statystyki

Za rok na czterech śląskich uczelniach nowy kierunek: gry komputerowe

30.09.2010, 16:58; Aktualizacja: 03.10.2010, 15:58

Pierwsze w Polsce, międzyuczelniane studia w zakresie opracowywania i wytwarzania gier komputerowych zostaną w przyszłym roku uruchomione wspólnie przez cztery śląskie uczelnie - poinformowano podczas czwartkowej konferencji prasowej w Katowicach.

Reklama


ReklamaUniwersytet Śląski, Akademia Ekonomiczna i Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach oraz Politechnika Śląska w Gliwicach tworzą nowy kierunek w ścisłej współpracy z biznesem. "Na Zachodzie czy w Japonii takie studia już są. Bardzo liczymy na to, że studenci pojawią się nie tylko z Polski, ale i z innych krajów, i że znajdą pracę nie tylko w Polsce" - powiedział prezes firmy Nicolas Games Tomasz Majka.

"Coraz więcej gier się sprzedaje, coraz więcej tworzy. Polscy producenci osiągają milionowe nakłady, ich gry są sprzedawane na całym świecie. Odpowiedź na zapotrzebowanie rynku mogła dać tylko zorganizowana grupa uczelni. Zdarzyło się coś, na co chyba cała nasza branża czekała. Uczelnie połączyły swoje siły, dały możliwość przekazania wiedzy, którą już zdobyliśmy, a jednocześnie wykorzystania potencjalnych zasobów w zakresie tworzenia kadr dla tej branży" - dodał.

Jak poinformował dr Paweł Jędrzejko z Uniwersytetu Śląskiego, każda z uczelni uczestnicząca w projekcie stworzy program o charakterystycznym dla siebie profilu, a student będzie korzystał też z zajęć na pozostałych trzech uczelniach. "Np. w Uniwersytecie Śląskim będziemy kształcić osoby odpowiedzialne za tworzenie narracji interaktywnej oraz tłumaczenie na inne języki. Na Akademii Ekonomicznej będą to specjaliści od zarządzania takimi projektami, marketingu takich projektów, kilka przedmiotów będą mieli od ASP, UŚ i Politechniki Śląskiej. Na Politechnice studenci będą programować i modelować gry, dostaną dodatkowe przedmioty od humanistów, artystów i ekonomistów. Na ASP to będzie głównie projektowanie graficzne" - wyjaśniał Jędrzejko.

Nie wiadomo na razie, ile miejsc na tym kierunku przygotują poszczególne uczelnie, ich władze spodziewają się jednak, że nabór będzie wielkim sukcesem. Podczas konferencji poświęconej rozpoczynającemu się nowemu rokowi akademickiemu w Uniwersytecie Śląskim podkreślano, że rozrywka interaktywna to najszybciej rozwijająca się gałąź show-biznesu. W zeszłym roku przychody z rozrywki interaktywnej przekroczyły dwukrotnie dochody z filmu.

Śląskie uczelnie zamierzają ubiegać się o granty, które pozwolą sprowadzić dla celów wykształcenia kadr najlepszych specjalistów tej branży, z ośrodków wskazanych przez biznes. Uczyć się od nich będą zarówno studenci, jak i doktoranci.

W 2008 r. Uniwersytet Jagielloński i Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie powołały wspólnie Europejską Akademię Gier, wspieraną również przez Krakowski Park Technologiczny. To środowiskowe studia podyplomowe w kilku specjalnościach - m.in. projektowanie mechaniki gier wideo czy animacja dźwięku w takich grach.

Reklama


Źródło:PAP

Polecane

 • jerem(2010-09-30 21:09) Odpowiedz 00

  no i wiem na jaki kierunek chce isc

 • Jay(2010-10-02 00:09) Odpowiedz 00

  Sens informacji polega na połączeniu sił kilku śląskich uczelni, które jednym rzutem powinne wykształcić specjalistów potrafiących w 1 teamie stworzyć gotowy produkt. A nie tyle że jedna uczelnia już coś tam sobie kształci.
  A co dokładnie, wiedzą absolwenci, którzy z politowaniem patrzą na to czego się "nauczyli" na studiach, a co skorygował biznes.

 • lolek(2010-10-06 18:18) Odpowiedz 00

  trix: gadasz glupoty, w grach hajs drzemie; pracowalem przy dewelopmencie 5-ciu gier w Polsce i w Anglii (w tym 3 AAA- 5mln sprzedanych egzemplarzy i wiecej) przez caly cykl produkcyjny + przy 2 jako wspolpracownik zewnetrzny (platformy: pc, ps2, ps3, xbox360, wii, psp), obecnie pracuje nad jednym z lepszych polskich projektow ktory ma szanse stac sie kolejnym bestsellerem i chetnie zapisze sie na opisywane tutaj studia; nie wmowisz mi ze jestem dla kogos obciazeniem, patalachem i nic nie potrafie. Malo tego, nie mam problemu ze znalezieniem pracy rowniez w Anglii, Kanadzie, Singapurze, Skandynawii czy Chinach. Gry komputerowe to globalny biznes; ryzykowny ale bardzo oplacalny. Pozdro.

 • pingwin(2010-10-06 16:48) Odpowiedz 00

  Przypadkiem jeden z lepszych programów studiów z gier ma University of Abertay Dundee, czyli niewielka, lokalna uczelnia. Renomowane nie są tak innowacyjne, żeby robić "niepoważne" studia.

