statystyki

W Wielkiej Brytanii spada bezrobocie i liczba wnioskujących o zasiłek

28.09.2014, 08:37; Aktualizacja: 28.09.2014, 08:51
Wielka Brytania

Wielka Brytaniaźródło: ShutterStock

Liczba bezrobotnych w Wielkiej Brytanii, którzy wnioskowali o przyznanie zasiłku była w styczniu 2014 roku o ponad 330 tys. niższa niż w styczniu 2013 roku.

Reklama


Reklama


Spadek liczby wnioskujących o przyznanie zasiłków był jeszcze bardziej widoczny w porównaniu za styczniem 2012 roku. Wówczas liczba wniosków zmniejszyła się o ponad 400 tys.

Z danych Office for National Statistics wynika, że wskaźnik Claiment Count (oznaczający liczbę bezrobotnych wnioskujących o zasiłek nazywany Jobseeker’s Allowance) systematycznie spada. W lipcu 2014 roku o Jobseeker’s Allowance wnioskowało tylko niewiele ponad milion osób.

Tak znaczące zmiany w liczbie wnioskujących mogą wynikać ze zmiany wymogów dla osób chcących otrzymywać wsparcie od Państwa w postaci zasiłku. Z powodu zaostrzenia wymagań w 2013 roku odrzuconych zostało ponad 870 tys. wniosków.

Co równie ważne, sankcje dotknęły nie tylko Brytyjczyków, ale także imigrantów. Przykładowo, imigrant może starać się o zasiłek, jeśli przebywa na terenie Zjednoczonego Królestwa co najmniej 3 miesiące.

 Tak duża liczba odrzuconych wniosków oraz restrykcyjne wymagania Job Centre mogą skutecznie zniechęcać osoby bezrobotne do ubiegania się o zasiłek.

Należy również zwrócić uwagę na systematyczną poprawę sytuacji na rynku pracy w Wielkiej Brytanii.

W okresie kwiecień-czerwiec 2014 roku liczba osób bezrobotnych w wynosiła niewiele ponad 2 mln. Oznacza to spadek w porównaniu z analogicznym okresem 2013 roku o 437 tys. 

O zasiłek Jobseeker’s Allowance może wnioskować każdy bezrobotny, który zgłosi się do Job Centre, jest gotowy do podjęcia pracy i aktywnie jej poszukuje.

Musi on odwiedzać Job Centre zwykle co dwa tygodnie i dokumentować poszukiwanie zatrudnienia. Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku bezrobotny otrzymuje co najmniej 57,35 GBP tygodniowo.

Należy tu jednak zaznaczyć, że brytyjski system zasiłków jest o wiele bardziej rozbudowany. Ponadto Jobseeker’s Allowance nie wpływa na inne świadczenia, na przykład dodatek na dzieci (Child Benefit, child tax credit, itp.).

Dominika Staniszewska, Sedlak & Sedlak

Reklama


Źródło:wynagrodzenia.pl

Polecane

  • kto tą Polska zarządza???(2014-09-28 09:57) Odpowiedz 00

    Jak oni to robią???
    U nas 5 milionów bezrobotnych, z czego 2 miliony wyeksportowanych na wyspy. A oni potrafili wchłonąć te 2 miliony i dalej zmniejszać swoje bezrobocie.

  • Nierozrzutny.pl(2014-09-28 18:26) Odpowiedz 00

    Niskie podatki dochodowe (wysoka kwota od podatku), niski ZUS, łatwość prowadzenia biznesu, brak przerośniętej biurokracji, przyjazność urzędów, proste i stabilne prawo = to czego ma w Polsce a jest w UK.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane