statystyki

W 2012 roku zmieni się wysokość składki zdrowotnej opłacanej z budżetu za rolników

autor: Dominika Sikora21.09.2010, 03:00; Aktualizacja: 21.09.2010, 10:42
  • Wyślij
  • Drukuj

Resort zdrowia wycofał się z propozycji zmiany w naliczaniu składki zdrowotnej za rolników ubezpieczonych w KRUS.





Na zmianę w zasadach naliczania składki zdrowotnej za rolników ubezpieczonych w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS), którą opłaca budżet, będzie trzeba jeszcze poczekać. Ministerstwo Finansów nie zgodziło się bowiem na propozycje resortu zdrowia, aby uzależnić podstawę jej wymiaru od płacy minimalnej. Taka propozycja była jeszcze w projekcie nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych z 7 września, który został skierowany do Komitetu Stałego Rady Ministrów. Kolejna wersja projektu z 17 września już takiej zmiany nie uwzględnia.

Obecnie wysokość składki za rolników jest uzależniona od ceny kwintala żyta. W efekcie, jeżeli ona spada, to obniżona jest też podstawa naliczania składki za rolników ubezpieczonych w KRUS i maleją wpływy Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ). W ubiegłym roku w październiku wynosiła ona 34 zł, a w 2008 roku – 55 zł. Z tego powodu tylko w tym roku wpływy do funduszu z KRUS są niższe o 74 mln zł. Dlatego resort zdrowia proponował, żeby podstawą wymiaru naliczania składki za rolników było 25 proc. minimalnego wynagrodzenia (329 zł) pomnożone przez liczbę hektarów przeliczeniowych gospodarstwa.

Ministerstwo Zdrowia zapewnia, że nie wycofuje się z pomysłu zmian w naliczaniu składki zdrowotnej za rolników, a jedynie odkłada go na później.

– Z Ministerstwem Finansów ustaliliśmy, że do rozmów w sprawie zmian w naliczaniu składki zdrowotnej za rolników powrócimy, tak aby nowe rozwiązania weszły w życie od 2012 r. – mówi Jakub Szulc, wiceminister zdrowia.

W tym roku wpływy z KRUS do NFZ mają wynieść 3,2 mld zł.




  • Wyślij
  • Drukuj
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 19

  • 1: Pracujący Polak z IP: 85.202.59.* (2010-09-21 03:34)

    Wszyscy pracujący, nawet mundurowi, emeryci i renciści płacą składki zdrowotne, tylko rolnicy są z tego zwolnieni. Mają z tego tytułu dodatkowe przywileje, np. nie płacą za pobyt w sanatorium. A pracujący, który dodatkowo prowadzi jakąś nawet niewielkich rozmiarów działalność gospodarczą musi płacić dodatkową składkę zdrowotną. To jest taka polska sprawiedliwość ! A Trybunał Konstytucyjny milczy ! PO chowa gębę w piasek. A PSL zadowolone !

  • 2: jerzy7731 z IP: 83.23.106.* (2010-09-21 06:01)

    Prawdziwa reforma Słóżby Zdrowia powinna wyglądać mniej więcej tak:

    1. Wprowadzenie jednolitego liniowego podatku Kasy Chorych dla wszystkich dla dochodów
    osiąganych z pracy przez ubezpieczonych.
    2. Zgodnie z Dyrektywą Unijną wprowadzenie zasady:
    - pacjent ma prawo korzystać z pełni dowolnej placówki: państwowej, prywatnej, w kraju, UE.
    3. Za wykonaną usługę medyczną pacjent dostaje do zapłacenia fakturę VAT.
    4. Tą że fakturę refunduje ubezpieczyciel wg zasad rynkowych.

    Ad. 1. Zrealizowanie zasady powszechnego podatku liniowego NFZ powinno przynieść
    NFZ dodatkowe dochody powiększone o wielkości ok. 2 ... 3 krotną.
    Zrealizowanie tej zasady jest jedynym społecznie sprawiedliwym
    uzasadnionym mechanizmem rynkowym zgodnym z konstytucją!?

    Ad. 2. Wprowadzenie tej zasady uruchomi mechanizmy rynkowe w służbie zdrowia.
    Obecny system kontraktów i limitów jest tworem czysto komunistycznym totalnie chorym.
    Nawet za komuny zasady rozliczania służby zdrowia były bardziej racjonalne!?

    Ad. 3. Wprowadzenie tej zasady ukróci zasadniczą większość wszelkiego typy kantów!?

    Ad.4. Ubezpieczyciel winien refundować wszelkie faktury VAT wg średnio ważonych najniższych
    cen regulowanych swobodnie przez wolny rynek usług medycznych.

    Podobnie skonstruowany system posiada prawie cały świat!?

  • 3: Czym się różni człowiek bez majątku od z IP: 84.234.1.* (2010-09-21 06:57)

    właściciela ziemskiego - tym że musi płacić o wiele wyższe składki !

  • 4: ela z IP: 83.143.163.* (2010-09-21 10:54)

    Jak to, to z mojej pensji zabierają mi 358,00 zł zdrowotnej i nie mam samochodu ani hektarów, ani nawet działki wokół domu, bo nie mam domu. Mieszkam w Warszawie. W dwóch pokojach na trzecim piętrze. I cały rok muszę pracować, nie tylko około zbiorów. To jest chore państwo. I złodziejskie. Dobrze, że przestałam chodzić na wybory. Zmądrzałam po kilku turach.

  • 5: Szlachcic z IP: 94.254.157.* (2010-09-21 11:03)

    do 1
    Jaka to jest sprawiedliwość, gdy bogaty lekarz, prawnik, bankowiec, nauczyciel, przedsiębiorca, mundurówka( po 15 latach emerytura) mają ulgę na dzieci po 1110zł(cała ulga-7.5mld) i ulgę za internet 2.5mld, a dzieci rolników figę z makiem. A Trybunał Konstytucyjny milczy !
    Jaka to jest sprawiedliwość gdy przedsiębiorca zatrudnia 27 pracowników, 3 jest zarejestrowanych a reszta pracuje na czarno?

  • 6: Alicja z IP: 89.228.16.* (2010-09-21 12:38)

    do 5: bo płacą podatek dochodowy (PIT).

  • 7: cfs z IP: 213.25.175.* (2010-09-21 13:08)

    Artykuł.

  • 8: Szlachcic z IP: 188.33.201.* (2010-09-21 13:17)

    do 5
    ,,Włosy długie, rozum krótki"
    No tak, płacą podatek dochodowy PITA

  • 9: Vesemir z IP: 80.53.75.* (2010-09-21 13:36)

    @ 5 Szlachcic
    Jaka to jest sprawiedliwość, że bogaty lekarz, prawnik, bankowie, nauczyciel i przedsiębiorca musza płacić PiT,a rolnik nie ? Jaka to sprawiedliwośc, że oni za sanatorium musza płacic a rolnik nie ? Przedsiębiorca zatrudnia praconików na czarno, bo Państwo wykańcza go składkami, którymi musi pokrywać przywileje rolników.

  • 10: ALA z IP: 79.163.247.* (2010-09-21 13:48)

    ROLNIK NIE PLACI ZA SANATORIUM TYLKO TAKIE JAKIE POSIADA RESORT ROLNISTWA- A CZY POLICJA PLACI ZA SANATORIUM NIE NAWET JEGO RODZINA JEST ZWOLNIONA Z OPLAT WIĆ NIE WRZESZCIE NA ROLNIKOW SKORO ROLNIK ZA DZIEŃ CHOROBOWEGO DOSTAJE 5 ZL. ROLNIK BĘDZIE ZMUSZONY PŁACIĆ SKŁADKĘ ZDROWOTNĄ -TO BĘDZIE PLACIŁ ALE O TYM DECYDUJE NIE ROLNIK TYLKO MNISTERSTWO ROLNICTWA W POROZUMIENIU NFZ I TYLE.

Dowiedz się więcej

Poradniki

Galerie