statystyki

Świadczenie pielęgnacyjne: Opiekunowie nie mogą liczyć na rekompensatę za opóźnienie w wypłatach

autor: Michalina Topolewska10.02.2014, 07:05; Aktualizacja: 13.03.2014, 17:32
 • Wyślij
 • Drukuj
podatki

Wójt, burmistrz lub prezydent miasta odprowadzą za opiekuna składki na ubezpieczenia społeczne od zaległych świadczeń.źródło: ShutterStock

Opiekunowie, którzy odzyskają świadczenie za pielęgnację niepełnosprawnego krewnego, raczej nie mogą liczyć na rekompensatę za opóźnienie.

reklamareklama


Najwcześniej na przełomie marca i kwietnia mogą wejść w życie przepisy przywracające wsparcie osobom, które utraciły świadczenie pielęgnacyjne. Rząd nie rezygnuje też z kolejnej zmiany zasad przyznawania tej formy opieki. Jak zapowiada Elżbieta Seredyn, wiceminister pracy i polityki społecznej, prace nad obydwoma projektami mają być prowadzone równocześnie.

Zdecydują konsultacje

Realizujący wyrok Trybunału Konstytucyjnego (sygn. akt K 27/13) projekt ustawy o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów nie tylko na nowo przywróci tym osobom pomoc, ale też pozwoli im odzyskać niewypłacane od ponad siedmiu miesięcy wsparcie. Część z nich zastanawia się, czy do tej kwoty byłyby naliczane odsetki za zwłokę. Elżbieta Seredyn, odpowiadając na pytania posłów, wskazała, że projekt nie przewiduje ich wypłacania. Zapowiedziała jednak, że kwestia ta będzie poruszona w trakcie konsultacji projektu.

Natalia Siekierka, zastępca kierownika działu świadczeń Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej we Wrocławiu, zwraca uwagę, że przepisy ustawy z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 1456) nie przewidują wypłaty odsetek w takich sytuacjach.

– Są one naliczane jedynie w przypadku nienależnie pobranych świadczeń. Poza tym trudno tu mówić o zwłoce w wypłacie, bo decyzje przyznające pomoc opiekunom wygasły z mocy prawa – dodaje.

Marzena Szuleta, kierownik biura świadczeń rodzinnych Urzędu Miasta w Kaliszu, podkreśla, że odsetki nie są naliczane również, gdy świadczenia są przyznawane w wyniku odwołania, np. do sądu administracyjnego, i są wypłacane za okres kilku miesięcy. – Jeżeli w ustawie wprowadzającej zasiłki nie znajdzie się wyraźny przepis dotyczący odsetek i ich wysokości, to nie będzie podstaw do ich naliczenia – podsumowuje.

Będą składki

Elżbieta Seredyn poinformowała też, że zaległe świadczenia otrzymają ci opiekunowie, którzy przestali się zajmować niepełnosprawnym członkiem rodziny z powodu jego śmierci. W takim przypadku otrzymają zwrot za okres między 1 lipca 2013 r., kiedy z powodu niekonstytucyjnej zmiany przepisów utracili świadczenie, a dniem zgonu krewnego.

Ponadto wójt, burmistrz lub prezydent miasta odprowadzą za opiekuna składki na ubezpieczenia społeczne od zaległych świadczeń. Z kolei składki do NFZ będą przekazywane tylko w odniesieniu do bieżących wypłat.

Dwa projekty

Konieczność realizacji wyroku trybunału spowodowała, że resort pracy przerwał na pewien czas przygotowywanie nowelizacji ustawy o świadczeniach rodzinnych w zakresie zmiany zasad przyznawania świadczenia pielęgnacyjnego. Projekt zakłada, że otrzymanie wsparcia będzie uzależnione od zaliczenia podopiecznego do jednego z pięciu stopni specjalnej skali. Ma ona wskazywać na poziom opieki, jakiej niepełnosprawny krewny wymaga na co dzień. Wysokość świadczenia też ma być zróżnicowana w zależności od tej skali.

Resort pracy chce, aby obydwa projekty jednocześnie trafiły do Stałego Komitetu Rady Ministrów, a następnie pod obrady rządu. Przy czym zmiany związane ze świadczeniem pielęgnacyjnym miałyby wejść w życie na początku przyszłego roku.

Zaległa pomoc na razie bez odsetek

– W takiej sytuacji konieczne będzie wskazanie, czy osoby uprawnione do zasiłku dla opiekuna będą mogły dalej go otrzymywać, czy będą musiały ubiegać się o świadczenie pielęgnacyjne na nowych zasadach – uważa Natalia Siekierka.

Etap legislacyjny

Konsultacje projektu ustawy

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję


reklama


 • Wyślij
 • Drukuj
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

reklama

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 25

 • 1: wykluczonyopiekun z IP: 188.47.96.* (2014-02-10 09:25)

  Tak w naszym kraju jak ty masz coś oddać to ci naliczają odsetki patrz : Odsetki są naliczane tylko w wypadku nienależnie pobranych świadczeń. Jak Państwo ma Ci coś oddać to termin odsetki nie istnieje. U nas to każda ustawa nadaje się do TK

 • 2: PZPR z IP: 81.190.236.* (2014-02-10 11:23)

  No sorry, ale kiedyś nie było żadnych świadczeń i mąż opiekował się żoną, matka synem i nikt tak nie lamentował.

 • 3: grazyna z IP: 78.8.126.* (2014-02-10 11:43)

  cyt."Poza tym trudno tu mówić o zwłoce w wypłacie, bo decyzje przyznające pomoc opiekunom wygasły z mocy prawa" - tylko ,że wygasły wbrew prawu o czym mówi wyrok TK i wbrew prawu postąpiono wobec opiekunów osób niepełnosprawnych zrobiono tym ludziom wielką krzywdę mówiąc ,że to oszuści w każdej grupie znajdzie się jakaś czarna owca ale z tego powodu nie ma odpowiedzialności zbiorowej ,wielu przez tę decyzję doprowadzono do nędzy .Krzywdę wyrządzoną należy naprawiać jak najszybciej bez zbędnej zwłoki jak orzekł TK wraz z odsetkami bo to wina ustawodawcy za wprowadzenie ustawy bubla a pomyłki trzeba płacić .

 • 4: kami z IP: 87.205.92.* (2014-02-10 13:28)

  czy ktos moze mi powiedziec czy rowniez otrzymam zwrot swiadczenia, gdy termin st. niepelnosprawnosci wygasl po roku czasu, a osoba ktora sie opiekuje nadal potrzebuje tej pomocy i nie ma wystawionego stopnia?

 • 5: Michał z IP: 178.183.217.* (2014-02-10 13:49)

  Rezygnacja z pracy- była, dochód nie przekroczony i co??? i na siłę trzeba zostać rolnikiem i płacić KRUS mając dwoje starszych ludzi do opieki.To dopiero paranoja!!!

 • 6: niner z IP: 83.8.138.* (2014-02-10 14:28)

  Jak wygasili niezgodnie z konstytucją !!! to niech przywrócą nie łamiąc PONOWNIE przepisów konstytucji ! Niech przywrócą świadczenie pielęgnacyjne bo to świadczenie właśnie zostało wygaszone !!!

 • 7: prawnik z IP: 37.31.54.* (2014-02-10 15:07)

  no tak opiekunowie nie chcą zasiłków, które realizują wyrok TK to poczekają na swoje świadczenia pielęgnacyjne do 2015r. ale już na nowych bardziej niekorzystnych zasadach

 • 8: K. z IP: 176.221.121.* (2014-02-10 17:22)

  E tam, odsetki. Najważniejsze, że coś się w końcu ruszyło i dostaniemy zwrot zaległej kasy. Bedzie mozna zwrócić pieniądze i żyć w miarę godnie.

 • 9: Zosia z IP: 79.191.96.* (2014-02-10 20:55)

  proszę o odp. jeżeli mój podopieczny ma orzeczenie o niepełnosprawności do 1.06.2014 to czy dostanę zwrot od 01 lipca? (st. znaczny)

 • 10: opiekun matki z IP: 93.154.254.* (2014-02-10 22:21)

  GP... powinna zmienić nazwę... coraz mniej tutaj o prawie... co raz więcej art. na zapotrzebowanie.

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie

reklama