statystyki

Nauczyciel na maturze może dorobić 2 tys. zł

autor: Artur Radwan02.05.2011, 03:00; Aktualizacja: 02.05.2011, 09:44

W tym roku nauczyciele za przeprowadzenie ustnych egzaminów maturalnych nie otrzymają pieniędzy z budżetu państwa. Środki na ten cel muszą znaleźć samorządy.

Reklama


Reklama


Od 4 maja w liceach i technikach rozpoczynają się egzaminy maturalne. Potrwają do końca miesiąca. W tym czasie nauczyciele uczestniczący w ich przeprowadzeniu mogą liczyć na dodatkowe wynagrodzenie.

Nie wszystkie jednak egzaminy są płatne. Nauczyciele odpowiedzialni za przeprowadzenie egzaminów pisemnych mają to już wpisane w zakresie obowiązków i dokonują tego w ramach 18-godzinnego pensum. Inaczej jest w przypadku egzaminów ustnych. Jeśli prowadząc je, przekroczą przypisane im pensum, dyrektorzy szkoły przyznają im tzw. godziny ponadwymiarowe. W efekcie na największe dodatkowe wynagrodzenie za udział ustnych w egzaminach mogą liczyć nauczyciele języka polskiego. Powód jest prosty. Do tego egzaminu przystępuje po prostu najwięcej uczniów (poza tymi, którzy bardzo dobrze napiszą egzamin pisemny).

W tym roku jednak za godziny ponadwymiarowe samorządy będą musiały zapłacić nauczycielom z własnego budżetu. Wcześniej do 20 czerwca przedstawiały okręgowym komisjom egzaminacyjnym (OKE) listy nauczycieli uczestniczących w maturach ustnych i wysokość należnego im wynagrodzenia. Następnie OKE zweryfikowane dane przekazywały Ministerstwu Edukacji Narodowej (MEN). Na ich podstawie resort występował do ministra finansów z prośbą o uruchomienie specjalnej dotacji.

– Z naszych wyliczeń wynika, że egzaminy ustne na maturze będą nas kosztowały około 20 tys. zł – mówi Ewa Łowkiel, wiceprezydent miasta Gdyni.

Podkreśla, że brak środków z budżetu państwa na ten cel jest kolejnym przykładem przerzucania na samorządy obowiązków będących w gestii MEN.

Rozczarowania z tej decyzji nie kryją też inne samorządy.

– MEN nie powinno wycofywać się z dotychczasowego obowiązku zwracania na nasz wniosek poniesionych przez miasto kosztów wynikających z organizowania ustnych matur – mówi Barbara Fröhlich, zastępca dyrektora wydziału edukacji urzędu miasta Bydgoszczy.

Dodaje, że jeśli OKE pokrywa koszty związane ze sprawdzaniem egzaminów pisemnych, to podobnie powinno być w przypadku egzaminów ustnych.

W przypadku weryfikacji pisemnych egzaminów maturalnych zasady wynagradzania egzaminatorów są bowiem jasno określone w przepisach.

– Z nauczycielami, którzy są wpisani na listę egzaminatorów, podpisujemy umowy, w których wskazujemy zakres ich obowiązków oraz wysokość wynagrodzenia – mówi Jadwiga Brzdąk, wicedyrektorka OKE w Jaworznie.

Tłumaczy, że w zależności od przedmiotu i zakresu egzaminu podstawowego lub rozszerzonego, za sprawdzenie jednej pracy nauczyciel otrzymuję średnio około 30 zł. Na jednego egzaminatora może przypaść do sprawdzenia nawet do 70 prac. W efekcie nauczyciel najwięcej może dorobić podczas sprawdzania pisemnych egzaminów maturalnych. Łącznie jego dodatkowe wynagrodzenie może wynieść ponad 2 tys. zł.

30 tys. nauczycieli posiada uprawnienia egzaminatorów do sprawdzania pisemnych matur

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

 • kontraktowa(2011-05-30 07:52) Odpowiedz 00

  taki właśnie poziom dziennikarstwa sprawia, że jedna grupa społeczna skacze do oczu drugiej...dokształć się, człowieku...

 • azaa(2011-05-04 22:03) Odpowiedz 00

  Panie Radwan proponuję się dokształcić, bo się Pan kompromituje każdym swoim artykulikiem.

 • Aurora(2011-05-02 15:09) Odpowiedz 00

  Tylko dwa tysiące?? Dlaczego tak mało?

 • nn(2011-05-02 10:56) Odpowiedz 00

  samorządy od dawna się wypłakują w DGP, jak widać mają tu dziennikarza,który jest blisko znimi związany

 • E.(2011-05-02 11:08) Odpowiedz 00

  Każdy uczeń zdaje ustny polski, bo do 30 czerwca nie wie, jak zdał pisemny...

 • przewodnicząca zespołu egzaminatorów(2011-05-02 06:21) Odpowiedz 00

  20,71 zł - tyle wynosi stawka za sprawdzenie arkusza z poziomu podstawowego. Zespół liczący 24 egzaminatorów otrzyma do sprawdzenia ok. 1000 prac. Czyli jeden egzaminator zarobi ok 833 zł. brutto. Trudno uwierzyć, by w OKE Jaworzno nie umieli liczyć. Przybliżenie 20,71 do 30 - rewelacyjne.

 • dorota(2011-05-02 23:49) Odpowiedz 00

  wysokie zarobki nauczycielskie to dyżurny temat GP w wiadomym celu

 • Ania(2011-05-04 09:24) Odpowiedz 00

  Mało kompetentna osoba pisała ten artykuł, gdyż pojawiło się kilka błędów merytorycznych. Egzamin ustny z języka polskiego zdają wszyscy, bez względu na to jak napisali pisemny (widzę, że tutaj kłania się jeszcze stara matura), a poza tym stawka za sprawdzenie arkusza się nie zgadza. Może autor tego artykułu napisze książkę fantasy???

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane