statystyki

Pracujący rolnik otrzyma świadczenie pielęgnacyjne

autor: Michalina Topolewska16.02.2010, 03:00; Aktualizacja: 16.02.2010, 09:31

Gmina sprawdzi, czy osoba prowadząca gospodarstwo rolne może sprawować osobistą opiekę nad niepełnosprawnym członkiem rodziny.

Reklama


Reklama


Zmiana zasad przyznawania świadczenia pielęgnacyjnego (od stycznia można je otrzymać bez względu na dochód) dla osób, które rezygnują z pracy, aby sprawować osobistą opiekę nad niepełnosprawnym członkiem rodziny, spowodowała, że większość gmin otrzymuje więcej wniosków o jego przyznanie. Wśród wnioskodawców są też rolnicy, którzy, aby otrzymać świadczenie pielęgnacyjne, nie muszą rezygnować z prowadzenia gospodarstwa. Ustawa z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz.U. nr 139, poz. 992 z późn. zm.) za zatrudnienie lub pracę zarobkową nie uznaje prowadzenia gospodarstwa rolnego.

– Zgodnie z ustawą takim zatrudnieniem, które powoduje odmowę przyznania tego świadczenia jest, m.in. umowa zlecenie, umowa o dzieło oraz prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej – tłumaczy Monika Sokołowska z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Jaworze.

Dodaje, że w przypadku rolnika gmina dodatkowo nie musi odprowadzać za niego składek na ubezpieczenie społeczne, bo jest on ubezpieczony w KRUS.

Rolnik musi natomiast spełniać pozostałe warunki, które są wymagane przy uzyskaniu świadczenia pielęgnacyjnego. Dotyczy to bliskiego stopnia pokrewieństwa oraz konieczności sprawowania osobistej opieki.

– Taka osoba powinna złożyć oświadczenie, że wykonywanie prac rolniczych nie koliduje z opieką nad niesamodzielnym członkiem rodziny. Gmina sprawdzi to przy przeprowadzaniu wywiadu środowiskowego – mówi Bożena Krawiec z Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Pińczowie.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

 • Zofia(2012-08-23 17:15) Odpowiedz 00

  ile tu nieprzychylnych głosów n.t. rolników. Sama nie jestem rolnikiem, ale pochodzę ze wsi i wiem jak ciężka jest praca w rolnictwie. Rodzice dokładali wszelkich starań aby dzieci się wykształciły i nie musiały tak ciężko pracować. Obecnie starzy rodzice wymagają opieki. Nie może zapewnić im tej opieki brat pracujący ciężko na roli, więc wspólnie z siostrą na zmianę opiekujemy się niepełnosprawnymi rodzicami, gdyż nie możemy zrezygnować z pracy zawodowej. Wszystkich niechętnych rolnikom zapraszam na wieś, ziemia leżaca odłogiem czeka na Was!

 • rolniczka z przymusu(2010-02-21 23:54) Odpowiedz 00

  ale się co niektórzy tu zagalopowali...
  to ku woli wyjaśnienia. jestem zona rolnika i z racji posiadanego gospodarstwa powyżej 1 hektara przeliczeniowego mąż jest zmuszony do opłacania składek za mnie jeśli nie posiadam umowy o pracę. W momencie likwidacji mjego zakładdu pracy nie przysługiwało mi prawo z Urzędu Pracy ani do zasiłku dla bezrobotnych ani do ubezpieczenia. I nikogo nie obchodziło że ja nie pracuje na roli i nie mam pieniędzy na składkę która została naliczona wstecz za 2 kwartały plus bieżący,teraz urodziło nam się niepełnosprawne dziecko i koszty leczenia są ogromne i na serio chciałabym aby to gmina opłacała moje składki bo brakuje nam na leki dla syna ale nie mogę bo mamy powyżej 1 hektara i musimy płacić KRUS!!!

 • Zorientowany(2011-10-13 09:43) Odpowiedz 00

  Przede wszystkim zapominacie o celowości przyznawania tego świadczenia. Świadczenie pielęgnacyjne ma stanowić częściową rekompensatę za utratę wpływów z wykonywanej działalności z powodu konieczności opieki nad niepełnosprawnym członkiem rodziny. Rolnik nie traci żadnych wpływów z powodu opieki nad taką osobą. A do opieki nad nią jest zobowiązany i bez świadczenia, bo ciąży na nim obowiązek alimentacyjny.

 • Danuta rolniczka(2010-09-30 21:32) Odpowiedz 00

  Kochane mieszczuchy pamiętajcie że rolnik aby otrzymać chorobowe musi chorować 30 dni a to jest raczej nie możliwe. I na chore niepełnosprawne dziecko też nikt go z pracy nie zwolni. Każdy rodzic obojętnie gdzie mieszka i gdzie pracuje tak samo pragnie rechabilitować swoje dziecko a do tego niestety potrzebne są pieniądze. Są tacy rolnicy którzy posiadają 5 lub 7 ha i jest im naprawdę ciężko żyć.

 • bożena(2010-08-10 14:49) Odpowiedz 00

  jestem na Krusie opiekuję się niepełnosprawną matką czy mogę się starać o świadczenie pielęgnacyjne

 • Długowłosa(2010-06-04 21:27) Odpowiedz 00

  Pewnie mieszczuchy,my na wsi to mamy życie,dom,piękny ogród,świeże powietrze,samochody,zwierzęta,maszyny,ciągniki ...normalnie Majorka;)

 • matka.(2010-04-05 17:24) Odpowiedz 00

  tyle ziemi leży odłogiem.kochani zapraszam na wieś . nie zazdrośćcie nam tylko,zabierajcie niepełnosprawne dzieci otrzymacie świadczenie i będziecie pływać w luksusach.

 • rolnik(2010-03-04 15:46) Odpowiedz 00

  nie macie pojecia o rolnictwie jesli na gospodarstwie jest tak dobrze to droga wolna wy przynajmniej macie comiesieczne swiadczenia za swoja prace nie tak jak w gospodarstwie

 • krysia(2010-02-26 07:26) Odpowiedz 00

  system w Polsce jest chory!jak napisała anna i rolniczka z przymusu- maja obie racje ! ja jestem akurat krawcową i mam niepełnosprawne dziecko- niestety nie otrzymuję świadczenia ponieważ mam działalność gosp. i nie należy mi się!opłacam składki naprawdę dużo wyższe od KRUS ale nie mogę zrezygnować bo ze świadczenia nie wyżyję!

 • anna(2010-02-16 21:13) Odpowiedz 00

  rolnik pracuje w polu to kto będzie zajmował się niepełnosprawnym- zostanie sam?równie dobrze taka krawcowa pracująca w domu która musi opłacać składkę do ZUS 10 razy wyższa niż rolnik na działalność gospodarcza także powinna otrzymać świadczenie pielęgnacyjne- ona będzie cały czas przy niepełnosprawnym!rolnicy nie powinni otrzymać tego świadczenia chyba że oddadzą gospodarstwo innej osobie

 • anna(2013-03-20 10:58) Odpowiedz 00

  jestem rolnikiem i mam cięrzko chore dzicko już 10lat borykamy się z chorobo a mam jeszcz dwoje dzieci zdrowych na rechabilitacje dojerzdzam 60km dobrze że mąż pracuje bo jedli byśmy szczaw jak jest ktoś chętny zamienić się znami to ja bardzo chętnie będe krawcowo czy sprzątaczko

 • wiśka(2010-02-16 13:01) Odpowiedz 00

  Wczoraj wyborcza napisała, że najwięcej komputerów mają "biedni" rolnicy! Nie wspomnę, że każdy ma dom, kawał ziemi, którą może podzielić na działki i sprzedać oraz maszyny, którymi obrabia ziemię. No i krus, który go niewiele kosztuje! To jest dopiero sprawiedliwośc dla rolników w porównaniu z miejską np. sprzątaczką a nawet nauczycielką. Kochane wasze państewko (bananowe dla niektórych).

 • Lucy_na(2010-02-16 12:15) Odpowiedz 00

  co za bzdury tak czy siak i tak sie opiekuje tym niepełnosprawnym nawet wtedy jak pracuje w polu bo nie ma innego wyjscia.Wiec nie przesadzajmy z tego powodu a moze w tym czasie taki niepełnosprawny przebywa na swietlicy terapełtycznej albo w szkole co? Czym taki rolnik rózni sie ode mnie mieszkajacej w miescie?

 • za które zapłaca frajerzy na etatach poza rolnictw(2010-02-16 10:35) Odpowiedz 00

  za które zapłaca frajerzy na etatach poza rolnictwem !!!

 • anna(2010-02-16 09:15) Odpowiedz 00

  przecież rolnik pracuje 24 godziny na dobę!zapytajcie się każdego rolnika jak jest z jego pracą a odpowie w zależności od otrzymanych korzyści!jeśli chodzi o dopłaty do KRUS to powie że ma małe dochody i dlatego tak mało płaci bo nie ma z czego a pracuje cala dobę - a teraz świadczenie pielęgnacyjne ?- okaże się ze ma tyle czasu ze może się opiekować niepełnosprawnym!

 • marcin(2014-02-13 18:37) Odpowiedz 00

  witam droga anno jak jest tak wspaniale być rolnikiem to prosze kupic sobie gospodarstwo i pływać w tych luksusach { oborniku codziennie świątek piątek i niedziela , bez dnia wolnego nawet jeśli jest ktos chory to musi robić } WIĘC PROSZE BARDZO BYĆ ROLNIKIEM . a taki zjadacz chleba z miasta pszychodzą świeta i może sobie odpocząć. a my mamy obowiązek zawsze ,

 • lena(2014-04-03 09:12) Odpowiedz 00

  Jestem mamą chłopców chorych i zabrano nam świadczenia pielęgnacyjne, mamy ziemię ale nie robimy. Niema żadnych zwierzą,t tylko pies i kot. Na ziemi tylko trawa z chwastami bo nic więcej nie urośnie . Zapraszamy w nasze luksusy. Ciekawa jestem kto by się zamienił ???

 • sss(2013-01-25 15:11) Odpowiedz 00

  skoro na wsi jest tak dobrze to dlaczego ludzi młodzi uciekają do miast?! Zobaczyliście dwóch bogatych rolników i już myślicie, że każdy jest bogaty. Brak obietywizmu mnie rozwala.

 • mg(2012-01-13 13:07) Odpowiedz 00

  dlaczego na rolnikom nikt nie hce pomuc

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane