statystyki

Służby mundurowe stracą część uprawnień emerytalnych

autor: Bożena Wiktorowska21.02.2011, 03:00; Aktualizacja: 21.02.2011, 09:57

Policjanci mogą mieć trudności z uzyskaniem prawa do renty. Rząd chce bowiem nie tylko ograniczyć wysokość ich poborów w czasie choroby, ale także ograniczyć wykaz chorób zawodowych.

Reklama


Reklama


Do końca marca rząd i związkowcy mają przygotować założenia ustawy o reformie systemu emerytalnego. Rząd jednak chce nie tylko wydłużyć wiek emerytalny osób dopiero wstępujących do służby, ale także ograniczyć przywileje obecnie służących funkcjonariuszy. Przez najbliższe 6 tygodni nad propozycjami rządu będzie pracować sześć grup roboczych.

– Rząd za wszelką cenę szuka oszczędności kosztem funkcjonariuszy – mówi Janusz Łabuz, przewodniczący Małopolskiego Zarządu Wojewódzkiego NZSS Policjantów, który uczestniczy w pracach zespołu rządowo-związkowego ds. emerytur służb mundurowych.

Powodem szczególnego niezadowolenia związkowców jest rządowa propozycja obniżenia do 80 proc. należności pobieranej przez policjanta w czasie choroby. Zdaniem policjantów może to spowodować destabilizację służb. Jutro sprawą tą zajmie się rząd.

– Żądamy wstrzymania prac nad założeniami do projektu ustawy o racjonalizacji uposażeń służb mundurowych do czasu zakończenia prac nad zmianą ustawy emerytalnej. Inaczej wycofamy swoich przedstawicieli z zespołu – ostrzega Antoni Duda, przewodniczący Zarządu Głównego NSZZ Policjantów.

Już teraz wiadomo, że związkowcy nie zgodzą się też na zmianę systemu orzekania o rentach oraz zmianę wykazu chorób zawodowych. Ich zdaniem przygotowane przez rząd propozycje nie uwzględniają specyfiki służby, ryzyka zawodowego wynikającego z narażania zdrowia, a nawet życia.

– Jeśli rząd chce, aby funkcjonariusz miał takie obowiązki jak pracownik, to musi także mieć prawo do dodatków za pracę w nocy, w święta czy w niedziele – dodaje Antoni Duda.

W czasie prac ma być także poruszana sprawa dalszego ucywilniania służb. Zdaniem przedstawicieli rządu, np. sekretarki w tajnych służbach nie muszą być funkcjonariuszami. W tym tygodniu zespołów będzie kontynuował prace.

98 tys. funkcjonariuszy służy w policji

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

  • czerwony kapturek(2011-02-21 07:58) Odpowiedz 00

    nosił wilk razy kilka ponieśli i wilka.

  • policjant(2011-02-27 14:21) Odpowiedz 00

    Na marginesie dla tych co niewiedzą. tzw. "Przywileje mundurowych" są umową społeczeństwa polskiego z formacjami takimi jak Policja, Wojsko itp., które zostały zawarte NIE za czasów PRL-u lecz na początku tworzenia się nniepodległej II Rzeczpospolitej Polskiej w okresie 1920 roku. I już wtedy policjant miał prawo do odejścia ze służby po 10 latach. Po drugiej Wojnie Światowej do lat 70-80 ta forma praktycznie nei była zmieniona. Następnie zwiększono do 15 lat minimalny okres odejścia ze służby.-TAKIE SĄ FAKTY HISTORYCZNE.

  • kazik(2011-02-26 21:09) Odpowiedz 00

    Wtym momencie sie znalazl.

  • jan(2011-02-26 13:56) Odpowiedz 00

    Najwyższa pora pozbawić ich tych przywilejów.

