statystyki

Świadczenia pielęgnacyjne w listopadzie i grudniu będą wyższe o 100 zł

autor: Michalina Topolewska03.10.2011, 03:00

Do 31 października osoby otrzymujące świadczenie pielęgnacyjne muszą złożyć wniosek, aby otrzymać dodatkowe 100 zł wsparcia. Gminy nie będą go przyznawać z urzędu.

reklama


reklama


W listopadzie i grudniu opiekunowie osób niepełnosprawnych, którzy są uprawnieni do świadczenia pielęgnacyjnego, otrzymają dodatkowe pieniądze w wysokości 100 zł miesięcznie. Dzięki temu świadczenie w tych dwóch miesiącach wzrośnie z 520 zł do 620 zł, natomiast od stycznia będzie już wypłacane w niższej wysokości. Taką zmianę przewiduje projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie szczegółowych warunków realizacji rządowego programu wspierania osób pobierających świadczenie pielęgnacyjne.

Rozporządzenie, które ma zacząć obowiązywać z dniem ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, przewiduje, że dodatkowa pomoc będzie wypłacana w terminie wypłaty świadczenia pielęgnacyjnego, określonym przez gminę. Opiekun będzie jednak musiał złożyć nowy wniosek o tego specjalnego dodatku, bo gmina nie przyzna go z urzędu wszystkim uprawnionym do tego osobom.

– Postaramy się powiadomić osoby otrzymujące świadczenie o takiej możliwości, aby nie straciły prawa do wyższej pomocy. Informację na ten temat zamieścimy na naszej stronie internetowej i w siedzibie ośrodka – mówi Elwira Kochanowska-Pięciak, wicedyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Rzeszowie.

Na złożenie wniosku uprawnione osoby będą miały mało czasu, bo tylko do 31 października. W przypadku gdy świadczenie zostanie przyznane po tym dniu, opiekun będzie mógł wystąpić o dodatkowe pieniądze w ciągu 7 dni od daty, w której decyzja o przyznaniu świadczenia stanie się ostateczna. Wniosek złożony po tych terminach będzie pozostawiony bez rozpoznania. To oznacza więc więcej pracy dla gmin związanych z wydawaniem dodatkowych decyzji.

Mimo że świadczenie pielęgnacyjne należy do świadczeń rodzinnych, to dodatkowe pieniądze do niego będą przyznawane na podstawie art. 24 ust. 2 ustawy z 12 marca 2004 roku o pomocy społecznej (t.j. Dz.U. z 2009 r. nr 175 poz. 1362 z późn. zm.). Daje on rządowi możliwość prowadzenia specjalnych programów, których celem jest ochrona poziomu życia określonych osób, rodzin lub grup społecznych.

Rozporządzenie wskazuje jednak, że wydanie decyzji będzie zwolnione z konieczności przeprowadzania rodzinnego wywiadu środowiskowego. Co więcej wniosek o jego przyznanie nie będzie składany w ośrodku pomocy społecznej, ale do organu gminy, który jest upoważniony do przyznawania świadczeń rodzinnych (w sytuacji gdy ośrodek nie jest odpowiedzialny za to zadanie).

Ważne!

Wyższa wysokość świadczenia pielęgnacyjnego będzie przysługiwać tylko w listopadzie i październiku tego roku. Od stycznia 2012 roku wyniesie ponownie 520 zł, chyba że rząd zdecyduje o jego dalszym podwyższeniu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

  • LILI(2012-08-23 00:26) Odpowiedz 00

    JETEŚMY W UNII TO DLACZEGO NIE MAMY UNIJNEGO WSPARCIA DLA OPIEKUNÓW A PRZEDE WSZYSTKIM DLA MATEK, KTÓRE REZYGNUJĄ Z PRACY ABY OPIEKOWAĆ SIĘ URODZONYM CHORYM DZIECKIEM, KTÓRE DLA NASZEGO PAŃSTWA NIC NIE ZNACZY. MAM PROPOZYCJĘ OCBIĄŚC PENSJE RZĄDZACYM A MY RODZICE CHORYCH DZIECI BĘDZIEMY MIEĆ NA GODZIWE LECZENIE A NIE NA WEGETACJĘ . TAKICH MAMY POLITYKÓW, BO SAMI GŁUPI TAM SIEDZA I MYŚLĄ GDZIE NA WCZASY JECHAĆ ? DO DYMISJI RZĄD!!!

  • xxx(2011-10-28 12:12) Odpowiedz 00

    Te 100 zł otrzymają ci co się dowiedzieli i złożyli wniosek ,a co z pozostałymi co nie wiedzą a mają niepełnosprawne dziecko .

  • Tata(2011-10-04 18:18) Odpowiedz 00

    Dlaczego tylko po 100-wie chcemy więcej przecież są wybory.To jest jak gwiazdka jedyny czas kiedy można coś wywalczyć.y My chcemy godnie opiekować się naszymi dziećmi.Ten rząd nic nie zrobił żeby nam pomóc.

  • kiełbasa wyborcza(2011-10-04 18:30) Odpowiedz 00

    SKĄD WNIOSEK ??? DAJCIE WZOR WNIOSKU :)

  • maria(2011-10-04 19:05) Odpowiedz 00

    Zgadzam się. Dlaczego nie podwyższają zasiłku pielęgnacyjnego. Przypominamy się.

  • Zbulwersowany !!!!(2011-10-04 23:30) Odpowiedz 00

    Tata niepeł.Bartosza - przepraszam, ale na co Ty liczysz?... na kolejny cud?...nikt z tego rządu pod wodzą Tuska przez cztery lata nic dla tych ludzi nie zrobił, więc nie ma takiej opcji, aby teraz o tym pomyślał... Tą jałmużną Pan Tusk che tylko kupić kilkanaście tysięcy głosów...oczywiście z kasy państwa...jednak w moim przypadku przekonał mnie do tego, abym na niego nie głosował...i Wam również szczerze radzę postąpić w ten sposób...Ten Pan miał już szanse...ja mu drugiej nie daje.

  • Zbulwersowany !!!!(2011-10-04 11:27) Odpowiedz 00

    No to już wiem kogo wykluczyć z głosowania...Panie Tusk...dam Panu kolejną stówkę i niech Pan już nie miesza:))))...żenada !!!...Moja żona od 27 lat sprawuje opiekę nad chorą córką 24h na dobę, natomiast niespokrewnione z dzieckiem zawodowe wielodzietne i specjalistyczne rodziny zastępcze obok świadczeń dla dzieci otrzymują wynagrodzenie w wysokości do 120% podstawy tj. do 1976,40 zł. Z całą pewnością na dziecko ze znacznym stopniem niepełnosprawności, kwota ta jest dużo wyższa,więc proszę sobie darować tą jałmużnę.
    Przypomniał ktoś sobie o nieszczęśliwych rodzinach...tylko dlaczego akurat teraz?...echhhhhhhhhh

  • AA(2011-10-05 14:11) Odpowiedz 00

    ŻENADA, TO JEST NASTĘPNY DOWÓD ŻE ONI TYLKO MYŚLĄ O SOBIE.JUŻ MAM DOSYĆ TYCH OBIECANEK JAK NAM BĘDZIE DOBRZE. TYLKO KIEDY OTO JEST PYTANIE ,ZAWSZE JEST TAK SAMO DO KITU.

  • Beata(2011-10-07 20:24) Odpowiedz 00

    Żyłam przez ostatni rok za 520zł miesięcznie.Dziękuję rządowi,bo przy 620 zł na pewno odżyję!Mam na to dwa miesiące!!!

  • smutna mama Papryczka(2011-10-07 08:14) Odpowiedz 00

    niestety obawiam się ze to kiełbasa wyborcza, moje dziecko jest w stanie cięzkim z głebokim uposledzeniem umysłowym,ja mam propozycje panie premierze ,panowie posłowie oraz panie prezydencie- wydajcie zgodę na eutanazje,nie dobijajcie nas powolna egzystencja bo i tak powoli umieramy bo oprucz tego ze jestesmy opieknami chorych dzieci to takze płacimy rachunki za czynsz ,prąd,gaz itd i niestety czasem na więcej nie starcza...

  • iwona(2011-10-12 21:20) Odpowiedz 00

    MOPS dzis do mnie dzwonił ze mam przyjechac wypełnić wniosek na dołożenie 100zl na listopad i grudzien dziwne ze do was nie dzwonili do konca pazdziernika musicie wypelnic ten wniosek bo nie przyznaja tej 100zl

  • ulina(2011-10-17 16:32) Odpowiedz 00

    Witam
    Może ktoś wie jak napisać podanie o te wyższe świadczenie,bo u nas w gminie nie mają gotowych wniosków,trzeba samemu napisać.Z góry dziękuję.

  • Kasia(2011-10-25 14:40) Odpowiedz 00

    Niech sami wyżyją z niepełnosprawnym dzieckiem za 520zł ciekawa jestem...

  • gosia(2011-11-02 14:26) Odpowiedz 00

    nasza wladza mysli tylko o sobie urzedasy maja duzo wiecej kasy niz my robole co oni wiedza o zyciu najbiedniejszych potrafia tylko podnosic ceny nic wiecej zasilki dla niepelnosprawnych to jalomuzna 153 zl wizyta u lekarza to 100 o lekach nie wspomne zreszta tak jest we wszystkim bieda byla a teraz sie poszerza szkoda ze nikt tego nie widzi a moze poprostu nie chca zobaczyc

  • Tata niepeł.Bartosza(2011-10-04 17:46) Odpowiedz 00

    Pan D.Tusk ocknął się przed wyborami a my żyjemy z dnia na dzień.Sprawa naszych świadczeń musi być uregulowana i waloryzowana.Nasze rodziny ubożeją.Nie liczmy że Kaczyński da nam więcej dajmy szansę Tuskowi zobaczymy co zrobi(ale ostatnią)

  • xxx(2011-11-05 16:43) Odpowiedz 00

    o takich chorych to się zapomina my nie potrzebujemy tylko co siedzą na tych krzesłach w sejmie ci mają zawsze mało niech oni żyją za te marne grosze

  • aga(2011-11-17 17:10) Odpowiedz 00

    o dodatkowych 100 nie informowano ze trzeba jeszcze dodatkowy dokument zlozyc bo rzod mial cichi plan zeby wszyscy nie dostali ztod ten krotki termin jest bardzo duzo osub ktore nie dostano z powodu glupiego papierka ale kogo to obchodzi ?

  • ciapek 40(2011-11-18 18:42) Odpowiedz 00

    ja mam to świadczenie przelewane na konto bankowe żeby nie chodzić co miesiąc do kasy w mops istać w kolejce nie popatrzyłem na intertnecie że trzeba jakis śmieszny wniosek przedłożyć spózniłem sie pare dni nikt nie raczył nawet zadzwonić jak trzeba zadzwonić to maja mój nr telefonu pani dyrektor powiedziala że nie byli w stanie to wszystkich zadzwonić i tak 200zl przepadlo żenada napewno dużo takich jest co nie przedlożylo jakiegoś śmiesznego wniosku a od nowego roku mialo bć 620zł że podpiszą ustawe pan premier mówil żenada kielbasa wyborcza

  • gabi(2011-11-19 01:54) Odpowiedz 00

    ja o tym dodatku "100 zł" dowiedziałam się dopiero dzisiaj, tzn. po fakcie, sama wychowuję dwoje dzieci, syn niepełnosprawny - autyzm, wymaga takiej opieki i rehabilitacji że nie jestem fizycznie sama wszystkiego na bierząco śledzić w mediach, w pąździerniku kilkakrotnie byłam w Mops w sprawie Specjalistycznych usług opiuekuńczych dla syna gdzie jak zwykle już na sam początek dostałam ustnie od kierownika odpowiedź odmowną. Wtedy nikt z MOPSu mnie nie poinformował o tym dodatku, a my żyjemy tylko z tego świadczenia i renty socjalnej syna plus alimenty 250 zł, w tym miesiącu zrezygnowałam z leków dla syna - cena 100 zł, do kupienia jest opał, za rechabilitację w Ośrodku dla dzieci z Autyzmem płacimy 110 zł miesięcznie. nfz nie prowadzi dla tej grupy chorych refundacji. Zadaniem mops jest wspierać takie rodziny jak nasze, a nie pogrążać, mój syn miałby za te pieniądze leki, zmniejszające stany lękowe, które powodują autoagresję, samookaleczeanie się, zgadzam się ze wszystkimi, że to poniżająca nas kwota, ale jakże potrzebna do minimum egzystencji, czy w mopsie potrafią tylko siedzieć za biurkiem i oglądać zdjęcia na "naszej klasie", tak trudno było do mnie zadzwonić i powiedzieć o tym wniosku. lub przysłać pracownika socjalnego - każdy ma swój teren, mieszkam w małym miasteczku gdzie nie ma takich ciężkich przypadków jak nasz. nie pozwalajmy na to, by nas okradano z godności, nie jesteśmy gorsi od reszty społeczeństwa, wymagajmy by mopsy docierały do nas a nie my bez skutku, zapewnia nam to ustawa

  • Qmega(2011-11-29 12:22) Odpowiedz 00

    Co z tego że przyznali po 100 zł,jak jak w GOPSach nie mają pieniędzy,wypłacają zawsze 14 każdego miesiąca ale do tej pory nie wypłacili tej stówki,chciala bym wiedzeć czy mają obowiązek wypłaty tej ( dopłaty ) w każdym miesiącu.Jeżeli Tusk to podniósł to niech daje kase.