statystyki

25 zł za kartę parkingową dla niepełnosprawnego? Ministerstwo Finansów: za mało

autor: Michalina Topolewska04.06.2014, 07:00; Aktualizacja: 04.06.2014, 07:11
Miejsce parkingowe dla osoby niepełnosprawnej

Miejsce parkingowe dla osoby niepełnosprawnejźródło: ShutterStock

Resort pracy chce, aby osoba niepełnosprawna lub jej opiekun zapłaciła 25 zł za wydanie nowej karty pozwalającej parkować na tzw. kopercie. Tymczasem zdaniem ministra finansów opłata powinna być wyższa.

Reklama


Reklama


Od 1 lipca zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące korzystania z kart parkingowych. Zmieniają się nie tylko zasady regulujące ich uzyskanie (karty będą wydawane na czas określony, a docelowo utworzony zostanie centralny rejestr wszystkich osób posiadających karty), ale także sam dokument, który trzeba posiadać, aby parkować na uprzywilejowanych miejscach. Kartę według nowego wzoru będą wyrabiać nie tylko te osoby, które zgłoszą się po nią po raz pierwszy, ale też ci, którzy obecnie z niej korzystają. Karty będzie można wymieniać do końca listopada.

Do tego, aby nowe regulacje związane ze zmianą ustawy o ruchu drogowym weszły w życie, konieczne jest wydanie rozporządzeń, które będą określać m.in. zasady dystrybucji nowych blankietów, wzór karty, tryb jej wydawania i zwrotu oraz wysokość opłaty za wyrobienie. 

- Mimo że został niecały miesiąc do wejścia w życie nowych przepisów, wciąż nie wiemy, jak dokładnie będzie wyglądało wydawanie nowych kart. Obawiam się, że pojawią się one na ostatnią chwilę – przyznaje Danuta Buczyłko, przewodnicząca miejskiego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności w Olsztynie.

Jak dotąd rozporządzenia regulujące kwestię nowych kart parkingowych dla niepełnosprawnych znajdują się w konsultacjach. Zgłaszane uwagi dotyczą m.in. wysokości opłaty za kartę. Zgodnie z propozycją Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej miałaby ona wynosić 25 zł. Ministerstwo Finansów twierdzi jednak, że taka opłata byłaby za niska. Dlaczego? Resort finansów wylicza, że całkowity koszt obsługi administracyjnej związanej z wydawaniem kart wyniesie tylko w 2014 roku 12,4 mln zł. Tymczasem dochody z opłat są szacowane na 10 mln zł. 

Resort finansów proponuje więc podwyższenie opłaty zwracając przy tym uwagę, że maksymalnie może ona wynosić 1 proc. przeciętnego wynagrodzenie z roku poprzedniego. A skoro przeciętne wynagrodzenie w 2013 roku wynosiło 3191,93 zł, to opłata pobierana za wydanie nowej karty parkingowej mogłaby wynieść prawie 32 zł. 

Na podwyżkę nie zgadza się jednak resort pracy, który argumentuje, że 25 zł jest kwotą w pełni uwzględniającą koszty związane z produkcją i dystrybucją karty.

Kto po zmianie przepisów będzie uprawniony do karty parkingowej
•    Osoba ze stwierdzonym znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności mająca znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania;
•    Niepełnosprawne dziecko, które nie skończyło 16 lat i ma znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania;
•    Placówka zajmująca się opieką, rehabilitacją lub edukacją osób niepełnosprawnych z problemami w poruszaniu się.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło: gazetaprawna.pl

Polecane

  • jura(2014-06-04 09:06) Odpowiedz 00

    Po co nam państwo które tylko bierze ?

  • POlak(2014-06-04 10:39) Odpowiedz 00

    Marek z IP: 79.191.192.* (2014-06-04 10:09)

    ta jasne przy rencie 656 zł pewnie masz samochód.

  • gosc(2014-06-04 07:50) Odpowiedz 00

    Karta powinna być wydawana po kosztach;
    czy MF zapomniało że starostwa musiały zwracać kierowcom zawyżone opłaty za wydanie chyba karty pojazdu ? I oczywiście był płacz, że muszą zwracać pieniądze; ale jak brali to było dobrze !!!
    Dlaczego nasze państwo jest tak chciwe i chce na każdym kroku wyciągnąć jak najwięcej pieniędzy od obywateli; niech zajmie się likwidacją przywileji i zwolnień podatkowych;
    niech podatki zaczną płacić rolnicy, europarlamentarzyści !!!

  • komtur(2014-06-04 07:55) Odpowiedz 00

    Uposledzeni umyslowo poslowie parkuja za darmo gdzie chca i kiedy chca !!!

  • Karina(2014-06-04 12:54) Odpowiedz 00

    Nie trzeba mieć samochodu, aby posiadać kartę parkingową. Osobę niepełnosprawną może wieźć jakikolwiek kierowca i korzystać z przywileju parkowania na kopercie. Karta jest dla konkretnego człowieka (wpisane jest imię i nazwisko), a nie dla samochodu.

  • Marek(2014-06-04 10:09) Odpowiedz 00

    Karta parkingowa przy rencie 656 złotych mało kosztuje pisze ten który dużo ma pieniędzy co ma wspólnego średnia krajowa do opłat dla niepełnosprawnych .Wiadomo,jest wtedy dla nagrody dla VIPÓW i przywileje za bieda płacz płać draństwo

  • ejcik(2014-06-04 10:23) Odpowiedz 00

    Zamienił stryjek siekierkę na kijek, a Tusk Rostowskiego na Szczurka! Może być tylko gorzej, bo JVR steruje z tylnego siedzenia, a Szczurek to klon JVR i jego pomazaniec :((

  • am(2014-06-04 15:40) Odpowiedz 00

    Tu się dyskutuje ile karta ma kosztować. Najpierw rządzie zweryfukujcie renty. Kto pracuje , bo jest w stanie ,to najwyzej cześciowa niezdolnosc do pracy i już. Dosyć cwaniactwa z tymi grupami . Wokół mnie pracuje ogrom
    niepełnosprawnych - sprawnych . PFRON wywala ogrom pieniędzy , Mopry też ,bo nie obowiązuje dochód , to jest skandal . Niekiedy widzimy , jakie dochody osiagają te osoby łącznie z rentą i przywilejani z PFRON i MOPR. Wszystko prawie za darmo , kupują samochody, domy budują , przejazdy , nauka z PFRON,wczasy z MOPRU itd,( akurat teraz sami wysyłają do domów zawiadomienia o bepłatnych wczasach dla takich , co udają chorych ) Jak ten zdrowy patrzy na to żałuje ,że się nazywa zdrowy , bo całe życie musi wszystko opłacać sam z tych nędznych pieniędzy, niekiedy emerytury nie doczeka. 20 lat patrzenia wystarczy ,aby tak napisać.

  • AB(2014-06-04 21:24) Odpowiedz 00

    Niestety. Mam na swoim osiedlu (Sady Żoliborskie W-wa) też paru "inwalidów".
    Motamy się codziennie by jakieś miejsce znależć a zupełnie zdrowy "inwalida" śmieje sie z nas, bo zawsze ma miejsce i to szerokie, nikt mu drzwi nie wgniecie.
    Czasami jedynie jak pochleje to ma przez kilka dni niesprawność ruchową.
    Aby im inny prawdziwy inwalida miejsca nie zają, na znakach informacyjnych nr rejestracyjneswych aut wypisali. Nasze pisma do administracji osiedla bez odpowiedzi.
    Dla ew. następnych cwaniaczków podaje adres parkingu: Krasińskiego 38b oczywiscie stolica.

  • drukarz(2014-06-07 12:53) Odpowiedz 00

    25 złotych za udokumentowanie inwalidztwa, ale udokumentowanie obywatelstwa polskiego już za darmo. Ja się tylko pytam, od czego jest Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych zwany państwowym? . W naszym państwie mamy wiele profesji, gdzie wymaga się legitymacji, kart, przepustek, identyfikatorów, których wzory zmienia się co kilka lat, a kto za to płaci? oczywiście budżet państwa. Ale nie niepełnosprawni - ta grupa społeczna sama będzie opłacać koszty produkcji kart? chyba ktoś przesadza. Albo znowu ktoś chce "ustawić przetarg" na produkcję tych kart - bo przecież interes będzie się kręcił i co pięć lat inwalidzi zapłacą 32 i więcej za wydanie karty.

  • wspomagam.org(2014-06-05 20:33) Odpowiedz 00

    By żyło się lepiej...

  • emeryt(2014-06-22 08:44) Odpowiedz 00

    Moje pytanie dotyczy Jeleniej Goer gdzie zle interpretuja komu nalezy sie karta parkingowa otoz informuja ze karte otrzyma osoba tylko o znacznym stopniu niepelnosprawnosci

  • Kazimierz(2014-06-22 13:22) Odpowiedz 00

    W 198 roku uległem wypadkowi na skutek czego przeszedłem kilka operacji i mam usunięty prawy staw kolanowy. Komuniści przez wiele wiele lat nakazywali zgłaszać się najpierw: raz na rok, później co dwa lata na komisję lekarską gdzie były wydawane ponowne orzeczenia i tak w kółko. Jakby ten staw kolanowy miał odrosnąć!!!.
    Od kilkunastu lat mam stałą grupę... i okazuje się, że aby otrzymać kartę parkingową znowu co 5 lat trzeba będzie udowadniać czy aby przypadkiem staw kolanowy się nie zregenerował. Tym którzy to wymyślili - życzę, aby przeszli takie piekło jak ja i aby teraz musieli być w moim położeniu.