Rekordowo obniżymy wydatki na emerytury

11.08.2011, 03:00; Aktualizacja: 11.08.2011, 09:45

Jedynie Polska, Estonia, Szwecja i Włochy spośród 34 najlepiej rozwiniętych gospodarek świata obniżą w perspektywie 50 lat publiczne wydatki na emerytury.

Reklama


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Komentarze (40)

  • Ile OFE stracily....(2011-08-11 14:20) Zgłoś naruszenie 00

    Ile OFE stracily w ostatnich dniach na gieldzie?

    15 mld zl ? Czy to prawda?

    Odpowiedz
  • xxx(2011-08-12 08:21) Zgłoś naruszenie 00

    Do Wiktora poz20 Ty już nawet i na leczenie się nie nadajesz chyba że jesteś układowcem i masz układy z PO i tymi przy korycie i tak samo okradasz uczciwie pracujących jak terażniejszy system.Zresztą każdy do koryta a potem robi to samo bo wszystkie opcje już rządziły a uczciwym jest coraz gorzej, i coraz bardziej są okradani aż kiedyś wyjdą na ulicę i zrobią porządek.

    Odpowiedz
  • Real 1953(2011-08-11 14:04) Zgłoś naruszenie 00

    Zaskakujące w tym wszystkim jest to , że ten który to ograbił miliony ( wiecznie okradanych i oszukiwanych biednych ) ludzi ,objętych powszechnym systemem emerytalnym , może właśnie liczyć ( jak pokazują sondaże ) na głosy w wyborach od tych właśnie , których wraz ze swoimi kolesiami ograbił i oszukał .
    No cóż jak widać GłUPICH NIE SIEJĄ , SAMI SIĘ RODZĄ ( i to jak widać w nadmiarze , po to aby swoimi głosami wspierać tych , przez których tak bezlitośnie są gnębieni i okradani ).
    Niech więc Ci durnie dalej wspomagają własnego rudego krzywdziciela.

    Odpowiedz
  • obywatel(2011-08-11 15:29) Zgłoś naruszenie 00

    tylko ze we Wloszech obywatel po 40 latach pracy nabywa prawo do emerytury a w Pollsce nie ma jej nawet po 45 latach pracy

    Odpowiedz
  • wiktor(2011-08-11 15:15) Zgłoś naruszenie 00

    prawda jest prosta gdyby PIS rządził dzisiaj polska była by drugą Grecją a emeryci umierali by z głodu

    Odpowiedz
  • do Wiktora(2011-08-11 15:49) Zgłoś naruszenie 00

    a paliwo kosztowąło by 4,30 -natomiast długów które nabrał Donald też by nie było!

    Odpowiedz
  • kret(2011-08-11 19:15) Zgłoś naruszenie 00

    PO to szadoki,pozerajace spoleczenstwo pracujace.Jak chory to do piachu.

    Odpowiedz
  • Jan(2011-08-11 20:50) Zgłoś naruszenie 00

    do 20 WIKTORA debilu lecz się

    Nowy sposób obliczania emerytury powoduje zmniejszenie jej o ok. 45%. pokażcie mi taki drugi kraj na świecie w którym ludzie zgodzili by się na wydłużenie wieku emerytalnego o 5 lat i jednocześnie zmniejszenie jej o ok. 45%. I co cywilów nie obowiązywały prawa nabyte??? Zlodzieje podziękujemy wam przy urnach wyborczych

    Odpowiedz
  • doktor(2011-08-11 23:16) Zgłoś naruszenie 00

    Wiktor - czy jesteś zdrowy.

    Odpowiedz
  • klakier(2011-08-12 10:28) Zgłoś naruszenie 00

    Polska OBNIŻA emerytury z BRAKU pieniędzy, ponieważ UTRZYMUJE Watykan z jego posiadłościami i DAROWUJE obcemu Państwu- Watykan ok. 10mld/rok w postaci KONKORDATU. Jest to CENA jaką płacą Polacy Watykanowi za UTRZYMYWANIE i poparcie rządzących KLERYKAŁÓW w Polsce. Jedynym WYJŚĆIEM jest ZERWANIE umowy z W-nem, ale RZAD polski tego NIE zrobi, gdyż rządzący, są zarażeni genem "strachu przed plebanem". Poświęcą Polskę i Polaków dla WYGODY WATYKANU !!

    Odpowiedz
  • wiktor(2011-08-11 13:19) Zgłoś naruszenie 00

    tylko nasza kochana platforma obywatelska jest w stanie rządzić skutecznie w kraju dlatego ja i moja liczna rodzina oddamy głos na pana premiera Tuska.

    Odpowiedz
  • Krytyk absurdów(2011-08-13 06:39) Zgłoś naruszenie 00

    Niedawno byłem na spotkaniu z Palikotem. Mówiąc na temat reformy systemu emerytalnego w Polsce podał jako przykład, że w centrali jednej z dużej sieci telefonii komórkowej w Warszawie, w jednej niezbyt dużej sali siedzi grupa pracowników , którzy zajmują się rozliczeniem finansowym paru milionów klientów tej sieci . System rozliczenia finansowego u operatora sieci telefonii komórkowej jest o wiele bardziej skomplikowany, niż system jakim dysponuje ZUS, który zatrudnia w skali kraju armię blisko 50 000 urzędników, przekłada-jących papiery z kupki na druga kupkę. Ponadto prawie każdy oddział regionalny ZUS posiada swój pałac, wybudowany oczywiście z naszych składek emerytalnych. Do tego dochodzą jeszcze ekspozytury ZUS w każdym mieście powiatowym.
    Czy nie warto w związku z tym sprywatyzować tej biurokratycznej instytucji? Łatwo sobie wyobrazić, jakie ogromne oszczędności przyniosłaby ta operacja
    dla budżetu.

    Odpowiedz
  • Emeryt(2011-08-13 14:21) Zgłoś naruszenie 00

    Najważniejsze że mundurowi dostaną a zwykła hołota to niech czeka jak jej starczy.

    Odpowiedz
  • Janusz z tarnowa.(2011-08-15 12:17) Zgłoś naruszenie 00

    Do rolnika poz.nr.15. Jak jesteś taki mądry to powiedz, co Rzad obnizył, jakie zrobił szkody i gdzie, gdzie widzisz grabieże podaj kilka przykladow. Jeśli nie podoba Ci sie obecny Rząd, to powiedz na kogo będziesz glosował w wyborach, kto jest dla Ciebie idolem, osoba która zrobi porządek, ze będzie lepiej w Polsce.

    Odpowiedz
  • Janusz z Tarnowa.(2011-08-15 12:27) Zgłoś naruszenie 00

    Do przyszła emerytka poz.nr.18. Podaj zawod, gdzie pracujesz, co robisz, aby wiadomo bylo ile mozesz zarabiać.Nie chwal sie jedynie latami pracy.Kto Cie ma walnąc, podaj przykła jesli jestes taka odważna.PO nie będzie się interesowalo Twoim ewentulanym zniknięciem, lecz Twoja rodzina, znajomi, problem pozostanie w Twojej rodzinie, to ich będa bolaly glowy a nie PO. Jesli masz zamiar dziekowac w wyborach to powiedz na kogo będziesz glosowac.

    Odpowiedz
  • Janusz z Tarnowa.(2011-08-15 12:36) Zgłoś naruszenie 00

    Do Zosia poz.nr.13 Ja i moja rodzina nie nalezy do ciemniakow, nikt mi nie robi kolo piora. Ja glosowalem na PO, i będe dalej glosowal na PO. Powiedz na kogo Ty będziesz glosowała, kto jest dla Ciebie idolem. Nie wypowiadaj sie na temat kilku milionom osob ktore glosowały na PO. Ciemno jest byc może w Twoim umyśle, podejściu dozycia, i realiow.

    Odpowiedz
  • Franek(2011-08-16 10:39) Zgłoś naruszenie 00

    Do Janusza z Tarnowa ( post. 35,36,37 ). Czy jesteś hurtownikiem w branży politycznej ?, czy otrzymujesz jakieś honoraria za te swoje wpisy na tym forum ?
    Mimo wszystko i tak tak jesteś dobrym przykładem ilustrującym powiedzenie : "głupich nie sieją , sami się rodzą"

    Odpowiedz
  • pracujący emeryt(2011-08-18 08:25) Zgłoś naruszenie 00

    Kaczyński dojrzewał cztery lata (przez całą kadencje) aby wreszcie zrozumieć, że za sprawą Gilowskiej wepchną duże pieniądze w "głębokie kieszenie" a teraz budżet coraz skromniejszy i obecni rządzący szukają oszczędności u najbiedniejszych.

    Jeszcze trochę o Rzeczniku Praw Obywatelskich - Może Pani Irena Lipowicz aktualny Rzecznik Praw Obywatelskich nie zapoznała się ze swoim zakresem czynności albo pomyłkowo przeczytała zakres obowiązków Rzecznika Rządu i pyta członka Rządu Panią Minister Fedak o odniesienie się do listów pisanych przez pracujących emerytów.
    Tynczasem Panią Fedak nie interesują prawa konstytucyjne ale w swoim stylu odpowiada, że tylko ona robi za wykładnie prawa, oto ten tekst Pani Fedek (gdzieś pląączący się w internecie)

    "Opis odpowiedzi:
    Minister Pracy i Polityki Społecznej (22.06.2011 r.) nie podziela opinii, że przepis art. 103a ustawy o emeryturach i rentach z FUS narusza zasady prawa ubezpieczeniowego. Istota konstytucyjnego prawa do zabezpieczenia społecznego po osiągnięciu wieku emerytalnego polega bowiem na zagwarantowaniu minimalnego poziomu świadczeń dla osób, które osiągnęły wiek emerytalny i zaprzestały w związku z osiągnięciem tego wieku aktywności zawodowej. Istota tego prawa nie gwarantuje świadczeń emerytalnych dla tych osób, które w związku z indywidualnymi predyspozycjami i możliwościami postanowiły nie przerywać działalności zawodowej i dysponują odpowiednimi źródłami dochodu z tego tytułu. Zasady wypłaty świadczeń emerytom osiągającym przychody z pracy zarobkowej są z natury rzeczy zmiennym elementem systemu emerytalno-rentowego, ponieważ powinny być dostosowane do bieżącej sytuacji gospodarczej, stanu budżetu państwa i finansów ubezpieczeń społecznych.

    Może jednak byłpby lepiej aby Pani Fedak zajmowała się raczej KRUS, zaś Pani Lipowicz robiła to do czego została powołana czyli reprezetowała obywateli w przedmiocie poszanowania ich praw.

    Odpowiedz
  • MC Zygmunt(2011-08-11 13:45) Zgłoś naruszenie 00

    Boję się emerytury. Dobrze, że jestem zdrowy i mogę pracować w nieskończoność.

    Odpowiedz
  • Wojtek(2011-08-11 13:12) Zgłoś naruszenie 00

    Uldzie wcześnie umierają...
    tak, to wydatki na emerytura spadają, mój znajowy usłyszał w szpitalu, że nie będą go leczyć bo jest za stary i nie opłaca się im go leczyć, tak więc... niestety samo życie! Ale o tym nikt nie mówi o tym głośno. Znajomy długo nie pożyje / ma 63 lata/ bo nie stać go na wydawanie masy pieniędzy na prywatnych lekarzy i szpitale. Zaoszczędzą więc na wypłacaniu jego emerytury... Proste, no nie?

    Odpowiedz