statystyki

Terapia szokowa wyleczy policjantów - mniejsze pensje na chorobowym

autor: Robert Zieliński07.09.2010, 03:00; Aktualizacja: 07.09.2010, 14:28

Na zwolnieniu lekarskim funkcjonariusz nie dostanie już 100 proc. pensji. Ma to ukrócić nagminne ucieczki na chorobowe.

Reklama


Reklama


Rząd chce zmniejszyć przywileje policji. Przebywający na zwolnieniu lekarskim nie dostaną pełnej pensji, poza wypadkami na służbie. To ma być remedium na plagę zwolnień lekarskich wśród funkcjonariuszy: każdego dnia na L4 przebywa od 6 do 9 tys. policjantów. Te dane zaprezentowane zostały na poufnym spotkaniu szefa MSWiA Jerzego Millera z komendantami wojewódzkimi.

Cztery lata na L4

W Komendzie Głównej Policji wciąż opowiada się o pewnym oficerze, który cztery lata temu otrzymał wysoki etat w biurze kryminalnym. W pracy pojawił się na kilka dni i natychmiast przesłał zwolnienie lekarskie.

Pracę stracił dopiero niedawno – przełożeni powołali się na paragraf „dla dobra służby”. Zareagował na tę decyzję, kierując sprawę do sądu.

Z podobnym przypadkiem walczą kolejni komendanci w Szczecinie. Co więcej, tamten oficer zwolnienie wykorzystuje na prowadzenie witryny internetowej, w której podważa wiarygodność przełożonych. – Czekamy na wyroki sądowe dotyczące stosowanych w tych przypadkach zwolnień z paragrafu „dla dobra służby” i odbierania takim policjantom dodatków służbowych. Jesteśmy dobrej myśli – mówi nasz rozmówca.

Inny dodaje: – Jasne, że chodząc w pieszym patrolu podczas deszczu, łatwo o złapanie infekcji. Ale wielu funkcjonariuszy traktuje L4 jak urlop. I z tym należy skończyć – tłumaczy.

Grypa z patrolu czy domu?

Podczas spotkania w Legionowie komendanci dowiedzieli się, że rząd chce w nowej ustawie o policji zrezygnować z przywileju wypłacania pełnej pensji. Zaoszczędzone środki trafiałyby do funduszu motywacyjnego, z którego premie otrzymywaliby pozostający w służbie. Do czasu uregulowania tej sprawy dodatki służbowe na czas choroby (do 30 proc. pensji) mają być wstrzymywane.

Prace nad tymi zmianami są utrzymywane w tajemnicy ze względu na zbliżające się wybory samorządowe. Politycy nie chcą zrażać do siebie mundurowych i ich rodzin. Zbliżają się także wybory w związkach zawodowych policji, co oznacza, że mogą one dążyć do zwarcia z rządem, aby odzyskać wiarygodność.

– Takie pomysły chodziły po głowie poprzednim ministrom, np. Ludwikowi Dornowi – przypomina jeden z byłych wiceministrów MSWiA. Pomysł przepadł, bo nie udało się stworzyć katalogu chorób „wynikających ze służby”. Problemem nie okazało się odróżnienie infekcji wynikającej z mrozu podczas służby od wynikającej z kontaktów z chorą żoną. Dodatkowo policjanci mają wypłacane pensje z góry – czyli np. pod koniec maja odbierają wypłatę za czerwiec.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

  • was w dupi...(2010-09-07 07:44) Odpowiedz 00

    srakie

  • szary pies(2010-09-07 17:39) Odpowiedz 00

    W PL na trzech, czterech jest za tym by ******* policjantowi, zapraszam więc wszystkich w szeregi tego syfu i bagna, wówczas możemy porozmawiać, choć wiem że każdy z was by spuścił głowę...Osobiście uważam że mądry policjant w Polsce, to taki co robi tylko to co musi, uważa na swoje cztery litery bo dostać po nich może zawsze i z każdej strony, i nie wierzy w ten skisły, niewdzięczny, lud polski. Nie warto się narażać dla tego społeczeństwa !!!

  • POLIC-MAN(2010-09-07 21:04) Odpowiedz 00

    Powoli nadchodzi czas odejścia na emkę :) teraz do pracy w POLICJI przyjdzie 5% osób z powołania a reszta,niedowartościowanych cieniasów z którymi te 5% będzie się męczyć.
    Emeryturę oczywiście zawieszę na starsze lata,gdyż mam pomysł na firmę i oczywiście będę zatrudniał tych,którzy nam zazdroszczą tej "wspaniałej,lekkiej "pracy ale za najmniejszą krajową i połowę na czarno. Skoro nasz cwaniacki rząd tego chce to i tak będzie. Pozdrawiam prawdziwe gliny nie gliniaczki bo przez nich planuje odejście no przez te kombinacje "rządu"

  • glina(2010-09-07 21:02) Odpowiedz 00

    WSZYSTKICH SFRUSTROWANYCH ZAPRASZAMY DO POLICJI...

  • kum(2010-09-07 20:57) Odpowiedz 00

    dziwne. w cywilizowanych krajach stosuje się metodę "kija i marchewki". zrobisz źle to cię ukażemy a zrobisz dobrze to cię nagrodzimy. zastanawiające jest to że w naszym kraju jest jedyna metoda, a mianowicie metoda "kija" bo "marchewkę" ktoś podpierniczył. też jestem za tym żeby obniżyć pensję tym co siedzą na długotrwałych zwolnieniach i jestem za tym żeby ich kontrolować czy przypadkiem nie siedzą gdzieś w Egipcie czy innym miejscu na świecie ale trzeba też motywować-nagradzać tych co nie chodzą na zwolnienia. np premia za przepracowany miesiąc. byłeś na zwolnieniu? premii nie dostaniesz. proste? więc dochodzi do tego, że pracujący jest dowartościowany a "lewus" jest podwójnie w d... kopany. niestety znając polskie realia ci na dole będą zapieprzać a premię dostanie przełożony bo wzrosła efektywność. ot nasze polskie piekiełko

  • POLIC-MAN(2010-09-07 21:24) Odpowiedz 00

    Oczywiście też jestem za tym aby leniom na L-4 płacić mniej. Przegięcia są jak najbardziej ale ile z tych L-4 przypada na osoby wysoko funkcyjne,które i tak nie wiele robią w tej firmie ? młody policjant lub ten z ulicy, rzadko korzysta z tego dobrobytu jakim jest zielony kwitek bo zaraz mu wysoki dodatek przełożony zabierze. Dodatek w wysokości od 50 zł aż do 150 a w porywach 250(nieliczni) ponadto na 100% będzie pominięty przy jakichkolwiek nagrodach (w tej samej wysokości) aktualnie z powodu kryzysu pochwała w jadłospisie a w przypadku korzystającego z L-4 brak kary też jest wyróżnieniem-szczególnym. To mnie nie martwi,że leniom będzie płaciło się mniej ale to znak,że powoli przywileje POLICJANTÓW zaczynają przechodzić do historii. "Rząd" obiecał,że nic nie będzie zmieniane a tu proszę,jednak jakieś prace trwają,żeby wyrwać z gardła co się da tej małej grupie zawodowej. Kto z czytelników wie ile jest samochodów rządowych? ile wydaję się z kasy państwa na kierowców tych samochodów i paliwo? nie wspomnę o nadmiernie rozrośniętej administracji w tym państwie absurdów. zauważcie,że w różnych urzędach natworzonych jest mnóstwo sztucznych stanowisk gdzie zatrudniane są klany rodzinne. No cóż tylko pozostało nam się wypowiadać w internecie, ale prócz nas kto to czyta i tym się przejmuje

  • melo(2010-09-07 20:39) Odpowiedz 00

    gratuluję ministrowi pomysłu. na pewno oszczędności trafią do liniowych policjantów w formie dodatków motywacyjnych dla najlepszych. hahahah juz to widzę... , już nie raz widziałem zresztą. a tych co uważają że policjanci mają tak dobrze zapraszam do służby, zobaczycie czy chorujemy tylko dlatego że żona grypę do domu przyniosła.

  • napoleon(2010-09-07 20:37) Odpowiedz 00

    prosze za l-4 płacić 80% -zgoda ale również,zrównać policję z kodeksem pracy -płacimy za nocki,za wekeendy,za święta,za nadgodziny problem powinien być szerzej rozpatrzony bo chyba jest coraz mniej patryjotów którym wystarczy uscisk dłoni i uznanie w oczach przełożonego

  • Też BARAN(2010-09-07 18:59) Odpowiedz 00

    Hey!!! Barany!!! Zapraszam w szeregi Policji!!! Poczujcie ten MIÓD!!!

  • aw(2010-09-07 18:58) Odpowiedz 00

    Jestem policjantem i zgadzam sie z tym, że powinniśmy mieć płatne 80% w trakcie pobytu na L-4. Oczywiście z równoczesnym płaceniem należnych stawek za pracę w nocy, soboty, niedziele i święta no i nadgodziny. Skoro ma byc równo to równo

  • policjant(2010-09-07 18:47) Odpowiedz 00

    jestem policjantem zza jak to mowia biurka.Nie tym lazacym prewencyjnie w mundurze po ulicy tylko operacyjno-dochodzeniowo-sledczym.Moja praca polega na tym,ze przychodze niemal codziennie na 6.00 a wychodze po 16.00 a nawet pozniej.Zadko po 8 godzinach.Duzo pracuje poza jednostka,ale po cywilnemu.Obsluguje tez wszelkie zdarzenia kryminalne i te z wykroczen w trakcie dyzurow.Niekiedy robie po kilkanascie godzin gdzies w lesie albo w innym jakims miejscu bedac na obserwacji bez jedzenia i picia,niszcze moje prywatne ubrania.Nikt mi za to kasy nie oddaje.Otrzymuje mundurowke ale mam za to kupic mundur w ktorym chodze zadko.teraz maja mi skrocic mundurowke bo chodze po cywilnemu.Kolo sie zamyka.Wobec tego bede chodzil w mundurze i nie wykryje sprawcow przestepstw Wszyscy zlodzieje i bandyci beda wiedzieli jak wygladam i bedzie ok.teraz L4.Prawda jest,ze wielu ma znajomych lekarzy i biora zwolnienia jak chca pomieszkac.ale wielu naprawde choruje.Tym chorujacym zabiora 20% no to pozbawia sie policjantow.Ja nie bede sie wogole przejmowal praca.Ktos tu powiedzial,ze placi na mnie podatki.Pytam sie na kogo ja podatki place?Nauczyciele i wojsko dostali podwyzki,a policja ma co rok obcinany budzet.Teraz sprawa nadgodzin,sciagania do pracy w trakcie urlopow,w trakcie weekendu,po nocach kiedy sie pracowalo i na rano trzeba znowu przyjsc.Za to nam nie placa.Mam niekiedy 200 nadgodzin i nawet nie ma mozliwosci odebrania tego jako dni wolne od pracy.Wymagania coraz wieksze,a nie ma papieru biurowego,nie ma komputerow,nie ma drukarek badz kardridzy.Licza kilometry dla samochodow.Zle wam ludzie jest?Pamietajcie ze moze byc jeszcze gorzej a moga byc czasy ,ze jak zobaczycie policjanta to bedziecie skakac z radosci.I na koniec.Ci mundurowi na ulicy spraw kryminalnych nie prowadza,wypadkow drogowych itd.Ja tylko czekam jak ktos mnie wyrzuci na patrol pieszy.O dziwo nikt nie chce,a wiecznie jakis gamon obiecuje przy wyborach ze to zrobi.Niech zrobi to bedzie mieszkal w bunkrze.Zanim zaczniecie cos pisac warto zasiegnac prawdy u zrodla a potem pisac bzdury.Nadal 70% wyposazenia komisariatow,komend czy innych jednostek pochodzi z prywatnych domow.Chca nam zabierac to tez wnosze o zastosowanie w calosci kodeksu pracy jak maja cywile,a nie to co pasuje tym na gorze.

  • judge(2010-09-07 18:02) Odpowiedz 00

    Racja, jak wejdzie tam zmiana to niech płacą za nadgodziny, nocne zmiany i weekendy !!! bo nie wszyscy wiedzą, że za to nam nie płacą!!!

  • dzef(2010-09-07 17:45) Odpowiedz 00

    głosowaliście na PO to teraz mecie druga Irlandię

  • MO(2010-09-11 11:24) Odpowiedz 00

    MO normalnieje

  • zdziwiony(2010-09-07 17:16) Odpowiedz 00

    Jedyne co zyskają tymi zamianami to zwiększona ilość odejść na emeryturę doświadczonych policjantów. Co się z tym wiąże nikomu zdrowo myślącemu człowiekowi tłumaczyć nie trzeba.

  • nasza sprawa(2010-09-07 17:05) Odpowiedz 00

    wszyscy potrafią sobie wywalczyć to co chcą tylko policja jak ma strajk to uporządkowany , nie wolno tego czy tamtego . Strajkiem i tak żądz ci panowie za biurka . Nie me się co oszukiwać . Panowie i Panie policjanci zbliża się EURO to jest nasz czas na wywalczenie swoich praw i tego co się nam należy . Zobaczcie taka perspektywa dla władzy strajki policjantów przed EURO , kto pójdzie na zabezpieczenie meczu i innych imprez , a nasi kibice na pewno nas nie zawiodą . ZOBACZYMY WTEDY JAK I KTO BĘDZIE ROZMAWIAŁ . Ma ktoś inny pomysł. ???

  • maniuś(2010-09-07 17:03) Odpowiedz 00

    A ja mam planowane L 4 na Euro 2012.I takich jak ja jest wielu...Premię ...?Więcej zaoszczędzę na paliwie. A imprezkę będą zabezpieczać...listonosze a może nauczyciele dorobią!!!

  • Były ....(2010-09-07 16:52) Odpowiedz 00

    cyt,,trafiałyby do funduszu motywacyjnego, z którego premie otrzymywaliby pozostający w służbie'' to znaczy KTO KOMENDANCI I ICH ULUBIEŃCY BO TAK WYGLĄDA TERAZ POLICYJNA RZECZYWISTOŚĆ. A ci którzy służą ciężko na ulicach dostają ochłapy.

  • policjant(2010-09-07 16:35) Odpowiedz 00

    niech sobie zabierają te 100%, ale w zamian żądam dopłat za nocne i popołudniowe zmiany, soboty, niedziele i święta spędzone w służbie, oraz chce mieć urlop na żądanie i dla czego mam spędzać 30 minut za darmo co dziennie w służbie sporządzając dokumentacje, która jest związana ze służbą!!! A może najwyższy czas zaskarżyć pomysły naszego rządu !!!

  • sars(2010-09-07 16:33) Odpowiedz 00

    a jam mam to w d.. proszę traktować mnie jak normalnego pracownika to za chorobowe może być 65 %