statystyki

Niemcy inwestują w młodych Polaków: będą przyuczać ich do pracy

autor: Ewa Wesołowska14.12.2010, 03:00; Aktualizacja: 14.12.2010, 20:23

Niemieckie szkoły zawodowe w przyszłym roku zamierzają ściągnąć przynajmniej 10 tysięcy gimnazjalistów z krajów ościennych. Liczą przede wszystkim na Polaków – poinformowała nas Niemiecka Izba Rzemieślnicza. Oferują nie tylko darmową naukę w szkołach, zakwaterowanie i wyżywienie, stypendium: na pierwszym roku 750 euro, a na trzecim już 1,5 tys. euro, lecz także gwarancję zatrudnienia. Nie trzeba znać niemieckiego, kurs językowy zorganizują na miejscu.

reklama


reklama


Ponad 50 niemieckich izb rzemieślniczych wspólnie z przedsiębiorcami i lokalnymi władzami zamierza uczyć zawodu gimnazjalistów z Europy Środkowo-Wschodniej. Na młodych uczniów liczą m.in. fabryka maszyn drukarskich Heidelberger Druck, agencja pracy tymczasowej Adecco, kasa oszczędnościowa Sparkasse Vorpommer, a także mnóstwo restauracji i hoteli w północno-wschodnich landach.

Stypendium w euro

Na młodych Polaków czekają Brandenburgia, Saksonia, Maklemburgia czy Turyngia. Tam liczba chętnych do nauki zawodu w ciągu 7 lat spadła o 50 – 60 proc. Tylko w Brandenburgii w 2003 r. w zawodówkach uczyło się 35 tys. osób, a dziś niespełna 18 tys.

Niemal w całym kraju pustkami świecą wielkie ośrodki szkolenia zawodowego. Niektóre z nich, np. w Poczdamie, to duże kompleksy zajmujące po kilka hektarów powierzchni. Oprócz sal wykładowych i internatów są tam nowoczesne warsztaty mechaniczne, elektroniczne, a także fryzjersko-kosmetyczne czy gastronomiczne. Połowę zajęć przeznaczonych na naukę uczniowie spędzają jednak nie w ośrodku, ale pracując w firmach zrzeszonych w izbach rzemiosła. I dostają za to pieniądze: na pierwszym roku od 600 do 750 euro, a na trzecim nawet 1,5 tys. euro.

– Niemieckie izby na to stać, ponieważ są dofinansowane z budżetów landowych, a także ze środków federalnych – mówi Jerzy Barnik, prezes Związku Rzemiosła Polskiego. – My W Polsce utrzymujemy się głównie ze składek przedsiębiorców.

Różnice widać już w wynagrodzeniach uczniów: ci w Polsce, którzy uczą się zawodu, praktykując np. w zakładzie fryzjerskim lub warsztacie samochodowym, dostają od 100 do 200 zł miesięcznie. W systemie mistrz – czeladnik uczy się dziś w Polsce ok. 90 tys. osób. Ponad drugie tyle chodzi do zasadniczych szkół zawodowych. Poziom nauki w zawodówkach od lat budzi wiele zastrzeżeń. Pracodawcy narzekają na słaby poziom przygotowania do zawodu, uczniowie na niedostosowane do wymagań rynku pracy programy.

Absolwenci na zasiłku

Od przyszłego roku ma się to zmienić. MEN przygotowało reformę szkolnictwa zawodowego, która ma polegać m.in. na zwiększeniu liczby godzin praktyk zawodowych. Szkoły mają też być bardziej powiązane z firmami działającymi na lokalnym rynku.

– To oznacza, że przedsiębiorcy będą uczestniczyli w tworzeniu programów edukacyjnych – mówi Grzegorz Zurowski z Ministerstwa Edukacji Narodowej. – Koordynowaniem edukacji i biznesu mają się zająć samorządy lokalne.

Te działania mogą się okazać jednak spóźnione, bo perspektywa pracy na niemieckim rynku jest atrakcyjniejsza. Według danych GUS 52 proc. absolwentów w Polsce ląduje na zasiłku dla bezrobotnych. Dlatego już dziś w punktach informacyjnych, w których można uzyskać informacje o nauce zawodu za Odrą, telefony się urywają.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

  • piter(2012-10-22 20:19) Odpowiedz 00

    hcem uczyc sie i pracowac i prosze o kontakt emej behemot7391@o2.pl pilnie

  • Bini(2011-02-10 12:21) Odpowiedz 00

    Osoby powyżej 18 lat które nie ukończyły szkoły tez mogą skorzystać z takiej opcji???

  • Mateusz(2011-03-20 13:39) Odpowiedz 00

    Wie ktoś może gdzie wysłać zatrudnienie oraz dowiedzieć sie więcej o tego typu szkołach ?

  • quaryn91(2011-03-10 12:06) Odpowiedz 00

    @Wolfram - ty trollu nie myty. U nas to robią bez rękawiczek. Jakby mogli to do ludzi pracujących za 6pln/h strzelali. Myślicie, że się ktoś tym przejmuje w naszym kraju, że podbiorą nam absolwentów? Absolutnie nie, będą orać tymi co zostaną i zdzierać z podatków!

  • Cezar(2011-03-02 00:54) Odpowiedz 00

    Witam. jestem zainteresowany tym żeby uczęszczać tam do szkoły. Tylko nie wiem jak bym mógł się skontaktować z kimkolwiek . Prosił bym żeby ktoś mi pomógł i wysłał jakiś nr tel. jeżeli tylko ktoś zna. Dzieki z Góry

  • bebukkk(2011-05-01 13:55) Odpowiedz 00

    jak tam sie zapisac dajcie namiary jak cos to gg 3528148

  • bebukkk(2011-05-01 13:53) Odpowiedz 00

    ja mam takie pytanie gdzie moge sie np dowiedziec o tej szkole a jak się tam do niej zapisac ;):)

  • Livka(2011-02-23 22:20) Odpowiedz 00

    Wie ktoś wiecej na ten temat?
    Moze jakies namiary na te szkoly?
    Gdzie mozna dowiedziec sie wiecej na ten temat?
    4242453- moj numer, jakby byl ktos skory do pomocy to prosze o kontakt.
    Z gory dziekuje

  • Damian(2011-02-17 17:43) Odpowiedz 00

    chciałbym się dowiedzieć coś więcej o tej szkole proszę o kontakt biszkoptt@interia.pl

  • kamil(2011-02-17 18:13) Odpowiedz 00

    w tamtym roku było 12 miejsc i ja się nie dostałem w tym roku żeby się tam dostać trzeba mieć co najmniej średnia 4,5 na pierwszy semestr 3 kl gim i co najmniej 4 z chemii biologii techniki... a stypendium żeby dostać średnia musi wynosić 4.6

  • Piotr(2011-02-16 19:07) Odpowiedz 00

    Jak się zapisać do takiej szkoły ?? Wie ktoś może ?? Z góry Dzięki

  • mihau1267(2011-02-15 22:40) Odpowiedz 00

    czy mozna uzyskac jakies informacje lub stronegdzie mozna dowiedziec sie wiecej bo jestem zainteresowny ta oferta

  • mihau126(2011-02-15 22:34) Odpowiedz 00

    no mowicie za to germanizacja ale czy nie skuteczna bo przeciesz taka atrakcyjna oferta niestety ale w zyciu trzeba sobie radzic nawet jesli dojdzie do "zdrady ojczyzny" ale sama sobie poniekad zasluzyla bo nie inwestuje w mlodych tak jak niemcy

  • Sandra(2011-02-11 15:59) Odpowiedz 00

    Jestem zainteresowana tą propozycją. Proszę o przesłanie adresu kontaktowego na e-mail: sandrakwasna@op.pl

  • DANIEL(2011-02-02 16:55) Odpowiedz 00

    czy mozna isc tam do TECHNIKUM a nie do zawodowy ale zeby byly tam takie same warunki jak do zawodowki typy dostawanie pieniedzy itd.. ??? prosze o pilny kontakt. albo zostawic wiadomosc na tej stronie albo na e-mail danio585@wp.pl

    Z gory dziekuje

  • adiśś(2011-03-13 13:28) Odpowiedz 00

    Wiecie prawdopodobnie w Maju będzie wszystko podane bo tych szkół jeszcze nie otworzyli tylko w Maju mają otworzyć chyba proste że najpierw muszą je otworzyć a pózniej podadzą nr. tel. :P

    Myślę że to jest ********* oferta i ja bez żadnego wachania na to idę ;P

    To prawda że Niemcy nie dają niczego za darmo ale dla mnie to jest kraj z możliwościami a nie tak jak w PL skończysz technikum i wylądujesz na bezrobociu albo będziesz pracować w Galerii handlowej W KFC albo w Burger Kingu ;P

    Taka prawda ci co w to nie wieżą to są nawet nie mam słowa na takich ludzi ;P

    Mój numer gg 9368048

  • Patryk(2011-02-05 21:43) Odpowiedz 00

    Witam ,ja również jestem zainteresowany tą ofetą prosze o jakieś kontakt ,informację na e-mail magda335@wp.pl

  • onaaa....(2011-01-27 23:07) Odpowiedz 00

    propozycja interesująca. nie chce być pesymistyczna ale trochę nierealna. komentarze patriotyczne moglibyście już sobie darować bo nie o to tu chodzi. w gazecie ubarwili fakty, żeby było więcej chętnych, tylko właściwie po co tu kłamstwa. nie wiem co o tym myśleć, ale chyba warto się dowiedzieć czegoś więcej na ten temat :)

  • dawid.(2011-01-26 16:04) Odpowiedz 00

    Proszę o więcej informacji jak dostać się do takiej szkoły itp.,moje gg: 6723066.
    Z góry dziękuję.

  • mimi(2011-01-26 00:08) Odpowiedz 00

    prosze o namiary na nabor do tej szkoly :) joanna-l-1987@wp.pl