statystyki

Świadczenie pielęgnacyjne wzrośnie do 620 zł

autor: Michalina Topolewska28.09.2011, 03:00; Aktualizacja: 01.10.2011, 10:25

Z 520 zł do 620 zł miesięcznie ma wzrosnąć świadczenie pielęgnacyjne dla osób, które rezygnują z pracy, aby opiekować się niepełnosprawnym członkiem rodziny. To oznacza, że jeszcze więcej osób będzie zainteresowanych ich pobieraniem.

Reklama


Reklama


Wczoraj premier Donald Tusk po posiedzeniu rządu w sprawie projektu budżetu na przyszły rok zapowiedział wzrost wysokości świadczenia pielęgnacyjnego. Obecnie wynosi ono 520 zł miesięcznie. Po zmianie byłoby to o 100 złotych więcej. Wyższe świadczenie miałoby przysługiwać już od listopada, czyli od nowego okresu zasiłkowego.

Zapowiedź premiera może spowodować, że wzrośnie liczba osób uzyskujących taką pomoc. Świadczenie pielęgnacyjne przysługuje bowiem wszystkim zainteresowanym bez względu na dochody osiągane przez członków rodziny, pod warunkiem że sprawują opiekę nad niepełnosprawnym dzieckiem, rodzicem czy dziadkiem i zrezygnują z pracy.

Zniesienie kryterium dochodowego spowodowało, że od stycznia 2010 r. liczba osób pobierających świadczenie zwiększyła się o 93 tys.

Obecnie pobiera je już 161,4 tys. opiekunów. Gminy przyznają, że mają problem z weryfikacją tego, komu pomoc jest przyznawana. Nawet drobiazgowa ocena sytuacji ubiegającego się o nią nie daje bowiem pewności, czy nie dochodzi do próby wyłudzenia świadczenia.

O problemie „DGP” pisał w ubiegłym tygodniu. Przyrost często fikcyjnej liczby opiekunów odbija się na budżecie. Już obecnie państwo wydaje na ten cel ponad miliard złotych.

Dlatego zdaniem ekspertów rząd zamiast podwyższać świadczenie pielęgnacyjne, powinien w pierwszej kolejności odmrozić progi dochodowe, które decydują o przyznaniu zasiłku rodzinnego.

Ponieważ nie są one zmieniane od kilku lat systematycznie maleje liczba najbiedniejszych dzieci, które mogą z nich korzystać.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

  • ZOSKA(2012-12-13 18:01) Odpowiedz 00

    ja pobieram 153zl zasiłku pielęgnacyjnego na dziecko niepelnosprawne,czy jak bym zrezygnowala z pracy na rzecz świadczenia pielęgnacyjnego,to zabiora mi to pielęgnacyjne czy moge dostawac jedno i drugie?prosze niech mi ktoś odpowie?/

  • basia(2011-11-11 20:26) Odpowiedz 00

    Rządowi jest potrzebne 10 lat na danie 10 zł do zasiłku pielęgnacyjnego bo przez ten okres ujmnie rencistom aby załatac dziure w zasiłkach póżniej podwyższy inflację i za te 10 zł można bedzie kupic papier toaletowy.tak bardzo przejmuje sie rzad niepełnosprawnymi ze przez tyle lat zasłuzyli sobie na pielegnacyjny 10 zł a pampersy po refundacji kosztuja 39 zł ot nasza cała sprawiedliwosc i pomoc rzadzacych.

  • kasia(2012-01-18 11:49) Odpowiedz 00

    Dlaczego ma być podział niepełnosprawnych? mój Ojciec jest inwalidą ma całkowity brak do samodzielnej egzystencji ( amputacja nogi) jak mam iść do pracy? Jeśli chcą wprowadzić kryterium dochodowe niech podniosą próg dochodowy, bo od lat jest stale taki sam.

  • anna,wlodarczyk-ranczo(2012-01-17 22:56) Odpowiedz 00

    rząd Tuska wprowadza naturalną eutanazję

  • kaa(2012-01-03 20:26) Odpowiedz 00

    czy ktoś wie czy art 17 ust 5 punkt 2 uległ zmianie? Moja mama opiekuje się swoimi rodzicami 80 i 88 lat, nawet nie wiedziała że może uzyskać zasiłek, ale odmówiono jej bo dziadek ma 1 a babcia ma 2 grupę... miało się od 1 stycznia zmienić ale nic nie mogę znaleźć

  • Abati(2011-12-31 17:33) Odpowiedz 00

    Niestety jest to prawda my rodzice dzieci niepełnosprawnych dostajemy na odczepne pieniążki za które ciężko jest leczyć dziecko i rehabilitować ...
    przydała by się kwota chociażby najniższa krajowa ...
    Pozdrawiam wszystkich pokrzywdzonych przez niesprawiedliwych w naszym kraju :(

  • GOSIA(2011-12-28 08:10) Odpowiedz 00

    MINO TEGO, ZE MOJ SYN MA 1 GR INWAL, JEST TRAKTOWANY JAKO CZŁOWIEK NIEPOTRZEBNY , CZŁOWIEK NIZSZEJ KATEGORII, JAK ZYC ZA TAKIE GROSZE, GDZIE LEKI , O REHABILITACJI MOWY NIE MA , TRWANIE ,NIC Z ZYCIA RADOSCI, TO JEST DYSKRYMINACJA

  • Irek(2011-12-12 21:07) Odpowiedz 00

    Opiekunowie niepełnosprawnych wysyłajcie co dzienie po jednym e-majlu do kancelari premiera zapytaniem jak żyć za marne grosze
    co dzienie tego samego e- maila do oporu
    może donich dotrze że my jesteśmy i żyjemy

  • Matka(2011-12-05 13:34) Odpowiedz 00

    Emerytury, renty i najniższe płace są waloryzowane co roku, a świadczenia i zasiłki pielęgnacyjne nawet nie wiedzą co to takiego "waloryzacja". Przecież dla nas, rodziców którzy zrezygnowali z pracy aby opiekować się niepełnosprawnymi dziećmi to rodzaj jakieś "wypłaty", ale szanownego rządu to nie obchodzi, że to świadczenie od lat stoi w miejscu, a nasze dzieci rosną i wydatki na nie też rosną! SZANOWNY PANIE PREMIERZE CZAS O TYM POMYŚLEĆ!!!

  • Zirytowana(2011-11-02 17:23) Odpowiedz 00

    Mój mąż niema już połowy mózgu jest lewostronnie sparaliżowany,a na dodatek doszły ataki padaczki ma I gr.Dziś byłam w PS starać się o zasiłek piel. dowiedziałam się że jestem żonom a nam się nie należy bo to nasz obowiązek rezygnować z pracy i bez grosza opiekować się chorym mężem.Mama ,brat itd.-tak. Żony ,mężowie -NIE no chyba że się rozwiodą,lub separacja.Skandal jestem w wielkim szoku.Kto wymyśla te przepisy!!!

  • Uczennica(2012-01-19 14:09) Odpowiedz 00

    Jestem osobą niepełnosprawną, chorą na cukrzycę. Pobieram jedynie zasiłek pielęgnacyjny w wysokości 153 zł, a teraz dodatkowo wzrosła cena insulin i zniesiono refundacje na najbardziej znane glukometry. Do mojego glukometru op. pasków kosztuje 50 zł a zużywam 4 op w miesiącu. Więc co to jest 153zł?

  • mama niepelnosprawnego dziecka(2011-10-25 15:06) Odpowiedz 00

    zalamalam sie jak przeczytalam ze zamiast podwyzek powinni weryfikowac i zabierac swiadczenia prosze mi uwierzyc ja wolalabym miec zdrowe dziecko i nie pobierac tych marnych groszy od panstwa. Mam jeszcze jedno pytanie czy ta podwyzka dotyczy rowniesz osob ktore juz pobieraja zasilek?

