Pracownicy urzędu pracy odmowę będą mogli tłumaczyć tym, że nie mogą rzetelnie świadczyć pośrednictwa na rzecz pracodawcy i kandydata do pracy. Choć taka decyzja będzie wymagała uzasadnienia na piśmie, urzędnik będzie miał pełną swobodę. Projekt nowelizacji rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej w sprawie standardów i warunków prowadzenia usług rynku pracy nie przewiduje bowiem żadnej drogi odwoławczej. Projekt trafił właśnie do konsultacji społecznych.
– Urząd będzie mógł praktycznie zawsze i w każdym przypadku odmówić przyjęcia oferty. Takie postępowanie może zniechęcić firmy do korzystania z jego usług – mówi Wiktor Wojciechowski z Forum Obywatelskiego Rozwoju.
Może to być szczególnie uciążliwe dla firm zatrudniających cudzoziemców. Zanim powierzą one pracę takiej osobie, muszą uzyskać od dyrektora urzędu pracy zaświadczenie, że nie znajdą pracownika na lokalnym rynku pracy. Nieprzyjęcie ich oferty praktycznie może uniemożliwić im zatrudnienie pracownika z zagranicy.
Ustawa z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (t.j. Dz.U. z 2008 r. nr 69, poz. 415 z późn. zm.) zabrania przyjęcia oferty przez urzędy w kilku przypadkach. Stanie się tak, gdy pracodawca zawarł w niej wymagania naruszające zasadę równego traktowania w rozumieniu przepisów prawa pracy. Takie ogłoszenie nie może też dyskryminować kandydatów do pracy ze względu na płeć, wiek czy niepełnosprawność. Urząd nie przyjmie oferty także wtedy, gdy pracodawca już ją złożył do innego pośredniaka.
jura(2011-09-07 09:57) Zgłoś naruszenie 00
No i dobrze są pracodawcy do których wstyd jest wysyłać ludzi.Jeżeli któryś z nich poczuje się żle potraktowany przez UP to może się poskarżyć Staroście lub Radnym i wykazać że nie jest prawdą że zatrudnia ludzi na czarno że BHP jest OK a wypłaty co miesiąc.
Odpowiedzpom.(2011-09-07 15:04) Zgłoś naruszenie 00
Swego czasu też zostałam przez urząd pracy skierowana do pracy u przestępcy.Miał w sądzie pracy wytoczone dwie sprawy karne : o niezapłacony kilku kontrahentom towar i o nie wypłacanie kierowcy wynagrodzenia .Nie posiadał też żadnego oznaczonego lokum do prowadzenia działalności gospodarczej.Urząd pracy nic nie wiedział o jego nieuczciwości i prowadzonych przez sąd postępowaniach.Urząd przyjął moją odmową podjęcia u niego pracy, ale wcześniej musiałam sama chodzić do sądu ,aby zdobyć numery sygnatur toczących się postępowań.Groziło mi bowiem wykreślenie z listy bezrobotnych z powodu odmowy podjęcie pracy.
Odpowiedzkomu one służą(2011-09-07 15:35) Zgłoś naruszenie 00
Najwyższy czas zlikwidować Urzędy Pracy. Wypłatę zasiłków przenieść do ZUS-u.
Odpowiedz