statystyki

Asystent rodziny zarobi 1,4 tys. zł

autor: Michalina Topolewska19.10.2011, 08:21; Aktualizacja: 14.11.2011, 10:20
  • Wyślij
  • Drukuj

Koordynatorzy rodzin zastępczych i osoby zajmujące się rodzinami niewydolnymi wychowawczo będą nowymi pracownikami samorządowymi. Konieczność ich zatrudnienia wynika z reformy systemu opieki nad dziećmi.





Dziewięć nowych stanowisk zostanie dopisanych do wykazu pracowników samorządowych zatrudnianych przez gminy i powiaty. Taką zmianę przewiduje przekazany do konsultacji społecznych projekt nowelizacji rozporządzenia Rady Ministrów z 18 marca 2009 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych (Dz.U. nr 50, poz. 1721 z późn. zm.).

Tymi nowymi stanowiskami będą asystent rodziny, koordynator rodzinnej pieczy zastępczej, wychowawca w placówce wsparcia dziennego oraz starszy oraz młodszy asystent, koordynator i wychowawca. Rozporządzenie przyporządkowuje każdemu z nich odpowiednią tzw. kategorię zaszeregowania, czyli minimalne wynagrodzenie zasadnicze obowiązujące na tym stanowisku. Na przykład asystent rodziny zarobi minimalnie 1,4 tys. zł miesięcznie (XIII kategoria), koordynator 1450 zł (XIV). Z kolei starszy wychowawca może liczyć na pensję w wysokości co najmniej 1,5 tys. zł. Zatrudnione na tych stanowiskach osoby mogą zarabiać więcej, a szczegółowe tabele dotyczące wynagradzania każda jednostka samorządowa określa samodzielnie.

Rozporządzenie wskazuje też, jakie kwalifikacje zawodowe i staż pracy są wymagane na nowych stanowiskach. W przypadku wykształcenia koniecznego do wykonywania tych zawodów odsyła do wymagań określonych w ustawie z 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (Dz.U. nr 149, poz. 887). Natomiast staż pracy dla asystenta rodziny z wyższym wykształceniem wynosi 2 lata, a ze średnim 5 lat. Jeżeli osoba chciałaby się ubiegać o stanowisko starszego asystenta, musi mieć dłuższy staż wynoszący odpowiednio 5 i 8 lat.

Rozporządzenie wejdzie w życie 1 stycznia 2012 r. razem z ustawą o pieczy zastępczej.




  • Wyślij
  • Drukuj
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 20

  • 1: Bashaga z IP: 83.14.130.* (2011-10-19 14:18)

    Gmina poniesie konsekwencje finansowe tej zmiany

  • 2: socyal z IP: 83.28.238.* (2011-10-19 14:43)

    Ludzie! przestancie obrazac rodakow! 1400zl miesiecznej placy za robote socjalna?! nie kpijcie z siebie nawzajem, bo sie przykro robi.

  • 3: k z IP: 83.28.198.* (2011-10-20 09:12)

    Skończ studia kier.socjologia a Twoja wartośc "naukowa "to 1400 zł. Ludzie muszą wyjeżdzać bo im nawet na podstawowe opłaty nie wystarczy. Dół,dół

  • 4: świrek z IP: 91.229.86.* (2011-10-20 12:52)

    asystent rodzinny młodszy- wynagrodzenie w kwocie 1400 zł - za - 2 lata pracy z rodziną na etacie po studiach wyższych, prace nienormowaną w terenie własnym samochodem i może jeszcze sam będzie tankował bo nic na ten temat nie zostało wyjaśnione, absurd mowa była o 150% wynagrodzenia pracownika socjalnego dla asystenta a teraz proszę! Szkoda że czasu nie można cofnąć bo pracownik budowlany po szkole zawodowej z doświadczeniem zarabia ok 15zł na godzinę kalkulacja prosta, dlatego kończcie studia przydadzą się do pisania wniosków o zasiłki jak zabraknie wam na chleb!

  • 5: ANDRZEJ z IP: 46.186.31.* (2011-10-20 14:07)

    NAJWYZSZE PENSJE CZEKAJO NA PRACOWNIKOW POD ZIEMNIO TO PRAWDA BO OTO TUSKOWI CHODZI PRACOWAC DO 67 LATACH NA KOLANACH I POTEM POD ZIEMNIE. ALE KOCHANI MOJY Z TAMTOD TO JUZ SIE NIE WRACA ONI OTYM WIEDZO.PO TYLKO ZALEZY ZEBY LUDZIE PADALI NA PYSKI I NA NICH PRACOWALI DO KONCA SWOICH DNI.TUSK CHCE POKAZAC JAKICH TO MA MOCNYCH LUDZI TYLKO MIEKKO STOJOCYCH NA NOGACH.JAK MOZNA NIE SZANOWAC LUDZI I NAKAZAC STRASZOC ZE MUSICIE PRACOWAC DLUZEJ BO BEDZIECIE MNIEC MALE EMERYTURY ITAK DOSTANIEMY GUWNO NA KONIEC.ALE JEDNA JEST SPRAWIEDLIWOSC ZE WY ZASRANCY TEZ POJDZIECIE POD ZIEMNIE I ZTAMTOD JUZ SIE NIE WYCHODZI SP.

  • 6: anty z IP: 80.50.233.* (2011-10-20 14:32)

    Doskonałe zajęcie dla mediatorow,kuratorow,ktorzy aktualnie bawia sie w sedziow ludowych i ktorych dzialalnosc winna byc w panstwie prawa bardzo mocno ograniczana.Robia wiecej szkody niz pozytku.

    Poza tym reprezentuja niski poziom intelektualny.

  • 7: Dida z IP: 31.175.223.* (2011-10-20 15:18)

    dodajcie że to płaca brutto więc na rękę ... tak to się traktuje profilaktykę

  • 8: iwa z IP: 77.114.155.* (2011-10-20 17:08)

    ... taaa jeszcze więcej inwigilacji . Jeszcze trochę a swojemu dziecku klapa w tyłek nie dam bo mi taka menda z urzędu przyjdzie i zabierze dzieciaka. a potem dziwią się że dzieci nie wychowane i robią co chcą...

  • 9: świrek z IP: 91.229.86.* (2011-10-23 12:40)

    nie ma co się dziwić pracownikom socjalnym skoro robią robotę za kilku a pensja śmieszna, góra wie jak podnosić płace ale tylko dla siebie. Podnoszą wiek emerytalny i co z tego skoro młodzi nie mają gdzie pracować, na stanowiskach siedzą ludzie którzy mają 30-35 letni staż ale muszą pracować bo nie maja wieku- zamiast zająć się wnukami a młodych wysłać do pracy, chore to wszystko!

  • 10: absurd z IP: 91.229.86.* (2011-10-23 12:50)

    1400 brutto na rękę nie cały 1000 za robotę ciekawe za co asystent naprawi samochód jak mu się zepsuje skoro ta kasa wystarczy tylko na życie bieżące-asystent będzie musiał się zwolnić!!! Gratuluje bardzo zdolnym i inteligentnym twórcom tego pomysłu jak zwykle obiecują góry a kończy się na nizinie! Zacznijcie używać tego czegoś co mieści się w czaszce!

Dowiedz się więcej

Poradniki

Galerie