„Poznań stawia na sport” – to wcale nie jest slogan. Prawie co siódma złotówka wydawana z budżetu miasta wspiera działania sportowe i inwestycje z nimi związane. Poznań jest jedynym miastem w Polsce, które już na dwa lata przed Euro 2012 ma ukończoną i oddaną do użytku arenę zmagań piłkarskich. W przyszłym roku zostanie otwarty kompleks basenów sportowo-rekreacyjnych „Termy Maltańskie”, w którym znajdą się jedyne w kraju baseny olimpijskie.

Jedną z najważniejszych korzyści, którą Poznań zawdzięcza swojemu zaangażowaniu w sport, jest realizowana na skalę międzynarodową promocja. Mam tu na myśli transmisje ze spotkań piłkarskich, mistrzostw świata w wioślarskie i kajakarstwie. Dzięki temu Poznań stał się znaczącym punktem na sportowej mapie Europy.

Stolicę Wielkopolski cechuje też bardzo duża aktywność w staraniach o organizację wielkich imprez o randze międzynarodowej. Odnosimy w tym sukcesy, zyskując opinię solidnych, rzetelnych i doświadczonych organizatorów. I mierzymy coraz wyżej.

Na rozwoju infrastruktury sportowej korzystają sami poznaniacy. To dla nich powstało kilkanaście hal sportowych i stadionów wielofunkcyjnych, 154 boiska ze sztuczną trawą, 187 sal sportowych, 124 korty do gry w tenisa czy 23 korty do squasha. Dużą popularnością cieszą się skateparki, tory łucznicze czy ściany wspinaczkowe. Mieszkańcy mogą korzystać z 6 strzelnic sportowych, 5 kręgielni, 13 przystani kajakowo-wioślarskich. Mogą oglądać wyścigi samochodowe, jeździć na sankach, nartach czy konno, a także dopingować naszych żużlowców. Obecność monitoringu na tych obiektach wpływa na poprawę bezpieczeństwa, a zarazem na jakość życia mieszkańców.

Sport w Poznaniu to także wiele programów dla dzieci i młodzieży. Tylko w tym roku 4000 uczniów weźmie udział w nauce pływania. Mamy też sprawnie działającą szkolną ligę sportową, organizujemy igrzyska młodzieży szkolnej i realizujemy bezpłatne programy: „Trener Osiedlowy” i „Animator Sportu Dzieci i Młodzieży”. Miasto dofinansowuje również międzynarodowe wymiany realizowane przez kluby sportowe. Najzdolniejsi mogą liczyć na prawie sto stypendiów sportowych miasta Poznania.

Powyższe działania doceniają niezależni eksperci. Poznań został w 2008 i 2009 roku uhonorowany Sportowym Oskarem Gminess. Prestiż miasta stawiającego na sport i satysfakcja z działalności prosportowej przekładają się również na promocję zdrowego stylu życia wśród mieszkańców, a zwłaszcza wśród seniorów.

lm