statystyki

Ćwierć miliona opiekunów straci prawo do świadczenia pielęgnacyjnego. Czy mają szansą na wygraną w sądzie?

autor: Michalina Topolewska26.06.2013, 06:58; Aktualizacja: 26.06.2013, 08:40
Pomoc dla opiekunów

Pomoc dla opiekunówźródło: DGP

Od przyszłego tygodnia 250 tys. osób, które nie pracują z powodu opieki nad niepełnosprawnym członkiem rodziny, straci prawo do świadczenia pielęgnacyjnego. Jest to spowodowane zaostrzeniem przez rząd przepisów, które ma powstrzymać obserwowany w ostatnich latach gwałtowny przyrost uprawnionych do tego wsparcia. W efekcie znaczna część opiekunów w ogóle zostanie pozbawiona pomocy, ponieważ nie spełnia warunków uzyskania ani świadczenia pielęgnacyjnego, ani specjalnego zasiłku opiekuńczego. Te osoby chcą walczyć o pomoc w sądzie i doprowadzić do zaskarżenia ustawy do Trybunału Konstytucyjnego.

Reklama


Reklama


Okres przejściowy

Rząd, modyfikując zasady uzyskania świadczenia pielęgnacyjnego, postanowił wprowadzić restrykcyjne wymagania nie tylko wobec osób, które składają wniosek o taką pomoc po 1 stycznia tego roku, ale też tych, które otrzymują ją na podstawie przepisów obowiązujących do końca 2012 r. Takich opiekunów w ostatnim kwartale ubiegłego roku było 244,7 tys.

Artykuł 11 ustawy z 7 grudnia 2012 r. o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 1548) wskazuje, że decyzje przyznające im świadczenie pielęgnacyjne wygasną z mocy prawa 30 czerwca 2013 r. To oznacza, że aby otrzymać pomoc od 1 lipca, osoby te muszą jeszcze raz złożyć wniosek o przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego, a jeśli nie spełniają kryteriów jego uzyskania – o specjalny zasiłek opiekuńczy. Problem w tym, że tę drugą formę pomocy jest im równie trudno uzyskać jak świadczenie pielęgnacyjne. Wskazują na to informacje zebrane w gminach przez DGP. Samorządy wydały niewiele decyzji przyznających specjalny zasiłek. Przyczyną jest kryterium dochodowe oraz konieczność udowodnienia, że rezygnacja z zatrudnienia była bezpośrednio powiązana z objęciem opieką niepełnosprawnego krewnego. Sam rząd szacuje zresztą, że liczba uprawnionych do specjalnego zasiłku wyniesie tylko ok. 30 tys.

Utrata bez decyzji

Część osób, które od przyszłego tygodnia zostaną pozbawione jakiejkolwiek pomocy, w tym np. dzieci opiekujące się rodzicami czy zajmujące się rodzeństwem, postanowiła zaprotestować przeciwko wprowadzonym zmianom. Powstała nawet grupa Wykluczonych Opiekunów.

– Protestowaliśmy w tej sprawie przed kancelarią premiera. Złożyliśmy też petycje w Sejmie i Senacie, ale nic nie udało nam się uzyskać – informuje Marcin Berent, jeden z opiekunów, który od lipca straci prawo do świadczenia pielęgnacyjnego.

Osoby, którym odebrano świadczenia, uważają też, że w ten sposób naruszone zostały ich prawa nabyte. Na takie wątpliwości zwracało już uwagę Rządowe Centrum Legislacji.

Niektórzy opiekunowie chcieliby więc odwołać się od odebrania im pomocy, a nawet zaskarżyć przepisy do Trybunału Konstytucyjnego. Nie jest to jednak proste, ponieważ większość gmin nie wydaje im decyzji uchylających lub wygaszających świadczenia.

– Nie mamy do tego podstawy prawnej. Art. 11 ustawy nowelizującej wskazuje, że wygasają one z mocy prawa po 30 czerwca br. – mówi Edyta Zaleszczak-Dyks, kierownik działu świadczeń rodzinnych Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku.

Dodaje, że gminy zostały zobowiązane tylko do powiadomienia wszystkich osób uprawnionych o tym, że od lipca nie będą otrzymywały pomocy, oraz o nowych zasadach przyznawania świadczenia pielęgnacyjnego i specjalnego zasiłku opiekuńczego. Takie informacje zostały przekazane, zgodnie z nowelizacją, do końca lutego.

– Początkowo planowaliśmy też wydanie tym osobom decyzji, ale otrzymaliśmy pismo z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, w którym wskazano, że takie postępowania prowadzące do wygaśnięcia świadczeń nie powinny być wszczynane – tłumaczy Przemysław Andrysiak, kierownik działu świadczeń MOPR w Zabrzu.

Tam jednak, na wniosek jednej z osób, wydana zostanie decyzja o odmowie wszczęcia postępowania.

Również zdaniem Aleksandry Urbanowskiej-Bohun, radcy prawnego z Kancelarii Adwokatów i Radców Prawnych P.J. Sowisło & Topolewski, gminy nie mają podstaw do wygaszenia mocą własnych decyzji. Ogólna regulacja w tym zakresie zawarta jest w art. 162 par. 1 pkt 1 kodeksu postępowania administracyjnego.

– Dany przepis prawa musi zawierać dyspozycję do wygaśnięcia decyzji. Musi więc wprost wskazywać, że potwierdzeniem okoliczności utraty jakiegoś uprawnienia jest konieczność wydania decyzji w tym zakresie przez właściwy organ – wyjaśnia Aleksandra Urbanowska-Bohun.

Dodaje, że w tej sytuacji brak przepisu upoważniającego oznacza też, że osoby pozbawione w ten sposób uprawnień nie mają możliwości indywidualnego kwestionowania tej okoliczności.

Skarga po wniosku

Niektóre gminy zdecydowały się zaś na wszczęcie postępowań wygaszających świadczenia dla opiekunów i wydanie im decyzji. Tak jest m.in. w Koninie i Opolu.

– Osoby niezadowolone z utraty uprawnień, a tych jest wśród opiekunów bardzo dużo, powinny mieć prawo do złożenia odwołania. A ewentualna skarga do TK może zakończyć się powodzeniem – uważa Anna Kwaśniewska, dyrektor MOPR w Koninie.

Anna Radlak, dyrektor Miejskiego Centrum Świadczeń w Opolu, dodaje, że dzięki takim decyzjom łatwiej będzie wznowić postępowanie w przypadku zakwestionowania przez trybunał nowych przepisów.

Jednak brak decyzji wygaszającej lub uchylającej dotychczasowe uprawnienia nie oznacza, że opiekun nie może odwoływać się od pozbawienia go pomocy. Osoby te muszą złożyć wniosek o świadczenia.

– Jeśli nie będą one spełniać kryteriów na podstawie nowych przepisów i otrzymają decyzje odmowne, to od nich mogą się odwołać i kwestionować niesłuszność zmiany warunków otrzymywania wsparcia – podkreśla Aleksandra Urbanowska-Bohun.

Dodaje, że w ten sposób sądy administracyjne zyskają możliwość zwrócenia się do TK o zbadanie zgodności ustawy z konstytucją. Również samemu skarżącemu otwiera się droga do zaskarżenia wydanego orzeczenia, po tym jak wyczerpie środki odwoławcze.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

  • raffi(2013-06-26 11:12) Odpowiedz 00

    W A Ż N E , NIEPEŁNOSPRAWNI i ich OPIEKUNOWIE bardzo W A Ż N E !

    Opiekunom niepełnosprawnych zabierane są od 1.07 br. świadczenia opiekuńcze w tym przyznane BEZTERMINOWO.
    Nowe regulacje szeroko naruszają Konstytucję !

    Wszystko w szczegółach na blogu "wykluczeni opiekunowie".
    Tam też petycje i protest.

    Do odszukania poprzez Google. Szukajcie "wykluczeni opiekunowie" ponieważ linki bezpośrednie są blokowane.

    PILNE i WAŻNE bo czasu coraz mniej !

  • wojtek(2013-06-26 19:52) Odpowiedz 00

    W Elblągu widać już efekty tej podłej polityki.
    Poparcie dla PO spadło o połowę, a dla PiSu wzrosło o połowę.
    Rządźcie tak dalej panowie, a za 2 lata was nie będzie.
    Do zobaczenia w dniu wyborów,
    a takich rzeczy się nie zapomina.

  • Gosia(2013-06-26 21:24) Odpowiedz 00

    "Możliwość dodawania komentarzy z Twojego numeru IP została zablokowana."
    A dlaczego??? Przecież nigdy niczego utaj nie komentowałam!

  • remi(2013-06-26 21:05) Odpowiedz 00

    masz rację Ella, z tych 250 tyś. to najwyżej 50 tys. potrzebuje opieki drugiej osoby, i opiekunom tych osob należy się świadczenie reszta do roboty,

  • opiekun wykluczony(2013-06-26 20:26) Odpowiedz 00

    Do Elżbiety ! ojciec znaczny , matka umiarkowany , córka znaczny ... dom pełen osób niepełnosprawnych .Czy ty masz pojęcie o potrzebach ludzi chorych.Ojciec lezący od 10, córka leząca od 42lat, matka lat 70 .I co tu jeszcze pisać. Gdzie Twoja radość z cudzej krzywdy.Widzisz swój własny koniec nosa.A moze Ty jesteś z PO?

  • Ajka(2013-07-01 06:08) Odpowiedz 00

    A ja życzę żeby spotkało to samo tych co podpisali tą ustawę będą wiedzieć o czym my tu piszemy

  • dana(2013-06-28 16:51) Odpowiedz 00

    W A Ż N E , NIEPEŁNOSPRAWNI i ich OPIEKUNOWIE bardzo W A Ż N E !

    Opiekunom niepełnosprawnych zabierane są od 1.07 br. świadczenia opiekuńcze w tym przyznane BEZTERMINOWO.
    Nowe regulacje szeroko naruszają Konstytucję !

    Wszystko w szczegółach na głównym blogu "wykluczeni opiekunowie".
    Tam też petycje i protest.

    Do odszukania poprzez Google. Szukajcie "wykluczeni opiekunowie" ponieważ linki bezpośrednie są blokowane.

    PILNE i WAŻNE bo czasu coraz mniej !

  • Ella(2013-06-26 20:08) Odpowiedz 00

    Ja sie ciesze z tych zmian, musiałam sie urzytmywac sama z dzieckiem za ok. 900 zł w dwie osoby, przez całe lata, płacic rachunki, jedzenie leczenie, jak czytam że 1300 zł niektórym nei starcza na dwie osoby to nic nie rozumiem...
    Ja o takiej kwocie nawet nei marzyłam... poza tym 250 tys ludzi to armia , nie ma w tym kraju az takiej ilosci tych najb. niesprawnych, jak zwykle balagan i chaos, dobrze ze ktos sie za to zabrał. Miejcie pretensje do naciagaczy, co się opiekuja rodzicami nawet z nimi np. nie mieszkajac.

  • wojtek(2013-06-26 19:26) Odpowiedz 00

    To drańswo, jak to u nas wylano dziecko z kąpielą.
    I PO się dziwi że sondaże dołują - śmieszne!
    Dziwne tylko ze żadna z partii opozycyjnych nie wystąpiła do TK o zbadanie zgodności tej noweli z Konstytucją, to jest chyba najkrótsza droga.
    A ilu jest takich co sprawują opiekę i są bez pracy, bo nie mogą jej znaleźć (sam mam taki przypadek w rodzinie) - im też zabrano te grosiny.
    Potraktowano tych ludzi podle, jak oszustów i ludzi II-giej kategorii.
    Czas na zmianę.

