statystyki

Pracujący rolnik otrzyma świadczenie pielęgnacyjne

autor: Michalina Topolewska16.02.2010, 03:00; Aktualizacja: 16.02.2010, 09:31
  • Wyślij
  • Drukuj

Gmina sprawdzi, czy osoba prowadząca gospodarstwo rolne może sprawować osobistą opiekę nad niepełnosprawnym członkiem rodziny.





Zmiana zasad przyznawania świadczenia pielęgnacyjnego (od stycznia można je otrzymać bez względu na dochód) dla osób, które rezygnują z pracy, aby sprawować osobistą opiekę nad niepełnosprawnym członkiem rodziny, spowodowała, że większość gmin otrzymuje więcej wniosków o jego przyznanie. Wśród wnioskodawców są też rolnicy, którzy, aby otrzymać świadczenie pielęgnacyjne, nie muszą rezygnować z prowadzenia gospodarstwa. Ustawa z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz.U. nr 139, poz. 992 z późn. zm.) za zatrudnienie lub pracę zarobkową nie uznaje prowadzenia gospodarstwa rolnego.

– Zgodnie z ustawą takim zatrudnieniem, które powoduje odmowę przyznania tego świadczenia jest, m.in. umowa zlecenie, umowa o dzieło oraz prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej – tłumaczy Monika Sokołowska z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Jaworze.

Dodaje, że w przypadku rolnika gmina dodatkowo nie musi odprowadzać za niego składek na ubezpieczenie społeczne, bo jest on ubezpieczony w KRUS.

Rolnik musi natomiast spełniać pozostałe warunki, które są wymagane przy uzyskaniu świadczenia pielęgnacyjnego. Dotyczy to bliskiego stopnia pokrewieństwa oraz konieczności sprawowania osobistej opieki.

– Taka osoba powinna złożyć oświadczenie, że wykonywanie prac rolniczych nie koliduje z opieką nad niesamodzielnym członkiem rodziny. Gmina sprawdzi to przy przeprowadzaniu wywiadu środowiskowego – mówi Bożena Krawiec z Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Pińczowie.




  • Wyślij
  • Drukuj
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 19

  • 1: anna z IP: 83.25.137.* (2010-02-16 09:15)

    przecież rolnik pracuje 24 godziny na dobę!zapytajcie się każdego rolnika jak jest z jego pracą a odpowie w zależności od otrzymanych korzyści!jeśli chodzi o dopłaty do KRUS to powie że ma małe dochody i dlatego tak mało płaci bo nie ma z czego a pracuje cala dobę - a teraz świadczenie pielęgnacyjne ?- okaże się ze ma tyle czasu ze może się opiekować niepełnosprawnym!

  • 2: za które zapłaca frajerzy na etatach poza rolnictw z IP: 195.117.255.* (2010-02-16 10:35)

    za które zapłaca frajerzy na etatach poza rolnictwem !!!

  • 3: Lucy_na z IP: 77.253.163.* (2010-02-16 12:15)

    co za bzdury tak czy siak i tak sie opiekuje tym niepełnosprawnym nawet wtedy jak pracuje w polu bo nie ma innego wyjscia.Wiec nie przesadzajmy z tego powodu a moze w tym czasie taki niepełnosprawny przebywa na swietlicy terapełtycznej albo w szkole co? Czym taki rolnik rózni sie ode mnie mieszkajacej w miescie?

  • 4: wiśka z IP: 87.206.172.* (2010-02-16 13:01)

    Wczoraj wyborcza napisała, że najwięcej komputerów mają "biedni" rolnicy! Nie wspomnę, że każdy ma dom, kawał ziemi, którą może podzielić na działki i sprzedać oraz maszyny, którymi obrabia ziemię. No i krus, który go niewiele kosztuje! To jest dopiero sprawiedliwośc dla rolników w porównaniu z miejską np. sprzątaczką a nawet nauczycielką. Kochane wasze państewko (bananowe dla niektórych).

  • 5: anna z IP: 83.11.110.* (2010-02-16 21:13)

    rolnik pracuje w polu to kto będzie zajmował się niepełnosprawnym- zostanie sam?równie dobrze taka krawcowa pracująca w domu która musi opłacać składkę do ZUS 10 razy wyższa niż rolnik na działalność gospodarcza także powinna otrzymać świadczenie pielęgnacyjne- ona będzie cały czas przy niepełnosprawnym!rolnicy nie powinni otrzymać tego świadczenia chyba że oddadzą gospodarstwo innej osobie

  • 6: rolniczka z przymusu z IP: 217.116.104.* (2010-02-21 23:54)

    ale się co niektórzy tu zagalopowali...
    to ku woli wyjaśnienia. jestem zona rolnika i z racji posiadanego gospodarstwa powyżej 1 hektara przeliczeniowego mąż jest zmuszony do opłacania składek za mnie jeśli nie posiadam umowy o pracę. W momencie likwidacji mjego zakładdu pracy nie przysługiwało mi prawo z Urzędu Pracy ani do zasiłku dla bezrobotnych ani do ubezpieczenia. I nikogo nie obchodziło że ja nie pracuje na roli i nie mam pieniędzy na składkę która została naliczona wstecz za 2 kwartały plus bieżący,teraz urodziło nam się niepełnosprawne dziecko i koszty leczenia są ogromne i na serio chciałabym aby to gmina opłacała moje składki bo brakuje nam na leki dla syna ale nie mogę bo mamy powyżej 1 hektara i musimy płacić KRUS!!!

  • 7: krysia z IP: 83.11.102.* (2010-02-26 07:26)

    system w Polsce jest chory!jak napisała anna i rolniczka z przymusu- maja obie racje ! ja jestem akurat krawcową i mam niepełnosprawne dziecko- niestety nie otrzymuję świadczenia ponieważ mam działalność gosp. i nie należy mi się!opłacam składki naprawdę dużo wyższe od KRUS ale nie mogę zrezygnować bo ze świadczenia nie wyżyję!

  • 8: rolnik z IP: 83.28.128.* (2010-03-04 15:46)

    nie macie pojecia o rolnictwie jesli na gospodarstwie jest tak dobrze to droga wolna wy przynajmniej macie comiesieczne swiadczenia za swoja prace nie tak jak w gospodarstwie

  • 9: matka. z IP: 78.154.76.* (2010-04-05 17:24)

    tyle ziemi leży odłogiem.kochani zapraszam na wieś . nie zazdrośćcie nam tylko,zabierajcie niepełnosprawne dzieci otrzymacie świadczenie i będziecie pływać w luksusach.

  • 10: Długowłosa z IP: 83.20.231.* (2010-06-04 21:27)

    Pewnie mieszczuchy,my na wsi to mamy życie,dom,piękny ogród,świeże powietrze,samochody,zwierzęta,maszyny,ciągniki ...normalnie Majorka;)

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie