statystyki

Czy w pozwie o sprostowanie świadectwa pracy można wnosić o zmianę trybu zwolnienia

autor: Mj09.06.2010, 17:00

Pracownik nie skorzystał z sądowej drogi do zakwestionowania ważności i skuteczności oświadczenia woli pracodawcy o rozwiązaniu z nim umowy o pracę bez wypowiedzenia z jego winy. Czy mimo to może skutecznie na drodze sądowej wnosić o sprostowanie świadectwa pracy w tym zakresie?

Reklama


Reklama


Przepis art. 97 par. 21 kodeksu pracy nie uzależnia możliwości wystąpienia na drogę sądową o sprostowanie świadectwa pracy od uprzedniego jakiegokolwiek wyroku sądowego, a jedynym warunkiem jest odmowa pracodawcy dokonania takiego sprostowania. Należy jednak zwrócić uwagę na samo pojęcie „sprostowanie”, które w znaczeniu słownikowym oznacza poprawianie, skorygowanie, dokonanie korekty jakiejś informacji czy sprostowanie jakiegoś błędu. Z pewnością nie mieści się w nim kwestionowanie przez pracownika rozwiązania stosunku pracy w określonym trybie (zob. uchwała Sądu Najwyższego z 4 listopada 2009 r., I PZP 4/09, Biul. SN nr 11/2009, poz. 23).

Ponadto czynności prawne pracodawcy dotyczące rozwiązania stosunku pracy, podjęte nawet niezgodnie z prawem, są skuteczne i prowadzą do rozwiązania stosunku pracy. Mogą one zostać podważone przez pracownika w drodze odpowiedniego powództwa sądowego. Jeżeli pracownik nie skorzysta z takiego powództwa, już w żadnym innym postępowaniu nie może kwestionować rozwiązania z nim stosunku pracy.

Z powyższych względów w ocenie Sądu Najwyższego pracownik nie może skutecznie dochodzić sprostowania świadectwa pracy w części, z której wynika, że został zwolniony dyscyplinarnie, kwestionując zgodność z prawem tego rozwiązania, w sytuacji gdy nie wystąpił z powództwem o roszczenia z tytułu niezgodnego z prawem rozwiązania umowy o pracę na podstawie art. 56 kodeksu pracy, czyli o przywrócenie do pracy na poprzednich warunkach albo o odszkodowanie.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

  • n(2010-06-09 17:23) Odpowiedz 00

    Artykul dostarcza ciekawych informacji.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane