statystyki

Po czterech latach stała umowa o pracę. Pakiet antykryzysowy będzie działał dłużej?

autor: Aleksandra Kurowska04.02.2011, 03:00; Aktualizacja: 04.02.2011, 11:02
 • Wyślij
 • Drukuj

Pracodawcy chcą pójść ze związkowcami na układ w sprawie prawa pracy i przedłużyć działanie pakietu antykryzysowego.

reklamareklama


Przedsiębiorcy zaproponują dziś związkom zmiany w kodeksie pracy, które utrwalą cześć regulacji ustawy antykryzysowej – dowiedział się „DGP”. Najbardziej zależy im na tym, by mogli nadal w porozumieniu z pracownikami stosować elastyczny sposób rozliczania czasu pracy. W zamian deklarują ustępstwa w przekształcaniu czasowych umów o pracę w stałe: byłyby automatycznie zmieniane w umowy na czas nieokreślony po czterech latach pracy.

Okazją do dyskusji będzie piątkowe spotkanie zespołu komisji trójstronnej, który monitoruje stosowanie pakietu antykryzysowego.

Jeśli się nie porozumieją, ustawa dająca pracodawcom więcej swobody wygaśnie z końcem tego roku.

– Przyjmując rozwiązania, sam rząd zastrzegał, że jeśli część z nich się sprawdzi, mogłyby zostać na stałe wpisane do kodeksu pracy – przypomina Jacek Męcina, ekspert Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych „Lewiatan” i były wiceminister pracy. Lewiatan przeprowadził wśród swoich członków sondę i okazało się, że bardzo zależy im na elastycznym rozliczaniu czasu pracy. Najczęściej stosowany jest jednomiesięczny, a ustawa antykryzysowa dopuszcza, aby w porozumieniu ze związkami lub z pracownikami wydłużyć go nawet do 12 miesięcy.

– Z naszych informacji wynika, że do połowy zeszłego roku z możliwości tej skorzystały 764 firmy – mówi „DGP” Danuta Rutkowska z Państwowej Inspekcji Pracy. Aż 538 firm wybrało właśnie roczny okres rozliczeń. Jak podkreśla Męcina, chodzi o duże firmy i może dotyczyć nawet 600 – 700 tys. pracowników.

– Firmom zależy na tej zmianie, bo roczny okres daje możliwość dostosowania natężenia czasu pracy do sezonowości zamówień. Gdy jest ich wiele, pracownicy mogą pracować np. po 10 godzin dziennie, a więcej wolnego mają w okresach przestoju – mówi Męcina.

Przedsiębiorcy wiedzą, że związki niczego za darmo nie oddadzą. Dlatego w zamian nie będą się sprzeciwiać przywróceniu przepisu, aby trzecia umowa na czas określony stawała się bezterminową. Chcą nawet dorzucić całkiem nowy przepis.

– Niezależnie od liczby umów czteroletnie zatrudnienie byłoby przekształcane w pracę na czas nieokreślony – mówi Męcina. I dodaje, że to przynajmniej w części realizuje postulaty związkowców, którzy od lat zabiegają o takie rozwiązanie. Tyle że woleliby skrócenie okresu pracy na czas określony do 1,5 – 2 lat.

Kolejna propozycja to wprowadzenie do kodeksu pracy umowy projektowej, jaką firmy mogłyby zawierać na czas realizacji konkretnego kontraktu wieloletniego albo korzystania z unijnych środków. – Teraz można skorzystać z zatrudnienia pracownika do wykonania konkretnego dzieła, ale przepisy te wymagałyby dostosowania do obecnych realiów – mówi Męcina.

Kiedy ruszą negocjacje? I związkowcy, i pracodawcy deklarują dobre chęci, podobnie jak resort pracy, który czeka na ich wspólną propozycję.

Ustawa o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego dla pracowników i przedsiębiorców z lipca 2009 r. poza zmianami w czasie pracy i umowach dała także firmom możliwość obniżenia pracownikom wymiaru czasu pracy bez konieczności dokonywania wypowiedzeń zmieniających treść umów o pracę. Pracownicy dostają wtedy niższą pensję uzupełnianą dopłatami z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Ale zaostrzone wymogi w tym przypadku spowodowały, że do końca stycznia podpisano tylko 34 takie umowy, które objęły 1,1 tys. pracowników. Dlatego pracodawcy nie włączyli tych kwestii do dyskusji.

Związkowcy będą ostrożni

Andrzej Radzikowski | wiceprzewodniczący OPZZ

Pracodawcy chcą ze związkowcami zawrzeć układ: roczny okres rozliczania pracy w zamian za automatyczne przekształcanie umów na czas określony w stałe zatrudnienie. To dobry pomysł?

Będziemy dyskutować, ale mamy złe doświadczenia. Już raz nas w tej sprawie oszukano. Teoretycznie stałe zatrudnienie ma następować z automatu po trzech latach pracy, co zapisano w pakiecie antykryzysowym, ale dodano tyle obostrzeń, że nikt z tego nie korzysta.

Teraz miałyby być cztery lata, ale bez haczyków.

Cztery lata to za długo. Nasza wyjściowa propozycja wynosiła 18 miesięcy. Trzy lata to było już ustępstwo. Jest prawidłowość w zmianach w prawie pracy: co dwa, trzy lata się je psuje i za każdym razem oczekuje od związków ustępstw lub przeprowadza zmiany za ich plecami w parlamencie. Nawet jeśli w jakiejś kwestii wymienimy ustępstwa, jak np. w sprawie czterech dni urlopu na żądanie, to po paru latach zapomina się o tym, co zyskali pracodawcy, a oczekuje od nas, że znów oddamy pola.

Czyli propozycja pracodawców ma nikłe szanse?

Tego nie powiedziałem, ale będziemy ostrożni. Pracodawcom zależy na tych 12 miesiącach, ale dla pracowników taka zmiana wcale nie jest neutralna.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję


reklama


 • Wyślij
 • Drukuj
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

reklama

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 16

 • 1: Zbycho z IP: 89.229.216.* (2011-02-04 09:01)

  PO czterech latach wyzysku łaska w postaci umowy na stałe. Brawo! Gdzie jest Wałęsa i Solidarność ze swoimi ideałami? Jestem niewolnikiem, ale oczywiście nowoczesnym na miarę 21 wieku. Dziękuję Donaldzie!!! Żeby żyło się lepiej.

 • 2: Mat z IP: 213.238.88.* (2011-02-04 09:45)

  Okazało się że Wałęsa walczył o chleb dla siebie i rodziny,Teraz dostanie od ryżego podwyżkę,to będzie opowiadał o zaciskaniu pasa-oczywiście dla innych.

 • 3: gaga z IP: 139.1.128.* (2011-02-04 09:59)

  W naszej firmie wprowadzono 12 miesięczny okres elastycznego rozliczania czasu pracy i mogę powiedzieć z autopsji , ze jest to czysty wyzysk człowieka pracującego który nie ma dla siebie i swojej rodziny czasu. Pracodawca robi co mu się żywnie podoba nie licząc się dosłownie z niczym człowiek jest jak niewolnik na każde zawołanie w ciągu dnia i nocy.

 • 4: drej z IP: 213.25.153.* (2011-02-04 10:13)

  A co z dziecmi ,kiedy rodzice będą pracować po 20h ( tak,tak do tego są zdolni nasi "pracodawcy") co z rodziną ,mniej pazerności" Panowie Szlachta"
  Chcecie" Arabskiej Wiosny" !!!

 • 5: JakoTako z IP: 83.7.206.* (2011-02-04 11:41)

  do Gagi - Z twojej wypowiedzi wynika, że pracujesz w tak zwanym systemie przerywanego czasu pracy lub systemie zadaniowego czasu pracy. Decydując się na pracę w państwowych jednostkach musisz się liczyć, że będą np. inkasentem będzie miała przedłużony okres rozliczeniowy. Więc pracując w państwówce, nie masz tak źle :):):):)

 • 6: ur1952 z IP: 83.11.107.* (2011-02-04 12:56)

  Chciało się solidarności,to ją macie,ośmiogodzinny dzień pracy i 42 godziny w tygodniu się nie podobało,teraz oczy wam się otworzyły,teraz Wałęsa walczył o siebie,a co myślałeś durny Polaku że o ciebie.

 • 7: Darek z IP: 88.220.144.* (2011-02-04 15:35)

  Czyli znowu przedłużą umowy na czas określony o 4 lata (juz dwa były z ustawy kryzysowej) .Mam przykład na sobie - już 8 lat pracuję , a nadal umowa na czas określony.

 • 8: aida z IP: 195.75.244.* (2011-02-04 15:51)

  no właśnie ..a ja 6 lat i dalej nie mam umowy na stałe ( gdyby nie ta ustawa tobym już po 3 umowie miała na stałe umowę ale akutrat zachciało się buble wprowadzac w życie ) ,oby tak do emerytury i żaden bank nie udzieli mi kredytu na mieszkanie :( antykryzysowe buble!!! nie wspierające wogóle polityki rodzinnej pracowników .

 • 9: Zniesmaczony z IP: 188.121.6.* (2011-02-04 19:01)

  Jak przewodniczący OPZZ może nie znać tak ważnego szczegółu ustawy jak to , że umowy na czas określony nie mogą byc łącznie dłuzsze niż 2 lata . Natomiast Pan Andrzej mówi o 3 latach .Jeśłi tacy ludzie za nas walczą to w sierpniu pewno stracę prace. Wtedy kończy mi się umowa , minie dokładnie 2 lata od wejścia ustawy antykryzysowej w życie. Szacun wielki dla tego , kto to wymyślił

 • 10: roby1977 z IP: 109.243.69.* (2011-02-05 08:50)

  Jak się nie podoba w cywilu to zapraszamy do MONu !!!
  Tu same przywileje i nieróbstwo na maxa, no i super wyjazdy na wycieczki do Afganistanu - Zapraszamy !!!

  Drodzy państwo w MONie od zawsze jesteśmy do dyspozycji 24h/dobę - więc o co to halo ???
  Potraficie krytykować i wytykać wszystkim, a jak was coś dotyka to wtedy dopiero rozumiecie co się dzieje.

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie

reklama