statystyki

Koniec wysokich zasiłków macierzyńskich dla kobiet płacących maksymalne składki tuż przed porodem

autor: Bożena Wiktorowska21.11.2013, 07:04; Aktualizacja: 21.11.2013, 13:31
Matka

Na zmianach nie powinny stracić legalnie działające firmy.źródło: ShutterStock

Kobiety prowadzące firmy nie będą mogły sztucznie podnosić wysokości zasiłku macierzyńskiego, płacąc maksymalne składki tuż przed porodem. Teraz wysokość składek zostanie uśredniona.

reklama


reklama


Od 1 stycznia 2015 r. mają się zmienić zasady ustalania wysokości zasiłku chorobowego i macierzyńskiego wypłacanego ubezpieczonym. Osoby opłacające dobrowolne składki na to ubezpieczenie z tytułu pozarolniczej działalności gospodarczej będą mogły uzyskać wyższy zasiłek dopiero po 12 miesiącach opłacania składek od podniesionej podstawy wymiaru składek.

Podstawa wymiaru

Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego przysługującego ubezpieczonemu niebędącemu pracownikiem będzie stanowić przeciętny miesięczny przychód. Będzie on liczony za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy. Takie rozwiązanie zakłada przygotowany przez Rządowe Centrum Legislacji projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Dokument ten powstał na podstawie założeń przygotowanych przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.

Ten sposób obliczenia podstawy wymiaru pozwoli na uwzględnienie pełnego zadeklarowanego przychodu przekraczającego najniższą podstawę wymiaru.

– To krok w dobrym kierunku. Zaproponowane przez rząd rozwiązania spowodują, że pracownicy i przedsiębiorcy będą tak samo traktowani – zauważa Andrzej Strębski, ekspert ubezpieczeniowy OPZZ, członek zespołu ubezpieczeń społecznych komisji trójstronnej.

Wypłaty z ZUS

Wypłaty z ZUS

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Na zmianach nie powinny stracić legalnie działające firmy.

– W praktyce oznacza to, że kobiety nigdy nieprowadzące działalności gospodarczej nie będą mogły zakładać firm dwa czy trzy miesiące przed porodem tylko po to, aby w zamian za krótko płacone wysokie składki chorobowe otrzymywać świadczenie w maksymalnej wysokości. Chociaż takie praktyki były zgodne z prawem, to nigdy nie były popierane przez przedsiębiorców, którzy uczciwie rozliczali się z ZUS – tłumaczy Dorota Wolicka, dyrektor biura interwencji i organizacji Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

Przedsiębiorcy jednak wskazują, że inaczej niż w przypadku pracowników kobiety z firmami muszą ponosić koszty działalności także wówczas, kiedy zajmują się dzieckiem.

– Trudno zrezygnować z lokalu, w którym jest prowadzona działalność gospodarcza. A jeśli ktoś zdecyduje się utrzymać firmę w tym samym miejscu, to musi ponosić koszty wynajmu – dodaje Dorota Wolicka.

Trudne rachunki

Projekt ustawy wprowadza także nowy model liczenia wysokości zasiłku chorobowego dla przedsiębiorców w przypadku, kiedy zainteresowany będzie opłacać składki przez okres krótszy niż 12 miesięcy. Wówczas podstawę wymiaru tej formy wsparcia dla osoby czasowo niezdolnej do pracy stanowi suma przeciętnej miesięcznej najniższej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe za pełne miesiące oraz kwoty stanowiącej iloczyn jednej dwunastej przeciętnej kwoty zadeklarowanej jako podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe. W tym przypadku chodzi o część przewyższającą najniższą podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe oraz liczbę takich miesięcy.

Osoba prowadząca firmę będzie mogła doliczyć do okresu ubezpieczenia chorobowego także inne okresy płacenia składek chorobowych, pod warunkiem że przerwa w ubezpieczeniu nie będzie dłuższa niż 30 dni. Przy czym doliczane są pełne miesiące ubezpieczenia, a ich liczba nie może przekraczać 12 miesięcy.

W takiej sytuacji przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku przyjmuje się przeciętną miesięczną najniższą podstawę wymiaru składek oraz przeciętną kwotę zadeklarowaną jako podstawa wymiaru za pełne miesiące, w części przewyższającej najniższą podstawę wymiaru składek na to ubezpieczenie.

Osoba płacąca wyższe składki nie straci, bo jej świadczenie będzie zależeć od faktycznie zapłaconej daniny.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

  • onn(2013-11-21 09:07) Odpowiedz 00

    a frajerskie Panstwo Ciebie nie doi?

  • Anna A(2013-11-25 11:13) Odpowiedz 00

    Czy można prosić o jakiegoś linka do przepisów? Kilka dni temu pytałam się o zmiany w ZUS-ie i nic nie wiedzieli.

  • Przyszła Mama(2014-02-07 16:06) Odpowiedz 00

    To będzie w miarę sprawiedliwe o ile dla pracowników będzie tak samo wyznaczana podstawa!!! To będzie w miarę sprawiedliwe o ile inne przepisy dookoła będą też takie same dla pracowników co dla przedsiębiorców!!!

  • Ewa(2014-01-21 14:13) Odpowiedz 00

    Państwo może z nas doić ale w drugą stronę już nie?! Niech zrezygnują w tym roku z ferii za nasze pieniądze i kupią wózki i całe wyprawki! 1000zł wyprawki dla dziecka, nic tylko się śmiać i wstydzić się za kraj w którym się żyję, niech za te 1000zł utrzymają własne rodziny przez miesiąc to może wtedy porozmawiamy!

  • ula(2014-01-15 13:29) Odpowiedz 00

    Na nie są Ci zazdrośni że sąsiadka ma taką możliwośc a oni nie:) No cóż...gdyby o nich samych chodziło to by pytali po co to zmieniac...żałosne

  • Asia(2014-01-06 21:33) Odpowiedz 00

    do: misiek&ciekawa
    dlaczego dopiero od 2015r, a co polska zawiść Was zjada ;Ja nie mam to inny tez nie dostanie? Ktos kto to pisze widocznie nigdy w zyciu nie prowadził działalnosci i nie ma zielonego pojęcia o kosztach jej utrzymania w naszym państwie, ale jak zwykle ma najwięcej do powiedzenia! Od tych bzdur i niezyczliwości aż niedobrze sie robi!!!

  • przedsiębiorcza(2013-12-20 13:46) Odpowiedz 00

    Widzę, że usunięto mój komentarz nt. rzetelności tego artykułu (brak źródeł)...

  • diablica(2013-12-01 14:09) Odpowiedz 00

    Tylko czy rok jest na pewno prawidlowy? pytam, boo pomylke nie trudno a poza tymn po co by pisali na rok przed.Gdyby chcieli, mogliby po 2 miesiacach miec ustawe, a tak to co, ile córeczek i syn owych jeszcze chca przepchnac przez wysokie zasilki?

  • m(2013-11-26 14:38) Odpowiedz 00

    ludzie na etatach się burzą, ale nigdy nie pomyślą o tym, że gdy my przechodzimy na macierzyński dostajemy raptem +/-1400 zł z czego jeszcze musimy opłacić ubezpieczenie zdrowotne. A mama z firmą, podobnie jak mama na etacie chciałaby zostać na rok ze swoim maleństwem, ale jak?? za 80% z 1400??
    Nie dość, że odprowadzamy do ZUS-u ponad 1000zł będziemy mięli najniższe emerytury, niskie chorobowe i śmieszny macierzyński. Dodatkowo prawo do chorobowego nabywamy dopiero po 90 dniach, a etatowiec już po kilku dniach od zatrudnienia dostanie 80% chorobowego (w przypadku ciąży 100%), więc pytam gdzie sprawiedliwość...
    Dodam, że nie spodziewam się dziecka, abyście nie oceniali mojej wypowiedzi przez pryzmat potencjalnego rodzica

  • Pytajnik(2013-11-21 19:56) Odpowiedz 00

    Ciekawe skąd autorka wie o projekcie o którym nie ma żadnej informacji ani na stornie RCL ani na stronie Min. Pracy... Czyżby presja ???

  • Greg(2013-11-21 19:43) Odpowiedz 00

    Takie pitolenie to ja słyszę już od roku. A ustawy jak nie było, tak nie ma. I długo jeszcze nie będzie.

  • cd(2013-11-21 19:11) Odpowiedz 00

    "Błyskawiczna" reakcja rządu na patologie. Refleks szachisty albo jeszcze gorzej...

  • MWR(2013-11-21 19:04) Odpowiedz 00

    DO F: Ale jak nas ZUS naciąga i okrada to jest dobrze?

  • kobieta(2013-11-24 15:07) Odpowiedz 00

    OPINIA - Do MM. Bardzo dobrze zrobili. Rodzisz to rodź, albo nie. Nikogo to nie obchodzi. Naciąganie się skończy.

    No i rodzą w Anglii!!! Bo rozwinięte dbają o dzieci i kobiety w ciąży. Państwo bez dzieci nie ma przyszłości.

  • Michał(2013-11-21 08:08) Odpowiedz 00

    No i bardzo dobrze. Koniec dojenia frajerskiego państwa.

  • etat plus działalność(2013-11-23 17:23) Odpowiedz 00

    A co z osobami, które są na etacie i mają też własną działalność i chcą opłacać najwyższe składki? Do tej pory nie mogły dostać wyższego zasiłku.

  • Sebus(2013-11-21 15:12) Odpowiedz 00

    Na razie to Państwo naciąga i doi nas. Nic dziwnego, że część społeczeństwa wykorzysta luki. I prawidłowo przynajmniej odzyskają część pieniędzy wrzucanych do wora bez dna o nazwie "BUDŻET PAŃSTWA"!

  • Mi(2013-11-21 14:51) Odpowiedz 00

    Dla uściślenia jest to ciągle "projekt" Ustawy i nic się z tym projektem nie dzieje od kwietnia tego roku - ciekawa jestem skąd autor założył że zmiana wejdzie od 1 stycznia 2015 roku bo na stronie ministerstwa nie ma ani słowa o tym - więc moim zdaniem artykuł lekko naciągnięty - a do wdrożenia w życie jeszcze jednak kawałek:-)

  • f(2013-11-21 13:06) Odpowiedz 00

    Do MM. Bardzo dobrze zrobili. Rodzisz to rodź, albo nie. Nikogo to nie obchodzi. Naciąganie się skończy.

  • MM(2013-11-21 12:53) Odpowiedz 00

    No to nie rodzę. To nie jest kraj z polityką prorodzinną. Na więcej dzieci mnie nie stać. Nie chcę żeby głodowały i chodziły obdarte i brudne. A takich dzieci jest coraz więcej.