statystyki

Ludowcy kontratakują: wiek emerytalny matek krótszy o 3 lata za każde urodzone dziecko

autor: Anna Gielewska24.11.2011, 06:08; Aktualizacja: 24.11.2011, 08:24
 • Wyślij
 • Drukuj
Waldemar Pawlak

Waldemar Pawlakźródło: newspix.pl

Rządowy koalicjant nieoczekiwanie ujawnił własne pomysły w sprawie wydłużenia ustawowego wieku emerytalnego. PSL chce, by dla matek był krótszy o 3 lata za każde urodzone dziecko.

reklamareklama


W piątkowym expose premier Donald Tusk zapowiedział stopniowe wydłużanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn do 67 lat. Ludowcy, choć nie sprzeciwiają się generalnej zasadzie, chcą wyjątku. Przyznają jednak, że to wstępna propozycja. Nie wiadomo, czy przywilej byłby ograniczony powyżej 3. dziecka. Szczegóły miał przedstawić wczoraj wicepremier Waldemar Pawlak, ale konferencja została odwołana. Jak tłumaczyli politycy PSL, ich propozycje nie przebiłyby tematu numer jeden, jakim było wczoraj zatrzymanie Gromosława C. – Temat jest bardzo istotny i nie chcemy, żeby zginął – mówi „DGP” Jan Bury, przewodniczący klubu PSL. I podkreśla, że ludowcy dysponują opracowaniami na temat podobnych rozwiązań w innych krajach.

– Trzeba budować pozytywny system, który odpowiada na najważniejsze problemy społeczne. A ważniejszy jest problem demograficzny niż problem wieku emerytalnego – dodaje. Tyle że właśnie powiązanie wprost tych rozwiązań krytykuje Platforma. – Takie pomysły są nierealne. Poza tym zmniejszają kobietom emeryturę – mówi Sławomir Neumann z PO. Ale podkreśla, że o szczegółach jego partia jest gotowa rozmawiać. Nie wyklucza np. zastosowania innego przelicznika emerytalnego dla kobiet, które mają dzieci. Jego zdaniem można dyskutować, czy np. uznać urlop wychowawczy za okres składkowy.

Wiek emerytalny kobiet to tylko jeden z punktów spornych w koalicji. Najtrudniejsza do zrealizowania dla PO będzie zapowiedź reformy KRUS. Jak mówią politycy PSL, znali tylko założenia expose Tuska i dopiero teraz je analizują. Ale to także podbijanie stawki w negocjacjach koalicyjnych o posady, m.in. dla wojewodów.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję


reklama • Wyślij
 • Drukuj
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 115

 • 1: sorexus z IP: 93.105.145.* (2012-01-31 15:31)

  Dlaczego WALDEK ze swoim PSL-em nie pomyślał ,aby do tego swojego pomysłu dołączyć w jednym pakiecie mężczyzn ,którzy siłą za PRL-u i potem byli wcielani w powszechnej brance na 2 lub 3 lata do wojska , do obrony POLSKI ? Przecież, aż prosi się , aby za okres powszechnej służby wojskowej kwota kapitału początkowego , przeliczana była słynnym współczynnikiem 2.6 razy przez co najmniej średnią krajową pensję za każdy rok służby w wojsku.Dotychczas ZUS przeliczał wojsko do emerytury od najniższej krajowej.Czy nie należy się mężczyznom rekompensata za utracone bezpowrotnie lata darmowej służby czynnej i też policzenie za każdy rok pobytu wojsku współczynnikiem skracającym okres przechodzenia na emeryturę o 3 lata ? Jak zwykle PSL będący u po raz kolejny u władzy, chce coś na tym ugrać ,aby pustymi obietnicami zaspokoić elektorat i mając na uwadze wieczne ich problemy z dostaniem się do SEJMU R.P.(PRZEKROCZENIE PROGU WYBORCZEGO 5%), udaje,że jest inny od PO czy SLD. Jeśli zagłosują razem z PO za wydłużeniem wieku emerytalnego do 67 lal k./m.,to powinni zniknąć raz na zawsze ze sceny politycznej!!!Zapominają ,że w każdych następnych wyborach uczestniczy nowe pokolenie POLAKÓW , ale już postrzegające inaczej politykę rządzących, wobec swoich obywateli.Nic nikomu nie jest dane wiecznie.

