Sejmowa Komisja Finansów Publicznych odrzuciła w czwartek wnioski klubów SLD, PiS i PJN w sprawie publicznego wysłuchania na temat rządowego projektu ustawy dotyczącej zmian w OFE. Wcześniej podczas porannego głosowania Sejm skierował rządowy projekt zmian w OFE do komisji finansów publicznych. Projekt autorstwa PiS został odrzucony w pierwszym czytaniu.

Wiceprezes PiS Beata Szydło, która wraz z innymi posłami tej partii opuściła posiedzenie komisji, na briefingu prasowym oceniła, że PO - nie godząc się na wysłuchanie publiczne ws. projektu ustawy o zmianach w OFE - boi się Polaków i dyskusji. Szydło mówiła, że PO na spółkę z PSL pozbawia Polaków prawa do informacji. "To, co się stało w tej chwili na posiedzeniu komisji finansów publicznych jest skandalem i jeszcze jednym dowodem na to, że Platforma nie chce rozmawiać merytorycznie o systemie emerytalnym, o emeryturach Polaków" - powiedziała Szydło.

Dodała, że PO zakpiła nie tyle z opozycji, co z Polaków. Oceniła też, że prawdopodobnie żadna poprawka opozycji do ustawy nie będzie przegłosowana, bo PO ma już gotowy terminarz prac nad rządowym projektem, a "prezydent już pewnie trzyma pióro w ręce, aby podpisać ustawę". Stwierdziła, że PO, postępując w ten sposób, prezentuje "apogeum swojej buty". "Dlaczego boicie się Polaków, dlaczego nie chcecie dyskusji i informacji?" - pytała.

Pytana, czy klub PiS nie będzie już brał udziału w pracach nad projektem, zaprzeczyła. Powiedziała, że posłowie PiS w czasie drugiego czytania projektu będą nad nim pracowali i pewnie zaproponują zmiany.

Posłowie PO uważają, że klub PiS zamiast pracować nad rządowym projektem zmian w OFE woli urządzać maskaradę. Ocenili, że wysłuchanie publiczne w sprawie projektu jest niepotrzebne, gdyż medialna debata na ten temat toczy się już od dawna. Wiceszefowa komisji finansów publicznych Krystyna Skowrońska (PO) powiedziała w czwartek na konferencji prasowej w Sejmie, że wszystko wskazuje na to, iż posłowie PiS nie chcą pracować przy tej ustawie. "Uważamy, że posłowie PiS tylko manifestują swoje niezadowolenie, nie mając żadnych propozycji. Boimy się, że tylko umieją pracować na ul. Nowogrodzkiej (gdzie znajduje się siedziba PiS-PAP). Tu w sali Sejmu i na komisji nie chcą pracować" - podkreśliła.

Sławomir Neumann (PO) zaznaczył zaś, że wniosek o wysłuchanie publiczne traktuje jako próbę przedłużania i skomplikowania procedury "dochodzenia do dobrej ustawy". Opuszczenie przez posłów PiS posiedzenia komisji, gdzie jak zaznaczył trwa merytoryczna debata, uznał za "maskaradę i manifestację". "To pokazuje, że posłowie PiS nie bardzo się na tym znają, woleli wyjść i próbują zamaskować to właśnie wnioskiem o wysłuchanie publiczne, które miałoby dać jakąkolwiek wiedzę, chyba tylko im, gdyż wszyscy inni w tej debacie tę wiedzę już posiedli i teraz pracujemy i podejmiemy decyzję ostateczne" - powiedział Neumann.

Jego zdaniem wysłuchanie publiczne ws. rządowego projektu jest niepotrzebne, gdyż od wielu miesięcy w mediach toczy się debata na ten temat. "Polacy w ostatnich miesiącach naprawdę mogli poznać wszystkie możliwe stanowiska, jakie są w sprawie tej ustawy, a od kilku tygodni nie pojawił się żaden nowy argument z ust kogokolwiek" - dodał.

Przewodniczący komisji finansów publicznych Paweł Arndt (PO) podkreślił zaś, że debata nad projektem w komisji jest merytoryczna i każdy może się w niej wypowiedzieć. "Wszystkie wnioski będą rozpatrywane i chcielibyśmy, żeby ustawa wyszła z Sejmu w jak najlepszej formie. (...) Jesteśmy otwarci na wszelkie pomysły i nie ma żadnych wątpliwości, że takie pomysły będziemy dogłębnie rozpatrywać" - zapewnił.

Rządowy projekt zmian przewiduje, że składka do OFE zostanie zmniejszona z 7,3 proc. do 2,3 proc., potem będzie stopniowo wzrastać, by w 2017 r. osiągnąć 3,5 proc. Pozostała część składki, która zamiast do OFE zostanie przekazana do ZUS, trafi na specjalne indywidualne subkonta.