statystyki

Zmieniają się zasady wyjazdu do uzdrowiska

autor: Dominika Sikora19.01.2011, 03:00; Aktualizacja: 19.01.2011, 07:28

Od 1 lutego pacjenci więcej zapłacą za wyjazd do uzdrowiska. To skutek wzrostu cen za zakwaterowanie i wyżywienie. Rzadziej też będzie można korzystać z takiego typu leczenia.

reklama


reklama


Skierowanie na leczenie uzdrowiskowe wystawia lekarz ubezpieczenia zdrowotnego – taki, który ma podpisaną umowę z NFZ na świadczenie swoich usług w danym roku albo pracuje w placówce mającej taką umowę. Wystawiając to skierowanie, lekarz kieruje się stanem zdrowia pacjenta (musi on być samodzielny), a także wskazaniami uzasadniającymi odbycie tego rodzaju kuracji.

Do skierowania trzeba dołączyć wyniki wcześniej wykonanych badań oraz zaświadczenie potwierdzające rozpoznanie zasadnicze będące podstawą jego wystawienia. Takie skierowanie musi być przekazane do właściwego dla pacjenta oddziału NFZ. Może to zrobić lekarz kierujący albo sam zainteresowany. W oddziale NFZ skierowanie jest rejestrowane w systemie informatycznym, otrzymuje kolejny numer, a następnie jest rozpatrywane.

Pacjent musi przygotować się na to, że wyjazd do sanatorium nie jest bezpłatny. Płaci za przejazd, a także ponosi częściową odpłatność za koszty wyżywienia i zakwaterowania. Te ostatnie ustala minister zdrowia. Od 1 lutego tego roku ceny pobytu zostały podwyższone. Nowe wysokości opłat nie obejmą wyłącznie tych osób, które dopiero zamierzają złożyć wniosek o skierowanie na leczenie uzdrowiskowe. Więcej zapłacą także ci, którzy co prawda wniosek już złożyli i został on pozytywnie rozpatrzony przez fundusz, ale wciąż oczekują na ustalenie dokładnego terminu wyjazdu.

Pacjent może zrezygnować z wyjazdu do uzdrowiska. Przyznane skierowanie powinno zostać wtedy bezzwłocznie zwrócone do właściwego ze względu na miejsce zamieszkania oddziału NFZ.

Każda rezygnacja powinna być uzasadniona i właściwie udokumentowana w formie pisemnej. Oddział funduszu uznaje rezygnację i zwrot skierowania za zasadny w sytuacji:

● wypadku losowego (np. śmierć członka rodziny, wypadek),

● choroby ubezpieczonego,

● braku możliwości uzyskania przez ubezpieczonego urlopu wypoczynkowego we wskazanym w skierowaniu terminie.

Jeżeli NFZ uzna, że przyczyny rezygnacji z wyjazdu są uzasadnione, wyznacza nowy termin wyjazdu do uzdrowiska. Natomiast w przypadku nieuzasadnionej rezygnacji bądź zwrócenia skierowania po terminie rozpoczęcia turnusu lub braku jego zwrotu pacjent może ubiegać się o wyjazd do uzdrowiska dopiero po roku od daty proponowanego, ale niewykorzystanego wyjazdu.

Jest to więc dla niego swoista kara za to, że mógł wyjechać do uzdrowiska, ale tego nie zrobił i nie ma usprawiedliwienia, dlaczego tak się stało.

PODSTAWA PRAWNA

Rozporządzenie ministra zdrowia z 22 grudnia 2010 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu lecznictwa uzdrowiskowego (Dz.U. nr 252, poz. 1698).

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

  • Janka(2011-01-25 09:57) Odpowiedz 00

    CZekam na sanatorium jak na wybawienie bo bol stawow nie daje zyc Nie zamierzam korzystac z hulaczego zycia tylko licze na ulge w cierpieniu ...chyba nie pojade bo za co jak znowu wzieli sie za najslabszych ...Poczekajcie przyjda wybory!!!

  • OB(2011-01-24 13:32) Odpowiedz 00

    Leczenie sanatoryjne to ekskluzywna forma leczenia, do tego prawie za darmo.
    Za leczenie, za calkowity pobyt, w sanatorium pacjent powinien placic 100% ceny. Ubezpieczalnia powinna zwrocic czesc kosztow na konto pacjenta. Przy obecnej skladce zdrowotnej to 30-40% poniesionego kosztu.

  • a(2011-01-19 21:39) Odpowiedz 00

    to po co płacimy zus?

  • Obiektywna(2011-01-25 19:29) Odpowiedz 00

    pacjent powinien płacić za wyżywienie 100 %,ale dlaczego za leczenie -płaci przecież składki na NFZ

  • Ewa(2011-10-06 18:54) Odpowiedz 00

    Jadę pierwszy raz,jestem bardzo chora to nie będą wypasione wczasy tylko rehabilitacja.

  • Piguła(2012-04-16 15:49) Odpowiedz 00

    Przychylam się do kometarza Aliny i A3D.Brawo.!!!Też płacę podatki a pensja taka,ze na leczenie niema nie mówiąc o wyjeździe.Nie siedzę za stołkiem i nie leże w czasie pracy a warunki mam jakie mam i choróbsk się nazbierało przez te lata.Należy się robolowi odpoczynek tak samo jak tym wypasionym kotom z rządu,pańciom z administracji,i nauczycielom (maja roczne urlopy zdrowotne,a niby z jakiej racji).Jak 58 latka nie wie co mówić(pisać),niech głosu nie zabiera.

  • była kuracjuszka(2011-11-02 22:05) Odpowiedz 00

    Szanowna 58-latko, mam 42 lata i musiałam skorzystać z pomocy sanatoryjnej. Uważam, że jest to świetne i potrzebne każdemu z nas podreperowanie własnego zdrowia. Jestem bardzo zadowolona z kuracji, a mimo to nie doświadczyłam niczego "wypasionego".
    Tu niestety muszę stwierdzić, że każdy ocenia innych wg siebie:(

  • basia(2011-10-28 16:53) Odpowiedz 00

    Ja dostaje sanatorium co 3 laty,lekarz mi wypisuje po roku i czekam 2 lata,ciekawa jestem jak to inni robia, że mają krotki okres czekania.Może trzeba wprowadzić żelazne zasady i nie odstawiac niektorych na boki, żeby dawać swoim.

  • Alina(2011-01-19 20:09) Odpowiedz 00

    Do 58 latki A dlaczego Ty jeszcze pracujesz,idź na emeryturę i jedź na WYPASIONE WCZASY!!! A wtedy zrozumiesz i sama zobaczysz jakie one wypasione i jakie tanie!!! Brak mi słów,skąd biorą się tacy ludzie,kipią zazdrością i nienawiścią,ale do kogo i do czego??? Poprawiłaś sobie samopoczucie,to gratuluję!!!

  • emeryt(2011-01-19 18:54) Odpowiedz 00

    Czy to że matematyki nie było od 20 lat na maturze powoduje że autor nie umie liczyć? Możliwość złożenia wniosku do sanatorium w NFZ w Poznaniu to minim 12 miesięcy od ostatniego pobytu. Następnie po około 2 miesiącach następuje rejestracja wniosku ale z reguły wydział uzdrowiskowy szukająć "dziury w całym" odsyła wnioski do "uzupełnienia" po uzupełnieniu czeka się następne 2 miesiące na rejestrację. Od zarejestrowania wniosku czeka się minimum 18 mieięcy a nie rzadko 24 miesiące Więc reasumując w wariancie "optymistycznym" na następne sanatorium czeka się minimum 34 miesiące a więc prawie 3 lata!!! Nie wciskajcie kitu pismaki !!!

  • ri(2011-01-19 11:28) Odpowiedz 00

    Dlaczego wszystko przeciwko coraz biedniejszym Polakom pozbawionym prawdziwej na poziomie innych krajów opieki zdrowotnej.Tylko wiek do pracy porównuje się myląco z Unią.

