statystyki

Nawet 390 zł dofinansowania do zakupu podręczników

autor: Michalina Topolewska15.06.2011, 03:00; Aktualizacja: 15.06.2011, 08:54
 • Wyślij
 • Drukuj

Od 180 zł do 390 zł wyniesie w tym roku dofinansowanie dla rodzica do zakupu podręczników. Warunkiem otrzymania pomocy będzie m.in. złożenie wniosku w terminie wyznaczonym przez gminę.

94 mln zł przeznaczy w tym roku rząd na realizację programu Wyprawka szkolna. Osoby uprawnione do takiego wsparcia oraz jego wysokość określa wchodzące dziś w życie rozporządzenie Rady Ministrów z 25 maja 2011 r. w sprawie szczegółowych warunków udzielania pomocy finansowej uczniom na zakup podręczników (Dz.U. nr 111, poz. 652).

Przewiduje ono, że w związku z rozpoczynającym się 1 września nowym rokiem szkolnym o dofinansowanie mogą ubiegać się rodzice, których dzieci rozpoczną naukę w klasach I – III szkoły podstawowej, III klasie gimnazjum oraz odpowiednich klas szkół artystycznych. Z programu będą mogły skorzystać tylko te rodziny, w których dochody nie przekraczają kryterium dochodowego obowiązującego w pomocy społecznej (351 zł miesięcznie na osobę w rodzinie). W uzasadnionych przypadkach dofinansowanie otrzymają też rodzice o wyższych dochodach, ale liczba uczniów, którzy otrzymają pomoc w tym trybie, nie może przekroczyć 10 proc. ogólnej liczby dzieci objętych programem w gminie.

Ponadto dofinansowanie do zakupu podręczników otrzymają też dzieci niepełnosprawne bez względu na rodzaj szkoły i klasy, w której rozpoczynają naukę.

– W ich przypadku nie są też brane pod uwagę dochody rodziny. Potrzebne jest natomiast orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego spełniające wymagania wskazane w rozporządzeniu – mówi Mariola Nowak z wydziału edukacji, kultury i zdrowia Urzędu Miasta w Pabianicach.

Przepisy uzależniają wysokość dofinansowania od klasy, w której rozpoczynana jest nauka. Na przykład dla uczniów klas I – III szkoły podstawowej wynosi ono 180 zł, a dla ucznia III klasy gimnazjum – 325 zł. Najwyższą pomoc – 390 zł – może otrzymać dziecko niepełnosprawne uczące się w liceum ogólnokształcącym.

Aby otrzymać dofinansowanie, rodzic musi złożyć wniosek i dołączyć do niego zaświadczenie o dochodach w szkole, do której będzie uczęszczać dziecko. Termin składania wniosków jest wyznaczany odrębnie przez każdą gminę. Z reguły rodzice mogą je składać przez całe wakacje, do początku września.

Z kolei we wrześniu będą mogli otrzymać dodatek do zasiłku rodzinnego z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego (o ile spełniają kryteria jego przyznania).

515 tys. uczniów jest uprawnionych w tym roku do skorzystania z programu Wyprawka szkolna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję • Wyślij
 • Drukuj
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 4

 • 1: 123 bla bla z IP: 145.237.115.* (2011-06-15 12:15)

  Aż 351 zł - za to sie da żyć. Burżuje. Są kraje które wydają 1 dolara dzieniie na osobę (ok 100zł)

 • 2: sknerus z IP: 77.112.109.* (2011-06-18 22:08)

  durny rząd - zamiast wprowadzic jednakowe podreczniki zeby bylo taniej to wprowadza doplaty. NIKT tu nie umie rządzic. NIKT. Byle czlowiek z ulicy potrafi lepiej

 • 3: nędza z IP: 83.11.66.* (2012-01-02 14:38)

  za te 352 (bo 351 jeszcze się łapie na pomoc) mamy wszystko kupić:
  leki, opał, książki, itp...
  tylko chlać w tym kraju aby nie myśleć o jutrze

 • 4: GDZIE JEST TA BEZPŁATNA NAUKA????? z IP: 83.11.66.* (2012-01-02 14:43)

  TYLKO NARZEKACIE
  ZRÓBMY OGÓLNOPOLSKI PROTEŚCIK PRZECIWKO ZAKUPOM KSIĄŻEK I WYŚLIJMY DZIECI BEZ PODRĘCZNIKÓW NIECH SIĘ BUJAJĄ.
  JAKBY TAK CAŁA POLSKA NIE KUPIŁA DZIECIOM PODRĘCZNIKÓW, KTÓRE DEMOLUJĄ BUDŻET DOMOWY (NAWET DO 1000 ZŁ NA DWÓJKĘ DZIECI), TO MOŻE DAŁOBY TO WŁADZOM I NAUCZYCIELOM DO MYŚLENIA.
  CZEMU NAUCZYCIELOM? BO ONI TEŻ MAJĄ SWÓJ UDZIAŁ W WYDZIWIANIU
  KSIĄŻKA RÓŻNI SIĘ JEDNĄ STRONĄ OD STARSZEGO WYDANIA I JUŻ TRZEBA KUPIĆ NOWĄ BO NIE MOŻNA KUPIĆ UŻYWKI I SKSEROWAĆ JEDNEJ KARTKI , PRAWDA? MOŻE I TUB DZIAŁA JAKAŚ ŁAPÓWKA , ŻE TAK SIĘ DZIEJE?

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie

Konferencje, debaty, kongresy