Informację o tym, że wniosek podważający zgodność z konstytucją nowelizacji ustawy ws. OFE jest przez PiS przygotowywany potwierdził w rozmowie z PAP również senator PiS Stanisław Kogut. "Przygotowywany jest wniosek do Trybunału Konstytucyjnego w tej sprawie. Będziemy skarżyć tę szkodliwą społecznie ustawę prawie na 100 proc." - powiedział w środę.

Natomiast szef klubu PiS Mariusz Błaszczak w rozmowie z PAP przyznał, że w partii rozmawia się na temat wniosku do TK ws. ustawy o OFE, jednak - jak zaznaczył - decyzja w tej sprawie jeszcze nie zapadła. "Obecnie nie ma decyzji o zaskarżeniu ustawy o OFE do Trybunału Konstytucyjnego" - oświadczył Błaszczak.

Premier Donald Tusk - pytany w ubiegły piątek o komentarz do opinii byłego prezesa Trybunału Konstytucyjnego Jerzego Stępnia, który powiedział, że ma poważne wątpliwości, czy zmiany w OFE nie naruszają tzw. praw słusznie nabytych - powiedział, że jest "absolutnie spokojny", iż zmiany w OFE nie naruszają konstytucyjnych uprawnień polskich obywateli.

Nad rządową nowelą o zmianach w OFE w środę pracuje Senat. Poprawki oraz wniosek o odrzucenie ustawy złożyli senatorowie PiS. Jeżeli wnioski te zostaną odrzucone i Izba nie wprowadzi do noweli o OFE żadnych zmian, ustawa od razu trafi na biurko prezydenta.

Nowelizację wprowadzającą zmiany w OFE Sejm uchwalił w minionym tygodniu. Zgodnie z nią składki przekazywane do OFE zostaną obniżone z 7,3 proc. do 2,3 proc. Pozostałe 5 proc. trafi na indywidualne subkonta w ZUS. Od 2012 r. zacznie obowiązywać 4-proc. ulga podatkowa dla osób oszczędzających na emeryturę na tzw. indywidualnych kontach zabezpieczenia emerytalnego. Wejdzie wtedy również w życie zakaz akwizycji na rzecz OFE.

Ustawa zgodnie z przyjętą w Sejmie poprawką autorstwa PO ma zacząć obowiązywać 1 maja (z pewnymi wyjątkami), a nie, jak zapisano pierwotnie w projekcie rządowym, "pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie miesiąca od dnia ogłoszenia".

Zgodnie z konstytucją, aby złożyć wniosek do TK, trzeba zebrać podpisy co najmniej 50 posłów.