statystyki

Policjanci będą pracować dłużej. Związkowcy zgodzili się na reformę emerytur mundurowych

autor: Grzegorz Osiecki07.07.2011, 03:00; Aktualizacja: 07.07.2011, 14:25

Związkowcy zgodzili się na reformę emerytur służb mundurowych. Choć oficjalne rozmowy jeszcze trwają, ustalono najważniejsze: żołnierze i policjanci będą musieli przepracować 25 lat (obecnie 15) i ukończyć 50 lat, by dostać świadczenia.

Reklama


Reklama


Zdaniem policyjnych związkowców ostateczne porozumienie z rządem może zostać podpisane 20 lipca. Rząd dmucha jednak na zimne. „Rozmowy trwają” – taki komunikat przesłał po wczorajszym spotkaniu Michał Boni, który prowadzi rozmowy ze strony rządowej. – Wszystko zmierza w tym kierunku, abyśmy za dwa tygodnie podpisali porozumienie, które określiłoby generalne założenia ustawy o emeryturach mundurowych – mówi Antoni Duda, przewodniczący związku zawodowego policjantów.

Kto się na co zgadza

Porozumienie między rządem a służbami mundurowymi zakłada, że zmiany będą obligatoryjne dla nowo wstępujących do służby. Natomiast obecnie służący mogą dobrowolnie z nich skorzystać.

Na razie pewne jest, że nastąpi wydłużenie minimalnego okresu służby. Rząd i związkowcy porozumieli się, że będzie to 25 lat. Tak jak wcześniej proponowała strona rządowa. Stopa zastąpienia po takim okresie służby (czyli relacja emerytury do ostatniej pensji) ma wynieść 55 proc. To mniej więcej tyle, ile wynosi w powszechnym systemie emerytalnym, tyle że pracownicy otrzymują to świadczenie po osiągnięciu ustawowego wieku emerytalnego. Zachętą do dłuższej służby jest to, że emerytura mundurowa ma rosnąć około 3 pkt proc. za każdy kolejny rok. Miałby też wejść w życie zakaz łączenia emerytury z rentą.

Czego nie ustalono

Sporny jest maksymalny wymiar emerytur. Rząd broni obecnego poziomu 75 proc. ostatniego uposażenia. Związkowcy zrezygnowali już z wyjściowego postulatu 85 proc. i godzą się, aby maksymalna emerytura wynosiła 80 proc. Ale bardzo prawdopodobne, że pójdą tu na rękę rządowi i zgodzą się na pozostawienie maksymalnego wymiaru świadczenia na obecnym poziomie.

Liczą w zamian na to, że rząd ostatecznie zgodzi się, by minimalny wiek emerytalny wyniósł 50 lat, a nie 55, jak brzmi obecne stanowisko. – Na razie to ustalenie robocze, będzie ostateczne, jeśli znajdzie się w oficjalnym porozumieniu – mówi Duda. Ale współpracownicy ministra Boniego zapewniają, że nie jest to jeszcze rozstrzygnięte i stanowisko rządu to wciąż 55 lat.

Sporny pozostaje także sposób wyliczania emerytury. Związkowcy chcą, by utrzymano obecną zasadę, że to odniesienie do ostatniej pensji. Godzą się jedynie, aby ograniczyć możliwości zawyżania jej przez sumowanie rozmaitych dodatków. Może to prowadzić do sytuacji, w której emerytura jest nawet wyższa niż pobierana do niedawna pensja.

Michał Boni proponuje, aby była wyliczana na podstawie średniej z 12 miesięcy, co w znaczący sposób ograniczyłoby taki proceder. Inna propozycja przewiduje, że dodatki, które policjant czy żołnierz otrzymuje krócej niż pół roku, nie byłyby brane pod uwagę przy wyliczaniu świadczenia.

Reforma dopiero od 2012

Nie ma już szans, aby porozumienie weszło w życie w tej kadencji Sejmu, bo wymaga ono zmian ustawowych i ani rząd, ani parlament nie zdążą już z przyjęciem takich zmian. Ale zależy na nim związkowcom, bo boją się, by kolejny rząd nie przeforsował bardziej rygorystycznych rozwiązań.

– Porozumienie ma formę zobowiązania, jeśli zostanie to podpisane w imieniu premiera, to będzie wiążące także wtedy, gdy premier będzie inny – mówi Antoni Duda. Jeśli porozumienie zostanie zawarte w czasie wakacji i do września powstanie projekt ustawy, kolejny rząd będzie mógł wprowadzić zmiany w czasie 2012 roku.

