniędzy ,że aby przeżyć miesiąc za 520 zł nie będzie musiała żebrać już po drugim tygodniu miesiąca. Kto z Państwa przeżyje miesiąc opiekując się starym za 520 zł , przecież nie mając innych dochodów trzeba zapłacić koszty utrzymanie , wyżywienia, załatwić opal, bo innych członków rodziny NIE MA, co jest jasne bo opiekun wtedy nie dostałby nawet tych 520 zł. Nowy prezydent powinien to załatwić i wyrównać do minimum socjalnego obowiązującego w Polsce czyli 1200 zł albo do podstawowego świadczenia a ZUS czyli 890 zł. Panie Duda, tysiące osób wegetuje , czekamy na decyzje.

  • Opieka nad mężem(2015-11-21 19:20) Odpowiedz 14

    Mam nadzieję że nasze państwo dostosuje się do wyroku Trybunału i opiekunowie dorosłych osób niepełnosprawnych będą mieć te 800 zl.jak obiecano.Tak samo ponosimy duże koszty zwiazane z niepełnosprawnością bliskiej osoby.Też chcemy godnego życia dla naszych bliskich.Życzę wytrwałości i cierpliwości w pokonywaniu barier życiowych jakie są nam stawiane.Pozdrawiam.

  • opiekun(2016-03-11 19:31) Odpowiedz 11

    A niektóży mają opiekuńcze i ręte osoby którą sie opiekują a tak naprawde nie robia tego tylko pija cały czas i sie smieja ze maja i nie musza pracowac , to jest horeeeeeeeeeeeeee i taki pijok ma ponad 2000 tysiące na miesiąc i sie smieje

  • Aneta i chory Filipek(2015-06-24 10:12) Odpowiedz 10

    Moj syn ma adtme z silnym refluksrm ciezko byl chory lezal na intensywnej terapi walczyl o zycie trwalo to wszystko 4 miesiace wkacu wyszlismy ze szpitala zaczelam ubiegac sie o zasilek pielegnacyjnyi opiekunczy bo jego miesieczne leczenie rzekraczalo moje kryteria dochodowe poniewaz nie mialam jeszcze raw o rodzinnego i alimentacyjnego bylam w trakce rozwodu zabrali mi wszystko wychouje 3 dzieci stanelam na komisje przyznli mojemu synkowi tylko zasilek ielegnacyjny a mi opiekunczy stwierdzili ze nie pniewa pol roczny synk z astma nie potrzebuje stalej opieki a ja moge is do pracy nie wem gdzie jest sprawiedliwosc w tym kraju miesieczni na leki i specjane mleko wydawalam pnad 300 zl a zasilku tylko 153 zl o tego jeszcze dwujka dzieci sama je wychowuje i jeszcze kaza isc do pracy . Niezaleznie od pogody czy jest duszno czy wilgotno moj synek mosi miec podawane leki a w dusznsciach byc inchalowany spejalnymi lekami nawet sterydami co czasem to ni pomaga i traiam z synkiem do szpitala lekarze w szpitalu byli tak pogubieni pdawaniem mu lekow tyle ich jest ze prosili o przypominanie dawek podawania mu ich i jak tu synek nie itrzebuje stlej opieki to jest chore!!!

  • dorosli niepelnosprawni.(2015-09-08 18:37) Odpowiedz 10

    guwno nie rzad dawno powiny byc swiadczenia dla opikunuw doroslych niepelnosprawnych.

  • magda(2016-02-26 11:38) Odpowiedz 12

    a ja jestem synową i opiekuję się moją tesciowa 24 h na dobę i mi nie przysługuje sie żaden zasiłek nie wiem dlaczego jest takie prawo ja muszę teściową umyc ubrac nakarmic to jest niesprawiedliwe!!!

  • magdalena(2015-07-26 15:12) Odpowiedz 10

    Żeby chociaz skladki byly odprowadzane by nie bylo luki. A tak? Nie ma zadnych perspektyw

  • opiekunki osub niepelnosprawnych(2015-11-23 09:04) Odpowiedz 00

    ruwno traktowac wszystkich niepelnosprawnych jak orzekl trybunal...tylko e orzeczenu powinno byc ze jest niesamodzelny do egzystencji...konec sporu...

  • Alina (2016-01-25 21:00) Odpowiedz 01

    Mam dwoje starszych i chorych rodziców. Sama wychowuję syna, który jeszcze się uczy. Nie załapię się na zasiłek, bo oboje rodzice ciężko pracowali i mają emerytury. Nawet jeśli rzucę pracę,to przekroczę próg dochodowy. Jednym słowem, jeśli chcę pomóc rodzicom, muszę żyć na ich koszt. Chcąc zachować pracę, muszę wynająć opiekunkę, która być może zażąda większego wynagrodzenia, niż wynosi moja wypłata. Cyrk i paranoja.

  • magdalena(2015-03-18 11:52) Odpowiedz 00

    Sprawuję opiekę nad dwojgiem rodziców. Jedno ma stopień znaczny, drugie umiarkowany. Według przepisów spełniam wszystkie warunki do otrzymania specjalnego zasiłku opiekuńczego poza właśnie kryterium dochodowym. Powiedziano mi, że gdzie w grę wchodzą niewielkie pieniądze tam prześwietlą cię od stóp do głów, natomiast gdzie obracają milionami nikt nie wnika na co i gdzie te pieniądze wędrują. Poza tym mam cierpliwie czekać bo może się coś w przepisach zmieni:)) Pytanie tylko na czyją korzyść.

  • pani(2015-02-10 22:52) Odpowiedz 00

    Sami biorą po 5000 tys co miesiąc . A dla nas mają resztki .

  • anastazja(2015-01-21 18:37) Odpowiedz 00

    Przy dzisiejszych przepisach wsparcie państwa w sprawowaniu opieki szybciej otrzyma wnuk na babcię, która mu jeszcze obiad ugotuje, kiedy on w tym czasie będzie dorabiał na czarno niz córka/syn sprawujący opieke nad swoim całkowicie niesamodzielnym rodzicem.
    Mamy przepisy służące cwaniakom i kombinatorom takim samym jak ci, którzy je tworzą.

  • Żaneta(2015-01-08 12:59) Odpowiedz 00

    Dla mnie to żadna zmiana,wielki chaos jak i tak są kryteria dochodowe.Zamiast pomagać to kombinują byle nie ucierpiał budżet!!!Szkoda pisać bo tylko nerwa mam;)

  • maryla1475(2014-12-28 20:44) Odpowiedz 00

    czy rolnicy dostaną specjalny zasiłek opiekuńczy ,czy znów zostaną na lodzie.Dlaczego osoby starsze wymagające opieki traktuje się w tak podły sposób.

  • Nicola988(2014-12-20 15:51) Odpowiedz 00

    Powinnam się ubezpieczyć nie w Skandii, ale zabezpieczyć u weterynarza,abym nie dostała wscieklizny

  • Nicola988(2014-12-20 05:53) Odpowiedz 00

    Interesujące dlaczego w tak krótkim czasie, jest tyle zmian w zasiłkach dla niepełnosprawnego bądź opiekuna ? Świetnie się manipuluje tymi zmianami. Niby coś się zmienia na korzyść, ale w efekcie skorzystają z tego nieliczni. I oto chodzi, żeby zrobić choremu wodę z mózgu. Pewnie prowadzone są jakieś nieoficjalne statystyki ile niepełnosprawnych, i w jakim wieku jeszcze się poniewiera w tym chorym kraju. I gra się na zwłokę, ustalając jakieś zmiany w przepisach, aby coraz więcej chorych się wykruszyło.Dlaczego w tym kraju Kościół jest taki uprzywilejowany i sponsorowany ? To są jakieś święte krowy ?