statystyki

Specjalny zasiłek opiekuńczy nie tylko dla rezygnującego z pracy

autor: Michalina Topolewska28.10.2013, 06:55; Aktualizacja: 28.10.2013, 08:33
  • Wyślij
  • Drukuj

Różnicowanie opiekunów ze względu na to, czy zwolnili się z pracy, czy w ogóle jej nie podejmowali z powodu zajmowania się niepełnosprawnym krewnym, narusza zasadę równego traktowania. Takie stanowisko w sprawie warunków, które trzeba spełnić, aby otrzymać specjalny zasiłek opiekuńczy zajął Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w nieprawomocnym orzeczeniu z 26 września 2013 r. (sygn. akt. VIII SA/Wa 475/13).



 Sprawa, którą się zajmował, dotyczyła jednej z najczęstszych przyczyn odmowy udzielenia wsparcia. Chodzi o brak związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy powstaniem niepełnosprawności u członka rodziny, która wywołuje konieczność objęcia go opieką, a zaprzestaniem zatrudnienia przez osobę składającą wniosek o zasiłek.

– W takiej sytuacji badamy m.in. świadectwo pracy opiekuna. Jeśli się okaże, że sam nie zrezygnował z pracy lub nie może go w ogóle przedstawić, bo nie pracował, to nie możemy mu przyznać pomocy – mówi Przemysław Andrysiak, kierownik działu świadczeń rodzinnych Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Zabrzu.

W takiej sytuacji znajdowała się też osoba, której sprawę rozpatrywał WSA w Warszawie. Sąd inaczej niż gmina zinterpretował ustawę z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (t.j. Dz.U. z 2006 r. nr 139 poz. 992 z późn. zm.). Wskazał, że wprawdzie dokonana przez nią wykładania art. 16a ust. 1, który reguluje zasady uzyskania specjalnego zasiłku opiekuńczego, jest zgodna z jego brzmieniem, ale nie da się jej pogodzić z zasadą równości (art. 32 konstytucji). Zgodnie z nią wszystkie podmioty charakteryzujące się daną cechą w stopniu równym mają być traktowane tak samo, czyli bez zróżnicowań dyskryminacyjnych ani faworyzujących.

Tymczasem prezentowana przez gminę interpretacja przepisów prowadzi do zróżnicowania sytuacji osób. Chodzi o tych sprawujących opiekę nad niepełnosprawnymi, których uszczerbek na zdrowiu powstał w okolicznościach umożliwiających uzyskanie świadczenia pielęgnacyjnego, oraz tych, którzy zajmują się dorosłymi niesamodzielnymi krewnymi. W tym pierwszym przypadku nie trzeba bowiem koniecznie rezygnować z pracy, aby korzystać z pomocy. Wystarczy, że osoba nie jest nigdzie zatrudniona i nie ma znaczenia powód ani to, od kiedy jest bezrobotna.

Co więcej, zdaniem WSA w rozstrzyganej sprawie dochodzi do nierównego traktowania w samej grupie potencjalnych beneficjentów specjalnego zasiłku. Nie sposób bowiem przyjąć, że spośród dwóch opiekunów tak samo sprawujących stałą opiekę, jeden otrzyma pomoc, bo faktycznie zrezygnował z pracy, a drugi nie, bo nie spełnia tej przesłanki. Podobne stanowisko zajął też 26 września br. WSA w Łodzi (sygn. akt II SA/Łd 514/13, orzeczenie nieprawomocne).






  • Wyślij
  • Drukuj
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 24

  • 1: Sowa z IP: 89.78.66.* (2013-10-28 08:32)

    Bez sensu ustawy PRODUKUJĄ BEZMÓZGOWCY!!!

  • 2: AW z IP: 82.177.29.* (2013-10-28 09:14)

    Jacy specjaliści takie ustawy, a koszta i tak ponosi podatnik tak że mogą siedzieć i w nosie dłubać wymyślając coś o czym nie mają pojęcia a o ile się nie sprawdzi to wymyślimy coś nowego

  • 3: a,n z IP: 37.30.58.* (2013-10-28 09:33)

    Ządam zasiłku opiekuńzego dla mojej niepełnosprawnej 85 letniej matki ,stopień znaczny niezdolna do samodzielnej egzystecji. Ja chce ,zeby mi dano obca.krewna ale silna osobe do opieki. ja nie dam rady/60/lat jej nic pomóc sama jestem chora, wieńcówka ,asma tetniak /operacja w czasie/ a tu badzieje ,badzieje, a może ten ,a może dochodowość ,a to taki członek rodziny ,a to taki. wiekszość starszycg nie może liczyc na rodzine ,bo oni jak nie za granica to sami pracuja .u kresu sił. i ma zwolnic sie i brac 520 zł. poprawcie sie w tym rzadzie.A to czy Schetyna a To protasiewicz,a to hanka .to najwazniejsze a staruchów do piachu. wybory ida ,staruchy może przydadzą sie. daj Boże.

  • 4: danuta z IP: 89.71.149.* (2013-10-28 10:05)

    jak można bylo podpisać taka ustawę-pozostawić stare,schorowane osoby na pastwę losu-czy nie zatrzęsla się reka tym co za nia głosowali!!!mówie to o PO i PSL!!!TO CI SCHOROWANI ,NIEDOŁĘŻNI LUDZIE WALCZYLI ZA POLSKĘ,PODNOSILI JĄ Z GRUZÓW ,DRĘCZENI PRZEZ KOMUNĘ-patrzą na WAS ze łzami w oczach!!! HAŃBA!!! PODZIĘKUJEMY WAM PRZY URNACH WYBORCZYCH!!!NIE ZAPOMNIMY TEGO!!!NIGDY,NIGDY,NIGDY

  • 5: niner z IP: 83.21.126.* (2013-10-28 10:18)

    No i co z tego ? To była indywidualna sprawa, to nie odnosi się do wszystkich opiekunów !!! nawet jeżeli są w identycznej sytuacji.
    WSA w innym mieście może inaczej zinterpretować taką sytuację !!!

    Jakiś cymbał wymyslił w ustawie jakąś dziwną rezygnację/nie podejmowanie pracy ... i takie mamy skutki !!! I NIKT za ten błąd nie odpowie !!!
    A opiekunowie od 1 lipca 2013 r. nie mają NIC !!! po za tym nie przewiduje się też żadnej rekompensaty za skutki jakie wywołało zabranie świadczenia pielęgnacyjnego i wprowadzenie nierealnych kryteriów przy specjalnym zasiłku pielęgnacyjnym ...

  • 6: ted z IP: 83.20.64.* (2013-10-28 11:35)

    To w durnym parlamencie siedzą same niełopy i to takich wniosków nie doszli.Mają chyba kapustę nie glowę

  • 7: TED z IP: 83.20.64.* (2013-10-28 11:42)

    Przepraszam,że jeszcze powiem,ale co to są za doradcy u prezydenta .ONI MAJĄ STUDIA PRAWNICZE pewno mają lipne lewe dyplomy.O tym że jest niezgodne z prawem wiedziała maja babcia co skończyła tylko szkołę podstawową OJ BABCIU JAKA TY JESTEŚ MĄDRA!!!

  • 8: GABI z IP: 95.51.236.* (2013-10-28 12:57)

    Pracuję zawodowo mam, pod opieką stale zamieszkującą matkę w wieku 82 lat po udarze 10 lat z trudnością poruszania się mieszkam w bloku na piętrze i kto się mnie pyta jak sobie r a d z ę. A CI co tak krzyczą o jakiś zasiłek opiekuńczy - bo mamusia sobie nieradzi ? to kombinatorzy zasada jest jedna nie ma nic za darmo !!! Jedną pomocą finansową to zasiłek pielęgnacyjny 203 zł jaki mama otrzymuje wraz emeryturą.

  • 9: WRT z IP: 81.190.237.* (2013-10-28 12:59)

    Podziękujcie Stowarzyszeniu Przyjaciół Integracji. Według nich każdy ON ma być sprawny i uśmiechnięty, a wy jesteście no cóż zero, ciągle czegoś chcecie.

  • 10: opiekunkaaa z IP: 31.175.16.* (2013-10-28 13:15)

    Zawsze znajdzie się jakaś "Gabi". Po 1. udar udarowi nierówny. Po 2. są bardzo różne sytuacje życiowe. Po co to pisać tak bez przemyślenia? Ja pracowałam za granicą, ale Mama była tu sama a wynajmowane za ciężkie pieniądze opiekunki (1800zł/mies + wikt i opierunek) robiły co chciały. Mama była w zbyt ciężkim stanie, żeby ją wywieźć, zabrać ze sobą. Musiałam rzucić wszystko i wrócić.

Dowiedz się więcej

Poradniki

Galerie