Resort pracy chce pomóc gminom ograniczyć liczbę osób korzystających ze świadczeń pielęgnacyjnych. Jeszcze w 2009 roku korzystało z nich 67,9 tys. natomiast rok później już 119 tys. To m.in. efekt zniesienia kryterium dochodowego i orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego. Projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach rodzinnych ma umożliwić m.in. sprawdzenie czy osoba otrzymująca świadczenie faktycznie opiekuje się osobą niepełnosprawną. W tym celu gminy będą mogły przeprowadzać wywiady w trakcie wypłacania świadczeń. Obecnie takiej możliwości nie mają.
Praca albo świadczenie
Świadczenie pielęgnacyjne przysługuje osobie, która rezygnuje z pracy, aby sprawować opiekę nad niepełnosprawnym członkiem rodziny. Prawo do ubiegania się o nie mają ojciec, matka, opiekun faktyczny dziecka lub inna osoba, na której ciąży obowiązek alimentacyjny. Zgodnie z kodeksem rodzinnym i opiekuńczym takimi osobami są krewni w linii prostej, czyli dziadkowie, rodzice, wnuki oraz rodzeństwo.
O świadczenie pielęgnacyjne ubiega się jednak coraz więcej dalszych krewnych. Kiedy gminy odmawiają im wsparcia, odwołują się do sądów. A te coraz częściej przyznają rację opiekunom.
Opieka, a nie alimentacja
Taki wyrok wydał 20 stycznia 2011 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny (WSA) w Białymstoku (sygn. akt. II SA/Bk 776/10). Rozpatrywał on sprawę bratanka, który ubiegał się o świadczenie na swojego stryja. Gmina odmówiła mu świadczenia, powołując się na art. 17 ust. 1 ustawy z 28 listopada 2003 roku o świadczeniach rodzinnych (t.j. Dz.U. z 2006 r. nr 139, poz. 992 z późn. zm.). Jednak sąd orzekł, że prokonstytucyjna i celowościowa interpretacja tego przepisu uprawnia do przyznania świadczenia pielęgnacyjnego opiekunowi, którego nie obciąża obowiązek alimentacyjny względem niepełnosprawnego, jeżeli jest jedynym członkiem rodziny, który może się nim opiekować.
W opinii sądu takie stosowanie przepisów ustawy wyłącza z kręgu uprawnionych osoby zajmujące się krewnymi i powinowatymi, dla których są jedynymi członkami rodziny i rezygnują dla nich z aktywności zawodowej. Podobne stanowisko zajęły też WSA w Lublinie (II SA/Lu 593/10) oraz WSA w Łodzi (II SA/Łd 580/10).
Brak weryfikacji
Gminy przyznają, że trudności z przyznawaniem świadczenia wynikają z rozszerzenia kręgu osób uprawnionych przez wyroki Trybunału Konstytucyjnego (P 27/07 i P 41/07) oraz zniesienie od stycznia 2010 r. kryterium dochodowego uprawniającego do wsparcia.
– Po tych zmianach przepisy są nieprecyzyjne i powodują, że wiele decyzji ma charakter uznaniowy – mówi Natalia Siekierka z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej (MOPS) we Wrocławiu.
Katarzyna Jureko z MOPS w Sopocie, dodaje, że wątpliwości budzi głównie brak uregulowania w ustawie kwestii związanych z oddzielnym miejscem zamieszkania opiekuna i osoby niepełnosprawnej. Jeżeli są to inne miejscowości albo opiekunem jest np. wnuczek, który studiuje dziennie i deklaruje opiekę nad babcią, to trudno mówić o sprawowaniu faktycznej opieki.
– Nie zawsze uda się te fakty ustalić w wywiadzie poprzedzającym przyznanie świadczenia – mówi Agata Patralska-Gałat z MOPR w Lublinie.
kk(2011-03-07 08:31) Zgłoś naruszenie 00
W Polsce to pies i kot maja lepszą obronę jak człowiek niepełnosprawny.
OdpowiedzPROSZĘ O RADĘ(2011-03-04 08:48) Zgłoś naruszenie 00
MOŻE KTOŚ Z CZYTELNIKÓW PODPOWIE W JAKI SPOSÓB SPRAWIĆ, ABY ZASIŁEK PIELĘGNACYJNY MOGŁA UZYSKAĆ ŻONA O.N.
OdpowiedzCZY WYSTARCZY TUTAJ SĄDOWNE USTALENIE , ŻE ŻONA JEST JEDYNYM OPIEKUNEM O.N.
ala(2011-03-04 09:05) Zgłoś naruszenie 00
moim zdaniem powinna pani się rozwieść z mężem a że mieszkacie pod jednym dachem to nie zmienia sprawy
Odpowiedzwiele osób w polsce się rozwodzi na niby by majątek np . z długu nie zabrał komornik
IIII(2011-03-04 10:35) Zgłoś naruszenie 00
DLACZEGO OD 6 LAT NIE JEST WALORYZOWANY ZASILEK PIELEGNACYJNY WYPLACANY PRZEZ MOPS I WYNOSI 153 ZL A DODATEK PIELEGNACYJNY WYPLACANY PRZEZ ZUS COROCZNIE 183.70 ---DLACZEGO PRP DYSKRYMINUJE OSOBY NIEPELNOSPRAWNE
OdpowiedzmiaU(2011-03-04 12:27) Zgłoś naruszenie 00
Świadczenie pielęgnacyjne w zastępstwie zasiłku dla bezrobotnych.
OdpowiedzTak są wykorzystywane te pieniądze i czas o tym głośno i wyraźnie mówić.
Ilość wyłudzeń jest ogromna!
50+ pracująca za marne grosze(2011-03-04 12:49) Zgłoś naruszenie 00
Do 4 Nie zawsze to jest wyłudzenie uważam,bo jeżeli się nie nalezy to nikt nie da tego świadczenia.Nie dziwie się ludziom że się ratują w ten sposób.Przecież z czegoś trzeba żyć.Jak pracy nie mają zwłaszcza starsi ludzie którym dołozono jeszcze 5 lat do emerytury, pomimo ze maja 35/40 lat składkowych i opiekują sie rodzicem
Odpowiedzmama(2011-03-04 13:31) Zgłoś naruszenie 00
taki zasiłek na chore dziedzko to straszna Lipa.ja wolałabym mieć dziedzko zdrowe i pracować a nie płakać po nocach i myśleć co na obiad a czynsz za mieszkanie itd.
Odpowiedzmama(2011-03-04 13:31) Zgłoś naruszenie 00
taki zasiłek na chore dziedzko to straszna Lipa.ja wolałabym mieć dziedzko zdrowe i pracować a nie płakać po nocach i myśleć co na obiad a czynsz za mieszkanie itd.
Odpowiedzmatka niepełnosprawnego syna(2011-03-06 12:17) Zgłoś naruszenie 00
Do P. nr. 7 ma P. rację to wszystko lipa ten chaniebny rząd, ten obecny i ten poprzedni nic nie zrobili by zasiłek pielęgnacyjny do dodatku dla osób starszych wyrównać. Głupie tłumaczenie P.wypowiedzi z 5. jest nie słuszne, sama nazwa wskazuje do czego w samej nazwie służy zasiłek. A tak na marginesie, wszysczy politycy mają dzieci niepełnosprawne daleko w tyłku.Takie odczucie towarzyszy mi od dawna, nic w tym kierunku nie robią, nic chyba nie zrobią. W tym kraju liczą się tylko bogaci oraz mocne grupy zawodowe,są silne bo mają silne związki zawodowe.Reszta się nie liczy, dla P. polskiego tylko o to chodzi żeby sami się wykonczyli,im bardziej będą dokręcać śrubkę,gwint poluzuje się i będzie po nas.
OdpowiedzMałgośka45(2011-03-06 16:11) Zgłoś naruszenie 00
Jak patrzę w Niemczech na pomoc osobom niepełnosprawnym to szlag mnie trafia że Polska jest w unii Bo tak naprawdę My Polacy a raczej nasz Rząd Politycy jak moja poprzedniczka pisze mamy w d... dzieci i chorych lepsza by była eutanazja taka legalna bo to co teraz się dzieje to jest eutanazja ukryta kto ma zaradną silną rodzinę przeżyje a kto nie niech zdycha . Pieniądze których mowa w tym artykule nie starczają na leki a gdzie rehabilitacja i chleb ? Wstyd mi się przyznawać jestem Ich bin Polin !
Odpowiedzrp(2011-03-08 11:31) Zgłoś naruszenie 00
W POLSCE GMINY ZA PSA W SCHRONISKU PŁACĄ MIESIĘCZNIE OK.500 ZŁ POLSKICH A ZASIŁEK PIELĘGNACYJNY WYPŁACANY PRZEZ MOPS STALE JEST 153 ZŁ WSTYD DONALDZIE TUSKU PREMIERZE NAJASNIEJSZEJ RP
Odpowiedzniepelnosprawny.(2011-03-08 21:30) Zgłoś naruszenie 00
doeosli tez maja prawo do swiadczenia pielegnacyjego.maz na zone i na odwrut. plaforma klamie koniec klamcuw z rzadu tuska nie glosje na nich...
Odpowiedz