statystyki

Samorządy muszą wyrównać pensje nauczycielom

autor: Artur Radwan27.01.2011, 03:00; Aktualizacja: 27.01.2011, 14:54

Samorządy do poniedziałku mają czas na wypłacenie nauczycielom tzw. jednorazowego dodatku uzupełniającego. Mogą go uniknąć, jeśli w ciągu roku zlecą im dodatkowe zajęcia lub będą zatrudniać ich na 1,5 etatu.

Reklama


Reklama


Gminy od 11 lat mają obowiązek zapewniania średnich płac pedagogom. W tym roku po raz drugi z tego obowiązku muszą się szczegółowo rozliczyć. Zgodnie z art. 30a Karty nauczyciela (KN) każdego roku organ prowadzący szkołę przeprowadza analizę poniesionych w poprzednim roku kalendarzowym wydatków na wynagrodzenia nauczycieli w odniesieniu do wysokości średnich wynagrodzeń oraz średniorocznej struktury zatrudnienia nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego.

Dodatek do trzynastki

W tym roku zmieniła się zasada naliczania średnich. Od 1 stycznia 2011 roku obowiązuje znowelizowane rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad ustalania wynagrodzenia oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy nauczycieli. Przed nowelizacją samorządy przy wypłacaniu wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy musiały uwzględnić m.in. pensję zasadniczą, dodatki za wysługę lat, motywacyjny, funkcyjny oraz warunki pracy.

Po zmianie uwzględnia ono też jednorazowy dodatek uzupełniający. Dodatek ten jest wyrównaniem do średniej za cały rok. Dlatego w wynagrodzeniu miesięcznym za urlop jest uwzględniany w wysokości 1/12 kwoty wyrównania. Dodatek też ma być uwzględniany przy wypłacaniu pedagogom tzw. trzynastej pensji.

Ponadto zgodnie z nowelizacją przy wyliczeniu dodatku uzupełniającego trzeba wliczyć do średniej wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy, ekwiwalent za ten urlop, nagrodę jubileuszową i trzynastą pensję. Dlatego dodatek uzupełniający wypłacony nauczycielom w 2010 roku za poprzedni rok wlicza się do podstawy ustalenia wysokości trzynastego wynagrodzenia za rok 2010, który jest z kolei wypłacany w tym roku.

Zgodnie z art. 4 ust. 1 ustawy o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej – wynagrodzenie roczne ustala się w wysokości 8,5 proc. sumy wynagrodzenia za pracę otrzymanego przez pracownika w ciągu roku kalendarzowego, za który przysługuje to wynagrodzenie, uwzględniając wynagrodzenie i inne świadczenia ze stosunku pracy przyjmowane do obliczenia ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy.

Samorządy mają obowiązek wypłaty dodatkowego wynagrodzenia rocznego nie później niż w ciągu pierwszych trzech miesięcy roku kalendarzowego następującego po roku, za który przysługuje to wynagrodzenie.

Płaca bez motywacji

Ministerstwo Edukacji Narodowej do poprawnego wyliczenia średnich płac nauczycieli określiło dla samorządów w rozporządzeniu wzory ich wyliczenia.

Dlatego wszystkie placówki, a nie tylko szkoły, powinny być uwzględniane przy wyliczaniu średnich płac nauczycieli z określonym stopniem awansu w przeliczeniu na pełne etaty. Samorządy powinny wyliczać średnią, uwzględniając kilkanaście składników wynagrodzenia pedagogów. Jeśli np. stażyści ze wszystkich szkół na terenie gmin nie osiągają średniej, to różnica kwoty wypłaconej zgodnie ze średnią a kwotą już przez nich otrzymaną będzie im wpłacona w dodatku uzupełniającym.

Gdy wyliczona różnica na pełny etat wyniesie 100 zł, to nauczyciel zatrudniony na pół etatu otrzyma 50 zł. Z kolei nauczyciel zatrudniony na 1,5 etatu otrzyma wyrównanie do pełnego etatu w wysokości 100 zł. Ponadto, jeśli nauczyciel był zatrudniony w ubiegłym roku przez sześć miesięcy – otrzyma 50 zł dodatku proporcjonalnie do jego zatrudnienia. Na taki dodatek mogą też liczyć ci, którzy już nie pracują w szkole i nie osiągnęli średniej.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

  • Anka(2013-01-27 00:03) Odpowiedz 00

    jestem nauczycielem dyplomowanym u mnie w szkole dostają tylko wybrani tzn zrobili z tego nagrody dyrektora

  • konkret(2011-01-30 20:26) Odpowiedz 00

    do 8 rodzic - możesz nie pracować, to wtedy może poczytasz, ze nie Ty pracujesz na" bzdurne przywileje".
    Jak Tobie pracodawca zamiast zapłacić 2000zł da Ci 1600zł a w następnym roku to wyrówna bo taka była umowa, to wtedy to nazwiesz że dostałeś dodatek za nic.

  • Mają z czego -Donald Tusk tylko w 2011(2011-01-27 08:54) Odpowiedz 00

    dopuścił do POdniesienia diet spolecznym radnym do uwaga: prawie 150 000zł. od kadencji.

  • konkret(2011-01-27 14:04) Odpowiedz 00

    Średnią wylicza się dla etatu nauczyciela a nie dla etatu + nadgodziny, dlatego w artykule jest przekłamanie. Myślę że tym roku już nie przejdzie to kłamstwo i oszustwo samorządowców i nauczyciele wniosą do sądów sprawy za niewypłacenie średniej na etat nauczycielski. Natomiast chcę zobaczyć miny tych sprytnych samorządowców po wyrokach jak będą płacić wyrównania z odsetkami.

  • konkret(2011-01-27 16:32) Odpowiedz 00

    Średnią wylicza się dla etatu nauczyciela a nie dla etatu + nadgodziny, dlatego w artykule jest przekłamanie. Myślę że tym roku już nie przejdzie to kłamstwo i oszustwo samorządowców i nauczyciele wniosą do sądów sprawy za niewypłacenie średniej na etat nauczycielski. Natomiast chcę zobaczyć miny tych sprytnych samorządowców po wyrokach jak będą płacić wyrównania z odsetkami.

  • v1p3r(2011-01-27 21:22) Odpowiedz 00

    to jest trochę śmieszne, bo zakładając, że
    1) x nauczycieli pracuje na 1,5 etatu, oni nie otrzymają wyrównania
    2) 1,5x nauczycieli pracuje na 1 etat, oni otrzymają wyrównanie

    czyli w przypadku 2 mniej się napracują, więcej ludzi będzie pracować a i tak zarobią tyle samo co ci z przypadku 1

  • konkret(2011-01-27 22:52) Odpowiedz 00

    do 4 logika nie jest mocną stroną MEN

  • rodzic(2011-01-30 08:35) Odpowiedz 00

    Nie pracują i dostają. O co tu chodzi? O nadgodziny toczą walkę a na płatnych feriach nawet za duże pieniądze nie chcą pracować. O co tu chodzi?
    Czas na zmiany, nie chcemy pracować na bzdurne przywileje innych grup zawodowych. Nie chcą pracować niech zmienią pracę, przecież jest wolny rynek.

  • kontrakt(2012-01-08 17:06) Odpowiedz 00

    Jestem nauczycielem kontraktowym i wykonuję taką samą pracę jak nauczyciel dyplomowany, a nawet muszę pracować więcej... jednak on dostaje wyrównania w granicach 2 - 3 tys. a ja nic, zupełnie nic :( dlaczego tak się dzieje???

  • Iza(2012-01-12 17:54) Odpowiedz 00

    2-3 tysiące??? Skąd te kwoty? Jestem nauczycielem dyplomowanym i nie otzrymalam takiego wyrównania w zesłzłym roku, w tym też nie będą to takie sumy. Mam wrażenie, że "kontrakt" to kolejny "mądry obserwator", ktry przy tablicy nie przepracowała ani godziny, a swoim wpisem chce wbic kij w mrowisko , aby po raz kolejny odbyła się nagonka na "ciągle roszczeniowych nauczycieli". Gwoli ścisłości-w mojej szkole nauczyciele dyplomowani najgorzej "wychodzą' na tych wyrównaniach,co jest logiczne, bo w ciagu roku osiagają wyższe dochody niż kontraktowi i mianowani.

  • Beata(2012-01-15 18:58) Odpowiedz 00

    Jestem nauczycielką mianowaną i mam naliczoną do wypłaty kwotę brutto 980 zł- sprawdzałam w księgowości.

  • ja(2012-01-18 18:42) Odpowiedz 00

    co wy tam wiecie na ten temat

  • bgvut(2012-01-19 20:48) Odpowiedz 00

    dodatek zależy od zarobków w konkretnej gminie. u nas kontraktowi i dyplomowani nie dostają nic.jedynie stażyści i mianowani ale nie za dużo.

  • MAGDA(2012-01-25 18:08) Odpowiedz 00

    JESTEM KONTRAKTOWYM, JAK TO SIE DZIEJE, ZE CO ROKU DYPLOMOWANI DOSTAJA NAJWIECEJ, A CI CO NA DOLE TABELI AWANSU- WCALE, ALBO NA "WACIKI" LEDWO STARCZA. PRZECIEZ SREDNIA CHYBA JEST JUZ OSIAGNIETA
    CZY DA SIE TO SAMEMU POLICZYC ? CZY SREDNIA JEST LICZONA DLA GRUPY ZAWODOWEJ, CZY DLA KAZDEGO PRACOWNIKA OSOBNO?
    TO JEST SPRAWIEDLIWE...
    POZDR.

  • Administracja(2012-03-07 13:37) Odpowiedz 00

    do 13
    Magda. Wszystko zleży od gminy, w większości przypadków jest to uśrednianie dla poszczególnych stopni awansu zawodowego. są też gminy, które indywidualnie przeliczają dla każdego nauczyciela. owszem da się to samemu przeliczyć jeżeli gmina nalicza indywidualnie. Natomiast jeżeli grupowo- jest to nie możliwe, nawet w przybliżeniu. średnie wynagrodzenie NL w 2012r. wynieść powinno miesięcznie od stycznie do sierpnia KONTRAKTOWY 2906,09 od września 3016,52- takie informacje znalazłam na portalu oświatowym... Temat wyrównań jest ciężki i mają wszyscy rację niesprawiedliwy. pozdrawiam

  • xx(2012-03-19 11:31) Odpowiedz 00

    Ja jeszcze nigdy nie dostałem, mam goły etat z dodatkami (bez motywacyjnego).