 • 2: klakier z IP: 89.17.247.* (2011-12-28 20:19)

  PSL-"niby" ludowcy,ale traktują polskie KOBIETY jak KOBYŁY czy LOCHY, do prokreacji, tylko aby rodzić,i póżniej umrzeć!!. Podpowiedż-we Francji kobieta, która ma 3-je dzieci MA emeryturę NIE pracując wogóle. W Polsce są to wygłupy "stołkowych" polityków. Kobieta powinna iść na emeryturę od 55lat/30lat pracy,a Mężczyżni od 60lat/35lat pracy,mogą być inne kombinacje,ale ogólnie to od 60K,65M-tomax.wiek. Nie rozumiem po co polskie Kobiety CHODZĄ na WYBORY, to kpina,a Paniami są tylko te co poszły na emerytury za Polski Ludowej,lub póżnie na tych zasadach. PODZIĘKUJCIE Solidarności z jp2 i póżniejszym KLERYKAŁÓM-do dziś rządzącym.

 • 3: TG z IP: 82.177.224.* (2011-12-05 12:55)

  pawlak dobrze kombinuje - 3 zony x 2,5 dziecka /srednio/ + 1,5 wypocin fedak= nienaruszony KRUS z mozliwoscia odstapienia od placenia alimentow.

 • 4: SZAJS z IP: 109.207.101.* (2011-12-01 16:59)

  psl szuje nieroby

 • 5: M.J. z IP: 149.156.71.* (2011-12-01 12:21)

  Do Osoby z IP: 41. 190. 178: A fe, co za obrzydliwy atak na matkę piątki dzieci! Tak sfrustrowana osoba powinna poddać sięleczeniu, póki czas. Obojętne, jaką przyszłość mają przed sobą dzieci Niny, należy docenić Jej odwagę i wkład pracy w wychowanie takiej gromadki dzieci! nie wiem, czy Osoba jest kobietą czy męzczyzną, ale psychiki nie zazdroszę. A skrócenie wieku emerytalnego w wymiarze 1 rok/dziecko ,jest pomysłem do rozważenia.

 • 6: nina idz do lekarza z IP: 41.190.178.* (2011-12-01 09:21)

  Nina, a kto ci kazal narobic tyle bachorow? Dlaczego ktos ma doplacac do twoich bezmyslnych igraszek w lozku bez prezerwatywy? A meza nie masz? A moze twoj maz jest bogaty i stac go na to zeby zatrudnic nianie do opieki nad dzieciakami? Wiec skoro masz nianie to co gadasz o dwoch etatach? Niech kazdy bedzie odpowiedzialny za siebie i swoje zycie, oraz za zycie swoich dzieci. Nie zwalaj na innych obowiazek doplacania do ciebie bo nie przyszlo ci do glowy ze 5 dzieci to jednak wiekszy wydatek niz 2. Czy jestes taka pewna ze twoje dzieci beda placic na zus? A moze wyjada za granice i tam beda dofinansowywac systemy emerytalne? A moze ktores zejdzie na zla droge i trzeba bedzie utrzymywac go w wiezieniu? Od nadmiaru ciazy w glowie ci sie przewrocilo.

 • 7: cały pic polega na tym z IP: 80.50.55.* (2011-11-30 10:43)

  Ażeby w porę uświadomić swoim dzieciom że trzeba możliwie jak najwcześniej związać swoją przyszłość z krajem już rozwiniętym ekonomicznie, gdzie kolejne rządy nie sprzeniewierzają pieniędzy obywateli a system emerytalny jest przejrzysty i sprawiedliwy.
  Gdzie zarobki oraz zajmowane stanowisko pracy zależą nie od znajomości i powiązań rodzinnych a od wiedzy i kompetencji danej osoby. Bo niema nic gorszego jak obudzić się wtedy gdy już się zmarnowało pół życia - płaciło się ZUS-y, podatki, i in. a w końcu się pozostało biedakiem, któremu brakuje nawet na leki. Dzieci też trzeba rodzić tam, gdzie są one potrzebne, gdzie trud matki zostaje doceniony.

 • 8: Nina z IP: 46.170.123.* (2011-11-30 08:54)

  Popieram Panie Premierze!
  Uważam, że to bardzo dobry pomysł, który może rozwiązać również problem przyrostu naturalnego. Myślę, że niejedna kobieta, zdecyduje się na więcej niż jedno dziecko. W końcu te dzieci to nasza przyszłość i przyszłość naszego kraju-to one będą również płacić składki na ZUS.
  I nie uważam, że to dyskryminacja kobiet, które nie mają dzieci. Fakt każda kobieta po przyjściu z pracy ma II etat w domu ale nie można porównać ile czasu i wysiłku wkłada w prowadzenie domu kobieta bezdzietna a kobieta która pracuje i ma tak jak ja 5 dzieci !

 • 9: Magda z IP: 188.33.3.* (2011-11-29 16:05)

  Kobiety polskie to ciągle "kozły ofiarne"niech zaprzestaną tej j manipulacji kobietami - wstyd i hańba.

 • 10: Ja z IP: 178.37.131.* (2011-11-29 14:09)

  Tak powinno być,brawo

czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP