statystyki

Jak można zostać taksówkarzem

autor: Małgorzata Piasecka - Sobkiewicz13.02.2010, 03:00; Aktualizacja: 13.02.2010, 09:43

Aby zostać taksówkarzem, trzeba mieć licencję. Udziela jej wójt, burmistrz lub prezydent miasta na wniosek przedsiębiorcy, który chce wykonywać usługi transportowe taksówką i spełnia wymagania określone w ustawie o transporcie drogowym.

Reklama


Reklama


Przed rozpoczęciem świadczenia usług przewozu taksówką trzeba najpierw zarejestrować prowadzenie działalności gospodarczej, a następnie uzyskać licencję na określony pojazd i obszar obejmujący: gminę, gminy sąsiadujące lub miasto stołeczne Warszawę.

Licencję na obszar gminy udziela, odmawia jej udzielenia, zmienia lub cofa wójt, burmistrz albo prezydent miasta. Natomiast w sprawie licencji na obszar gmin sąsiadujących decyzję administracyjną wydaje: wójt, burmistrz lub prezydent miasta, który jest właściwy dla miejsca zamieszkania albo siedziby przedsiębiorcy. Z kolei licencję na obszar miasta stołecznego Warszawy wydaje prezydent miasta stołecznego Warszawy.

Przedsiębiorca musi wykonywać transport drogowy taksówką na obszarze wskazanym w licencji. Może wprawdzie przewozić pasażerów z obszaru wskazanego w licencji na teren innej gminy, ale nie ma prawa świadczyć tam usług przewozowych. Może jedynie wykonać przewóz w drodze powrotnej, bądź wówczas, gdy zamówienie złoży klient z innego obszaru.

Wymagania dla taksówkarza

Przedsiębiorca, który dopiero zamierza rozpocząć działalność gospodarczą polegającą na wykonywaniu transportu drogowego taksówką, może starać się o promesę, czyli przyrzeczenie udzielenia licencji. Natomiast, aby otrzymać licencję, musi złożyć wniosek na piśmie i oznaczyć w nim: przedsiębiorcę, wskazać jego adres albo siedzibę, podać numer w rejestrze przedsiębiorców albo w ewidencji działalności gospodarczej, a także określić rodzaj, zakres i obszar wykonywanej działalności. Wnioskodawca podaje również czas, na jaki licencja ma być udzielona oraz rodzaj i liczbę samochodów, którymi dysponuje.

Potrzebne dokumenty

Oprócz wniosku przedsiębiorca dostarcza organowi licencyjnemu następujące dokumenty: odpis z rejestru przedsiębiorców albo z ewidencji działalności gospodarczej, kserokopię zaświadczenia o nadaniu numeru identyfikacji statystycznej REGON, kserokopię zaświadczenia o nadaniu identyfikacji podatkowej NIP, kserokopię certyfikatu kompetencji zawodowych przedsiębiorcy lub osoby zarządzającej transportem drogowym w przedsiębiorstwie, zaświadczenie z rejestru skazanych o niekaralności, dokumenty potwierdzające spełnienie warunków wymaganych od przedsiębiorcy.

Przyszły taksówkarz musi więc przedstawić zaświadczenie o ukończeniu szkolenia w zakresie transportu drogowego taksówką, potwierdzone zdanym egzaminem. Gdyby zaś wnioskodawca miał co najmniej pięcioletnią praktykę w zawodzie w zakresie wykonywania transportu drogowego taksówką osobową, to musi wówczas przedłożyć dokumenty potwierdzające tę praktykę. Chodzi tutaj o zaświadczenie z urzędu skarbowego.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

 • Ciekawska(2012-08-23 11:35) Odpowiedz 00

  Czy osoba z grupą inwalidzką może być taksówkarzem ?

 • Ciekawska(2012-08-23 11:36) Odpowiedz 00

  Czy inwalida może być taksówkarzem ?

 • JACEK(2013-10-01 13:35) Odpowiedz 00

  CZY MIESZKAJĄC W SOCHACZEWIE MOGĘ WYKONYWAĆ ZAWÓD TAKSÓWKARZA W WARSZAWIE

 • smerc124@(2014-04-06 18:13) Odpowiedz 00

  czy inwalida może być taksówkarzem ?

 • marino(2010-02-13 18:19) Odpowiedz 00

  PYTANIE CZY TAKSOWKARZEM MOZE BYC OSOBA INWALIDA 1 GRUPY BRAK NOGI PROTEZA .COS NA TEN TEMAT ODPOWIE

 • swatu(2010-02-14 16:34) Odpowiedz 00

  Wymagania dla taksówkarza
  "aby otrzymać licencję, musi złożyć wniosek na piśmie i oznaczyć w nim: przedsiębiorcę, wskazać jego adres albo siedzibę..."ciekawi mnie fakt czy Pan N zameldowany w miescie K. moze prowadzic w/w dzialalnosc w miescie W.nie bedac tam zameldowany?!bo w swietle Art.25 KC ,,Miejscem zamieszkania os.fizycznej jest miejscowosc w ktorej ta osoba przebywa a zamiarem stalego pobytu,,

 • swatu(2010-02-14 16:44) Odpowiedz 00

  Oj zapomnialem o najwazniejszym-brak rejonizacji:-)

 • adambix(2010-04-20 20:21) Odpowiedz 00

  Każdy, kto chce ubiegać się o licencję taksówkarza, musi wykazać się wiedzą z zakresu topografii miasta i prawnych zagadnień związanych z tym zawodem. wszystko na http://szukajtaxi.pl

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane