statystyki

Polski emeryt coraz starszy

autor: Bartosz Marczuk, Aleksandra Kurowska18.04.2011, 03:00

Jeszcze nigdy nie przechodziliśmy na emerytury w tak późnym wieku jak w 2010 roku – wynika z danych ZUS, do których dotarł „DGP”. Wciąż jednak są przywileje, które pozwalają na ucieczkę z rynku pracy stosunkowo młodym osobom.

Reklama


Reklama


Mężczyzna, który odchodził w zeszłym roku z rynku pracy, miał statystycznie 60,2, a kobieta 59 lat. Średni wiek dla obojga płci to 59,6 roku. Jeszcze w 2006 r. opuszczano rynek pracy o prawie cztery lata wcześniej – w wieku 56,6 roku. Potem sytuacja stopniowo się poprawiała, a z prawdziwym przyspieszeniem mieliśmy do czynienia w ostatnich dwóch latach.

Kobieta dłużej na rynku

Zmiany dotyczyły zwłaszcza kobiet. Jeszcze w 2008 roku odchodziły na emerytury, mając 56,2 roku, w ubiegłym było to już 59 lat. Jest to głównie efekt decyzji rządu o wygaszeniu od stycznia 2009 r. powszechnych przywilejów emerytalnych. Do tamtego czasu kobiety mogły odchodzić na emeryturę mając 55 lat i 30 lat stażu ubezpieczeniowego. Ponad 1,2 mln osób było też uprawnionych do wcześniejszej emerytury z tytułu pracy w tzw. szkodliwych warunkach. Przywilej ten hojnie rozdawano kolejnym grupom, np. zamiast podwyżki płac. Po wprowadzeniu przez obecny rząd emerytur pomostowych, liczba uprzywilejowanych zmalała do 270 tys.

– Efekt zmian w systemie emerytalnym najlepiej widać w PKP. Wcześniejsze emerytury mieli tam wszyscy zatrudnieni, nawet kasjerki, choć wykonują tę samą pracę co np. w supermarkecie – mówi Jeremi Mordasewicz, ekspert PKPP Lewiatan. Teraz jest to wąska grupa wyspecjalizowanych osób, np. maszyniści.

Dzięki tym zmianom gonimy inne kraje, ale wciąż stosunkowo wcześnie odchodzimy z rynku pracy. Średnia dla krajów UE w 2009 r. (najnowsze dostępne dane) wynosiła 61,4 roku, czyli o ponad rok więcej niż w Polsce. Trzeba też pamiętać, że niemal wszystkie rozwinięte gospodarki podnoszą lub mają wyższy niż Polska wiek emerytalny. Obok nas, spośród państw OECD, tylko Grecja, Luksemburg i Belgia zostawiły go na poziomie 60 lat dla kobiet. U nas w rządzie nie ma co do tego zgody: zwolennikiem zmian jest minister Michał Boni, nie chce ich m.in. minister pracy Jolanta Fedak.

Rolnik pracuje 5 lat krócej

Poza wydłużaniem wieku emerytalnego z powodów politycznych ciężko idzie też walka z kolejnymi przywilejami branżowymi. Górnicy, choć ubezpieczeni w ZUS, mogą przejść na emeryturę już po 25 latach zatrudnienia, a żołnierze i funkcjonariusze po 15 latach służby, nawet gdy była to praca biurowa. Uprzywilejowani są też rolnicy. Płacą niską składkę niezależną od dochodów, a 1,6 mln osób ubezpieczonych w KRUS może odchodzić na emerytury 5 lat wcześniej niż ubezpieczeni w ZUS.

– Skoro nie ma woli politycznej do wprowadzenia jednego systemu ubezpieczeń dla wszystkich, choć to najlepsze rozwiązanie, to przynajmniej ze względów ekonomicznych i sprawiedliwości społecznej powinniśmy powiązać wysokość składek rolników z ich dochodem – podkreśla Mordasewicz. Jego zdaniem warunkiem do utrzymania przywilejów dla rolników i górników powinny być wyższe składki. – Przy emeryturach pomostowych za to, że pracownik może odejść na emeryturę wcześniej, firma odprowadza dodatkowe składki – mówi Mordasewicz.

Podobnie jest z mundurowymi – tu też skoro na likwidację osobnego systemu emerytalnego na razie szanse są nikłe, metodą małych kroków można by wprowadzić wiek emerytalny i wydłużyć wymagany staż pracy.

– Rozwiązaniem i dla mundurówek, i emerytur sędziowskich powinny być jak najlepsze wynagrodzenia, ale równoczesne włączenie ich do powszechnego systemu – mówi Wojciech Nagel, wiceszef rady nadzorczej ZUS i ekspert BCC.

Przypomina, że zdaniem Unii systemy emerytalne nie powinny służyć rozwiązywaniu problemów na rynku pracy. Niestety w Polce nadal do tego daleko.

Kiedy kobiety odchodzą z rynku pracy

Im dłużej żyjemy, tym wydłużanie aktywności zawodowej staje się coraz bardziej nieuniknione. Coraz więcej państw nie zostawia obywatelom wyboru i ustawowo wprowadza wyższe wymogi wiekowe do otrzymania emerytury.

● Według danych OECD w perspektywie najbliższych 20 lat przejście kobiet na emeryturę w wieku 60 lat będzie możliwe tylko w kilku państwach z badanych 30 – poza Polską są to Grecja, Belgia oraz Luksemburg. Ustawowy wiek uprawniający kobiety do emerytury wzrośnie do 2050 r. średnio z obecnych 61,9 roku do 64,4 roku.

● Austria podnosi wiek emerytalny kobiet z obecnych 60 do 65 lat. Włochy w ostatniej dekadzie podniosły z 57 do 59 lat, a w kolejnych dojdą do 65. Słowacja wydłuża wymagany do emerytury wiek z 57 lat do 62.

● Najdalej idzie Australia, gdzie jeszcze pod koniec XX wieku obowiązywało 60 lat, teraz są to 62 lata, a docelowo kobiety mają przechodzić na emeryturę w wieku 67 lat.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

 • norman(2011-04-18 08:44) Odpowiedz 00

  Emerytura po 40 lat stażu i odwalcie się od wieku !!!

 • wyborca(2011-04-18 07:36) Odpowiedz 00

  jeden wielki b u r d e l z tymi przywilejami!!! wszyscy powinni być równi!!!

 • przyszła emerytka(2011-04-18 09:03) Odpowiedz 00

  Właśnie o to chodzi ,ażeby krotko pobierać emeryturę i do piachu,wtedy rządzący będą zadowoleni i kasa będzie!!!

 • a(2011-04-18 08:08) Odpowiedz 00

  Dokładnie, zlikwidować przywileje górników, mundurówek a z KRUS powinni mieć staż pracy co najmniej taki sam jak w ZUS. TRzeba zgłosić to do Trybunału jako jawną niesprawiedliwość i nierówność wobec prawa-może wtedy wymusi się na PSL i rządzie zmiany.

 • emeryt(2011-04-18 09:40) Odpowiedz 00

  Ja emeryt CHCIAŁEM pracować,ale mnie rząd WYWALIŁ z pracy,zabierając dopłaty z PFRON. A czym niby różnię się od rencisty, którym wolno pracować-chyba tylko WIEKIEM i sumiennością, że pracowałem 41lat bez kombinacji [prywatne irmy i USA,gdzie renciści worki noszą z cementem]. A winna jest SOLIDARNOŚĆ i KLERYKAŁOWIE przy władzy którzy w imię RUSOFOBII polikwidowali Firmy. [komunistom [Rosji] mieli nie sprzedawać ...- DEBILE.

 • Polak(2011-04-18 10:41) Odpowiedz 00

  -całe polskie ZŁO zaczęło się od p. Wałęsy,Solidarnośći i jp2, którzy dorwali sie do władzy przy pomocy szpiegów CIA z USA, opanowali dzięki mediom, rząd i kasę państwową i SIEDZĄ sobie i "balangują", w/g przysłowia -chcieliśta to macie- i MAMY ,biedę z nędzą. Tyle mam co zostało mi po Polsce Ludowej [PRL]. Mamy juz DOŚĆ tej przeklętej WIARY u władzy- tylko modły, modły, msze, msze i KONKORDAT<KONKORDAT, im większy idiota to rządzi- pod siebie itd... teraz jakieś "błogosławiny", jakiś lepszy katol, ma być itd.. rząd tam ma być PIERWSZY...

 • rencista(2011-04-18 10:43) Odpowiedz 00

  Kto i kiedy podejmie się uporządkowania tej "stajni Augiasza", jaką jest polskie rolnictwo w kwestii ubezpieczeń społecznych! Czy mamy patrzeć na rolników, jak nierozgarniętych przygłupów! Przecież to nieprawda. Dlaczego nie są traktowani jak pozostali obywatele RP, nie rozliczają dochodów wg PIT. To od dziesiątków lat sa tak samo światli ludzie, jak robotnicy, rzemieślnicy, czy PRZEDSIĘBIORCY! Rozumiem, że dochody z rolnictwa będą zawsze tylko szacunkowe, ale czy w związku z tym najłatwiej jest "łupić " emerytów, bo nie mają gdzie uciec z ze swoimi "dochodami" i tak łatwo jest wyliczyć, ile kto ma zapłacić podatku, składek zdrowotnych itd. Wieś była historycznie grabiona przez kogo się dało. Dlaczego teraz osiąga same przywileje? Uważam, że należy wprowadzić jednolity system emerytalno - rentowy we wszyskich grupach zawodowych i wprowadzić jednolity system dla pracowników, sędziów. prokuratorów, policjantów, żołnierzy, itd. Niech każdy za siebie płaci i solidarnie "wyciąga rękę" po przyszłą emeryturę badź rentę

 • BB Johnson(2011-04-18 10:53) Odpowiedz 00

  Do 7: ja bym poszedł dalej. Dlaczego państwo ma nakazywać obywatelowi ile lat ten ma pracować? Jeśli przeszlibyśmy na system, gdzie emerytura w 100% zależy od składek, to nie ma sensu narzucać czegoś takiego jak wiek emerytalny. Niech każdy pracuje ile chce i zaczyna korzystać z oszczędności kiedy chce. Dla jednych będzie to 40 lat, dla innych 70. A państwo w ogóle nie powinno się w to mieszać.

 • Real 1953(2011-04-18 11:53) Odpowiedz 00

  Do BB Johnson (8) - bardzo trafne i logiczne - sęk w tym że w tym dzikim kraju trudno dopatrzyć się gdziekolwiek logiki . Tutaj tylko różnym uprzywilejowanym cwaniakom i oszustom doskonale sie powodzi ( górnikom , mundurowym , sędziom , rolnikom , prokuratorom , politykom - członkom rządu ...).
  Gardzę premierem który dzieli obywateli na lepszych i gorszych , który jest tchórzliwy i pilegnuje oraz konserwuje rózne absurdalne przywileje emerytalne , a jednocześnie wprowadza zmiany w OFE i tym sposobem okradana zostaje najbardziej pokrzywdzona grupa obywateli.

 • szkot(2011-04-18 11:55) Odpowiedz 00

  to nie jest tak iz ludzie korzystający z wcześniejszch emerytur tzw, mundurówki nie pracują, tak pracuja bardzo często na czarno i nazekaja iz maja tak małe emerytury i musza dorabiac tak samo jest z rolnikami przkazuja gospodarstwa następcom i dalej u nich pracują.Do 6 "Polak" to ty może i jesteś ale małej wiary i szukanie winnych jest domeną ludzi leniwych niezaradnych życiwo i o niskich kwalifikacjach. Jestem akurat w wieku przed emerytalnym 60 lat i nie oczekuje cudów na emeryturze ale z wyliczeń które przysyła ZUS mam otrzymywać 2940zł. sądże iz nie będe musiał oglądac podstawowych art. przez szybę ale i je kupię. A swoia drogą zycze wszystkim czytającym zdrowia i optymizmu jest tak jak jest a będzie lepiej.

 • 55(2011-04-18 13:21) Odpowiedz 00

  Włochy w ostatniej dekadzie podniosły z 57 do 59 lat, a w kolejnych dojdą do 65. Słowacja wydłuża wymagany do emerytury wiek z 57 lat do 62.

  no właśnie, podniosły... stopniowo... a nie jak u nas - ciach - dołozyli 5 lat

 • w(2011-04-18 14:28) Odpowiedz 00

  NAJWAŻNIEJSZE POWODY ROZWIĄZANIA BOLĄCZEK POLSKI:

  1 . ZNIEŚĆ WSZYSTKIM JAKIEKOLWIEK PRZYWILEJE ORAZ OCHRONĘ W WIEKU PRZEDEMERYTALNYM

  2. ODEBRAĆ ROLNIKOM MOŻLIWOŚĆ ODTRĄCANIA WYŻSZYCH SKŁADEK, ALBO PRACA W MIEŚCIE ALBO PRACA W GOSPODARSTWIE, NIGDY JEDNO I DRUGIE, DOTYCZY TO TEŻ DZIECI I ICH RODZIN

  2. W KIEROWANIU SIĘ SYSTEMEM EMERYTALNYM PATRZYĆ NIE NA LATA PRACY, TYLKO NA WYKSZTAŁCENIE I POZIOM WYMAGANYCH UPRAWNIEŃ W WIEKU DO 30 LAT I OD TEGO WPROWADZIĆ JEDNOLITĄ USTAWĘ ŚWIADCZEŃ EMERYTALNYCH, KTÓRE BĘDĄ POBIERANE W PRZYSZŁOŚCI

  3. WPROWADZIĆ RÓWNĄ ODPRAWĘ EMERYTALNĄ DLA OSÓB W WIEKU 55 - 65 LAT I UWOLNIĆ MIEJSCA PRACY DLA MŁODYCH, OD TEJ PORY ZATRUDNIA NIE ZNAJOMY TYLKO MINISTERSTWO LUB WOJEWODA (OGRANICZY TO KORUPCJĘ I POZWOLI NA LEPSZĄ KONTROLĘ ZARÓWNO W ZUS JAK I W PRACY)

  4. NOWELIZACJI USTAW DOKONYWAĆ RAZ NA 5 LAT I WDRAŻAĆ JE CO KOLEJNE 5 LAT

  5. DOTACJE UNIJNE PRZYDZIELAĆ TYLKO I WYŁĄCZNIE OSOBOM STAWIAJĄCYM NA CIĄGŁY ROZWÓJ ZAWODOWY I PODNOSZENIE KWALIFIKACJI DO LAT 45

  6. CO 2 LATA WYKONYWAĆ KONTROLĘ SAMORZĄDÓW I URZĘDÓW PRACY NIE NA ZASADZIE " W PAPIERACH SIĘ WSZYSTKO ZGADZA" LECZ NA ZASADZIE WNIKLIWEJ I DOGŁĘBNEJ ANALIZY KOMU PRZYDZIELANE SĄ PIENIĄDZE I JAK SĄ ROZDYSPONOWYWANE

  7. WPROWADZIĆ KONSTYTUCYJNY OBOWIĄZEK ODCHODZENIA NA EMERYTURĘ W WIEKU 50 - 52 LAT DLA OSÓB Z NIŻSZYMI KWALIFIKACJAMI ORAZ 60 - 62 Z WYŻSZYMI KWALIFIKACJAMI (W SENSIE UPRAWNIEŃ ZAWODÓW ZAUFANIA PUBLICZNEGO) NIEZALEŻNIE OD PŁCI

 • obywatel(2011-04-18 15:43) Odpowiedz 00

  wprowadzic emeryture bez wzgledu na wiek po 40-45 latach pracy a nie swiadczenie przedemerytalne .czy 45 lat pracy nie wystarczy aby otrzymac emeryture.W innych krajach UE PODWYZSZAJA ZROWNUJA WIEK EMERYTALNY ALE MAJA TEZ COS TAKIEGO JAK EMERYTURA BEZ WZGLEDU NA WIEK PO OKRESLONYCH LATACH PRACY

 • I o to chodzi tej bandzie?(2011-04-18 17:01) Odpowiedz 00

  Wszystko polega na zawłaszczeniu składek emerytalnych przez władzę,
  Niech ludzie tyrają jak najdłuższej a żyją na emeryturze jak najkrócej.

 • klakier(2011-04-19 09:22) Odpowiedz 00

  Panowie i Panie- to Wy emerycii renciści, LATALIŚĆIE i jeszcze latacie po ulicach z krzyżami i palcami w króliczka-wołając SOLIDARNOŚĆ. Chcemy Boga i klerykałów u władzy, no to MACIE to, o co walczyliśćie-BIEDĘ z NĘDZĄ. A "S" górnicza zniszczyła CAŁĄ Polskę [firmy], ale sami chcą SOCJALIZMU i ZAKAZU prywatyzacji, co INNYM to banda religina wciskała. Oni chcą DOPŁAT od Państwa na podwyżki, kosztem emerytów.Zapomnieli,że ZYSK firmy państwowej, jest dla Kraju, a NIE DEBILNYCH prcowników.UWAGA:- wszyscy pracownicy na garnuszku państwa [etaty] powinni być zatrudniani na KONTRAKTY. [wiele zalet takowego zatrudnienia],.Dotyczy to adm. państwej też-WSZYSTKICH !!

 • JP49(2011-04-29 10:14) Odpowiedz 00

  POLSKI EMERYT CORAZ STARSZY.
  Zastanawiam się, kiedy pojawi się artykuł, że Polak w ogóle nie chce przechodzić na emeryturę, że woli ratować budżet - napełniać kieszenie rządzących wybierając cmentarz.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane