Rząd nie ma rezerw na emerytury

autor: Bożena Wiktorowska30.04.2010, 03:00; Aktualizacja: 30.04.2010, 11:54

ZUS może zaciągać nieoprocentowaną pożyczkę w Funduszu Rezerwy Demograficznej. 7,5 mld zł zebranych w FRD rząd przeznaczył na uzupełnienie deficytu FUS. Eksperci ostrzegają, że ciągłe pożyczanie pieniędzy z funduszu oznacza jego likwidację.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Komentarze (39)

  • oczko(2010-04-30 12:35) Zgłoś naruszenie 00

    Finanse. Rząd Tuska przeskoczy rząd Buzka?

    Odpowiedz
  • Jezus(2010-05-02 16:06) Zgłoś naruszenie 00

    Potrzeba w Polsce już tylko cudu!!!

    Odpowiedz
  • Klemens(2010-04-30 12:07) Zgłoś naruszenie 00

    nod,zapomniałem dodać w poprzednim wpisie.Nie wolno było robić tego,co wszystkie ekipy rządzące uczyniły.Mianowicie,pieniedzmi z prywatyzacji "przekupywano" poszczególne grupy zawodowe.Czyli praktycznie wszelkie wpływy rozdano i lud pracujący przerobił je na g...o.A niemałe uzyskiwane środki trzeba było inwestować choćby w budowę autostrad ,które przynosiły by wpływy dla budżetu.Zamiast tego,nie wiem w jaki sposób,pozwolono na bogacenie się garstce przebiegłych ludzi.Wyjaśnienie wszystkich przekrętów związanych z budową dróg w kraju dopiero przed nami.

    Odpowiedz
  • andin(2010-04-30 12:08) Zgłoś naruszenie 00

    Przecież gdyby w Polsce pracował większy procent ludności to ze składek starczyło by na emerytury i na zdrowie.Należy robić wszystko by zlikwidować bezrobocie,to jest priorytet.

    Odpowiedz
  • wolny(2010-04-30 12:19) Zgłoś naruszenie 00

    to wlasnie sukcesy PO i jeszcze wiele innych, katasroficzny dlug, zmierzamy jak Grecja, narodzie nie badz glupi bo juz kazdy z nas jest obciązony dlugiem publicznym ok.20tys zl przy tym rządzie..

    Odpowiedz
  • nod(2010-04-30 12:43) Zgłoś naruszenie 00

    do Pilota- niewiele już tych majątków dla rządu Tuska pozostało, poprzednicy sprzedali=roztrwonili (czyt.Klemens) większość i co lepsze. "Dzieki" PSL nie można było zreformować KRU-su. Tylko większość parlamentarna jednej partii może coś zreformować. Wpływy do ZUS-u byłyby większe, gdyby pracodawcy płacili za pracę i odprowadzli składki od całości, a nie od monimalnego wynagrodzenia.

    Odpowiedz
  • fridom(2010-04-30 13:51) Zgłoś naruszenie 00

    Sięganie do RFD z pwodu dziury w finansach publicznych jest formalnym symbolem śmierci systemu... Reforma z 1999 r. została pogrzebana tymi samymi rękami, któe ją wprowadziły ( AWS i UW - dziś to PIS I PO ).

    Odpowiedz
  • taka jest prawda(2010-04-30 14:16) Zgłoś naruszenie 00

    rezerwy są potrzebne dla Sobiesiaka

    Odpowiedz
  • bulba - a im rośnie(2010-04-30 14:26) Zgłoś naruszenie 00

    Narodowa strategia nic nierobienia stała się już obowiązujacą ideologią ?

    ... jeszcze nigdy deficyt nie był tak duży jak prognozowany na 2010 rok; 7 proc. PKB to 100 mld zł.
    Dług państwa Polskiego osiągnie gigantyczną wielkość - - 740 miliardów zł . "

    " Ten dług nas POgrąży " GW 2 strona -w art. list ekonomistów do premiera



    W ciągu dwóch lat urzędowania powiększyli zadłużenie Polski Ponad --- 210 mld zł .! ! !

    -Szacuje się, że w bieżącym roku deficyt finansów publicznych sięgnie 7 proc. PKB, czyli zadłużenie wzrośnie o dalsze 91
    mld zł !
    +
    w 2010 sanych odsetek rząd zaplaci 36 mld zł ! !
    +
    70 mld zł rocznie - tyle dopłacimy do emerytur

    Panie Vincent żebyśmy nie wyszli na Greka ! !

    Odpowiedz
  • Yorg(2010-05-02 16:26) Zgłoś naruszenie 00

    DALEJ ZATRUDNIAJCIE ludzi na 1 msc i tak dalej
    jak PANSTWO GOSPODARUJE WSTYD
    A KITU NIE WCISKAJCIE
    NO 1300 BRUTTO ZA DUZO OBNIZYC JESZCZE DO 500[HIHI]
    głosijcie tylko na lodziarzy
    co to kreca na cmentarzu
    ,,NA NIEROBOW KTORYCH JEST CORAZ VIECEJ ROBOL NIENAROBI,
    przepisow w brud,złodzieji coraz viecej,
    wciskajta ludkom głupoty dalej...

    Odpowiedz
  • Klemens(2010-04-30 11:58) Zgłoś naruszenie 00

    Kolejna ekipa polityczna objęła władze nie mając żadnego programu reform posocjalistycznych tworów organizacyjnych.Skoro zmienił się system musi nastąpić szybka zmiana odziedziczonych struktur,które przecież tworzono dla zupełnie innych potrzeb.Łatwe administrowanie krajem,co przerabiały wszystkie ekipy po 1989 roku,kończy sie na naszych oczach.Aż dziwne jest,że żaden rząd ani choćby poważny polityk,nie bił na alarm,kiedy okazało się,iż corocznie budżet państwa "dodaje" do systemu emerytano-rentowego ok.100 mld złotych.A przyznawanie emerytur nadal jest jak za dawnych lat.Wysokość odprowadzanej składki nijak się ma do kwoty emerytury.
    Rządy PO miały być inne.Zapowiadano głębokie reformy dawnych stuktur państwa.Likwidację zbędnych jednostek,ograniczenie liczby parlamentarzystów,jednomandatowe okręgi wyborcze,uproszczenie przepisów krępujących ludzką pomysłowość,stworzenie warunków do powstania innych od NFZ kas chorych.Co z zapowiedzi /obietnic/ wyborczych wdrożono?
    Bardzo niewiele.

    Odpowiedz
  • I Oni mają utrzymać ZUS................(2010-04-30 18:41) Zgłoś naruszenie 00

    ...„Przygotowany przez doradców premiera raport wykazał, że części młodych osób udaje się poprawić swój status materialny po około siedmiu latach pracy. Po tym czasie wciąż jednak jedna czwarta młodych pracowników ma wynagrodzenie w wysokości płacy minimalnej. Przeciętny Polak rozpoczyna pracę średnio w wieku 23 lat. „

    Odpowiedz
  • Mural(2010-04-30 19:08) Zgłoś naruszenie 00

    Ja mam skończoną 50-tkę, 25 lat pracy i odprowadzania składek.Nie udało mi się poprawić znacznie statusu materialnego, bo przez 10 ostatnich lat mam same zastępstwa bezpłatne za nieobecnych nauczycieli, którzy za te nieobecności dostają 80% swoich poborów. Za komuny miałam 10 godzin wpisanych w etat, przez 5 lat. W latach 90-tych wszystkie zastępstwa płatne. Teraz mam pracę ale jak długo? Za to słyszę, że mogę nie dostać emerytury, albo jakieś śladowe jej pieniądze.

    Odpowiedz
  • ******(2010-04-30 11:59) Zgłoś naruszenie 00

    Bardzo współczuję wszystkim rodzinom ofiar katastrofy pod Smoleńskiem,ale nie podoba mi się przyznanie tak wysokich odszkodowań,nie traktuje się wszystkich jednakowo.Emerytom za wypracowane lata daje się jałmużnę.Przecież codziennie w wypadkach giną ludzie i nie otrzymują tak wysokich stypendiów dzieci - rodziny.W naszym kraju jak widać nadal traktuje się ludzi w zależności czyje.kto i co ???

    Odpowiedz
  • ewcia(2010-05-01 12:22) Zgłoś naruszenie 00

    a ponoć ubywa emerytów w tym roku, to jak jest na prawdę?Uczestniczę często w pogrzebach swoich rówieśników (55) a wielu miało do emerytury bardzo daleko bo kobieta 5 lat a mężczyzna 10!!! i emerytury już nie wezmą.

    Odpowiedz
  • Danusia(2010-05-04 15:03) Zgłoś naruszenie 00

    Kto pamięta żeby rząd kiedyś na coś miał ? nigdy, nigdy nie ma nic.Nie ma na służbę zdrowia, nie ma szkolnictwo na nic nie ma, emerytury to zło którego państwo nie znos, dlaczego potrącają składki tyle lat i nie maja pieniędzy .Wiadomo gdzie te nasze pieniądze idą i kto je dzieli ? wszystko z zachodu ino zarobki ze wschodu

    Odpowiedz
  • Do Danusi(2010-05-06 15:18) Zgłoś naruszenie 00

    NIc dodać nic ująć. Co zrobili z naszymi składkami płaconymi ponad 35 lat?

    Odpowiedz
  • EMERYTKA ZA 800(2010-05-07 14:52) Zgłoś naruszenie 00

    TYLKO PO WCYUBOWCY I RYZA MAŁPA DA NAM DOBROBYT MAMY JUZ IRLANDIĘ ANGLIĘ AMERYKĘ B TERAZ BIEZEMY SIĘ ZA SFABÓW

    Odpowiedz
  • taka jest prawda(2010-04-30 12:00) Zgłoś naruszenie 00

    PO robi skutecznie jedno.. kręci lody z Sobiesiakiem

    Odpowiedz
  • Korella z Gdanska(2010-04-30 12:01) Zgłoś naruszenie 00

    Skad maja byc pieniadze,jezeli rzad Tuska ,PO-lowcy wysprzedaja majatki Polski obcym za judaszowe eurosrebrniki.

    Odpowiedz