Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w systemie emerytalnym. Według propozycji Rady Ministrów początkowo składka trafiająca do OFE zostanie zmniejszona z 7,3 proc. do 2,3 proc., potem jednak będzie stopniowo wzrastać, by docelowo w 2017 r. osiągnąć poziom 3,5 proc. Premier Donald Tusk chciałby, aby projekt zmian w systemie OFE wszedł w życie 1 maja.

Marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna zapowiedział, że pierwsze czytanie projektu w sprawie zmian OFE odbędzie się 16 marca. Trzecie czytanie, czyli głosowanie, odbyłoby się wówczas na dodatkowym posiedzeniu - 25 marca. W projekcie zapisane ma być 30-dniowe vacatio legis.

"Wszystko co się dzieje wokół OFE w wykonaniu rządu można skwitować jednym słowem: +skandal+. Przepychanki, kłótnie, zmiany koncepcji. To, co ogłosił premier, my mamy teraz w ciągu tygodnia procedować. To niedopuszczalne" - oceniła Szydło.

"Jeżeli pierwsze czytanie, zgodnie z zapowiedziami, będzie w przyszłym tygodniu, zostaje nam tydzień merytorycznej pracy. Przy takiej ustawie jest to niewykonalne" - uważa wiceprezes PiS.

Szydło podkreśliła, że PiS chce wysłuchania publicznego na temat zmian w OFE, zarówno dotyczącego projektu rządowego, jak i projektu autorstwa jej partii.

"Rząd wprowadził chaos. Nawet osoby, które są biegłe w systemie emerytalnym, nie mogą się już połapać. Na pewno Polacy mają kompletny mętlik w głowie. Wysłuchanie publiczne daje możliwość debaty, zastanowienia się i pracy nad projektami" - zaznaczyła.

Szydło dodała, że jej klub ma nadzieję, iż projekt PiS ws. OFE będzie w Sejmie procedowany równolegle z projektem rządowym. "To jest na tyle ważna i skomplikowana ustawa, że dobrze byłoby mieć ekspertyzy i wyliczenia. Nie może się to odbywać w ciągu tygodnia" - zastrzegła. Jak dodała, "mówienie, że coś się wydarzy w 2017 roku, jest wróżeniem z fusów, szczególnie w sytuacji kryzysu".