statystyki

Świadczenie pielęgnacyjne: Opiekunowie nie mogą liczyć na rekompensatę za opóźnienie w wypłatach

autor: Michalina Topolewska10.02.2014, 07:05; Aktualizacja: 13.03.2014, 17:32
 • Wyślij
 • Drukuj
podatki

Wójt, burmistrz lub prezydent miasta odprowadzą za opiekuna składki na ubezpieczenia społeczne od zaległych świadczeń.źródło: ShutterStock

Opiekunowie, którzy odzyskają świadczenie za pielęgnację niepełnosprawnego krewnego, raczej nie mogą liczyć na rekompensatę za opóźnienie.

Najwcześniej na przełomie marca i kwietnia mogą wejść w życie przepisy przywracające wsparcie osobom, które utraciły świadczenie pielęgnacyjne. Rząd nie rezygnuje też z kolejnej zmiany zasad przyznawania tej formy opieki. Jak zapowiada Elżbieta Seredyn, wiceminister pracy i polityki społecznej, prace nad obydwoma projektami mają być prowadzone równocześnie.

Zdecydują konsultacje

Realizujący wyrok Trybunału Konstytucyjnego (sygn. akt K 27/13) projekt ustawy o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów nie tylko na nowo przywróci tym osobom pomoc, ale też pozwoli im odzyskać niewypłacane od ponad siedmiu miesięcy wsparcie. Część z nich zastanawia się, czy do tej kwoty byłyby naliczane odsetki za zwłokę. Elżbieta Seredyn, odpowiadając na pytania posłów, wskazała, że projekt nie przewiduje ich wypłacania. Zapowiedziała jednak, że kwestia ta będzie poruszona w trakcie konsultacji projektu.

Natalia Siekierka, zastępca kierownika działu świadczeń Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej we Wrocławiu, zwraca uwagę, że przepisy ustawy z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 1456) nie przewidują wypłaty odsetek w takich sytuacjach.

– Są one naliczane jedynie w przypadku nienależnie pobranych świadczeń. Poza tym trudno tu mówić o zwłoce w wypłacie, bo decyzje przyznające pomoc opiekunom wygasły z mocy prawa – dodaje.

Marzena Szuleta, kierownik biura świadczeń rodzinnych Urzędu Miasta w Kaliszu, podkreśla, że odsetki nie są naliczane również, gdy świadczenia są przyznawane w wyniku odwołania, np. do sądu administracyjnego, i są wypłacane za okres kilku miesięcy. – Jeżeli w ustawie wprowadzającej zasiłki nie znajdzie się wyraźny przepis dotyczący odsetek i ich wysokości, to nie będzie podstaw do ich naliczenia – podsumowuje.

Będą składki

Elżbieta Seredyn poinformowała też, że zaległe świadczenia otrzymają ci opiekunowie, którzy przestali się zajmować niepełnosprawnym członkiem rodziny z powodu jego śmierci. W takim przypadku otrzymają zwrot za okres między 1 lipca 2013 r., kiedy z powodu niekonstytucyjnej zmiany przepisów utracili świadczenie, a dniem zgonu krewnego.

Ponadto wójt, burmistrz lub prezydent miasta odprowadzą za opiekuna składki na ubezpieczenia społeczne od zaległych świadczeń. Z kolei składki do NFZ będą przekazywane tylko w odniesieniu do bieżących wypłat.

Dwa projekty

Konieczność realizacji wyroku trybunału spowodowała, że resort pracy przerwał na pewien czas przygotowywanie nowelizacji ustawy o świadczeniach rodzinnych w zakresie zmiany zasad przyznawania świadczenia pielęgnacyjnego. Projekt zakłada, że otrzymanie wsparcia będzie uzależnione od zaliczenia podopiecznego do jednego z pięciu stopni specjalnej skali. Ma ona wskazywać na poziom opieki, jakiej niepełnosprawny krewny wymaga na co dzień. Wysokość świadczenia też ma być zróżnicowana w zależności od tej skali.

Resort pracy chce, aby obydwa projekty jednocześnie trafiły do Stałego Komitetu Rady Ministrów, a następnie pod obrady rządu. Przy czym zmiany związane ze świadczeniem pielęgnacyjnym miałyby wejść w życie na początku przyszłego roku.

Zaległa pomoc na razie bez odsetek

– W takiej sytuacji konieczne będzie wskazanie, czy osoby uprawnione do zasiłku dla opiekuna będą mogły dalej go otrzymywać, czy będą musiały ubiegać się o świadczenie pielęgnacyjne na nowych zasadach – uważa Natalia Siekierka.

Etap legislacyjny

Konsultacje projektu ustawy

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
 • Wyślij
 • Drukuj
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 25

 • 1: Opiekunka matki z IP: 185.40.115.* (2014-04-05 14:55)

  Byłam zarejestrowana w urzędzie pracy na ten czas co nie bylo świadczeń, czy teraz zwrot bedzie mi się należał, czy bede mogla sie ubiegać o zwrot, prosze o odpowiedz.

 • 2: ja z IP: 77.87.218.* (2014-03-09 12:53)

  ja to czkalam, a teraz juz nie czekam, bo uwazam, ze nasz rzad jakos sobie poradzi i nie wyplaci nam tych swiadczen z uwagi na brak pieniedzy w budzecie

 • 3: danuta z IP: 109.95.88.* (2014-03-04 11:34)

  tym opiekunom ,którym zabrano świadcz. pielęgn, nieprawnie jak T.K. orzekł rząd powinien automatycznie bez żadnych warunków przywrócić,wypłacić z odsetkami,ipłacić na bieżąco,tak jak mieli ich niepełnosprawni orzeczenia wcześniej wystawione,natomiast nowe warunki,nowe przepisy,skala Bartela itd.mogłaby obowiązywać opiekunów początkujących,nowych,poraz pierwszy starających się od nowego roku 2014,sprawiedliwie,anie wymyślanie i gnębienie na nowo.takie rodziny mają dość losu choroby.

 • 4: TAJ77 z IP: 87.205.196.* (2014-02-28 16:24)

  DO PZPR KIEDYŚ SIEDZIELIŚMY NA DRZEWACH.. WIĘC *********** NA DRZEWO!

 • 5: Jo z IP: 84.39.172.* (2014-02-24 19:35)

  ...No i mam podpowiedz dla naszego" GENIALNEGO" rządu: zróbcie igrzyska olimpijskie w 2022 r a POLACY niech robią zrzutę m.in ze świadczeń pielęgnacyjnych!!! NAJPIEWRW ZADBAĆ O OBYWATELI A POTEM MYŚLEĆ O IGRZYSKACH -DEBILE!!!

 • 6: Jo z IP: 93.154.168.* (2014-02-24 17:11)

  Bez pieniactwa PROSZĘ!!! Pisze KTOŚ TERAZ w tym artykule o UP??? NIE! ROBIĄ COŚ W KOŃCU??? TAK! Więc po te nerwy??? CZEKAJMY!

 • 7: opiekun z IP: 83.23.96.* (2014-02-21 06:09)

  bo w tym kraju nic sie nie zmieni az do momentu kiedy partie polityczne nie zaczna sie utrzymywac ze skladek swoich czlonkow a nie z kasy panstwa , pisza o oszustwie wiec ja sie spytam ktorego z politykow nie mozna tak nazwac? w koncu sa to podobno przedstawiciele nas wyborcow tylko ze jako nasi przedstawiciele jakos malo dla nas robia , po co nam byla ta EU skoro nie mamy zadnych praw jakie maja ludzie mieszkajacy na terenie innych panstw UE ,wiekszosc tu ma pretensje o brak dofinansowania za opieke a co z zaliczeniem okresu opieki do wyslugi lat pracy? kazali nam tyrac do 67 roku zycia a co z tym okresem kiedy czlowiek nie pozbawiony ludzkich uczuc poswieca sie dla wlasnych rodzicow ? czy tak postepuje sie z obywatelem z panstwie podobno demokratycznym ?

 • 8: ANNA z IP: 159.205.207.* (2014-02-19 10:14)

  Po bezprawnym odebraniu mi świadczenia pielęgnacyjnego, aby zabezpieczyć sobie ubezpieczenie zdrowotne zarejestrowałam się w GUP. Teraz dowiaduję się, że takim jak ja nie zostanie przywrócone i zwrócone zaległe świadczeni ponieważ wyraziłam gotowość do pracy, a co ja miałam zrobić, jeszcze w tej ciężkiej sytuacji zostać bez ubezpieczenia zdrowotnego. W UP żadnej propozycji pracy nie dostałam, a nawet gdybym dostała to najprawdopodobniej musiałabym z niej zrezygnować. Błędne koło. Niech mi ktoś powie w jaki sposób przy braku środków finansowych mam zabezpieczyć sobie ubezpieczenie zdrowotne w mojej sytuacji.

 • 9: matka z IP: 46.186.43.* (2014-02-16 09:49)

  Nasz Rząd ma nas opiekunów głęboko w d... skoro mamy odpowiedż z TK a rząd nic nie robi tylko każe nam czekać to tak jak napisałam wcześniej trzeba wysłać to do Strasburga

 • 10: matka z IP: 46.186.43.* (2014-02-16 09:33)

  wykluczeni opiekunowie to nadaje sie tylko teraz do Strasburga

czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP