statystyki

Po 30 dniach urlopu bezpłatnego pracownik traci prawo do leczenia

autor: Andrzej Sidorko15.03.2011, 03:00; Aktualizacja: 20.03.2011, 07:12

Urlop bezpłatny stanowi przerwę w podleganiu ubezpieczeniom społecznym i zdrowotnym. Jednak przez pierwsze 30 dni takiego urlopu pracownik zachowuje prawo do bezpłatnych świadczeń opieki zdrowotnej przysługujących mu w ramach powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego.

Reklama


Reklama


A więc nie musi się obawiać, że będzie płacił z własnej kieszeni za opiekę medyczną udzieloną mu w tym czasie w przychodni lub szpitalu w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Problem pojawia się jednak wtedy, gdy urlop bezpłatny trwa dłużej niż 30 dni. W takiej sytuacji pracownik musi sam zadbać o zgłoszenie go do ubezpieczenia zdrowotnego np. jako członka rodziny przez pracującego współmałżonka. W przypadku braku możliwości objęcia ubezpieczeniem zdrowotnym jako członek rodziny wspomniany pracownik powinien ubezpieczyć się dobrowolnie.

W tym celu musi podpisać odpowiednią umowę z oddziałem wojewódzkim NFZ. W przeciwnym razie koszty ewentualnego leczenia pracownik pokryje z prywatnych środków.

Jeżeli pracownik przebywający na urlopie bezpłatnym zgłosił do ubezpieczenia zdrowotnego członków swojej rodziny (np. dzieci i małżonka), to również one po upływie 30 dni od daty rozpoczęcia przez niego urlopu tracą prawo do opieki finansowanej przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Konieczność płacenia za świadczenia opieki zdrowotnej udzielone po 30. dniu urlopu bezpłatnego nie będzie wchodziła w grę, w sytuacji gdy pracownik z niego korzystający podlega w tym czasie obowiązkowemu ubezpieczeniu zdrowotnemu np. z tytułu podjęcia pracy u innego pracodawcy, wykonywania umowy-zlecenia czy pobierania renty z tytułu niezdolności do pracy.

PRZYKŁAD

Bezpłatne leczenie po zgłoszeniu w NFZ przez członka rodziny

Pracownik uzyskał zgodę na urlop bezpłatny w wymiarze dwóch miesięcy. Przez pierwsze 30 dni tego urlopu może korzystać ze świadczeń jako pracownik przebywający na urlopie bezpłatnym. Natomiast w celu uniknięcia płacenia za ewentualne leczenie po upływie 30 dni wskazane jest zgłoszenie tej osoby do ubezpieczenia zdrowotnego jako członka rodziny, czyli np. przez współmałżonka będącego emerytem.

Podstawa prawna

Art. 5 pkt 3, art. 66 ust. 1 pkt 1 lit. a) i art. 69 ust. 3 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (t.j. Dz.U. z 2008 r. nr 164, poz. 1027 z późn. zm.).

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

  • pipi(2011-03-15 15:07) Odpowiedz 12

    Nie wiedziałam, że są bezpłatne świadczenia zdrowotne. Tzn. robią to charytatywnie? A może opłacane jest to z naszych składek? Zapytajmy o to autora artykułu.

  • qqq(2011-03-16 23:14) Odpowiedz 00

    Tak, są bezpłatne świadczenia zdrowotne. Kobiety w ciąży i połogu, dzieci - one je mają na mocy ustawy.
    Oraz zarejestrowani bezrobotni.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane