zaloguj się do e-DGP
statystyki

Kto jest najbardziej przywiązany do urlopu

skomentuj

Mieć prawo do urlopu to jedno, a z niego korzystać – drugie. Z międzynarodowego sondażu wynika, że Japończyk raczej nie wyjedzie na wspólne wakacje z Francuzem. Nigdy nie przyszłoby mu bowiem do głowy, że można tak długo byczyć się z dala od biura.

Publikacja: 19 sierpnia 2010, 13:01 Aktualizacja: 19 sierpnia 2010, 14:29

Sondaż przeprowadził Reuters/Ipsos w 24 krajach. Zbadał, jaką część przysługującego urlopy wykorzystują. Okazało się, że tylko dwie trzecie pracowników wykorzystuje wszystkie dni wolne. Najbardziej skrupulatnie korzystają z tego prawa właśnie Francuzi – dla 89 procent z nich wakacje w pełnym wymiarze to priorytet. Podobnego zdania jest tylko co trzeci Japończyk. Nie od dziś wiadomo jednak, że Francuzi cenią wysoką jakość życia, a dusze Japończyków należą do korporacji, w których pracują.

Gdzieś między tymi skrajnościami mieszczą się nawyki pracownicze reszty świata. I trzeba przyznać, że trudno tu o jakąś logiczną prawidłowość. Tylko trochę mniej pracowici od Japończyków są pracownicy z RPA i Australii (po 47 proc.) czy Południowej Korei (53 proc.).

Na wypoczynek mocno stawiają Argentyńczycy (80 proc.) – jak to Latynosi. Ale już Brazylijczykom (59 proc.) bliżej do pracusiów Hindusów, Kanadyjczyków i Amerykanów (od 59 do 57 proc.). Węgrzy mają podobne upodobania jak inni Europejczycy: Brytyjczycy, Hiszpanie i Niemcy (od 78 do 75 proc.), ale także pracownicy z Arabii Saudyjskiej (76 proc.). Polacy z wynikiem 66 proc. mieszczą się w środku stawki, obok Rosjan, Meksykanów i Chińczyków.

Komentarze: 1

  • 1: iko z IP: 213.25.175.* (2010-08-19 14:36)

    Urlop mozna spedzac w rozny sposob. Kazde dokumenty jakie strona polska czy strona rosyjska czy jakakolwiek inna strona przygotowuje - trzeba starannie to robic kompletujac wszystko.

Twój komentarz
Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!
Zapisz się na bezpłatny newsletter Gazety Prawnej

Sonda:

Czy prezydent powinien podpisać ustawy reformujące system emerytalny

Wyszukaj w Encyklopedii

Galerie zdjęć

Twarze Biznesu

Zapisz się na bezpłatny newsletter