statystyki

Wcześniejsi emeryci nie muszą się zwalniać z obecnej pracy

autor: Bożena Wiktorowska04.05.2011, 03:00; Aktualizacja: 04.05.2011, 07:46
  • Wyślij
  • Drukuj

ZUS nie wstrzyma wypłaty świadczenia osobom, które łączą pobieranie wcześniejszej emerytury z pracą zawodową. Wkrótce zaczynie się wypłata zawieszonych świadczeń.





Jak nam się udało ustalić, ZUS pod wpływem Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej zmienił interpretację przepisów dotyczących zawieszania wypłaty emerytur na podstawie art. 103a ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. z 2009 r. nr 153, poz. 1227 z późn. zm.).

– Przepisy w sposób jednoznaczny określają zasady zawieszania emerytury przez osoby pracujące, wystarczy je tylko wykonywać – mówi Jolanta Fedak, minister pracy i polityki społecznej.

W praktyce więc z pracy nie muszą się zwalniać osoby, które rozwiązały stosunek pracy zawarty przed nabyciem prawa do wcześniejszej emerytury. Wiele z nich następnego dnia ponownie było zatrudnionych i nadal pracuje u swojego wcześniejszego pracodawcy.

Osoby, które teraz uzyskują prawo do powszechnej emerytury w związku z osiągnięciem wieku emerytalnego (kobieta 60 lat, a mężczyzna – 65 lat), zyskają na nowej interpretacji przepisów. ZUS bowiem rozpocznie wypłatę emerytur przyznanych im po 31 grudnia 2010 r. ZUS ich nie wypłacał w tym roku, jeśli zainteresowani nie zwolnili się z pracy. Dodatkowo ZUS 1 października 2011 r. nie wstrzyma wypłaty emerytur osobom, które uzyskały do nich prawo przed 1 stycznia 2011 r.

W praktyce oznacza to, że nie zostanie wstrzymana wypłata świadczenia niezależnie od tego, jaka była podstawa prawna przyznania emerytury powszechnej oraz w jaki sposób została ona obliczona. Dotyczy to emerytur przyznanych według:

● dotychczasowych zasad, tj. w myśl art. 53 ust. 3 lub 53 ust. 4 ustawy o emeryturach i rentach z FUS,

● w sposób tzw. mieszany – w myśl art. 183 wyżej wymienionej ustawy,

● według nowych zasad, tj. w myśl art. 26.

Jak ustalił „DGP”, ZUS będzie korygować te sprawy na wniosek zainteresowanego lub z urzędu przy okazji rozpatrywania innego wniosku (np. gdy zainteresowany będzie się ubiegał o inne świadczenie).




  • Wyślij
  • Drukuj
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 132

  • 1: emeryt z IP: 212.109.135.* (2011-05-04 07:38)

    Nie rozumiem... Czy wcześniejsi emeryci łączący pracę i emeryturę będą musieli zwalniać się od 1 października ?

  • 2: endek z IP: 89.74.173.* (2011-05-04 07:42)

    Polska potrzebuje ludzi sumienia, rządzących, którzy będą iść drogą prawdy, a nie uprawiać propagandę sukcesu. Zaufanie obywateli zdobywa się nie obietnicami, ale uczciwością, nawet wtedy, gdy trzeba przyznać się do porażki. W uroczystość Matki Bożej Królowej Polski i w 220. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja księża biskupi zachęcali do rachunku sumienia z naszej odpowiedzialności za Ojczyznę i za Kościół, apelowali też o trwałą pamięć spuścizny błogosławionego Jana Pawła II.

    Ksiądz arcybiskup Sławoj Leszek Głódź, który przewodniczył Mszy Świętej w bazylice Mariackiej w Gdańsku, zarzucił rządzącym uprawianie propagandy sukcesu. - Prawdy nie należy ukrywać, uciekać od niej ani nią manipulować w obawie, że spadną słupki sondaży - przestrzegał.

  • 3: saper z IP: 89.74.173.* (2011-05-04 07:47)

    Polska potrzebuje ludzi sumienia, rządzących, którzy będą iść drogą prawdy, a nie uprawiać propagandę sukcesu. Zaufanie obywateli zdobywa się nie obietnicami, ale uczciwością, nawet wtedy, gdy trzeba przyznać się do porażki. W uroczystość Matki Bożej Królowej Polski i w 220. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja księża biskupi zachęcali do rachunku sumienia z naszej odpowiedzialności za Ojczyznę i za Kościół, apelowali też o trwałą pamięć spuścizny błogosławionego Jana Pawła II.

    Ksiądz arcybiskup Sławoj Leszek Głódź, który przewodniczył Mszy Świętej w bazylice Mariackiej w Gdańsku, zarzucił rządzącym uprawianie propagandy sukcesu. - Prawdy nie należy ukrywać, uciekać od niej ani nią manipulować w obawie, że spadną słupki sondaży - przestrzegał. W 220. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja metropolita gdański zachęcił do refleksji nad funkcjonowaniem w polskim życiu obecnej Ustawy Zasadniczej. - Czy nie zapomina się zbyt często, że prawa do wolności nie wolno oddzielać od praw sumienia, od praw prawdy? - pytał. Ksiądz arcybiskup Głódź zwrócił też uwagę, że zaufanie obywateli zdobywa się nie efektownymi obietnicami, ale uczciwością, nawet wtedy, kiedy trzeba się przyznać do porażek, przysłonić uśmiech programowego optymizmu, przeprosić za to, co się nie udało, przyznać rację tym, którzy wcześniej ostrzegali. - Wygodnie jest za wszelkie zło i zaniechanie oskarżać opozycję, szukając w niej źródła własnych niepowodzeń, ale to droga donikąd - mówił ks. abp Głódź.

  • 4: emeryt z IP: 212.109.135.* (2011-05-04 08:01)

    Proszę o komentarz, czy wcześniejsi emeryci rzeczywiście "nie muszą się zwalniać z obecnej pracy" ? Artykuł jest mętny i nie wiadomo do końca o co chodzi...

  • 5: as z IP: 89.74.116.* (2011-05-04 08:16)

    Do emeryt- nie podniecaj się, od 1.X albo emerytura albo ciepła posadka (praca).

  • 6: obserwator z IP: 156.17.87.* (2011-05-04 08:43)

    Do asa.
    Masz rację. A skąd wiesz, że w każdym przypadku to ciepła posadka.
    Ty na takiej jesteś?

  • 7: boga z IP: 217.171.56.* (2011-05-04 08:53)

    Co tu jest niejasnego? Człowieku, jeżeli kiedyś rozwiązałeś umowę o pracę i złożyłeś wniosek o emeryturę, może byc i wcześniejszą, otrzymałeś odprawę emerytalną i ZUS wypłaca tobie emeryturę, a potem się zatrudniłeś, to zawieszenie emerytury ci nie grozi. Powyzszy artykuł mówi o takiej sytuacji. Pracujesz i masz emeryturę!
    cytat:
    "W praktyce więc z pracy nie muszą się zwalniać osoby, które rozwiązały stosunek pracy zawarty przed nabyciem prawa do wcześniejszej emerytury. Wiele z nich następnego dnia ponownie było zatrudnionych i nadal pracuje u swojego wcześniejszego pracodawcy."

    Zawieszeniu ulegną emerytury tych, którzy nie rozwiązali stosunku pracy. To ich dotycza zmany w ustawie.

    A swoją drogą "kłania się" logiczne myślenie i czytanie ze zrozumieniem :((

  • 8: sebastian z IP: 77.89.126.* (2011-05-04 08:58)

    as, wreszcie!!! w urzedzie gminy, w ktorej mieszkam jest 6 takich obiboków biorących emerytury i zbijających bąki w gminie, siedzą do końca września i korzystają z 2 źródełek zamiast młodym zwolnić miejsca pracy!!! chora pazerność!!!

  • 9: Ed z IP: 212.109.135.* (2011-05-04 09:13)

    Artykuł jest zatytuowany "Wcześniejsi emeryci..." Przepisy i ich interpretacja zmieniają sie tak szybko i są tak sprzeczne,że tu logiczne myślenie nie wystarcza, trzeba "kawa na ława"...

  • 10: Anna z IP: 83.4.216.* (2011-05-04 09:18)

    Do logicznego " Boga":

    A co powiesz na następujący fragment :
    " Dodatkowo ZUS 1 października 2011 r. nie wstrzyma wypłaty emerytur osobom, które uzyskały do nich prawo przed 1 stycznia 2011 r." ???!!!...

Dowiedz się więcej

Poradniki

Galerie