PRAWO

Mundurowi pod specjalnym nadzorem

System emerytalny służb mundurowych podlegających MON i MSWiA jest dla nich bardzo hojny. Mogą:

● odejść na emeryturę po 15 latach służby – przy założeniu, że rozpoczynają ją w wieku 19 lat, mogą stać się emeryturami w wieku 34 lat;

● na emeryturze dorabiać bez ograniczeń, nie tracąc świadczenia – maksymalnie może ono zostać obniżone o 25 proc.; w ZUS po przekroczeniu dodatkowego zarobku w wysokości 130 proc. średniej pensji wypłata świadczenia jest wstrzymywana;

● po odejściu na emeryturę po 15 latach otrzymać 40 proc. swojego ostatniego uposażenia; jako podstawę emerytury przyjmuje się wynagrodzenie z ostatniego miesiąca służby powiększone o odpowiednią część trzynastki oraz dodatki; za każdy rok służby wymiar emerytury wzrasta o 2,6 pkt proc. – maksymalnie wynosi 75 proc. uposażenia;

● powiększyć swoją emeryturę do 80 proc. uposażenia (MSWiA) lub 90 proc. (MON), jeśli mają grupę inwalidzką.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

 • chuck(2012-11-15 02:02) Odpowiedz 00

  ja bym wał dał emeryturki krawężniki jedne

 • Dziadek(2011-07-07 22:58) Odpowiedz 00

  Policjant .
  Kochani wszyscy macie racje.Brawo dla Bedii za trafną sugestie Jest jeszcze jeden problem którego nikt nie poruszył , zastanawiam się co z wyszkolonymi policjantami znającymi metody pracy i sposób działania Policji i kręgi przestępcze. Kto ich będzie kontrolował na tej bidnej emeryturze jak popadną w łaski środowisk przestępczych, bo nie będzie co do gara włozyc? . Te całe zmiany emerytalne to prawdziwa pozywka do odbudowy przestępczości z lat 90 bardzo brutalnej która była jednym głównych i bardzo cichych mechanizmów wpływających na rozój gospodarczy w kryzysie w jakim była Polska. Najpierw były przestępstwa potem firmy ochraniarskie. Jestem za zmianami emerytalnymii w niczym mi nie będą przeszkadzać mam juz prawa i lubie swoją robotę i chcę pracować jak najdłużej. Ale nie pozwolę sobie na to by Rząd traktował mnie jak szmatę , bo trzeba nas Policje osłabić i społeczeństwo wystawić na wysokie ryzyko . Nie zdziwcie się jak za nie długo znów zaczną kraść 10 letnie auta na okup. Mam nadzieje że młody narybek szybko sobie z tym problemem poradzi , nie mówiąc już o uprowadzeniach osób i innych przestępstwach z kategorii rozboje które mają coraz częściej miejsce .Pamiętajcie o jednym że osłabiona Policja to wzrost przestepczości w Kraju nawet słynny MASA o tym mówił.Ale wówczas ja i wielu moich kolegów będziemy pracować w usługach budowlanych własnie do 65 roku życia .A Młodzi będą się uczyć paragrafów i strony przedmiotowej i podmiotowej przestępstwa... PAPAPAPA

 • staryPies(2011-07-07 21:34) Odpowiedz 00

  dlatego właśnie ja przestałem już służyć takim jak wy, służę dalej ale nie wam

 • Policjant z garnizonu Łódzkiego(2011-07-07 21:28) Odpowiedz 00

  Panie obiektywny a jaki posiłek regeneracyjny w zimę kupisz za 2.47zł minus podatek. Zwłaszcza jak zimą potrafi być -25'C to się w ch... rozgrzejesz :D
  Chętnie te pieniążki panu oddam :) Napisz pan na jakie konto to przeleje jutro jak tylko bank otworzą :) A jak tak zazdrość Ci Doope ściska no to zapraszam w szeregi i poczuj tę moc przywilejów... zapraszam do firmy gdzie to rzekomo pracują darmozjady i w ogóle sami uprzywilejowani Mający czas dla rodziny bo przecież w święta nie pracują, to samo w sylwestra i każdy wolny weekend ... Chodź skosztuj tego ciastka z kremem a zorientujesz się że krem zwietrzał już pod koniec lat 90'tych a teraz można sobie na tym ciasteczku zęby połamać tak świeże są Twoje i innych "zazdrośników" informacje :D
  Pozdrawiam Policjant z Łódzkiego... i zapraszam w szeregi... przysyłajcie też rodziny :D jest duuużo miejsc wolnych. No i dwóch albo trzech policjantów w rodzinie to dwa albo i trzy razy więcej przywilejów.

 • GOŚĆ(2011-07-07 21:18) Odpowiedz 00

  A może do 80-tki i wtedy każdemu z tych "policjantów" na wyposażenie respirator i lagę zamiast pały i niech bronią Obywateli tych którzy jeszcze zostaną w kraju, a najlepiej przyjąć kiboli oni Was obronią ( bo innych chętnych do tej roboty- wolontariackiej - nie znajdą ) Policjanta na zachodzie nie obchodzi wyposażenie miejsca pracy, u nas nauczyciel nie dokłada do pracy,górnik nie kupuje za swoją kasę kilofa,itd... Policjant w naszej RP dokłada,wyposaża,żebrze o papier, nawet nie ma kompletnego munduru. A tu durne zmiany !!! Oszczędzajcie na sobie, a Wy Ludzie przestańcie być zawistni !!! To Policjant nie śpi gdy Wy śpicie, to On Was broni , to On codziennie naraża swoje życie i zdrowie - DLA WAS !!! Niech oddzielą MSW od Administracji ,a nie wszystkich do jednego wora ! To SŁUŻBA!! (a nie praca) Policjanta to naprawdę bardzo ciężki kawałek ( obecnie okruszek) chleba!!!

 • BOB(2011-07-07 21:35) Odpowiedz 00

  Te wszystkie komentarze dają mi jeszcze więcej motywacji do pracy w Policji w ternie. Bo Polak to jest taki gość co nie śpi w nocy i nie widzi policjanta, jak widzi go w patrolu pieszym to się pyta czy jest na spacerze, jak widzi w radiowozie to mówi,że tylko dupy wożą, jak ma dostać mandat to wszedł by do dupy bez mydła i to mi się podoba. Ci wszyscy którzy mówią ,że nic nic robimy to mają racje, gdyż więzienia są przepełnione niewinnymi ludźmi i tymi których złapało ABW, CBA i CBŚ. POZDRAWIAM WSZYSTKICH SAPIĄCYCH, SPOTKAMY SIĘ NA DRODZE.

 • panxx(2011-07-07 21:51) Odpowiedz 00

  Problem tkwi nie w tym ile tylko dlaczego wszystkim tak samo, dlaczego ktoś kto pracuje np 20 lat na ulicy jest traktowany tak samo jak osoba która nigdy nie miała do czynienia z kimkolwiek ( mam na myśli wszelkiej maści interwencje zaczynając od podstawowego legitymowania) poza jednostką bo jest zatrudniona np w magazynie mundurowym lub jest odpowiedzialna za wypisanie radiowozu do służby. Dlaczego ci którzy na co dzień użerają się z menelami są traktowani tak samo jak ci wypisujący asygnaty na komendach. Niektórzy patrzą na naszych zachodnich sąsiadów że tam pracują ileś lat dłużej, ok wszystko się zgadza, ale tam na magazyny mundurowe i do wielu innych służb wspomagających idą właśnie Ci którzy na ulicy przepracowali już 20 - 30 lat , u nas niestety na magazyn mundurowy trafia ktoś kto ma kilka lat służby i uważa się za super glinę a po 15 latach wydawania gaci lub jazdy jako kierowca dyżurny jest zajechany i wypalony zawodowo. I jeszcze na koniec, u naszych zachodnich sąsiadów policjant z 10 letnim stażem ( porównując do naszego f-sza) ma 4 razy więcej podstawowej pensji do tego ma płacone dodatkowo za nocki i święta.

 • Emerytowany oficer WP.(2011-07-07 21:52) Odpowiedz 00

  Kilkoma zdaniami można ludziom zrobić wodę z mózgu, np.:
  "Mundurowi pod specjalnym nadzorem
  System emerytalny służb mundurowych podlegających MON i MSWiA jest dla nich bardzo hojny. Mogą:
  ● odejść na emeryturę po 15 latach służby – przy założeniu, że rozpoczynają ją w wieku 19 lat, mogą stać się emeryturami w wieku 34 lat;
  ● na emeryturze dorabiać bez ograniczeń, nie tracąc świadczenia – maksymalnie może ono zostać obniżone o 25 proc.; w ZUS po przekroczeniu dodatkowego zarobku w wysokości 130 proc. średniej pensji wypłata świadczenia jest wstrzymywana;
  ● po odejściu na emeryturę po 15 latach otrzymać 40 proc. swojego ostatniego uposażenia; jako podstawę emerytury przyjmuje się wynagrodzenie z ostatniego miesiąca służby powiększone o odpowiednią część trzynastki oraz dodatki; za każdy rok służby wymiar emerytury wzrasta o 2,6 pkt proc. – maksymalnie wynosi 75 proc. uposażenia;
  ● powiększyć swoją emeryturę do 80 proc. uposażenia (MSWiA) lub 90 proc. (MON), jeśli mają grupę inwalidzką.

  Źródło: Dziennik Gazeta Prawna
  Artykuł z dnia: 2011-07-07, ostatnia aktualizacja: 2011-07-07 14:25"

  Okazuje się, że źródło nie jest obiektywne a polityczne. Zapytajcie sie jak jest tych co przeszli na te mundurowe emerytury...
  Róbcie tak dalej, to w policji służyć (oj przepraszam) pracować będą "ciekawi" ludzie w np. w wojsku tacy, co o 15-tej idą do domu. Mnie już nie będzie na tym świecie i Rzeczpospolitej Polskiej chyba też!!!
  Kogo nie stać na armie, policję itd., w tym i ich emerytury, ten w przyszłości będzie chodzić na kolanach!!!

 • lolo(2011-07-07 21:59) Odpowiedz 00

  i na co były te wszystkie rozmowy i ustalenia , protsty i inne dupereleskoro i tak rząd postawił na swoim do bani, czy te oszołomy nie są w stanie zrozumieć ze na bezpieczeństwie państwa tak zewnetrznegoo i wewnetrznego nie mozna oszczedzac- niech te wszystkie posły-osły pozabieraja sobie po 30-40 % i juz bedzie kasa

 • ???(2011-07-07 22:03) Odpowiedz 00

  obiektywny ?? jak ty pijesz wódkę w święta to policjanci muszą ciebie pilnować żebyś bezpiecznie do domu doszedł bo oni muszą pracować a ty sie obijasz , a poza tym trzeba było się uczyć durniu !!! i weź się za robotę i nie oszukuj Urzedu skarbowego to może policja będzie więcej zarabiała. !!!

 • BB Johnson(2011-07-07 22:04) Odpowiedz 00

  Do Lupus

  Fajnie, że rzeczowo odpowiadasz, postaram się zrobić to samo. Ja wcale nie chcę, żeby mundurowi mniej zarabiali. Chodzi mi tylko o to, żeby tak jak w przypadku cywila koszt jego zatrudnienia był wykazywany natychmiast. Niech policjant zarabia więcej ale niech odkłada na swoją emeryturę sam. Koszt zatrudnienia policjanta przez 25 lat nie zmieniłby się ani o złotówkę. Jednak dzięki temu nie byłoby podziału na ludzi, którzy całe życie służą w policji oraz na tych którzy nigdy policjantami nie są. Łatwiej by się rozliczało gdyby ktoś pół życia spędził w policji i tyle. Wiesz o co chodzi, więc nie będę ukrywał: po osiągnięciu wieku 50 lat policjant mógłby zmienić zawód i tyle. Podkreślam: tak czy siak zarabiałby tyle samo co dzisiaj przez całą karierę, ale więcej pracując a mniej jako emeryt.

  No i wreszcie mundurowi nie byliby wykorzystywani w politycznej rozgrywce a ich przywileje nie byłby powodem pogardy społeczeństwa.

  Pozwolę sobie jeszcze odnieść się do kogoś kto cytował przysięgę, jak to policjanci z narażeniem życia strzegą konstytucji. A każdy wie, że policjanci biorą łapówki i unikają większych grup chuliganów - i za to chcą przywilejów? No coś jest nie tak. Byłem w USA i tam motto "służyć i chronić" oznacza że policja służy i chroni. U nas nie ma tego poczucia i jeszcze długo nie będzie. A już na pewnie nie będzie póki ludzie będą postrzegać policjantów jako święte krowy odliczające dni do przywilejów emerytalnych. Mówię jak jest, sam osobiście do policjantów nic nie
  mam.

  Podkreślam: chodzi mi tylko o wykazywanie kosztów zatrudnienia policjanta teraz a nie w postaci przywilejów na dziesięciolecia i dostosowanie zawodu policjanta do realiów czyli zmiana pracy kilka razy w ciągu życia.

  Wreszcie: czy przywileje emerytalne powinny objąć piłkarzy i modelki którzy po 35 roku życia nie mogą już wykonywać swojej pracy?

 • leonidas400(2011-07-07 22:05) Odpowiedz 00

  Kolego obiektywny a powiedz ile interwencji domowych lub publicznych, ile zatrzymanych bandytów, morderców i złodziei, a ile gwałcicieli małych dzieci te twoje ITD ma na koncie??? Pomyśl, a potem się wypowiadaj...

 • ???(2011-07-07 22:10) Odpowiedz 00

  obiektywny - jak policjant będzie zarabiał takie pieniądze co w Niemczech to będzi pracował do 100 lat!!

 • leonidas400(2011-07-07 22:27) Odpowiedz 00

  Rząd planuje podnieść najniższą płacę do 1500zł, a podstawa w Policji to ok 1800zł jeszcze troszkę a Policja będzie pracować za najniższą krajową. Ludzie w niektórych sklepach ekspedientki zarabiają więcej. Mogę robić pod Powszechnym Systemem emerytalnym ale niech mi zapłacą za nocki i święta, był bym zamożny. A poza tym, kto cię będzie chronił Obiektywny, jak w święta ustawowo wolne Policja i Wojsko mieliby wolne...:)

 • Bart(2011-07-07 22:34) Odpowiedz 00

  zmiany są potrzebne ale nie wśród policjantów pracujących "fizycznie". Bo to najczęściej przed 50tką odchodzą właśnie oni. Jest cała rzesza niepotrzebnych policjantów za biurkami i na sztucznych stanowiskach, a np w dużym mieście i wioskach przyległych na komisariacie pracuje mniej niż 20 stu gliniarzy na ulicy.
  Nie wrzucajmy wszystkich do jednego worka.
  Zmiany są potrzebne ale zacznijmy od góry, bo "ryba psuje się od głowy".
  To, żę jest kryzys to nie znaczy, że mamy oszczędzać na bezpieczeństwie.

 • piotr(2011-07-08 00:56) Odpowiedz 00

  Faktycznie 40% policjantów to nieroby ci co pracują tylko w nocy. Kto was śmieszni obywatele będzie znosił. Zobaczycie co was czeka ze strony policji. AA ja w tej chwili mam obrażenia bo stanąłem w obronie obywatela i na jego życzenie mam was gdzieś i jak będzie zmiana to się zwolnię.

 • sam...(2011-07-07 23:20) Odpowiedz 00

  To w takim razie dajcie nam ***** legalnie dorabiać poza służbą, a nie tylko zabieranie i nic w zamian . . . Chory kraj - już widzę za kilka lat 50-ci letniego strażaka lub policjanta biegnącego sprintem do pożaru lub za złodziejem. Niestety nie dla wszystkich znajdą się stanowiska w biurze - Ktoś będzie musiał pracować na tzw. pierwszej linii...

 • Fix(2011-07-07 20:49) Odpowiedz 00

  Komunikat Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych
  po spotkaniu Zespołu Rządowo - Związkowego do spraw reformy emerytur mundurowych w dniu 6 lipca 2011

  6 lipca 2011 w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odbyło się spotkanie Zespołu Rządowo-Związkowego ds. reformy emerytur mundurowych, któremu przewodniczył minister Michał Boni. W spotkaniu udział wzięli ponadto: wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Adam Rapacki, szefowie poszczególnych służb mundurowych, dyrektor ZER MSWiA, przewodnicząca Centralnej Komisji Lekarskiej MSWiA
  Stronę społeczną reprezentowali przedstawiciele Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych i KSP NSZZ "Solidarność" oraz przewodniczący Konwentu Dziekanów Korpusu Oficerów Wojska Polskiego.
  W trakcie spotkania przewodnicząca CKL MSWiA dr Beata Janas przedstawiła prezentację "Propozycji uregulowań w zakresie orzecznictwa lekarskiego". Następnie odbyła się dyskusja nad przedstawionym materiałem. Minister Boni stwierdził, że konieczne są dalsze prace nad przedstawionymi propozycjami, mające na celu określenie skali zjawiska i dokonanie analizy poszczególnych przypadków oraz charakterystykę sytuacji konkretnych osób, zwłaszcza tych, które korzystają aktualnie z podwyższenia emerytury z tytułu tzw. III grupy inwalidzkiej.
  Ponadto Z-ca Dyrektora Biura Kadr i Szkolenia KGP Jacek Gil przedstawił warianty różnych rozwiązań w zakresie stażu służby i wieku emerytalnego możliwych do przyjęcia w nowym systemie emerytalnym, uwzględniających zarówno propozycje strony rządowej, jak i strony społecznej. Część z przedstawionych propozycji, co podkreślił minister Boni, miała charakter wyłącznie analityczny.
  Minister Boni zaznaczył, że każdorazowo o postępach prac zespołu informuje premiera i działa w ścisłym porozumieniu z Prezesem Rady Ministrów. Przypomniał, że rząd podtrzymuje swoje stanowisko w sprawie pozostawania emerytur mundurowych w systemie zaopatrzeniowym a także, że nowe zasady obowiązywać będą wstępujących do służby po wejściu w życie nowych przepisów.
  Strona związkowa podtrzymała swoje stanowisko w sprawie warunków brzegowych nowego systemu emerytalnego tj. 25 lat stażu służby bez określenia wieku, bądź przy ustaleniu wieku 50 lat życia, a także opowiadając się za dalszym łączeniem emerytury z rentą i pozostawieniem III grupy inwalidzkiej. Uzasadniając swoje stanowisko podkreśliła, że nie do przyjęcia jest aby funkcjonariusze i żołnierze pierwsze uprawnienia emerytalne nabywali w wieku 55 lat, ponieważ w takim przypadku uzyskanie pełnych uprawnień emerytalnych następowałoby dopiero w wieku 65 - 67 lat.
  W trakcie spotkania minister Michał Boni i wiceminister Adam Rapacki odnieśli się do postulatu związków zawodowych, by sprawę reformy systemu emerytalnego rozpatrywać łącznie z nową ustawą o modernizacji służb mundurowych. Wiceminister Rapacki poinformował, że istnieje projekt uchwały Rady Ministrów w sprawie kontynuacji programu modernizacji na lata 2012-2015, w którym przewiduje się zarówno środki na inwestycje, jak i na wzrost płac, poczynając od 2013 roku.
  Minister Boni podkreślił, że rząd wyraża obecnie wolę zainicjowania procesu modernizacji i zaproponował spotkanie robocze w tej sprawie z udziałem ministrów Obrony Narodowej, Spraw Wewnętrznych i Administracji, Sprawiedliwości i Finansów.
  Najważniejszym ustaleniem spotkania było to, iż prawdopodobnie w dniu 20 lipca 2011' w trakcie kolejnego posiedzenia Zespołu Rządowo - Związkowego dojdzie do zawarcia porozumienia między stroną rządową a związkową. Projekt porozumienia strona związkowa otrzyma w trybie roboczym, a dodatkowe spotkanie w tej sprawie odbędzie się 15 lipca 2011'

 • PIOTR(2011-07-08 00:34) Odpowiedz 00

  PANIE MINISTRZE BONI: 25 LAT SŁUŻBY BARDZO PROSZĘ-ALE ROZGRANICZMY FUNKCJONARIUSZY NA SŁUŻĄCYCH I PRACUJĄCYCH- TYPU LOGISTYKA, KADRY, WSZELKIEGO TYPU SŁUŻBY WSPOMAGAJĄCE, KTÓRZY TO NOSZĄ MUNDURY NIE MAJĄC POJĘCIA O SŁUŻBIE

 • asiula.(2011-07-08 00:35) Odpowiedz 00

  Drogi mądralo po co nam Policja i Wojsko jeżeli żołnierz ma siedzieć w koszarach a policjant nie reagować na bandytów.Tacy jesteście umęczeni a każdy z was później dorabia w agencjach detektywistycznych.Jak się idzie do wojska czy policji to wiadomo co się robić będzie.Dlaczego kosztem innych macie mieć ogromne przywileje,kiedy reszta społeczeństwa musi drżeć o swój los.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane