Przedsiębiorcy zatrudniający osoby wykonujące prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze muszą dopełnić tego obowiązku po raz pierwszy.

ZUS przygotował w tym celu specjalny druk ZUS ZSWA. Wszystko wskazuje na to, że pracodawcy zdążą przygotować dokumentację.

– Żaden płatnik składek nie złożył wniosku o przełożenie terminu składania informacji o pracownikach – informuje Danuta Rosiak z oddziału ZUS w Słupsku.

Firmy pytają jednak o sposób wypełniania druków.

– Wątpliwości dotyczą tego, czy do okresu pracy uprawniającego do emerytury pomostowej można doliczyć okres niezdolności do pracy trwającej miesiąc, urlop wychowawczy i bezpłatny oraz czas służby wojskowej – wyjaśnia Joanna Biniecka z oddziału ZUS w Sosnowcu.

Wątpliwości można zgłaszać również na infolinię Programu Płatnik (nr tel. 801 410 410).

– Firmy muszą pamiętać, że informacje muszą być przekazane w formie dokumentu elektronicznego opatrzonego bezpiecznym podpisem weryfikowanym – przypomina Monika Gwiazdowska z oddziału ZUS w Siedlcach.

Małe firmy mogą składać te druki w formie papierowej. Do oddziału ZUS w Jaśle wpłynęło już kilka dokumentów w takiej formie.

Jak informuje Centrala ZUS, dopiero pod koniec kwietnia będzie wiadomo, ile osób wykonuje prace uprawniające do emerytur pomostowych. Wtedy też będzie można określić liczbę stanowisk, które zdaniem pracodawców spełniają warunki określone w ustawie z 19 grudnia 2008 r. o emeryturach pomostowych (Dz.U. nr 237, poz. 1656).