  • najwyższa niepełnosprawność(2013-06-26 21:41) Odpowiedz 00

    remi-ś
    Widać jak bardzo twoje Pe-Ło wyprało ci mózg.
    Ale takich aktywistów szybko się tu odróżnia od opiekunów będących w prawdziwej potrzebie !

  • opiekun wykluczony(2013-06-26 18:52) Odpowiedz 00

    ojciec znaczny , matka umiarkowany , córka znaczny ... dom pełen osób niepełnosprawnych ,rodzice w wieku poprodukcyjnym.Kto kim ma się opiekować? Pytanie do pana premiera i prezydenta. A moze zapytać w Brukseli?

  • zawiedzona(2013-06-28 13:18) Odpowiedz 00

    opiekowalam sie dziecmi niepelnosprawnymi przez 9miesiecy musialam zrezygnowac aby zaopiekowac sie swojmi rodzicami uwiezcie mi ze latwiej sie zajmowac mlodzeza idziecmi niepel sa bardziej cieple smiejace bez troskie niz starsz schorowani nieufni rozzalone tym co ich spotkalo wzyciu np mama lezaca prawie nic niewidzaca codzienie slyszeto poco zyje tata ma myslenie jak dziecko nie slyszacy zachowuje sie jak zdziecko 2letnie aja za swoja opieke nad nimi mam oderrane swiadczenie juz od 1sytcznia poniewaz na mame mam wydane orzeczenie przsdluzajace do 2814 roku od 1stycznia atato ma na stale na obecny czas zostalam na otrzymaniu rodzicow

  • nerwus(2013-06-26 18:45) Odpowiedz 00

    Panie Tusk ! Zawsze mówiłem, że Polska to MÓJ kraj, ale po tym, co wy robicie ludziom zasługującym na szczególne wsparcie, mam wątpliwości czy to jeszcze MÓJ kraj !
    Moja Mama 5 lipca skończy 96 lat !!! i znowu spotyka Ją upokorzenie i to podwójne, bo kiedyś to byli szwaby i ruskie, a teraz doznaje takiej traumy, od "swoich", a najbardziej od Ciebie panie t u s k !!!
    Módl się, żeby Mamie nic się nie stało, bo jakbym Cię przypadkiem kiedyś spotkał, to po prostu zatłukę jak psa !!!

  • werka(2013-06-27 10:58) Odpowiedz 00

    a ja zostałam zwolniona z pracy, byłam na bezrobociu i wystarczył jeden telefon od mamy żeby przyjeżdżać bo się z nią coś dzieje, po powrocie od lekarza już do swojego domu nie wróciła, stan jest taki jaki jest, nie jest najgorzej ale trzeba być ciągle obecnym w domu.I taki warunek,ze trzeba się zwolnić z pracy by dostać świadczenie, nie można przejść z bezrobocia. To mógł wymyślić młody ministerek, który nie wie jak jest ze starymi ludźmi, zdrowie się sypie nie czekając na procedury. Ja tego temu rządowi nigdy nie zapomnę i życzę żeby na starość (jeżeli jej dożyją) wiedzieli jak to jest jak cie nie ma kto podetrzeć, albo po całym życiu spędzonym w domu i w rodzinie, trzeba się było wybrać do jakiegoś domu opieki.

  • boziek(2013-06-26 18:27) Odpowiedz 00

    Gdzie mój komentarz ? Żyjemy w kraju demokratycznym, czy już autorytarnym ???

  • NINer(2013-06-27 10:44) Odpowiedz 00

    Tak promują, żeby rodziło się dużo dzieci itp No ale jak te dzieci trochę dorastają to muszą wyjeżdżać do innych krajów za
    pracą. Społeczeństwo sie niestety starzeje. Mogli trochę zaostrzyć te kryteria ale nie tak że 2/3 opiekunów straci prawo do ŚWIADCZENIA PIELĘGNACYJNEGO !!!

    Podają najbardziej skrajny przykład że np "wnuczek z Krakowa pobierał świadczenie na babcię mieszkającą w Gdańsku itp"

    Jestem ciekawy jaki był procent takich wnuczków i innych osób które nie słusznie pobierały te świadczenia ???

    10-20 % ??? A TU OD RAZU takie cięcia !!! WYCHODZI NA TO ŻE WIEKSZOŚĆ OPIEKUNÓW STARSZYCH OSÓB UWAŻAJĄ ZA OSZUSTÓW !!!

  • roz(2013-06-28 13:43) Odpowiedz 00

    i jeszcze jedno nanic sie nie przydadzal te drogie garnitury istrojne sukienki wobec czystego sumienia anam blizej niz dalej nie znany jest dzien potrzeby drugiej osoby wchorobie moje rodzice codzienie mi dziekuja ze jestem z nimi a kto wam podziekuje

  • niezdolny do samodzielnej egzystencji(2013-06-27 13:01) Odpowiedz 00

    Dodając do tego co napisał NINer.

    Ustawa jest ABSOLUTNIE niekonstytucyjna ! Szczególnie w przypadku tych którzy mieli przyznane BEZTERMINOWO.

    Tylko to specjalnie tak zrobiono wiedząc, że nikt sponiewierany chorobą czy też jego rodzina przez to się nie przebije.
    Podłoże całej ustawy jest jedną wielką hipokryzją.
    Dawno temu (2010) mówiono, że świadczenie to bezpodstawnie pobiera 8-12 % ludzi.
    Ale potem dokonano kosmicznego kłamstwa w stylu mistrzów kłamstwa z okresu II wojny św. i zaczęto głosić wyssane z palca dane, że to nawet ponad 70%, a więc trzeba ten proceder koniecznie ukrócić.
    Wzorem mistrzów kłamstwo po wielokroć powtarzane stało się prawdą i nagle radośnie stwierdzono, że "robimy z tym porządek ! " KONIECZNIE ! Już, natychmiast. Przecież nie może być aż tylu bezpodstawnie pobierających świadczenie !

    Przekręt na skalę kosmiczną. A wszystko tylko po to żeby wywalić z tego świadczenia PRAWIE WSZYSTKICH ! Podpierając się kłamstwami, że to zgodnie z prawami i Konstytucją.

    W dodatku jakim prawem zastosowano tu KRYTERIUM DOCHODOWE ?!
    Podkreślam: JAKIM PRAWEM !
    Przecież to nie jest zasiłek z powodu np. biedy tylko oficjalna rekompensata finansowa za rezygnację z zatrudnienia w celu opieki nad chorym rozumiana też jako wsparcie dla poszkodowanych przez przyczynę losową - chorobę (nie ze swojej winy) !

    W końcu to za ten marny, zastępczy ochłap 520 zł służby odpowiedzialne za opiekę oraz budżet POZBYWAJĄ SIĘ problemu który kosztuje je znacznie powyżej 2.500 zł miesięcznie / osobę !

    Więc będziemy zdychać !

    Dziękuję ci ojczyzno którą budowałem !
    Byłem patriotą. Przeszło mi !
    To już nie jest Ojczyzna.

  • zrozpaczona(2013-06-26 22:04) Odpowiedz 00

    Do Elli!
    Cieszysz się z tych zmian?To podłe,co piszesz,albo jesteś bardzo ograniczona!nie wiesz co Ci los przyniesie na starość...

  • rysiek(2013-06-27 10:25) Odpowiedz 00

    C E N Z U R A !!!
    Wraca PRL i ul. Mysia !!!