 • trix(2010-10-03 17:21) Odpowiedz 00

  No cóż, uczelniom chodzi tylko o pieniądze. Nikt nie pomyśli, jakie szanse ma taki człowiek na rynku pracy, prawdopodobnie zasili rzeszę bezrobotnych razem z socjologami, pedagogami, filozofami i absolwentami innych ambitnych kierunków.
  Tacy ludzie stanowią dla kraju ogromne obciążenie, gdyż nie potrafią dosłownie nic, a jest ich mnóstwo. Państwo nie ingerując w tworzenie określonych kierunków, ustalanie limitów doprowadziło do tego, że ludzie urodzeni w latach 1980-1990 są pokoleniem zmarnowanym i sfrustrowanym, gdzie nie ma wyraźnego rozdziału pomiędzy człowiekiem zdolnym a patałachem, który zrobił dyplom na Wyższej Szkole Tańca i Baletu. Oczywiście odbije się to w przyszłości, gdyż nie będzie ludzi do zwykłej fizycznej roboty( a ci, którzy będą będą zarabiać krocie), będzie za to mnóstwo osób z dyplomami-darmozjadów.

 • Remigiusz(2010-10-03 13:30) Odpowiedz 00

  I w taki właśnie sposób deprecjonuje się wartość wyższego wykształcenia. Na politechnikach będziemy mieli kierunki "Gry komputerowe", na akademiach medycznych - "Spa and wellness", a na wydziałach prawa - "Prawo kanoniczne". Tylko czekać na doktoraty i habilitacje z gier komputerowych...
  No ale o to przecież chodziło. Żeby polska edukacja była podobnie g...nana jak zachodnia.

 • AntYmOOher(2010-10-03 12:01) Odpowiedz 00

  zzzIoMALE ! to jest szansa jakiej jeszcze nie bylo !!!
  Janusz Palikot jest the besciakowski do potegi-
  dosyc popieluszkow, rydzoli, kaczorow, wojtylow
  moherstwo raus z polski-
  pomagajmy Panowi Januszowi Palikotowi posprzatac w tej zasyfionej Polsce!!

 • Do Uniwersytetu Śląskiego(2010-10-03 11:03) Odpowiedz 00

  Wyrzućcie teologię /naukę o bajdach - bradnie/ z Uniwersytetu i nie ośmieszajcie się bajkami - pozostaną pieniądze na badania naukowe.
  Bajki o cudachn nie mają prawa zaśmiecać uczelnii cywilnych /oświeconych/, bo to wstyd w XXIw.

 • Yorg(2010-10-02 00:02) Odpowiedz 00

  RZAD juz dawno skonczył te studio
  rych,zdzicho ogrywaja nas z ryzym i hrabia
  głosujta na nich dalej
  grajta w kulki z NARODEM
  DŁUGU U NAS MNOCHO DUZO
  plan 2 balcerowicza juz jest
  aTO BEDZIE NAJJJJLEPSZA GRA
  BALCEROWICZ-2
  pokonany bedzie lud NAROD!!!

 • Mielon(2010-09-30 19:15) Odpowiedz 00

  Politechnika Śląska zasłynęła już jako największy w Polsce dostawca darmowych gier.

 • Sosen(2010-10-01 15:53) Odpowiedz 00

  Nie pierwsze bo w Łodzi też już jest od sporych kilku lat. Na Politechnice Łódzkeij, Wydział FTIMS

 • student(2010-10-01 15:50) Odpowiedz 00

  na jagielońskim już sa magisterkie z tego kierunku a nie tylko podyplomowe , do tego jest to kierunek zamawiany ;)

 • Toma(2010-10-01 10:54) Odpowiedz 00

  Nie pierwsze w Polsce, bo w Krakowie już jest :-P

  http://ega.org.pl/ <--- Akademia gier
  http://www.fais.uj.edu.pl/gry_komputerowe/ <--- kierunek na fizyce UJ produkcja gier

 • czlowiek z branzy(2010-10-01 11:20) Odpowiedz 00

  Świetny pomysł, chociaż zapewne okaże się porażką, bo "nabór będzie wielkim sukcesem" w dzisiejszych czasach w Polsce oznacza: "przyjmujemy wszystkich, bo mamy mało studentów". Sens to będzie mieć, jeśli każda uczelnia otworzy max 20-30 miejsc, a ludzie tam studiujący będą uczyć się wg takich planów studiów jak najlepsze światowe uczelnie i odbywać praktyki w firmach tworzących gry. Tutaj jednak barierą często jest "staroświecka" tudzież "niereformowalna" kadra naukowa. W końcu podążanie najnowszymi trendami to nie lada wysiłek. Oraz bariera współpracy uczelnia-biznes.

 • Lukasz(2010-10-01 09:15) Odpowiedz 00

  Jak zwykle niekompetencja dziennikarska - Akademia Ekonomiczna już nie istnieje, została przekształcona w Uniwersytet

 • Grajek(2010-10-01 03:46) Odpowiedz 00

  Imperatyw moralny XXI w.: Graj i pozwól grać!

 • Trix(2010-10-08 17:22) Odpowiedz 00

  Lolek, źle mnie zroumiałeś...zgadza się po tych studiach można znaleźć super pracę, ale szansę taką dostanie 1 osoba na 1000. Weź pod uwagę, że za 5 lat liczba osób-grających znacznie się zmniejszy w związku z niżem demograficznym, który w zasadzie już sie pojawił. Obecnie jest wydawanych o wiele mniej gier niż 10 lat temu i liczba ta nadal się zmniejsza.Wszystko to prowadzi do wniosku, że kierunek tych studiów jest nieopłacalny i nieperspektywiczny. Zresztą nikt kto ma jakiekolwiek zdolności na ten kerunek nie pójdzie, typowy kierune żeby mieć tylko "Wyższe" i szpanować na wsi.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane