statystyki

Szkolenia z UE nie pomagają wszystkim bezrobotnym

autor: Beata Lisowska04.01.2010, 03:00
  • Wyślij
  • Drukuj

Nikt nie bada efektywności szkoleń finansowanych ze środków Unii Europejskiej. Samorządy wojewódzkie nie stworzyły własnych polityk szkoleniowych. Resort rozwoju regionalnego pracuje nad systemem oceny skuteczności unijnego kształcenia.



Polska do 2013 roku wyda na szkolenia m.in. aktywizujące bezrobotnych, podnoszące kwalifikacje pracowników przedsiębiorstw oraz zapobiegające wykluczeniu społecznemu ponad 11 mld euro. Kwota ta jest rekordowo duża i w prawie 30 proc. została już wydana.

Eksperci ostrzegają jednak, że część tych pieniędzy nie jest wydawana efektywnie. Niepokojące jest też to, że nikt nie bada skuteczności szkoleń współfinansowanych przez UE.

Pocieszające wskaźniki

Ministerstwo Rozwoju Regionalnego (MRR) nie ma danych dotyczących skuteczności wykorzystania środków Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS). Ministerstwo wskazuje jednak, że wskaźnik zatrudnienia osób w wieku produkcyjnym wzrósł z 52,8 proc. w 2005 roku do 59,2 proc w 2008 roku. Z kolei wskaźnik zagrożenia ubóstwem obniżył się w tym okresie z 21 proc. do 17 proc.

– Nie możemy ocenić, jaka jest w tym zasługa EFS – przyznaje Jarosław Pawłowski, wiceminister rozwoju regionalnego.

MRR nie ma metodologii, która pozwoliłaby ocenić efekty szkoleń oraz ich trwałość, zwłaszcza że kończą się dopiero pierwsze projekty, które otrzymały dofinansowanie w obecnej perspektywie finansowej. Jednak, jak zapewnia Jarosław Pawłowski, w 2010 roku do użytku ministerstwa, wojewódzkich urzędów pracy i urzędów marszałkowskich zostanie oddana ogólnopolska baza danych o uczestnikach unijnych szkoleń, dzięki której będzie możliwe śledzenie, jak radzą sobie oni na rynku pracy.




  • Wyślij
  • Drukuj
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 10

  • 1: MB z IP: 79.162.170.* (2010-01-04 12:20)

    A dlaczego nie ma szkolenia pracowników pod wymagania pracodawców do stanowiska pracy? lub pod założenie własnej działalności gospodarczej, tak aby bezrobotny mógł utrzymać się przynajmniej przez rok prowadząc własną działalność, przy pogłębianiu wiedzy w ramach tych środków z UE. Powinna nauka iść wraz z postępem technicznym, czy zmianami w przepisach ustawowych. Międzyinnymi też na naukę języków obcych dla tych co prowadzą własną działalność, a nie stać, nawet w części odpłatnie, wtedy nie będzie szerokiego rozdawnictwa pieniędzy z UE.

  • 2: Janeczek z IP: 79.184.193.* (2010-01-04 12:54)

    Kryzysu nie ma, a bezrobocie napędza rząd i media poprzez straszenie propagandą kryzysową typu "idzie kryzys jutro wszyscy stracą pracę" oraz sami ludzie, bo boją się i pracują niemal za frajer. Pracodawcy przy wydatnej pomocy rządu i związków zawodowych nauczyli się wykorzystywać sztuczny kryzys w Polsce.
    Pozwalanie pracować emerytom na uprzewilejowanych warunkach, obniżanie pensji, zwalnianie ludzi i zatrudnianie tańszych na ich miejsce z agencji handlu ludzmi to norma !!! Dlaczego pozwala się na handel ludzmi ? bo coż to jest agencja pracy tymczasowej ? Dlaczego usługa polegajaca na handlu ludzmi nie jest opodatkowana np. 30% podatkiem skoro można tak opodatkować wynagrodzenie pracownicze? Dlaczego związki zawodowe na to wyrażają zgodę ? kogo one reprezentują ? Może by pani fedak i związki zawodowe zaproponowałuy by w ministerstwach, urzędach wojewódzkich i samorządowych też conajmniej 50% pracowników zatrudnić wynajmując z agencji towarzyskiej lub z agencji handlu ludzmi ! też będzie taniej dla obywatela !

  • 3: barbarella z IP: 217.113.228.* (2010-01-04 14:59)

    Przecież Pan doskonale wie, że solidarność zrobiła z większości nas niewolników! Śmiech mnie ogarnia jak my krytykujemy innych za łamanie praw..., no, ale to polska specjalność.

  • 4: Kalina z IP: 83.12.126.* (2010-01-04 15:20)

    Z tego co pisze MB wynika, że się ty, o czym z taką pewnością pisze wcale nie interesował bo inaczej nie wypisywałby takich durnot. Scyzoryk mi sie w kieszeni otwiera na takie: Wiem i już, bo brat kuzyna szwagra mi o tym przy "setce" powiedział. Pewne jest tylko jedno, jak się szuka pretekstu do krytyki wszystkiego to się znajdzie ale Nic nie pomoże pisanina, trzeba "pochodzić" "podowiadywać się" "postarać się" a wtedy osoby, które trochę o tym wiedzą nie będą musiały czytać takich DURNOT!!
    PS. Miałam szkolenie :Jak prowadzić działalność gospodarczą, a później dostałam bezzwrotne środki o otwarcie działalności, przez pierwsze 2 lata nie płacę całego ZUS-u i miewam się dobrze!!(odpukać)

  • 5: Kalina z IP: 83.12.126.* (2010-01-04 15:22)

    Zapomniałabym!! Szkolenia pracowników pod wymagania pracodawców do stanowiska pracy też sa organizowane - trzeba tylko się tym Zainteresować i popytać!!

  • 6: antyfedak z IP: 88.199.111.* (2010-01-04 15:45)

    fedak i ostrowska DZIAŁAJĄ W INTERESIE LEWIATA I bcc...NIENAWIDZĄ ludzi i pracy i bezrobotnych

  • 7: MB z IP: 79.162.178.* (2010-01-04 21:08)

    do Kaliny; z Twojego bełkotu nic się nie dowiedziałam, piszesz co Ci ślina na język przyniesie. A tak zapytam jaką ocenę miałaś z jezyka polskiego?

  • 8: Tola z IP: 78.88.205.* (2010-01-04 21:18)

    Ja mieszkam w Wałbrzychu i ukończyłam szkolenie "Kadry i płace" w październiku 2009. Wcześniej pracowałam w rachunkowości w pewnym banku przez 20 lat. W wyniku centralizacji zlikwidowano mój wydział i zostałam osobą bezrobotną.
    Po ukończonym szkoleniu nie mogę znaleźć pracy w tej dziedzinie, ani gdziekolwiek w księgowości, bo mam średnie wykształcenie i 42 lata na karku. Takie są Wałbrzyskie realia na rynku pracy, bez znajomości ani rusz, chciałam znaleźć pracę w handlu, ale jestem za stara i nie mam doświadczenia w sprzedaży. Nikt nie chce pracownika po 40-tce, chyba przyjdzie mi poszukać mocnej gałęzi, bo zasiłku już nie mam i szansy na jakąkolwiek pracę też nie widać.I jak tu pracować do 65 lat, jak 40 latków nie chcą zatrudniać.Zawsze przy rekrutacji przegrywam z młodszymi.Nie życzę nikomu utraty pracy, nie przypuszczałam, że mnie to kiedyś spotka.

  • 9: Małagosia z TM. z IP: 62.141.235.* (2010-02-02 08:57)

    Podobnie jak Tola skończyłam kurs kadry - płace.No tylko 5 lat temu.Pracowałam w administracji ,ukończyłam kurs komputerowy/we własnym zakresie/wtedy u nas wprowadzali w pracy komputery.Zachorowałam /2 operacje,prawie rok chorowałam/i po powrocie dopracy i "zdrowia" z dnia na dzień "podziękowano " mi za2O lat pracy.W tym roku w pażdzierniku skończę 5O lat.Piękny wiek prawda?,ale nie do podjęcia nowej pracy.Właśnie w piątek ukończyłam kurs w Klubie Pracy.Podobny ukończyłam przed 5 laty.Na inny nie zakwalifikowałam się/na małą księgowość/,a P.kierownik straszyła,że jeżeli nie pójdę na tn to poprostu wykreśli mnie z ewidencji.Poszłam na powyższy kurs.Bardzo miła prowadząca i nic poza tym takie szkolenia według mnie nie dają.Stwierdziłam ,że UP udaje ,iż coś robi dla nas ,a my bezrobotni udajem,że się z tego cieszymy.Na pytanie P.kierownik na jaki kurs chciałabym pójść odpowiedziałam, że na kurs języka migowego.Była oburzona,że osoba bezrobotna mówi o takim kursie skoro dla pracowników UP nie ma takich kursów .Powiedziała,że skoro marzy mi się taki kurs powinnam pójść na niego we własnym zakresie.Odpowiedziałam Jej ,że osoby bezrobotnej nie stać na takie opłaty.

  • 10: Piotr z IP: 79.175.241.* (2010-08-06 00:33)

    Witam tak się składa, że od 6 m-cy roku prowadzę na własną rękę badania psychologiczne z zakresu szkoleń i aktywizacji zawodowej osób bezrobotnych wg własnej metodologii. Badania miały charakter podłużny i już je zakończyłem. Wyniki nie są zbyt obiecujące. W sensie psychologicznym badane przeze mnie zmienne (poczucie skuteczności, satysfakcji z życia, lęku rozumianego jako stan oraz ogólnej emocjonalności) wynika że psychiczna sytuacja tych osób się nie zmienia, tak jak w sensie społeczno ekonomicznym - osoby te pozostają bez pracy. Ja wychodzę z założenia, że sytuacja takich osób - bezrobotnych, nie zmieni się dopóty, dopóki nie zmienią się orientacje psychiczne leżące u podstaw wszelkich kompetencji. Jeśli Gazeta Prawna byłaby zainteresowana publikacją wniosków na swoim serwisie zostawiam namiar na siebie: piotr.mechelewski@gmail.com

Dowiedz się więcej

Poradniki

Galerie