statystyki

Długi urlop wychowawczy nie pozbawi zasiłku dla bezrobotnych

autor: Paweł Jakubczak26.10.2010, 03:00

Okres urlopu wychowawczego jest wliczany do stażu wymaganego do uzyskania zasiłku dla bezrobotnych.

Reklama


Reklama


Zdarza się, że osoby, które wracają do firmy z urlopu wychowawczego, są bardzo szybko zwalniane.

– Wtedy mogą w powiatowym urzędzie pracy zarejestrować się jako bezrobotne, pod warunkiem że po utracie zatrudnienia nie podjęły innego albo w inny sposób nie dorabiają – mówi Wiesława Napiórkowska z Powiatowego Urzędu Pracy w Szczytnie.

Podkreśla, że z reguły będą miały prawo do zasiłku. Stanie się tak dlatego, bo urlop wychowawczy jest wliczany do stażu pracy wymaganego do uzyskania zasiłku dla bezrobotnych. Co więcej, z reguły trwa dłużej niż ten staż, który zgodnie z ustawą o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy wynosi co najmniej 365 dni w ciągu 18 miesięcy przed rejestracją. Oznacza to, że zainteresowany, żeby uzyskać zasiłek dla bezrobotnych, przez taki okres musiał pracować za co najmniej płacę minimalną, od której przedsiębiorca odprowadzał składkę na Fundusz Pracy (wyjątkiem jest m.in. właśnie urlop wychowawczy). Tymczasem zgodnie z kodeksem pracy pracownik zatrudniony co najmniej 6 miesięcy ma prawo do urlopu wychowawczego w wymiarze do 3 lat w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez nie 4. roku życia. Urlop wychowawczy może być wykorzystany najwyżej w 4 częściach.

– Jednak także osoba po wychowawczym, podobnie jak każdy inny bezrobotny, nie otrzyma zasiłku, jeśli odrzuci propozycję urzędu pracy, który przedstawi jej odpowiednią ofertę pracy, stażu, przygotowania zawodowego dorosłych, szkolenia, prac interwencyjnych lub robót publicznych – mówi Wiesława Napiórkowska.

Bezrobotny, jeśli odmówi aktywizacji, straci swój status, a ten jest warunkiem uzyskania prawa do zasiłku.

Zainteresowany nie otrzyma zasiłku także wtedy, gdy był na krótkim urlopie wychowawczym i po utracie pracy długo zwlekał z zarejestrowaniem się jako bezrobotny. Na przykład zarejestrował się po ośmiu miesiącach po zakończeniu urlopu trwającego dziesięć miesięcy i zwolnieniu z pracy.

– Taka osoba nie będzie mogła ubiegać się o zasiłek, bo nie pracowała (wlicza się także okres urlopu wychowawczego) 365 dni w ciągu 18 miesięcy przed zarejestrowaniem się jako bezrobotna w urzędzie pracy – mówi Marlena Gajek z Powiatowego Urzędu Pracy w Pruszkowie.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

 • danka(2012-07-31 22:58) Odpowiedz 00

  Witam .Jestem na urlopie wychowawczym ,w pażdzierniku kończy mi sie umowa o prace.Chciałabym skorzystać z zasiłku dla bezrobotnych.Mój synek ma 2,6 msc ,czy w przypadku ,ze nie mam dla niego innej opieki,strace zasiłek jezeli odmówie na propozycje pracy z urzędu?proszę o odpowiedż

 • monia(2012-08-03 16:39) Odpowiedz 00

  wlasnie sie zarejestrowalam jako bezrobotna i jestem w tej samej sytuacji co opisujecie..otoz z tego co mi mowieli to max 3x moge odmowic prace i wtedy trace zasilek na dany okres 180dni,210 i 260dni chyba jakos tak ale zalezne ktora to juz odmowa jest. Irytuje mnie to ze jako matka 2latka myslalam ze jestem po "ochronka"od ofert pracy do momentu az dziecko osiagnie wiek przedszkolny lub/i mam urlop wychowawczy do 4r.ż. dziecka a tu mi mowia ze "ochronki"juz nie ma a z czasem uplywu stazu pracy trace urlop wychowawczy..zonk

 • danka(2012-08-07 20:32) Odpowiedz 01

  to nie odmawiaj w urzędzie pracy tylko w trakcie rozmowy z przyszłym pracodawcą przedstaw swoją sytuację; masz 2 letnie dziecko, możesz iść na urlop wychowawczy u nowego jeżeli dziecko będzie chorować, nie możesz pracować w nadgodzinach, a wspominając przyszłemu pracodawcy o ciąży i kolejnym dziecku z pewnością nie będzie zainteresowany zatrudnieniem Ciebie.

 • bibibi(2014-07-10 08:33) Odpowiedz 00

  nnnn

 • Monika(2011-02-16 12:47) Odpowiedz 00

  Dzień dobry ... Mam pytanie 02,04,2011 kończy mi się urlop wychowawczy a zarazem umowa o pracę ... Byłam na urlopie wychowawczym płatnym przez okres 3 lat (2 dzieci ) ciekawa jestem czy należy mi się zasiłek dla bezrobotnych . Proszę o odpis
  Dziękuję

 • aga(2012-06-05 08:27) Odpowiedz 00

  ja byłam 2 lata na płatnym urlopie wychowawczym i zasilek mi sie nalezy

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane