statystyki

Ludowcy kontratakują: wiek emerytalny matek krótszy o 3 lata za każde urodzone dziecko

autor: Anna Gielewska24.11.2011, 06:08; Aktualizacja: 24.11.2011, 08:24
Waldemar Pawlak

Waldemar Pawlakźródło: newspix.pl

Rządowy koalicjant nieoczekiwanie ujawnił własne pomysły w sprawie wydłużenia ustawowego wieku emerytalnego. PSL chce, by dla matek był krótszy o 3 lata za każde urodzone dziecko.

Reklama


Reklama


W piątkowym expose premier Donald Tusk zapowiedział stopniowe wydłużanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn do 67 lat. Ludowcy, choć nie sprzeciwiają się generalnej zasadzie, chcą wyjątku. Przyznają jednak, że to wstępna propozycja. Nie wiadomo, czy przywilej byłby ograniczony powyżej 3. dziecka. Szczegóły miał przedstawić wczoraj wicepremier Waldemar Pawlak, ale konferencja została odwołana. Jak tłumaczyli politycy PSL, ich propozycje nie przebiłyby tematu numer jeden, jakim było wczoraj zatrzymanie Gromosława C. – Temat jest bardzo istotny i nie chcemy, żeby zginął – mówi „DGP” Jan Bury, przewodniczący klubu PSL. I podkreśla, że ludowcy dysponują opracowaniami na temat podobnych rozwiązań w innych krajach.

– Trzeba budować pozytywny system, który odpowiada na najważniejsze problemy społeczne. A ważniejszy jest problem demograficzny niż problem wieku emerytalnego – dodaje. Tyle że właśnie powiązanie wprost tych rozwiązań krytykuje Platforma. – Takie pomysły są nierealne. Poza tym zmniejszają kobietom emeryturę – mówi Sławomir Neumann z PO. Ale podkreśla, że o szczegółach jego partia jest gotowa rozmawiać. Nie wyklucza np. zastosowania innego przelicznika emerytalnego dla kobiet, które mają dzieci. Jego zdaniem można dyskutować, czy np. uznać urlop wychowawczy za okres składkowy.

Wiek emerytalny kobiet to tylko jeden z punktów spornych w koalicji. Najtrudniejsza do zrealizowania dla PO będzie zapowiedź reformy KRUS. Jak mówią politycy PSL, znali tylko założenia expose Tuska i dopiero teraz je analizują. Ale to także podbijanie stawki w negocjacjach koalicyjnych o posady, m.in. dla wojewodów.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

 • obywatel(2011-11-24 08:37) Odpowiedz 00

  PSL dla stołków w koalicji dla trudnych decyzji w opozycji

 • Ojciec dzieciom(2011-11-24 16:03) Odpowiedz 00

  A mężczyźni wychowujący dzieci to co? Domagam się równouprawnienia. Samo urodzenie dziecka nie powinno być przywilejem.
  Wcześniejsza emerytura dla ojców za każde wychowane dziecko!

 • rozgoryczeni(2011-11-25 11:39) Odpowiedz 00

  ps.tak na marginesie to nie jest tak ,że pracodawcy chętnie widzą u siebie pracowników z dużym stażem pracy .Chętnie by się nas pozbyli i ciągle szukają okazji.np.nie podwyższając pensji od wielu lat.mimo że zatrudniając młode osoby na podobnych stanowiskach oferuje im się o30% więcej.Dlatego bulwersuje mnie gadanie tęgich głów w tv ,że pracodawcy stawiają na pracowników z doświadczeniem.To fikcja!A przykłady odchodzenia na emeryturę w Niemczech,Francji to kłamstwo tam ochrona socjalna i zdrowotna jest zupełnie inna ,korzystniejsza dla obywateli ,widać kto podróżuje po świecie.We Francji zgodzisz się wcześniej odejść na emeryturę to dostaniesz odpowiednią gratyfikację pieniężną .A my no cóż jesteśmy innym narodem ...

 • rozgoryczeni(2011-11-25 11:11) Odpowiedz 00

  mam 40lat pracy 48 lat życia nadal pracuję .Mój mąż 46 lat pracy 60 lat życia nadal pracuje.Nadmieniam że,obydwoje pracujemy w jednej firmie kiedyś państwowej ,dzisiaj prywatnej .Jest nam coraz ciężej podołać z obowiązkami bo czujemy się wypaleni zawodowo.Nigdy nie nadużywaliśmy zwolnień lekarskich,mimo,że mąż mój od wielu lat choruje na cukrzycę a ja na kręgosłup.Chętnie odstąpimy swoje miejsca pracy młodym jeśli rząd da nam nasze ciężko wypracowane emerytury.Nasza dotychczasowa praca ,to nie praca za biurka ale praca fizyczna w różnych porach dnia i we wszystkie dni roku nie pomijając świąt.Dlatego jesteśmy bardzo rozgoryczeni ,że rząd chce nam wydłużyć wiek emerytalny o kolejne lata.

 • matka(2011-11-24 18:18) Odpowiedz 00

  Do Zuzanny.Kobieta bezdzietna w niczym nie jest gorsza od kobiety posiadającej dzieci.To jaki model rodziny ktoś wybiera to jest jego prywatna sprawa.Człowiek to istota rozumna i decyzję o poczęciu dziecka powinien podejmować odpowiedzialnie.Należy walczyć z bezrobociem ,a nie proponować rozwiązania szkodliwe społecznie i wprowadzające niepokój .

 • Półprawnik(2011-11-25 04:04) Odpowiedz 00

  Ojcze81: ponad 40% facetów nie dociąga dale,j jak do 64 latek, a tylko nieliczni przejdą na emeryturę 67, i pewnie już będą w zaawansowanej chorobie, tuż przed śmiercią. Raczej i prędzej pójdą na rentę, o ile pan Tusk tych rent nie skasuje w najbliższych miesiącach. Polacy jak stado baranów, dają się zarzynać, bez beczenia. Gdyby Tusk z mównicy ogłosił, że od 2010 obcinamy wszystkie emerytury i renty o 50%, a pensje o 30%, a od c2014 likwidujemy emerytury i renty, bo państwo biedne - to pewnie tak samo PO-słowie biliby brawo na to expose, a mocherki dalej by cichutko płakały po kątach.

 • ojciec(2011-11-24 22:58) Odpowiedz 00

  ok, ale co z ojcami?? ma pracowac do emerytury, a pozniej poszalec statystycznie 4 lata i do piachu?? brawo!! wole zagłosować na pinokia czy nawet ufoludki!!

 • ponad 37 lat pracy/prawie 40/(2011-11-24 21:45) Odpowiedz 00

  Bardzo dobry pomysł.Taka kobieta jeszcze musi drugi etat prowadzić w domu.ta kobieta,która nie ma dzieci przychodzi i odpoczywa,a ta ,która ma np.3,4 dzieci ma co robić dzieci pranie,gotowanie,sprzątanie,nauka tzn.pomoc dzieciom .Raniutko ta matka,która ma dzieci /jak są małe -musi je ubrać i odprowadzić do żłobka,przedszkola.Ta ,która nie ma ma czas i nie musi się zbytnio spieszyć i denerwować.Powinna być chociaż w taki sposób jak mówi pan Pawlak wynagrodzona.
  TAKA KOBIETA PRACUJE NA 2 ETATACH.
  jeśli już nie tak to powinna odejść ze względu na staż przepracowany 35 lat pracy a nie rząd na czele z panem Tuskiem i Pawlakiem dokładają jeszcze lat pracy.
  Chore pomysły.Piszcie do Prezydenta RP,piszcie do Premiera i pana Pawlaka oraz do sejmu RP.Niech wiedzą,że my na takie pomysły nie dajemy przyzwolenia.

 • @iQ(2011-11-24 20:56) Odpowiedz 00

  PSL to banda złodziei !!! MAFIA!!! Pawlak do domu!!!

 • matka(2011-11-24 20:14) Odpowiedz 00

  Do Wery.Każdy niech pracuje na siebie.O co ten krzyk z niżem demograficznym.Pracujący wyż odprowadził składki na swoje emerytury i renty.Większym problemem jest brak pracy na umowy dla młodych ludzi.Dużo młodych ludzi wyjeżdża z kraju ponieważ nie mają w kraju perspektyw na godne życie.Nie rozumiem też zachęcania do wielodzietności i propozycji wydłużenia wieku emerytalnego ,oraz ataku Pana z Lewiatana na polskie wdowy.Czyżby brakowało taniej siły roboczej?

 • wera(2011-11-24 19:19) Odpowiedz 00

  też tak uważam , że ważniejszy jest problem demograficzny , niż problem wieku emerytalnego !! już mamy alarm demograficzny !!! ciekawe kto będzie na to wszystko pracował ???

 • tutejszy(2011-11-24 16:55) Odpowiedz 00

  Kolejny chory pomysł Pawlaka i spółki. Nasze pseudoelity nie są w stanie nawet wylać asfaltu, a co dopiero opracować program emerytalny. Emerytury można wydłużać ale stopniowo. Zmęczonym ludziom po 40 tego nie należy proponować, a w rządowym projekcie 60 latkowie będą pracować dłużej. Dla obecnego trzydziestoparolatka praca 65 czy 67 jest bez różnicy ale dla obecnego 50 latka to już jest nie do zaakceptowania.

 • podatnik(2011-11-24 16:08) Odpowiedz 00

  A co złego jest w porównywaniu kobiety bezdzietnej z matką? A chciałaby Pani zamienić się z Panią bez zdrowia i bezdzietną. I nie sądzę żeby osoba bezdzietna pracowała mniej niż matka z dziećmi. Nie w dzisiejszych czasach. Tylko że jest to często faktyczna praca dla firmy (praca w domu to akurat przywilej niedostępny dla wielu). Kręgosłup także siada od siedzącej pracy po 10-12 godzin na dobę przy biurku, (kiedyś były dyby teraz są biurka, siada krążenie, siada wzrok, siada kręgosłup, do tego człowiek jest zmęczony umysłowo nie fizycznie). Wszystko ma swoje wady i zalety. Ale podwójnie dyskryminować osoby tylko z racji braku zdrowia to nieetyczna postawa.

 • ola(2011-11-24 16:02) Odpowiedz 00

  Q jeżeli tak bardzo pragniesz dziecka to je adoptuj. Mnóstwo ludzi tak właśnie robi.

 • jj(2011-11-25 13:47) Odpowiedz 00

  RENATA zrobila znakomity wpis. Popieram! W innym krajach juz o tym mowia politycy, by okresy opieki nad rodzicami wliczac do emerytur lub pozwalac na urlopy z powodu opieki nad rodzicami. A w kraju jak zwykle nic. Tylko wieczne podlizywanie sie sluzbom mundurowym.

 • zuzanna(2011-11-24 15:48) Odpowiedz 00

  Pomysł dobry ale wątpię żeby przeszedł.Do "kobiety".Porównuje Pani kobietę bezdzietną z matką.No to pomysli Pani,która bardziej się napracowała.Przykład:urodziłam i wychowałam siedmioro dzieci.Pracowałam i pracuję nadal.Prowadzę dom.Biegam z dziećmi do lekarza i na wywiadówki.Nigdy nie miałam samochodu a więc autobus albo pieszo.Pracuję fizycznie-nie umysłowo.Kręgosłup mi siada.Nie neguję,że kobiety bezdzietne też chorują.Ale raczej nie są tak napracowane jak te,które mają dzieci

 • podatnik(2011-11-24 15:42) Odpowiedz 00

  Teoretycznie pomysł jest dobry. Ale... Co z tymi Paniami które mają kłopoty ze zdrowiem co jest jedynym powodem że nie mają i nie będą miały dzieci? Z drugiem strony zdrowie nie będzie im pozwalać pracować np. po 55 roku życia. Za co żyć te 12 lat do emerytury. Druga sprawa dotyczy samego wydłużenia czasu pracy: Czy Pan Premier Tusk zagwarantuje pracę dla wszystkich ludzi po 60 roku życia. Obecnie nawet 50-cio latkowie mają problemy z pracą a co dopiero jeszcze starsi i często już schorowani ludzie.

 • obywatel(2011-11-24 15:14) Odpowiedz 00

  DLACZEGO KONTRATAKUJA WIEK EMERYTALNY A NIC NIE MOWI SIE O STAZU PRACY DZISIAJ OSOBA ZE STAZEM PRACY 40 LAT NIE MOZE PRZEJSC NA EMERYTURE PONIEWAZ NIE OSIAGNELA WIEKU EMERYTALNEGO, GDZIE EMERYTURY ZA STAZ PRACY

 • obywatel(2011-11-24 15:10) Odpowiedz 00

  Tylko emerytura za staz pracy tak dla kobiet iak i mezczyzn bylaby sprawiedliwa

 • dziadek(2011-11-24 14:51) Odpowiedz 00

  cielne będą się cieszyć ( normalne kobiety będą płakać i pracować aż do śmierci )

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane