statystyki

Świadczenia pielęgnacyjne w listopadzie i grudniu będą wyższe o 100 zł

autor: Michalina Topolewska03.10.2011, 03:00

Do 31 października osoby otrzymujące świadczenie pielęgnacyjne muszą złożyć wniosek, aby otrzymać dodatkowe 100 zł wsparcia. Gminy nie będą go przyznawać z urzędu.

reklama


reklama


W listopadzie i grudniu opiekunowie osób niepełnosprawnych, którzy są uprawnieni do świadczenia pielęgnacyjnego, otrzymają dodatkowe pieniądze w wysokości 100 zł miesięcznie. Dzięki temu świadczenie w tych dwóch miesiącach wzrośnie z 520 zł do 620 zł, natomiast od stycznia będzie już wypłacane w niższej wysokości. Taką zmianę przewiduje projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie szczegółowych warunków realizacji rządowego programu wspierania osób pobierających świadczenie pielęgnacyjne.

Rozporządzenie, które ma zacząć obowiązywać z dniem ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, przewiduje, że dodatkowa pomoc będzie wypłacana w terminie wypłaty świadczenia pielęgnacyjnego, określonym przez gminę. Opiekun będzie jednak musiał złożyć nowy wniosek o tego specjalnego dodatku, bo gmina nie przyzna go z urzędu wszystkim uprawnionym do tego osobom.

– Postaramy się powiadomić osoby otrzymujące świadczenie o takiej możliwości, aby nie straciły prawa do wyższej pomocy. Informację na ten temat zamieścimy na naszej stronie internetowej i w siedzibie ośrodka – mówi Elwira Kochanowska-Pięciak, wicedyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Rzeszowie.

Na złożenie wniosku uprawnione osoby będą miały mało czasu, bo tylko do 31 października. W przypadku gdy świadczenie zostanie przyznane po tym dniu, opiekun będzie mógł wystąpić o dodatkowe pieniądze w ciągu 7 dni od daty, w której decyzja o przyznaniu świadczenia stanie się ostateczna. Wniosek złożony po tych terminach będzie pozostawiony bez rozpoznania. To oznacza więc więcej pracy dla gmin związanych z wydawaniem dodatkowych decyzji.

Mimo że świadczenie pielęgnacyjne należy do świadczeń rodzinnych, to dodatkowe pieniądze do niego będą przyznawane na podstawie art. 24 ust. 2 ustawy z 12 marca 2004 roku o pomocy społecznej (t.j. Dz.U. z 2009 r. nr 175 poz. 1362 z późn. zm.). Daje on rządowi możliwość prowadzenia specjalnych programów, których celem jest ochrona poziomu życia określonych osób, rodzin lub grup społecznych.

Rozporządzenie wskazuje jednak, że wydanie decyzji będzie zwolnione z konieczności przeprowadzania rodzinnego wywiadu środowiskowego. Co więcej wniosek o jego przyznanie nie będzie składany w ośrodku pomocy społecznej, ale do organu gminy, który jest upoważniony do przyznawania świadczeń rodzinnych (w sytuacji gdy ośrodek nie jest odpowiedzialny za to zadanie).

Ważne!

Wyższa wysokość świadczenia pielęgnacyjnego będzie przysługiwać tylko w listopadzie i październiku tego roku. Od stycznia 2012 roku wyniesie ponownie 520 zł, chyba że rząd zdecyduje o jego dalszym podwyższeniu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

  • Beata(2011-10-07 20:24) Odpowiedz 00

    Żyłam przez ostatni rok za 520zł miesięcznie.Dziękuję rządowi,bo przy 620 zł na pewno odżyję!Mam na to dwa miesiące!!!

  • AA(2011-10-05 14:11) Odpowiedz 00

    ŻENADA, TO JEST NASTĘPNY DOWÓD ŻE ONI TYLKO MYŚLĄ O SOBIE.JUŻ MAM DOSYĆ TYCH OBIECANEK JAK NAM BĘDZIE DOBRZE. TYLKO KIEDY OTO JEST PYTANIE ,ZAWSZE JEST TAK SAMO DO KITU.

  • smutna mama Papryczka(2011-10-07 08:14) Odpowiedz 00

    niestety obawiam się ze to kiełbasa wyborcza, moje dziecko jest w stanie cięzkim z głebokim uposledzeniem umysłowym,ja mam propozycje panie premierze ,panowie posłowie oraz panie prezydencie- wydajcie zgodę na eutanazje,nie dobijajcie nas powolna egzystencja bo i tak powoli umieramy bo oprucz tego ze jestesmy opieknami chorych dzieci to takze płacimy rachunki za czynsz ,prąd,gaz itd i niestety czasem na więcej nie starcza...

  • iwona(2011-10-12 21:20) Odpowiedz 00

    MOPS dzis do mnie dzwonił ze mam przyjechac wypełnić wniosek na dołożenie 100zl na listopad i grudzien dziwne ze do was nie dzwonili do konca pazdziernika musicie wypelnic ten wniosek bo nie przyznaja tej 100zl

  • Kasia(2011-10-25 14:40) Odpowiedz 00

    Niech sami wyżyją z niepełnosprawnym dzieckiem za 520zł ciekawa jestem...

  • ulina(2011-10-17 16:32) Odpowiedz 00

    Witam
    Może ktoś wie jak napisać podanie o te wyższe świadczenie,bo u nas w gminie nie mają gotowych wniosków,trzeba samemu napisać.Z góry dziękuję.

  • Zbulwersowany !!!!(2011-10-04 11:27) Odpowiedz 00

    No to już wiem kogo wykluczyć z głosowania...Panie Tusk...dam Panu kolejną stówkę i niech Pan już nie miesza:))))...żenada !!!...Moja żona od 27 lat sprawuje opiekę nad chorą córką 24h na dobę, natomiast niespokrewnione z dzieckiem zawodowe wielodzietne i specjalistyczne rodziny zastępcze obok świadczeń dla dzieci otrzymują wynagrodzenie w wysokości do 120% podstawy tj. do 1976,40 zł. Z całą pewnością na dziecko ze znacznym stopniem niepełnosprawności, kwota ta jest dużo wyższa,więc proszę sobie darować tą jałmużnę.
    Przypomniał ktoś sobie o nieszczęśliwych rodzinach...tylko dlaczego akurat teraz?...echhhhhhhhhh

  • Zbulwersowany !!!!(2011-10-04 23:30) Odpowiedz 00

    Tata niepeł.Bartosza - przepraszam, ale na co Ty liczysz?... na kolejny cud?...nikt z tego rządu pod wodzą Tuska przez cztery lata nic dla tych ludzi nie zrobił, więc nie ma takiej opcji, aby teraz o tym pomyślał... Tą jałmużną Pan Tusk che tylko kupić kilkanaście tysięcy głosów...oczywiście z kasy państwa...jednak w moim przypadku przekonał mnie do tego, abym na niego nie głosował...i Wam również szczerze radzę postąpić w ten sposób...Ten Pan miał już szanse...ja mu drugiej nie daje.

  • wrrrrrrrrrrr(2011-10-04 17:52) Odpowiedz 00

    Wszyscy,którzy dostali świadczenia pielęgnacyjne przyznane z odwołania przez SKO znów będą się borykać i pętać o ten marny grosz,a może o to chodzi, bo się ich wyeliminuje???

  • Tata niepeł.Bartosza(2011-10-04 17:46) Odpowiedz 00

    Pan D.Tusk ocknął się przed wyborami a my żyjemy z dnia na dzień.Sprawa naszych świadczeń musi być uregulowana i waloryzowana.Nasze rodziny ubożeją.Nie liczmy że Kaczyński da nam więcej dajmy szansę Tuskowi zobaczymy co zrobi(ale ostatnią)

  • Tata(2011-10-04 18:18) Odpowiedz 00

    Dlaczego tylko po 100-wie chcemy więcej przecież są wybory.To jest jak gwiazdka jedyny czas kiedy można coś wywalczyć.y My chcemy godnie opiekować się naszymi dziećmi.Ten rząd nic nie zrobił żeby nam pomóc.

  • kiełbasa wyborcza(2011-10-04 18:30) Odpowiedz 00

    SKĄD WNIOSEK ??? DAJCIE WZOR WNIOSKU :)

  • maria(2011-10-04 19:05) Odpowiedz 00

    Zgadzam się. Dlaczego nie podwyższają zasiłku pielęgnacyjnego. Przypominamy się.

  • xxx(2011-10-28 12:12) Odpowiedz 00

    Te 100 zł otrzymają ci co się dowiedzieli i złożyli wniosek ,a co z pozostałymi co nie wiedzą a mają niepełnosprawne dziecko .

  • gosia(2011-11-02 14:26) Odpowiedz 00

    nasza wladza mysli tylko o sobie urzedasy maja duzo wiecej kasy niz my robole co oni wiedza o zyciu najbiedniejszych potrafia tylko podnosic ceny nic wiecej zasilki dla niepelnosprawnych to jalomuzna 153 zl wizyta u lekarza to 100 o lekach nie wspomne zreszta tak jest we wszystkim bieda byla a teraz sie poszerza szkoda ze nikt tego nie widzi a moze poprostu nie chca zobaczyc

  • zawiedziona MOPS(2012-02-08 12:43) Odpowiedz 00

    Ludzie dużo rzeczy nie wiedzą co mogą dostać a czego nie jak sama się nie upomne lub nie dowiem to nikt mi nie powie a można dostać pieniądze na dużo rzeczy

  • Teresa z Tarnowa(2012-01-19 20:51) Odpowiedz 00

    OBRZYDLY RUDY SMIERDZIEL!!! KIEDYS DOSIEGNIE GO REKA SPRAWIEDLIWOSCI ZA WSZYSTKIE JEGO PODLOSCI LACZNIE Z KATASTROFA SMOLENSKA. NAROD GLUPI NIE WSZYSTKO KUPI. RUDY JUZ WIE CO GO CZEKA I OBIECUJE PODWYZKI WOJSKU I POLICJI OD LIPCA. DOSTANA JE TAK, JAK OPIEKUNOWIE NIEPELNOSPRAWNYCH. ZA LISTOPAD I GRUDZIEN OTRZYMALI PO 100 ZL, A OD STYCZNIA JUZ KLAMCA I OSZUST ZABRAL. TAKIEGO CHAMA SZUKAC ZE SWIECA.
    NIENAZARTY "RZAD" NADAJE SIE DO GNOJU... WIELKA SZKODA, ZE PGR-Y JUZ NIE ISTNIEJA. Pozdrawiam wszystkich zawiedzionych i oszukanych... Mam nadzieje, ze niedlugo polaczymy swe sily przeciw naszym TYRANOM!!!

  • Monia(2012-02-09 11:55) Odpowiedz 00

    Rząd przyznał dla rodziców pobierających świadczenia pielęgnacyjne 100zł dodatkowo. . Tylko problem jest taki że są to pieniądze tylko na papierze . jest połowa lutego a na koncie nadal kasy nie ma . W mopsie usłyszałam że mam się uzbroić w cierpliwość i grzecznie czekać bo wojewoda nie przesłal pieniędzy na wypłaty. To jest chyba jakaś kpina.

  • matka(2012-03-04 21:06) Odpowiedz 00

    dali troche zeby miec czyste sumienie a prawda jest taka ze o wszystko trzeba prosic a to strasznie upokarza poprostu wstyd

  • DOROTA(2012-04-02 19:44) Odpowiedz 00

    JESTEM MATKĄ NIEPEŁNOSPRAWNEGO DZIECKA,WYCHOWUJĘ GO SAMA,NIE PRACUJĘ BO SYN WYMAGA STAŁEJ OPIEKI,ŚWIADCZENIE KTÓRE OTRZYMUJĘ TO 520 ZŁ I TAK JEST OD LAT...DALI NAM NA 5 MIESIĘCY PO 100 ZŁ(WLICZAM JUŻ 2012 ROK),ZEBYŚMY SIĘ ZAMKNĘLI Z CZEGO ZA PIĄTY MIESIĄC DO DZIS NIE WYPŁACONO PIENIĘDZY( PRZYNAJMNIEJ MOPS W ZAWIERCIU)...CZY MY I NASZE CHORE DZIECI JEMY TAŃSZY CHLEB? A MOŻE NASZ RZĄD ZAŁATWIŁ NAM TAŃSZE RACHUNKI TYLKO NAS ZAPOMNIAŁ POWIADOMIC?MOŻE IDĄC DO BANKU,ENERGETYKI CZY GAZOWNI TRZEBA ZABIERAC NASZE DZIECI I WTEDY POLICZĄ NAM STAWKI JAKIE BYŁY KILKA LAT TEMU? JAKA NAJNIŻSZA KRAJOWA WYNOSI 520 ZŁ? BO PONOC SĄ TO PIENIĄDZE ZA TO ŻE NIE PODEJMUJEMY PRACY BO OPIEKUJEMY SIE NASZYMI DZIECMI? CZY JEŚLI MAMY TE NASZE DZIECI TO MAMY ŻYC Z NIMI W UBÓSTWIE? CO TO ZA KRAJ KTÓRY NISZCZY WŁASNY NARÓD I SKAZUJE GO NA BIEDĘ .WSTYD SIĘ PRZYZNAC ŻE JESTEM POLKĄ,BO NASZ KRAJ TO ŻENADA...ŚWIAT SIĘ Z NAS ŚMIEJE...WYJMIJMY RACHUNKI I FAKTURY Z PRZED KILKU LAT,ZOBACZMY ILE WTEDY KOSZTOWAŁO ŚWIATŁO,GAZ...PAMPERSY,LEKI,WYSTARCZY PORÓWNA CENĘ CHLEBA...A ŚWIADCZENIA BYŁY TAKIE SAME..I SPRAWDŻMY ILE BRAŁ KASY PREMIER I JEGO EKIPA A ILE BIERTZE TERAZ...CZY KWOTA JEST TAKA SAMA???