statystyki

Zatrudniony sam wybierze szkolenie i dostanie na nie pieniądze z UE

autor: Beata Lisowska09.08.2011, 03:00

Pracownicy otrzymają ze środków unijnych preferencyjną pożyczkę na sfinansowanie dowolnego szkolenia, które podniesie ich kwalifikacje. Rozwiązanie będzie obowiązywało po 2014 roku, ale jego pilotaż zacznie się za rok.

Reklama


Reklama


W 2012 roku ma ruszyć nowy rodzaj wsparcia z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki dla pracowników przedsiębiorstw. Oprócz bezzwrotnych dotacji dla firm będą udzielane preferencyjne pożyczki dla pracowników, którzy chcą się szkolić z własnej inicjatywy.

– Osoba, która chce podnieść swoje kwalifikacje, a nie ma na to środków, będzie mogła wybrać dowolne komercyjne szkolenie i otrzymać preferencyjnie oprocentowaną pożyczkę na jego sfinansowanie – tłumaczy Rafał Kamiński, zastępca dyrektora departamentu w Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości(PARP).

Agencja ma rozpocząć w 2012 roku pilotaż tego rozwiązania, które na stałe zostanie wprowadzone w nowej perspektywie finansowej 2014 – 2020. Pożyczki będą uzupełnieniem dotacji szkoleniowych dla firm. Tak przewiduje projekt nowelizacji rozporządzenia z 20 czerwca 2008 roku w sprawie udzielania przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości pomocy finansowej w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki(Dz.U. nr 111, poz. 710 z późn. zm.).

Pożyczek będzie udzielać instytucja finansowa, którą PARP wybierze w przetargu wiosną przyszłego roku. Pomysł podoba się ekspertom. Zdaniem prof. Urszuli Sztanderskiej z Uniwersytetu Warszawskiego dzięki temu pracownicy sami będą mogli decydować o tym, w jakim szkoleniu wezmą udział. Dotychczas mogli wybierać tylko spośród oferty szkoleń zakontraktowanych w konkursach.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

  • Eva(2012-08-29 08:58) Odpowiedz 00

    takie rozwiazanie powinno byc powszechnie wprowadzone od 2004,z tym ze powinna to byc dotacja dla pracownika a nie dla firm.Dla firm powinna byc pozyczka!!Czy ktos w Polsce zrobil rzetelna analize na co poszly wlasciwie miliard y z PO KL i jak wyglada EFEKTYWNOSC wydatkowanych na firmy funduszy unijnych mierzona chocby liczba stworzonych miejsc pracy??

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane