zaloguj się do e-DGP
statystyki

Fedak: Chcę zmieniać OFE razem z Bonim

skomentuj

Minister pracy i polityki społecznej Jolanta Fedak rezygnuje z forsowania swojego projektu dokończenia reformy emerytalnej. Zapowiada, że włączy się w prace zespołu przygotowującego reformę OFE.

Szefem zespołu jest główny doradca premiera Michał Boni. W pracach uczestniczą także prof. Marek Góra, autor reformy emerytalnej z 1999 r., przedstawiciele otwartych funduszy emerytalnych oraz eksperci z PKPP Lewiatan.

Do tej pory Joalnata Fedak forsowała swój własny projekt reformy. Proponowała m.in. możliwość wyboru między ubezpieczeniem w OFE a ZUS, wcześniejszego przeniesienia oszczędności do ZUS czy zawieszenie odprowadzania składki na OFE na dwa lata, co miałoby zmniejszyć wydatki państwa o 30 mld zł. Inną propozycją było zmniejszenie składki na OFE o 60 procent.

We wtorek minister pracy rozmawiała o współpracy z Michałem Bonim. Wczoraj poinformowała „DGP”, że na razie rezygnuje ze swojego projektu. – W tej chwili ustosunkowujemy się do uwag, jakie zostały zgłoszone do ustawy, gdy stanowisko będzie gotowe, prześlemy je do KPRM – mówi „DGP” minister pracy.

W ub. tygodniu podczas spotkania premiera z szefami OFE Michał Boni odczytał konkluzje, z których wynikało, że projekt minister pracy nie ma szans.

Z zapowiedzi Michała Boniego wynika, że nowy projekt ma być ewolucją w systemie OFE. Zakłada on m.in. że w każdym OFE powstaną dwa lub trzy subfundusze. Będą one inwestowały pieniadze w sposób agresywny (np. w akcje) lub bezpieczny (np. w obligacje). Pieniądze osób powyżej 55. roku życia trafiałyby wyłącznie na fundusze bezpieczne.

Komentarze: 16

  • 1: jerzy7731 z IP: 83.23.104.* (2010-09-02 06:58)

    Głownym problemem nie rozwiązywanym obecnie, a w praktyce uniemożliwiającym prawdziwą uczciwą i sensowną reformę ZUS jest element utrzymujący nierówność obywateli wobec obcążeń finansowych na ubezpieczenia społeczne!!!

    Krokiem pierwszym w reformowaniu ZUS powinno być przyjęcie zasady:
    OBOWIĄZYWANIA POWSZECHNEGO LINIOWEGO PODATKU ZUS.

    Bez zrealizowania powyższej zasady wszystkie te przedstawiane propozycje pseudo reform są jedynie osobistymi wynużeniami delikatnie mówiąć ludzi o niskim poziomie inteligencji ( nie douczonych ) i są to porostu bzdury mające na celu świadome okradanie polski przec cwaniaków i robienie słomy z umysłów ludzi!!!

  • 2: B - 51 z IP: 91.200.92.* (2010-09-02 07:16)

    A co z pracującymi emerytami? To wszak autorski projekt madame Fedak.

  • 3: Jolanta Fedak ewidentnie się nie nadaje z IP: 84.234.1.* (2010-09-02 07:17)

    --dobrze wie ,że ubezpieczony otrzymał by większą korzyść gdyby swoje składki wpłacał co miesiąc do banku . Zarobił by więcej i nie musiał by płacić haraczu na OFE czyli tzw. prowizji . Mimo to utrzymuje ten system zapewne dlatego ,że w OFE pracują rodziny POsłów.
    POnadto OFE skupuje nic nie warte dłułne papiery Skarbu Państwa a to oznacza że obecni młodzi a przyszli emeryci dowiedzą sie kiedyś ,że za Ich składki Donald PObudował stadiony!! Czyli nie mają na emerytury!-Na tych przykladach widać Komu zależy na istnieniu OFE.

  • 4: obywatel z IP: 80.239.242.* (2010-09-02 07:25)

    P. Fedak gdzie pani propozycje elastyczny wiek emerytalny,??? GDZIE W PEWNYM OKRESIE I PO ODPOWIEDNIO PRZEPRACOWANYCH LATACH PRACY OBYWATEL BEDZIE MOGL SAM ZADECYDOWAC KIEDY PRZEJSC NA EMERYTURE,

  • 5: zosia z IP: 95.48.15.* (2010-09-02 07:54)

    pani Fedak , a co z Pani programem 50+ jak zwykle niewypał wszystkiego co Pani robi

  • 6: Kobieta-uczestnik OFE - rocznik1956 z IP: 82.177.46.* (2010-09-02 09:00)

    A co z tymi co stracili dotychczas na OFE i mają tylko 5 lat do emerytury ?, oni nie mogą już nic odrobić. Będą (muszą) być w funuszu bezpiecznym " i czekać".
    Rozumiem, 10, 15, 20 lat do emerytury, może coś i z OFE wyjdzie, ale dla tych co mają mniej niż 10 lat powinna by możliwość powrotu do ZUS i emerytura liczona wg. starych zasad,lub przepis zapewniający, że w przypadku gdy emerytur wyliczona wg. nowych zasad o ile będzie niższa niż wg. stadych, to przyjmuje się tą korzystniejszą.

  • 7: Teresa z IP: 194.242.62.* (2010-09-02 11:07)

    Kobieta - uczestnik OFE rocznik 1954. ZA krótki czas na odrobienie strat w zwiazku z przynależnością do OFE. Powinna być możliwość dla osób z tak krótkim okresem do osiągnieci a wieku emerytalnego powrotu do ZUS. W naszym przypadku dłużej pracujemy i będziemy miały niższą emeryture niżkoleżanki z 1953, którym udało sie odejść w wieku 55 lat. A ponoć wszyscy jesteśmy równymo obywatelami Polski.

  • 8: ZC z IP: 83.31.212.* (2010-09-02 11:10)

    Mając dochody ponad 10 miliardów rocznie, (vide artykuł Wołk-Łaniewskiej w ostatnim numerze "Nie") można skorumpować każdego, nie tylko paru profesorów i tzw. ekspertów. Przymus należenia do OFE, jest normalnym draństwem. Pan Boni, który piętnaście lat pozostawał na garnuszku międzynarodowej finansjery, powinien być wyłączony z tej sprawy na zasadzie art. 24 par, 3 kodeksu postępowania administracyjnego, który mówi: " Bezpośredni przełożony pracownika jest obowiązany na jego życzenie lub żądanie strony albo z urzędu wyłączyć go od udziału w postępowaniu, jeżeli zostanie uprawdopodobnione istnienie okoliczności nie wymienionych w par. 1, które mogą wywołać wątpliwości co do bezstronności pracownika," Tusk olewa to, zgadnijcie dlaczego ?

  • 9: Klemens z IP: 193.19.165.* (2010-09-02 11:22)

    Pani Fedak i pan Boni powinni zawsze pamiętać,iż na końcu tego procesu /wszelkie reformy/ stoi człowiek-emeryt.On zaufał państwu a ono nie może go zawieść.

  • 10: 1955 z IP: 79.191.12.* (2010-09-02 12:34)

    Dlaczego nam zabiera się prawa nabyte , nam ludziom z najdłuższym stażem pracy bo aż 35,40 lat pracy i więcej a inni są pod ochroną "mundurowi kruzowcy i inni... .

Twój komentarz
Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!
Zapisz się na bezpłatny newsletter Gazety Prawnej

Sonda:

Czy prezydent powinien podpisać ustawy reformujące system emerytalny

Wyszukaj w Encyklopedii

Galerie zdjęć

Twarze Biznesu

Zapisz się na bezpłatny newsletter