statystyki

Sprawcy przemocy wobec dzieci grozi eksmisja

autor: Michalina Topolewska10.05.2010, 03:00; Aktualizacja: 10.05.2010, 10:22

Nie tylko sąd, ale także prokurator będzie mógł nakazać eksmisję osoby stosującej przemoc z wspólnie zajmowanego mieszkania. Nakaz będzie obowiązywał co najmniej trzy miesiące.

Reklama


Reklama


Po ponad rocznej pracy nad rządowym i poselskim projektem zmian w ustawie o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie Sejm uchwalił jej nowelizację. Posłowie odrzucili wszystkie poprawki i wnioski mniejszości. Ustawą zajmą się teraz senatorowie, a nowe przepisy mają obowiązywać od lipca tego roku.

Skuteczna pomoc

Ustawa kładzie większą rolę na działania pracownika socjalnego. Mimo protestów ze strony części rodziców posłowie zadecydowali o umożliwieniu mu szybkiej interwencji, gdy zagrożone jest dobro dziecka.

– Ten przepis będzie stosowany tylko w ekstremalnych sytuacjach, a przed ewentualnymi nadużyciami będzie chronić szybka decyzja sądu i udział innych służb w podejmowaniu decyzji – tłumaczy Maria Keller-Hamela z Fundacji Dzieci Niczyje.

Znowelizowane przepisy nakładają nowe obowiązki na gminy, które będą musiały opracowywać lokalne programy przeciwdziałania przemocy oraz tworzenia tzw. zespołów interdyscyplinarnych, składających się z przedstawicieli różnych służb społecznych. Ostatecznie, jak zadecydowali posłowie, zespoły będą miały prawo gromadzić dane zarówno osób dotkniętych przemocą oraz jej sprawców, w szczególności te dotyczące ich stanu zdrowia, nałogów, skazań i orzeczeń sądowych.

– Konsultowaliśmy te przepisy z Generalnym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych, aby sposób przechowywania tych informacji był zgodny z prawem – mówi Teresa Piotrowska, poseł PO z Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.

Dodaje, że członkowie zespołów interdyscyplinarnych będą składali oświadczenia zobowiązujące ich do zatrzymania w tajemnicy zebranych informacji i danych również, gdy przestaną uczestniczyć w spotkaniach zespołu. Zwraca uwagę, że już teraz policjant lub kurator sądowy takie dane wrażliwe posiada i jest zobowiązany do ich poufności.

Większa ochrona ofiar

Zdaniem ekspertów znowelizowana ustawa ma zapewnić skuteczniejszą pomoc dla ofiar przemocy. Będą one m.in. miały prawo do bezpłatnej obdukcji wykonanej przez lekarza, który wystawi odpowiednie zaświadczenie. Jej wyniki będą dowodem w przypadku rozprawy sądowej. Obecnie bezpłatną obdukcję można wykonać u biegłego lekarza na wniosek prokuratora lub sądu.

Zaostrzone zostały przepisy wobec sprawców przemocy. Już na etapie postępowania prowadzonego przez prokuratora będzie on mógł wydać sprawcy nakaz opuszczenia wspólnie zajmowanego lokalu. Nakaz eksmisji będzie obowiązywał przez trzy miesiące, ale sąd na wniosek prokuratora będzie mógł przedłużyć go.

– Bardzo dobrze, że prokurator będzie mógł stosować jako samoistny środek zapobiegawczy zakaz kontaktowania się z ofiarami przemocy, obecnie można go stosować tylko, gdy zachodzą przesłanki do tymczasowego aresztowania – mówi Urszula Nowakowska z Centrum Praw Kobiet.

Ponadto do kodeksu rodzinnego i opiekuńczego wpisany został zakaz stosowania przez rodziców i opiekunów dzieci kar cielesnych oraz cierpień fizycznych. Ta zmiana nie przewiduje jednak nałożenia żadnych dodatkowych sankcji za jej nieprzestrzeganie.

– Nie może być tak, że dziecko jest słabiej chronione przed przemocą niż osoba dorosła – mówi Maria Keller-Hamela.

Ten przepis ma też edukować rodziców, aby zamiast kar fizycznych stosowali inne metody wychowawcze.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

 • zaskoczona(2010-05-10 06:13) Odpowiedz 00

  Jak dobrze,że Prokuratura będzie mogła wydać taki nakaz opuszczenia choćby na 3 miesiące. Jestem świadkiem takiego procesu który sędzia przedłuża bez potrzeby a dzieci cierpią i demoralizują się. Nie wierzyłam że przed wyborami Sejm znajdzie czas na przegłosowanie tej ustawy. Podziękowania.

 • aew(2010-05-10 07:56) Odpowiedz 00

  duży krok w przyszłość. Dziwią mnie ludzie którzy tą ustawe żle sobie tłumaczą,
  podziękowania dla ludzi którzy tworzyli tą ustawe

 • yerry(2010-05-10 14:59) Odpowiedz 00

  a czy ta Keller-Hamela ma dzieci, czy mówi o tym wylącznie jako teoretyk?

 • xyz(2010-05-10 15:12) Odpowiedz 00

  Co się stanie, gdy sprawca mimo nakazu opuszczenia lokalu, z niego się nie wyprowadzi? Czy wówczas komornik bez kosztów eksmisyjnych wykona czynność egzekucyjną? A co będzie w porze zimy, gdy wówczas jest okres ochronny? Jeśli czynności komornicze będą wykonywane tak jak obecnie to pierwsze trzy miesiące będzie jedynie walką z wiatrakami!!!

 • div(2010-05-10 11:56) Odpowiedz 00

  Bardzo dobra zmiana. W końcu to ofiara nie będzie cierpieć dwukrotnie. Ten kto bije i maltretuje powinien zostać odseparowany od ofiar. Jeszcze zmiana w przepisach karnych - zakaz zbliżania się i pozostanie tylko zmiana mentalności społeczeństwa i policji, aby interweniowali, nawet na zapas, bo czasami to mozę uratować komuś życie.

 • M.A.D.P(2011-03-18 22:27) Odpowiedz 00

  co wy piszecie!!! Nijak się mają te wszystkie ustawy do rzeczywistości, sama doświadczam przemocy, a moja bezradność mnie załamuje. Byłam już wszędzie , sprawa o znęcanie zakończyła się jednym rokiem w zawieszeniu i ani policja wzywana w dalszym ciągu ,ani opieka społeczna, niebieskie karty i liga kobiet , w niczym mi to nie pomogło nadal były mąż mieszka z w opłacanym przeze mnie mieszkaniu i w żaden sposób nie mogę się go pozbyć.Tak wygląda pomoc ze wszystkich stron,a w sądzie to wyglądało tak że córka po przesłuchaniu tak się zraziła ze więcej do sadu nie pójdzie.

 • jedna z wielu(2012-01-07 13:25) Odpowiedz 00

  co prawda to prawda.Sama szukam pomocy i ofiara staje się jeszcze większą ofiarą-policja ,opieka zamiast pomagac takim osobom to sami jeszcze je niszczą.Umywają ręce...

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane