statystyki

Od listopada wyższe kryterium dochodowe uprawniające do otrzymania zasiłku rodzinnego

autor: Michalina Topolewska17.05.2012, 06:58; Aktualizacja: 17.05.2012, 08:48

Próg dochodowy uprawniający do zasiłków rodzinnych będzie wzrastał w dwóch etapach i dopiero w 2014 roku wyniesie 574 zł.

reklama


reklama


Taką decyzję podjął wczoraj rząd. Zajmował się on podwyższeniem kryteriów dochodowych w dwóch ustawach: o pomocy społecznej oraz świadczeniach rodzinnych oraz kwot przysługującej na ich podstawie pomocy.

Potwierdziły się wcześniejsze informacje DGP dotyczące podwyższenia wysokości zasiłków na dzieci.

Od listopada, kiedy zacznie się nowy okres zasiłkowy w świadczeniach rodzinnych, będą one wynosić 77 zł miesięcznie, dopóki dziecko nie skończy 5 lat; 106 zł, jeżeli jest w przedziale wiekowym 6 – 18 lat oraz 115 zł, do ukończenia przez nie 24 lat.

Bez zmian pozostanie natomiast wysokość wszystkich dodatków do zasiłku, becikowego oraz świadczeń opiekuńczych.

Nie zmieni się wysokość dodatków do zasiłku i świadczeń opiekuńczych

Z tych wyższych świadczeń nie będzie jednak mogła skorzystać zbyt duża liczba rodziców, bo z powodu sprzeciwu Ministerstwa Finansów nastąpi minimalne podwyższenie progu dochodowego, który jest zamrożony od 2004 roku i spowodował spadek liczby dzieci uprawnionych do zasiłku o połowę. Od listopada kryterium wzrośnie o 30 zł i będzie wynosić 539 zł na osobę w rodzinie oraz 623 zł, gdy wychowuje się w niej niepełnosprawne dziecko.

Natomiast podwyżka do poziomu, który proponował resort pracy, nastąpi dopiero od 1 listopada 2014 r. Wówczas progi wyniosą odpowiednio 574 zł oraz 664 zł.

Z kolei w przypadku kryterium dochodowego uprawniającego do świadczeń z pomocy społecznej rząd zdecydował, że od 1 października będą one wynosić 456 zł na osobę w rodzinie, co oznacza wzrost o 105 zł oraz 542 zł w przypadku osoby samotnej (więcej o 65 zł).

Te kryteria nie były podnoszone od 2006 roku, co spowodowało, że prawo do zasiłków straciły rodziny dysponujące dochodem poniżej minimum egzystencji, czyli takiego ich poziomu, który umożliwia zaspokojenie wydatków na niezbędne potrzeby życiowe.

Teraz propozycje weryfikacji kwot kryteriów i świadczeń trafią do Komisji Trójstronnej.

Etap legislacyjny

Przyjęte przez rząd

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP
  • Bashaga(2012-05-17 11:18) Odpowiedz 00

    Kryterium winno wynosić obecnie ok. 780,00 zł złotych te propozycje a własciwie to co będzie powoduje tylko jedno ogromną szkodliwosć i robienie z ludzi niewolników

  • asia(2012-05-17 11:33) Odpowiedz 00

    Do 153 ZŁ OD 7 LAT: a co myślisz, żę moja matka emerytka jest zdrowa i pełnosprawna bo dostaje dodatek pielęgnacyjny a nie zasiłek? Stuknijcie się polskie zawistne hieny w te głupie pały zanim coś napiszecie!

  • matka niepelnosprawnej(2012-05-17 11:34) Odpowiedz 00

    znowu oszukano dzieci niepelnosprawne na kolej ne lata zamrozono podwyzke zasilku pielegnacyjnego gdzie jest teraz ruch palikota ze popar ustawe emerytarnom zamian za pomoc spolecznom my rodzice tych dzieci od 2006 roku niemamy podwyzki czy to niejest eltanazja tych ludzi wstyd panie tusk pan obiecywal przed wyborami ze panstwo bedzie pomagac takim ludziom ktuzy sie opiekujom niepelnosprawnymi znowu nasz oszukano na kolejne 3 lata

  • EWA.ZADWORNA(2012-05-17 11:54) Odpowiedz 00

    Pan Palikot razem z PSL wielce się szczycą że za poparcie reformy emerytalnej PO podwyższa progi uprawniające do zasiłków z opieki społecznej. podwyższenie o 30 zł w wypadku zasiłków rodzinnych to POPROSTU KPINA JAKAŚ. OD 8 LAT NIE BYŁY PODNOSZONE. PODNOSZĄ WIEK EMERYTALNY JAK W CAŁEJ EUROPIE DADZĄ TAKIE ZASIŁKI RODZINNE JAK W NIEMCZECH. GDZIE TA POLITYKA PRORODZINNA??? A POTEM SIĘ DZIWIĄ ZE MAŁO RODZI SIĘ DZIECI

  • Jola(2012-05-17 10:16) Odpowiedz 00

    To ma być ta walka naszego rządu z niżem demograficznym, zasiłki śmieszne, kwoty żeby je dostać poniżej minimum, pensje głodowe, umowy śmieciowe, praca do 67 roku życia, program RODZINA NA SWOIM, takie stawki za m2, że nigdzie nie ma takich tanich mieszkań. Kredyt dla bogatych. I się wszyscy dziwią, że szara strefa, że płace pod stołem. Ileż można sponsorować tych złodziei. Ale Tusk na nagrody dla swoich ministrów ma, a organizatorów EURO to w milionach będą wynagradzać.

  • Podatnik(2012-05-17 09:55) Odpowiedz 00

    Tak dba Rzad Polski o przyszlych podatnikow!!Czy my nalezymy do UNIII ?

  • ja(2012-05-17 09:33) Odpowiedz 00

    rzad od dawna kpi z nas wszystkick

  • 153 ZŁ OD 7 LAT(2012-05-17 09:37) Odpowiedz 00

    ZASIŁEK PIELEGNACYJNY NIE ZOSTAŁ ZWALORYZOWANY OD 7 LAT I WYNOSI 153 ZŁ A DODATEK PIELEGNACYJNY COROCZNIE JEST WALORYZOWANY I WYNOSI 196.30 ZL---TAK DRODZY OBYWATELE PAŃSTWO POLSKIE POD RZADAMI TUSKA OKRADA I DEGRADUJE OBYWATELI DRUGIEJ KATEGORI OSOBY NIEPEŁNOSPRAWNE I CHORE --ZYCZĘ WAM RZADZĄCY ŻEBY W WASZEJ RODZINIE BYŁA OSOBA NIEPEŁNOSPRAWNA TO WTEDY ZROZUMIECIE JAKI JEST KOSZT I POSWIĘCENIE DLA DRUGIEJ CHOREJ OSOBY ---OŚRODKÓW DLA TAKICH OSÓB NIEMA BO TAM KOSZT UTRZYMANIA TAKIEJ OSOBY WYNOSI OK. 4000 ZŁ A TAK TO NASZE PAŃSTWO MA PROBLEM Z GŁOWY NIECH TE OSOBY DEGRADUJĄ Z DNIA NA DZIEŃ --PODAM PRZYKŁAD CO ROKU PAMPERSY DLA TYCH OSÓB DROŻEJĄ O 20 ZŁ TAK ZE JUŻ Z TYCH 153 ZL TO NIE STARCZA NA TE PAMPERSY --TE OSOBY TEZ SĄ OBYWATELAMI I MAJĄ PRAWO DO ZYCIA W RP

  • zegar(2012-05-17 09:46) Odpowiedz 00

    Rostkowski i Tusk niech przez miesiąc utrzymają za tą kwotę (576zł) swoje wnuki przez miesiąc wnuki (bez żadnego oczywiście dziadkowego kieszonkowego) a swoje dzieci niech potrzyma na bezrobociu po dwóch miesiącach dzieci i wnuki ( przepadały) będą za dziatkami i rodzicami a (miłość ) nie będzie miała granic ...!!!

  • ewolucjonista(2012-05-17 12:16) Odpowiedz 00

    Macie pomysł jak skutecznie i szybko pozbawić życia na koszt polskich podatników tę spółkę partyjnych działaczy PO+PSL i jak raz na zawsze skutecznie zapobiec aby ci ludzie NIGDY nie mogli łączyć jednocześnie funkcji z wyboru parlamentarzysty jako organu władzy ustawodawczej z funkcjami z mianowania w rządzie, czyli władzy wykonawczej???
    Można zrobić to ewolucyjnie bez rewolucji, czy zrobimy znów jak Wałęsa z solidarnymi z "Solidarności" lat 1980-90?

  • JARO(2012-05-17 12:18) Odpowiedz 00

    TO CHYBA JAKIEŚ JAJA! NORMALNIE TEN KAMYSZ I TUSK SOBIE Z NAS ŻARTUJĄ! ILE WZROŚNIE ILE? JA ALE DUŻO KASY. I ZAPYTAM A ZA ROK TO SKĄ BĘDZIECIE WIEDZIELI ILE BĘDZIE WYNOSIŁA INFLACJA! WSADZCIE SE W DU...E TĄ PODWYŻKĘ!

  • toczek12(2012-05-21 15:07) Odpowiedz 00

    wow :) ja proponuje obniżenie do 100 zł :) co tam będziemy podwyższać ...

  • mama(2012-05-17 19:46) Odpowiedz 00

    by ich szlak trafił to byłby spokój

  • Ivi(2012-05-23 16:52) Odpowiedz 00

    Ludzie czas się ocknąć i zacząć działać rząd szykuje nam życie jak przed wojną czyli smród brud i ubóstwo

  • haran(2012-05-17 16:28) Odpowiedz 00

    Te dodatki +77 zł to SKANDAL !
    NIERZAD PO dla siebie i swoich płaci po kilkadziesiat tysięcy zł - a na dziecko 77,- zł ??!! Na chusteczki do nosa ?!
    Hańba, kpiny i wstyd dla tego rządowego badziewia zywiącego sie krwawicą obywateli.

  • Ojcec z Centrum Pol(2012-05-17 14:43) Odpowiedz 00

    8 lat bez podnoszenia progów doch... JUZ POWINNY BYC W TYM CZASIE 2 WALORYZACJE PROGÓW !!!
    A TERAZ DAJE SIE OCHŁAP 30 zł ? TO KPINA !!!
    ILE PROCENT PRZEZ TE 8 lat wzrosły pensje renty emerytury ... kilkadziesiąt !!!
    Więc TE 30 zł jest chamska zagrywką ... rząd mysli ze polska rodzina to zebrak który zadowoli sie kazdym groszem !!!
    Rzuconym jak psu ,Kość" !!!
    SAMI OBPŁYWAJA W BOGACTWO a nam dają symboliczne grosze by miec na koncie jakis plus - ale to farsa.
    GDZIE UCZCIWOSC i WSPARCIE dla ludzi?
    TYLKO W OBIETNICACH WYBORCZYCH i SKŁADANYCH PRZYSIEGACH przy obejmowaniu stanowisk rządowych TYLKO TAM !!!

  • Baśka(2012-05-17 13:30) Odpowiedz 00

    Jedno wielkie nic - jak zwykle. Proszę, odpowiedz P.Tusku jak mam kupić dziecku niepełnosprawnemu leki, regularnie dojeżdżać do specjalistów, obuwie ortopedyczne za 153,00 zł? Żałuje i to ogromnie za oddany głos wyborczy na pana. Więcej nie popełnię takiego błędu, zastanawiam się nad opuszczeniem tego kraju, gdyż nic dobrego mnie tu już nie czeka.

  • helmut und(2012-05-17 13:21) Odpowiedz 00

    Niech zarządzające tym krajem żydy same żyją za 500 zł na osobę. Bandyckie poczynania obecnych zarządców RP muszą się tragicznie skończyć.

  • Ojcec z Centrum Pol(2012-05-17 14:35) Odpowiedz 00

    RZĄD CHCE BY POLACY MIELI WIECEJ DZIECI - A ROBI WSZT+YSTKO BY ICH NIE MIELI NAJLEPIEJ WCALE ALBO CO NAJWYZEJ 1 dziecko !!!
    TUSK I ROSTOWSKI MAJA PIENIADZE NA POKAZ DLA UE by pokazac ze jestesmy ZIELONA WYSPĄ !!!
    DLA POLSKICH RODZIN SA SYMBOLICZNE ZŁOTÓWKI - TO JEST POLITYKA RZADU
    ONI SA BOGACI . A ZWYKŁY POLAK MUSI ZDYCHAC ALBO KOMBINOWAC...
    BO UCZCIWIE TO NIC NIE MOZNA ZROBIC

  • MLOU(2012-05-17 08:56) Odpowiedz 00

    WIDZIMY JAK ZOSTAL OSZUKANY PALIKOT MIALY BYC WYZSZE KWOTY I MIALO SKORZYSTAC 2 MILIONY RODZIN , A WYSZLO NIC ,30 ZL DO KWOTY 539 TO BARDZO MALA LICZBA RODZIN SKORZYSTA . A PALIKOT GLOSOWAL ZA 67 I ZOSTAL WYROLOWANY BEZ MYDLA ?