statystyki

Polskim emerytom brakuje pieniędzy. Aż 20 proc. żałuje, że nie wyjechała z kraju

05.10.2014, 11:03; Aktualizacja: 05.10.2014, 11:24
Emeryt

Niemal 47 proc. emerytów chętnie dorabiałoby do emeryturyźródło: ShutterStock

Jak pokazały badania przeprowadzone przez IMAS International na zlecenie Grupy Ubezpieczeniowej Europa, polscy emeryci nie są zadowoleni ze swojej sytuacji. Środki, które wypłaca ZUS, w większości przypadków nie wystarczają im na zaspokojenie potrzeb. Aż 20 proc. z nich żałuje, że nie wyjechała z Polski

Reklama


Reklama


Badanie, o którym pisze gazeta.pl, potwierdza złą sytuację finansową polskich emerytów. 13 proc. z nich podejmuje dodatkowe zajęcia, aby zapewnić sobie godziwy standard życia. Niemal 47 proc. chętnie dorabiałoby do emerytury, gdyby mieli taką możliwość lub gdyby pozwalał im na to stan zdrowia.

14 proc. emerytów przyznaje, że zdarza im się prosić o finansowe wsparcie znajomych, rodzinę lub instytucje charytatywne. Drugie tyle chciałoby prosić o pomoc, ale nie wie, do kogo się zwrócić, lub nie pozwala im na to duma.

Pokolenie dzisiejszych emerytów twierdzi, że nie miało możliwości oszczędzania (45 proc.) lub liczyło na emeryturę z ZUS (34 proc.), a niemal połowa deklaruje, że po prostu nie było ich na to stać.

Dzisiaj nadal 70 proc. aktywnych zawodowo Polaków nie oszczędza na swoją emeryturę. Aż jedna piąta w ogóle nie zamierza dodatkowo oszczędzać, licząc na emeryturę z ZUS i OFE. Prawie 72 proc. chciałoby odkładać, ale nie ma na to środków, 15 proc. chce oszczędzać, ale dopiero za jakiś czas, kiedy nacieszy się życiem.

Reklama


Źródło:Media

Polecane

  • ewer(2014-10-05 21:13) Odpowiedz 10

    Kwota wolna od podatku-żenujaco niska
    100 euro miesięcznie dla zydów,a waloryzacja 28 zł dla Polakow

  • 39-latek(2014-10-07 09:19) Odpowiedz 10

    Nie szkodzi, że przeciętny emeryt nie ma się za co leczyć i je ochłapy. Ważne, że Tusk potrafił się ustawić. W wieku 62 lat emerytura ok. 80tys. złotych miesięcznie. W końcu sobie na to "zapracował".

  • Emeryt(2014-10-05 16:57) Odpowiedz 00

    Irek,
    Rzad podniesie wiek emerytalny do 75 lat i 99% nie dożyje emerytury.

  • Yogi(2014-10-06 10:46) Odpowiedz 00

    POlscy emerytyci jak i mlodziez powinna sie cieszyc iz PIS nie rzadzi. Bo jakby zly Kaczar zostal premierem to by OFE zlikwidowal jak jego kolega Orban, podatki by podnosil tylko, i co najwazniejsze by sie z nas za granica smiali ze kartofel. A tak mamy PO ktora jest parta liberalna dzieki czemu mamy najnizsze podatki w historii, a mlody czlowiek co jedzie na zmywak do Anglii to wyrusza z glowa podniesiona do gory bo moze sie pochwali iz wyjezdza z zielonej wyspy Wesolego Donka ktorego za granica lubia i po ramieniu poklepia.

  • 81(2015-04-04 12:13) Odpowiedz 00

    Co z Polski zostało?
    Tylko uprzywilejowani Tuskoebusa , na których robić mamy do wieku 67 lat , bez pracy.

  • kodiak(2014-10-06 14:32) Odpowiedz 00

    Ale rząd zleci kolesiom wybudowanie orlików dla seniorów za spore miliony, mogą na nich iść się wypoasać, jak nie mają co do garnka włożyć.

  • Max(2014-10-06 12:50) Odpowiedz 00

    Jaki rząd takie państwo.

  • karol(2014-10-06 12:03) Odpowiedz 00

    I kto się tym przejmie ?
    Na pewno nikt z rządu obecnego , ani przyszłego.
    Dopóki emeryci wzorem matek i roszczeniowych rodziców nie zrobią tak jak oni to znaczy nie zablokują korytarzy sejmowych tak długo polskie państwo , tak bardzo chrześcijańskie będzie patrzeć jak nędznie żyje parę milionów emerytów.
    Ciągle państwo bez żadnej kontroli i kryterium finansowego rozdaje bezmyślnie biednemu ale i bogatemu rodzicowi , nasze wspólne pieniądze. Dziwne że rząd obchodzi los tylko rodziny z dziećmi , niekoniecznie biednej , a nie da godnie żyć emerytowi za ścianą.
    Rząd potrafi z dnia na dzień znaleźć pieniądze na becikowe , zasiłki , macierzyńskie , urlopy , zwolnienia z podatku , a nie ma na godziwą waloryzacje.
    A może by tak wzorem roku rodziny , zrobić rok emeryta i rencisty i zrobić naprawdę godziwa waloryzacje . Na pewno pieniądze sie znajda . Traktujmy wszystkich sprawiedliwie
    A tak na marginesie emeryci i renciśći zróbcie coś i nie dajcie sobą pomiatać.

  • emeryt(2014-10-06 11:25) Odpowiedz 00

    ale za to PO wybuduje na zlecenie unii stadiony dla seniorów, przecież to najważniejsza inwestycja w Polsce, bo gdy Tusk się zestarzeje, to gdzie będzie grał

  • Znawca(2014-10-06 10:49) Odpowiedz 00

    Co z Polski zostało?
    Tylko uprzywilejowani Tuskoebusa , na których robić mamy do wieku 67 lat , bez pracy.

  • autor(2014-10-07 09:27) Odpowiedz 00

    a taki knur Kalisz, poseł Kalisz, śmie jeszcze bredzisz iż zarobki posłów (w sumie 9 tys. miesięcznie) uwłaczają ich godności. Poza tym, bredzi że zarobki prawników rzędu kilkudziesięciu tysięcy miesięcznie to rzecz naturalna i tyle powinien zarabiać poseł. To jest już szczyt bezczelności, to już kwalifikuje się do zlania mordy Kaliszowi !!!
    To nie jest naturalne, były takie dysproporcje między "goovnorobami", a rzetelnymi fachowcami, rolnikami, którzy wytwarzają konkretne dobra za 1,5 czy nawet 3 tysiące miesięcznie !!!

  • Antoni Kosiba(2014-10-06 08:08) Odpowiedz 00

    Nie rozumiem jednej rzeczy, gdzie są dzieci i wnuki tych emerytów???

    Może obecni rodzice studentów, którzy mają po przeciętnie 50 -55 lat zastanowią się i zamiast sponsorować swoim "pociechom" codzienne imprezy na studia, samochody i smartfony, a pózniej mieszkania, domy, meble, wyjazdy zagraniczne itd, pójdą po rozum do głowy i zaczną oszczędząc, żeby na stare lata nie obudzić się rękę w nociku, ho hi hi :)

  • Irek(2014-10-05 12:10) Odpowiedz 00

    A co bedzie ja dzisiejsze 30-40latki pojda na emeryture a bedzie ona wynosci mniej NIZ POLOWE obecnej!!!

  • wtf(2014-10-07 09:42) Odpowiedz 00

    Jeżeli Tusk pożyje 82 lata, to zgarnie 20x12 emerytur po 80tys. złotych, co daje nam sumę 19,2 mln złotych.
    Przeciętny emeryt uzbiera do 82 roku życia tylko 15 lat emerytury po 1200zł powiedzmy, co daje sumę 216 tys. złotych, czyli niespełna trzy miesięczne emerytury waszego ukochanego wodza Tuska, na którego głosowaliście "ręcami i nogami".

  • sn(2014-10-07 03:46) Odpowiedz 00

    Rząd robi dobrze mld-erom za 3 ,3 mld , to skąd pieniądze w budżecie na em. renty ,leki ,opiekę itp.
    Kom.n/w
    Widać jak lobbiści ( w UE jest ich ponad 10 tys.info media francuskie) nasi i zagraniczni są skuteczni , nawet potrafią opóźniać ustawy , nie wierzę, aby nasi aż tacy byli nie udaczni w Rządzie ,bez pobranych profitów, nie kręcili lodów !!!???. To jest rozkradanie z kpieniem nam w nos z uśmiechem na ustach ,bo twierdzą że na nic nie ma kasy ( szpitale, ulgi leki apteki, em. i rencistom podwyżka 35 zł/m-c , głodne dzieci w szkołach , żłobki, przedszkola itp), a tu proszę MF,RCL nie dopilnowało wydania ustawy za 3,3 mld strat rocznie do budżetu(brak winnych i kar) , to jest Rząd. Kto na nich POpartych jeszcze głosuje, ludzie opamiętajcie się , widać jak się rozbisurmanili i w biały dzień jak nas dołują !!!

  • koko(2014-10-05 22:09) Odpowiedz 00

    zapraszam do dorset.Zostawic ten chory kraj i spiepszać...taka moja rada

  • oszukana(2014-10-07 00:23) Odpowiedz 00

    Większosć polskich emerytów to już biedaki. To jest skandal, b y emeryt miał przeżyć za 1100-1200zł emerytury przy obecnej drożyźnie dosłownie wszystkiego!
    Ja też szalenie żałuję, że jeszcze nie wyjechałam z tego kraju. Ale już planuję ten wyjazd z całą moją rodzinką i dziećmi, Tu już nie daje się żyć. Nie chcę by moje dzieci dorobiły się tylko garba, tak jak ja - za kilkadziesiąt lat pracy!
    Niech sobie zostaje sama elita bogaczy i niech sama na siebie zarabia. Zobaczymy, czy wtedy będzie dorabiała się w takim tempie, jak teraz, he he he...

  • woj.(2014-10-06 19:31) Odpowiedz 00

    Jewreje powoli dopinają swego.

  • Godna starość ...(2014-10-06 22:12) Odpowiedz 00

    Polityka prorodzinna może pomoże i będzie się rodzić więcej dzieci, które jak dorosną to i tak wyjadą, bo będą chciały mieć godną starość ... a takiej w naszym kraju mieć nie będą ...

  • remer 07.10.2014(2014-10-07 09:07) Odpowiedz 00

    Przecież piszą, ze emeryci maja takdobrze, że dostana aż 36 zł rewaloryzacji!. Co zrobią emeryci z tak duża sumą, chyba się z radośći ...schleją, tyle forsy!.