  • były wyborca PiS(2011-01-19 11:13) Odpowiedz 00

    Kiedy wreszcie PiS wróci do władzy?

  • Rybka(2011-01-23 08:57) Odpowiedz 00

    Znam takich co to mają znajomosci wśród lekarzy i jeżdzą często do sanatorium imają niewielkie kłopotyz kręgosłupem co normalnie po kilku zabiegach daje ulgę - podzielam ten pogląd ze to prawie darmowe wypasione wczasy gdzie można pohulać.

  • 58-latka(2011-01-19 12:42) Odpowiedz 00

    do kuracjusza. A CO TY MYŚLISZ ŻE NAM PRACUJĄCYM BĘDĄ POWYŻSZAĆ PODATKI , BO WY CHCECIE SIĘ ŚWIETNIE BAWIĆ NA NASZ KOSZT. sanatorium to nie leczenie - to wypasione wczasy darmowe.

  • Fix(2011-01-19 12:49) Odpowiedz 00

    @2- jako były i potencjalny wspieracz PiSuariatu przewrotnie pyta "Kiedy wreszcie PiS wróci do władzy?"
    Odpowiedź jest powszechnie znana rozumnej większości wyborców i brzmi oczywiście prosto: JUŻ NIGDY !!!

  • A3D(2011-01-19 14:56) Odpowiedz 00

    58latko miła. Za Twoim ślicnym biureckiem stoi wygodny fotelik? Przez okienko nowe teroizolacyjne oglądasz świat zimny, brudny i w deszczu? I tak od trzydziestu lat.
    To rusz może tłustą dooopę na dwór, pochylaj się przez 30 lat pod ciężarem narzędzi w deszczu mrozie i skwarze. I nie p...l mi tu o "wypasionych wczasach> albo inaczej, niech ktoś ją walnie w durny łeb, spuści po schodach, wywali z pracy na bruk. Następnie niech złapie ją jakieś choróbsko, utraci pomoc rodziny i niech wówczas dopcha się z pustym portfelem na "wypasione" sanatorium.
    Ależ się wkurzyłem, durne babsko, a tak człowieka wnerwi.

  • SOPOT BELF(2011-01-19 14:29) Odpowiedz 00

    NAM PO WCYUBOWCY RYZY NARKOMAN ZABIERA I SKAZUJE NA KREMATORIA A SAMI SPAŚLAKI Z PO PARTI UB SB SIĘ BAWIĄ

  • Fix(2011-01-19 13:06) Odpowiedz 00

    Jak to bywa w "dzikim kraju" ignoranci piszący i dyskutujący o lecznictwie uzdrowiskowym nie bardzo wiedzą o czym piszą.

    Dlatego przed napisaniem tekstu lub komentarza warto zajrzeć do dokumentów źródłowych.

    Anonimowemu autorowi tego tekstu oraz komentatorom, jako zadanie domowe polecam uważną lekturę rozporządzenia MZ z dnia 28 sierpnia 2009 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu lecznictwa uzdrowiskowego

    Tam się zapewne dowiecie, że świadczenia gwarantowane obejmują między innymi:

    1) uzdrowiskowe leczenie szpitalne dzieci ;
    2) uzdrowiskowe leczenie sanatoryjne dzieci ;
    3) uzdrowiskowe leczenie szpitalne dorosłych;
    4) uzdrowiskowe leczenie sanatoryjne dorosłych;
    5) uzdrowiskowa rehabilitacja dla dorosłych w szpitalu uzdrowiskowym;
    6) uzdrowiskowa rehabilitacja dla dorosłych w sanatorium uzdrowiskowym;
    7) uzdrowiskowe leczenie ambulatoryjne dorosłych i dzieci.

  • Kuracjusz(2011-01-19 08:07) Odpowiedz 00

    I tylko patrzeć jak będzie wprowadzona pełna odpłatność za pobyt w sanatoriach. Po tym rządzie można spodziewać się wszystkiego.