  • ada(2011-10-21 21:38) Odpowiedz 00

    Ja uwazam ze po takim zasilku ktory pobiera sie za opieke nad starsza osoba rezygnujac z pracy oplacajac skladki na ZUS powinien przyslugiwac zasilek dla bezrobotnych pzeciez to ciezka praca nie to co w biurze tu tzeba i dzwigac chorych nie ma urlopow wolnych dni od pracy swiat na okraglo musi byc dyspozycj nawet w nocy jak trzeba sie zajac biurrokracja spi odpoczywa ma wczasy i godna place za 8 godz a tu 520 zl bez konca na warcie przy chorym i nawet po ilus latach nie ma zasilku dla bezrobotnych ja sie skonczy opieka nad chorym pracy tesz nie ma i zostaje sie na lodzie bez niczego powinien rzad to uwzglednic to tesz jest praca ciezka bez zadnych przywileji i powinna byc doceniana przez rzad poniewaz odciaza sie placowki opiekuncze za duzo wieksze pieniadze

  • Gosia S(2011-10-20 10:53) Odpowiedz 00

    Ja mam pytanie czy ta podwyzka bedzie juz na stałe czy tylko na te dwa miesiace bo to jest jakaś kpina.Byłam dzisiaj w urzedzie złożyłam wniosek ale to tylko na dwa miesiące a co dalej.

  • beata też niepełnosprawna(2011-10-17 12:29) Odpowiedz 00

    Opiekuję się chorą matką po udarze i pobieram te marne 520 złotych moja mama ma 1278 zł z groszami emerytury, codziennie piorę bo mama nie trzyma moczu dodatkowe opłaty za wodę i energię, leki i pampersy to koszt około 300 zł miesięcznie, więc jak słyszę, że trzeba zabrać a nie dać to krew mnie zalewa! NAJLEPIEJ ODDAJCIE SWOICH RODZICÓW DO DOMÓW STARCÓW A DZIECI DO DOMÓW DZIECKA I BAWCIE SIĘ DOBRZE!!! Moje gratulacje, ci co piszą takie bzdury nie macie pojęcia, jakie życie toczy się za być może Waszą ścianą! Z daleka i przez okno tak fajnie wszystko widać, bo przecież u sąsiada trawa zawsze bardziej zielona...

  • MATAK NIEPEŁNOSPRAWNEGO(2011-10-16 17:27) Odpowiedz 00

    PROSZĘ JESZCZE O ZWIĘKSZENIE KRYTERIA DOCHODOWEGO Z 583 NA OSOBĘ NA WIĘCEJ BO CO NIEKTÓRYM UBIEGAJĄCYM SIĘ O ZASIŁKI PRZEKRACZAJĄ TĄ KWOTĘ O PARĘ GROSZY I NIE MAJĄ Z CZEGO PÓZNIEJ ŻYĆ.A CO PRAWDA TO PRAWDA TE 153 ZŁ TO MARNY GROSZ NA DZISIEJSZE CZASY MA DZIECKO NIEPEŁNOSPRAWNE I WIĘM JAK DUŻA JEST POTRZEBA A NIESTETY Z JEGO PIENIĄŻKÓW Z TYTUŁU REZYGNACJI Z PRACY MUSZĘ I JA SIĘ UTRZYMAĆ.

  • zona-mamusia IWONKI(2011-10-12 19:25) Odpowiedz 00

    MAM meza po wylewie,, CORKE MI LEKARZE WPROWADZILI W SPIACZKE TAKA JUZ JEST 27LAT I NIKT NAWT NIE ZAPYTA O NAS ANI NAWET ŚW MIKOŁAJ NIGDY a co tu mowic o naszym rzadzie i tak całe lata jestem sama ze sobą ,ale trudno chyba takie mi zycie pisane

  • Sylwia(2011-10-12 13:01) Odpowiedz 00

    Dziś dowiedziałam się, że zasiłek powiększony o 100 zł dotyczy tylko 2 miesięcy - listopad i grudzień... od stycznia dostaniemy po staremu 520. Dziękujemy panie Tusk za ten lusksus...

  • agusia(2012-01-18 11:56) Odpowiedz 00

    Niepełnosprawny Ojciec, to też człowiek który wymaga stałej opieki przez córkę czy syna, żałosne że dzielicie niepełnosprawnych na grupy, czy ojcu nie należy się już godna opieka? Umieszczenie takiej osoby w odpowiedniej placówce o wiele więcej kosztuje niż świadczenie pielęgnacyjne które otrzymuje dziecko.
    Zresztą bardzo mało jest takich ludzi którzy chcą opiekować się chorymi rodzicami.
    Tylko chwalić.

  • zdegustowany(2012-01-19 18:45) Odpowiedz 00

    KPINA, obiecali podwyżkę, była przez całe 2 miesiące, teraz znów dostałem tylko 520złotych. Co za ludzie!