  • lolek(2011-02-23 15:57) Odpowiedz 00

    I o to chodzi żeby obniżyć wynagrodzenie za zwolnienie lekarskie do 80 procent dla mundurówki a co to oni mają inne żołądki... ja też ciężko pracuję

  • Autor(2011-02-26 18:27) Odpowiedz 00

    Racjonalnie uzasadnia "soplica": "Ograniczyć zasiłek chorobowy do 80% i odsetek policjantów na zwolnieniach spadnie o przynajmniej 80%. Jak dostanie za tydzień chorobowego 200 czy 300 zeta mniej następnym razem odstresuje się na wolnym lub urlopie."

  • obserwator(2011-02-23 14:34) Odpowiedz 00

    Jestem też pracownikiem służb mundurowych i sam jestem za tym żeby było 80% ale nie jeśli jest wypadek w pracy,nie będzie można być na zwolnieniu lekarskim rok czasu tylko pół ok bo leserzy kombinują a inni pracują za nich,zmiejszą odprawy i to można przeżyć,ale w życiu teraz bym się nie przejął widząc to co się dzieje,Ci co nie pracuja w resorcie to nie wiedzą jak to jest i niech się nie wypowiadają tylko pracujący w służbach wiedzą ile trzeba się poświęcić ile świąt i wolnych sobót i niedziel nie byli z rodziną ile nocek spędzili w zimnie na mrozie. Zawsze można się przyjąć i wtedy się przekonać jaki to niby miód, a odnośnie 15 lat skromny procent odchodzi po 15 bo jest tylko 40% więc się nie opłaca każdy pracuje dłużej zależy na ile mu nerwy pozwolą a tak jeśli zaczną nam wszystko zabierać odejdą najbardziej doświadczeniu f-sze ale to widocznie nikogo nie obchodzi. I jeszcze jedno nie liczą się Ci od cięć,żę jak położy raporty duża większość to dopiero będą musieli kasy wydać na odprawy więc nic nie zyskają na tym pozdrawiam i f-sze trzymajcie rękę na pulsie jest coraz gorzej.

  • obserwator(2011-02-23 17:20) Odpowiedz 00

    Tylko rząd pewnie nie bedzie chciał na tym zakończyć swoich podchodów a to spowoduje liczne odchodzenia na emeryturę i ciekawe co będzie wtedy jak obywatel przyjdzie na komisariat a tu będzie musiał czekać na zgłoszenie tak koło godziny lub dłużej bo będzie 5 f-szy w komisariacie którzy nie mogli odejść a z tego co słyszałem to Ci co nawet nie mają 15 lat będą odchodzić bo nie będzie sie opłacało zostać takie robia podchody.

  • cywil(2011-02-26 14:16) Odpowiedz 00

    jestem były już mundurowcem. Podczas służby dorobiłem się wypadku podczas skoku ze spadochronem - uszkodzenie kręgosłupa, zawału serca jako spadek służby w mundurówce, cukrzycy, nadciśnienia i choroby reumatycznej ( poligony) no i nerwicy. Zapraszam do koszar wszystkich młodych tak chętnie walących w klawiaturę o dobrach mundurowców. A co dostałem w zamian. 40% uposażenia z etatu majora i kopa w dupę do cywila.

  • Kazik(2011-02-26 19:27) Odpowiedz 00

    WKR... spokojnie, tym przy zlobie zadna klasa robotnicza juz nic nie zrobi - bo przeciez chodzilo o to juz w 1980r aby wlasnie wprowadzajac kapitalizm na co przysylano dolary i marki z zachodu [ o tym dzisiaj nie mowi sie ze nas kupiono ] rozbic sile NARODU .
    Kapitelizm polega na tym ,ze na kilku cwaniakow ktorzy dorobili sie na przewrocie ,lub odziedziczyli po rodzinie -- pracuje wyzyskiwana rzesza niewolnikow . Mowienie w kapitelizmie na dodatek brutalnym takim jak u nas ,gdzie tylko stale mysli sie komu zabrac bez wzgledu na wyksztalcenie,rodzaj wykonywanej pracy ,staz pracy ,lacznie z ludzmi chorymi, PRZESTANMY MOWIC O DEMOKRACJI --- demokracja jest tylko dla rzadzacych i bogaczy ,czyli tych co maja pieniadze i wladze w swoich rekach.
    Gdyby dzisiaj dano poslom wynagrodzenie w wysokosci sredniej krajowej --- Sejm bylby pusty ,lub byliby tam prawdziwi spolecznicy ktorym zalezalo by na tym aby LUDZIOM ZYLO SIE LEPIEJ A NIE CORAZ GORZEJ !!
    W tamtym roku podwyzki cen siegaly 30 i 50% ,waloryzacja byla zebracza 3,1% ,ile wtym czasie wzrosly uposazenia panow poslow ,ile ???!!!
    I tak to leci od 30 lat , Was kluja w oczy stare portfele policji? dzisiaj mloda sekretarka w spolce ma wieksze uposazenie - ROZGLADNIJCIE SIE OBIEKTYWNIE , NIE BADZCIE TLUMEM LUDZI OBJETYCH PSYCHOZA NIENAWISCI --- DOSC TEGO BYLO W 70r i 80r. doprowadzilo to do rozdzialu w spoleczenstwie . Przed 80r. dyrektor w zakladzie zarabial 3 tys.zl. a pracownik na akordzie wyciagal 4 tys. plus gwarantowana goraca zupka z wkladka ,gornicy szlachta klasy robotniczej-swoje kliniki,domy wczasowe sanatoria,deputaty weglowe,zlobki przyzakladowe ,najlepiej zaopatrzone sklepy --- dzisiaj bida szyby .Rybolostwo z przetworniami na mozu --- dzisiaj zero. SToczniowcy zamowienie za zamowieniem ,ledwie nadazali z budowa statkow--- dzisiaj w obce rece poszlo wszystko .Kopalnie SIARKI ,MIEDZI ---POTEGA W SWIECIE --- dzisiaj zero ma z tego Panstwo.
    Budowane SZPITALE Z NASZYCH PODATKOW -- DZISIAJ NIE MA PIENIEDZY NA ICH UTRZYMANIE ,A CO DOPIERO NA RATOWANIE W NICH ZDROWIA LUDZKIEGO zazwyczaj ludzi juz wypracowanych .
    Kiedys pracownicy resortu byli szanowani ,panowal spokoj i lad spoleczny ,kazdy wybieral miejsc pracy wedle wyksztalcenia i zamilowania ,do resoru przewaznie ludzi po studiach ,a jezeli nie to przynajmniej tak jak w wojsku umozliwiano studiowanie --- Kazdy w Polsce mogl sie ksztalcic gdzie chcial bez oplat poza ksiazkami .
    Moglbym tak jeszcze dlugo ,aby ostudzic temp. nienawisci i zawisci tam gdzie absolutnie jej nie powinno byc --- OPAMITAJCIE SIE I POPATRZCIE TAM GDZIE NAPRAWDE WARTO POPATRZEC NA TO CO OD LAT NIE PO.ALE JUZ WCZSNIEJ ZROBIONO NARODOWI .

  • Bobi.(2011-02-24 09:00) Odpowiedz 00

    Jak czyta się te posty - to jedna wielka " gangrena i syf".Czas najwyższy zrobić zdecydowany porządek.Każda grupa zawodowa chce korzystać jak najwięcej - nauczyciele , policjanci , strażacy , lekarze, pielęgniarki itd. ale skąd na to wziąć jak kasa pusta.
    Należy globalnie podejść do problemu i uporządkować przepisy.

  • obserwator(2011-02-24 12:14) Odpowiedz 00

    Dobrze Bobi mówisz tylko nigdy nikomu nie dogodzisz i zawsze będzie jakieś ale w każdej grupie zawodowej musiało by to być odgórnie i koniec albo wszyscy albo nikt.

  • wkur....(2011-02-26 14:21) Odpowiedz 00

    a ja uważam że najwyższym już czas dobrać się do tyłka poprzez sądy wszystkim cwaniakom z sejmu , senatu rządu oraz wszelkiej maści spółkę Skarbu Państwa. Tam Pe Owce rozdają na lewo i prawo kasę , a ludziom zniszczonym przez służbę ( ciągle pod telefonem) wszystko zabierają.

  • jan(2011-02-24 16:06) Odpowiedz 00

    Zarzekali się, że nigdy nie użyją policji przeciwko obywatelom! Kto więc wysyła policjantów w kordony. Czego i kogo mają bronić?

  • buparty(2011-02-24 22:40) Odpowiedz 00

    Ludzie - ja mam tego dosyć, dlaczego wśród was taki pęd do odbierania wszystkim wszystkiego. Skoro ten demokratyczny system taki wspaniały i wydolny to logiczne że co było powinno być zachowane i jeszcze pomnażane. Powinien być rozwój widoczny ,,w kieszeni'' obywateli a wygląda że jest regres i cofanie się do tyłu. Zadziorni jesteście o grosze a nie czepiacie się tych kórzy w zaciszu lub lepiej waśni ludu kasują cwaniacko i bez skrupułów miliony. U nas jest jakoś tak że należy dobić tych którzy mają nieraz jedynie pozoenie lepiej i to wśród tych którzy wegetują. A tym decydentom naszego losu na tym właśnie zależy abyśmy zajmowali się sobą i nie mieli czasu ich niecnych czynności obserwować. Rozwalają wszystko co cementuje wspólną siłę narodu aby czuć się bezpiecznie i bezkarnie. Oni też wyciągnęli wnioski z historii i skłócają naród by nie był w stanie powtórzyć ruchu solidarnościowego z czasu obalenia komuny. Wiedzą że w jedności siła, stąd systemowo rozwalone wojsko, policja, duże zakłady, i podzielony naród.

  • kazik(2011-02-25 18:43) Odpowiedz 00

    Brawo emeryt.
    Dlaczego nie przyczepia sie do naszych nawiedzonych poslow ,ktorzy zarabiaja po 12 tys. miesiecznie ,ich emerytura bedzie 100%,jezdza prywatnie sluzbowymi wozami nie byle jakimi - a jeszcze zadnej madrej ustawy od 80r. nie uchwalili.
    Powolujac sie na prawa nabyte odmowili oddania 13 pensji na GLODUJACE DZIECI jakich przwed 80r. w POLSCE NIE BYLO!!!
    W Policji obowiazuje nie normatywny czas pracy - ktory z tych wczesniejszych madrali bedzie gnac swiatek piatek i niedziela w dzien czy w nocy z cieplego lozeczka ,aby dostac nozem pod lopadke ,bo przeciez dzisiaj byle mlokos nosi kose [ 14 lat to nie wyjatki ] zapomnieliscie juz smierc funkcjonariusza z Warszawy ???!!! bo na sluzbie policjant i lekarz jest 24 godz.w kazdej sytuacji. A moze w wydziale drogowki staniecie w ten rozkoszny mrozik naprzyklad i pokierujecie ruchem kolowym - no prosze ,kto chetny ???ale wara potem miec katar czy angine lub inne badziewie w sensie klopotow ze zdrowiem .
    A moze w Kryminalistyce napatrzycie sie na trupy,krew [polowa jako mezczyzni pewnie byscie zemdleli na sam jej widok ] a potem wrocicie do domu z glowa potwornych obrazow przed oczami - a tu dzie ci chca sie z Toba bawic - no i co bohaterowie w gebie ?
    Zapomnieliscie policjanta oblanego plonoca benzyna z koktajlu molotowa w Warszawie w trakcie ponoc TYLKO !! manifestacji gornikow ??? NO KTORY CHCIALBY BYC NA JEGO MIEJSCU ??? PRZECIEZ TO ZROBIL CHYBA KTORYS Z WAS SKORO TAK NIENAWIDZICIE POLICJI BO KAZALA WAM TO ROBIC SOLIDARNOSC POD KTOREJ RZADAMI OD POCZATKU TRCILISMY WLASCIWIE JUZ STRACILISMY CALY NARODOWY DOROBEK - juz nic nie mamy z majatku wypracowanego przez dwa pokolenia ,a TERAZ jeszcze chcecie nas pozbawic spokoju spolecznego ,poczucia bezpieczenstwa na ulicach ??? DOSC JUZ MAM BAND OSIEDLOWYCH i gdyby nie praca w dzien i w nocy policji nadal rabowano by sklepy ,mieszkania i strach wyjsc z psem na spacer .
    DOSC !!! DOSC!!! nonsensow wtym kraju ,WEZCIE SIE ZA POSLOW I ICH DOCHODY ,BO NA ICH WYSOKIE 8 6tys. EMERYTURY to kto bedzie pracowac???
    Chcieliscie kapitalizmu nie wiedzac czym to sie je --- mieliscie wszystko ,zaduzo zeby to cenic --- to dzisiaj macie wielkie zeroczyli ...

  • policjant(2011-02-27 14:35) Odpowiedz 00

    Jak się będzie przedstawiało bezpieczeństwo obywateli jeśli wejdą zmiany emerytur mundurowych (jeżeli zniosą umowę społeczną)? Kto będzie chciał pracować? Jakoś nie umiem sobie wyobrazic sytuacji w której niebezpieczny przestępca (powiedzmy sobie bandyta z bronia w ręku dokonuje napadu na Bank i zabija konwojentów) - kto go zatrzyma, kto go będzie obezwładniał, kto znajdzie się odważny aby tego dokonać? - nie widzę żadnego cywila, który to zrobi a i nie widzę również żadnego Policjanta zatrudnionego na nowych "przywilejach" aby chciał nadstawiać dupę. A wiecie dlaczego? Bo takich już nie będzie-do tego zawodu niewielu się nadaje i trzeba to lubić i kochać. Jak się przyjmowałem do tej roboty to niemiałem nawet pojęcia że są jakieś "przywileje" - dowiedziałem się o nich dopiero zdecydowanie później ale to inna bajka.Tak więc sądzę, że zaczniecie drzeć gębę po pomoc ale nie będzie nikogo aby ją udzielić!!!Powodznia narodzie!!! jak zawsze głupi narodzie!!!

  • bezstronny(2011-02-22 20:28) Odpowiedz 00

    Rzeczywiści czytając te komentarze to się nie chce narażać życia. jak strażak ,policjant i inni w służbach .Jasne.Oczywiście ,Marsz do woja . Będzie teraz dużo wolnych miejsc. Na to rząd ma pieniądze , aby szkolić nowych.Długo nie popracują . Lepiej 1000 na spocznij niż 1500 na baczność

  • rozsądny(2011-02-27 16:02) Odpowiedz 00

    Po winne być przejrzane wszystkie stanowiska we wszystkich służbach mundurowych. To jest głupie, że dwie osoby współpracujące ze sobą, wykonujące te same czynności z tą różnicą, że jedna jest umundurowana a druga nie i to powoduje różnice dwukrotną w uposażeniach na korzyść mundurowego. A głupotą jest jak ktoś na działce ogrodowej dziabnie się w palec i choruje przez trzy miesiące za 100% odpłatność. No ale u nas wiele rzeczy jest dalekich od logiki.

  • laki(2011-03-05 20:17) Odpowiedz 00

    jest sobota jestem po służbie 12 godzin na mrozie mam dość ale służe dla tego kraju i naplujcie na mnie tyle potraficie!