statystyki

Na jaki czas można obecnie zawrzeć umowę na czas określony

autor: Katarzyna Dulewicz06.10.2009, 14:30; Aktualizacja: 06.10.2009, 14:32
  • Wyślij
  • Drukuj

Ustawa o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego dla pracowników i przedsiębiorców ograniczyła czas, na jaki mogą być zawierane umowy na czas określony. Czy dotyczy to wszystkich tego typu umów?



Nie wszystkie umowy na czas określony są objęte tzw. pakietem antykryzysowym. To zależy od tego, czy były zawarte przed wejściem w życie pakietu i na jak długo obowiązują. Zgodnie z ustawą z 1 lipca 2009 r. o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego dla pracowników i przedsiębiorców okres zatrudnienia na podstawie umowy na czas określony oraz łączny okres zatrudnienia na podstawie kolejnych takich umów nie może przekraczać 24 miesięcy. Jednocześnie do umów zawartych w dniu wejścia w życie ustawy, a więc 22 sierpnia 2009 r. nie stosuje się art. 251 kodeksu pracy. W praktyce oznacza to, że umowy na czas określony zawarte od 22 sierpnia 2009 r. do 31 grudnia 2011 r. mogą być zawierane na maksymalnie łączny okres 24 miesięcy. Okres 24 miesięcy dla tych umów liczy się od 22 sierpnia 2009 r. Każda przerwa powyżej trzech miesięcy pomiędzy umowami powoduje, że 24-miesięczny okres nalicza się od nowa.

Przedsiębiorca może zawierać dowolną liczbę umów o pracę na czas określony jedynie w okresie od 22 sierpnia do 1 stycznia 2011 r. (art. 34 ust. 2 ustawy). Potem jest ograniczony zasadą, że trzecia z kolei umowa powinna być zawarta na czas nieokreślony.

Umowy o pracę na czas określony trwające 22 sierpnia 2009 r. i wygasające po 1 stycznia 2011 r. nie podlegają wyłączeniu w zakresie dowolności zawieranych umów. Nadal obowiązuje wobec nich art. 251 kodeksu pracy. Dla umów o pracę na czas określony trwających 22 sierpnia 2009 r. ograniczenie 24 miesięcy liczy się od dnia wejścia w życie ustawy, a nie od dnia zawarcia umowy. Każda taka umowa może więc trwać najdłużej do 22 sierpnia 2011 r., niezależnie od tego jak długo obowiązywała przed wejściem w życie ustawy. Natomiast umowy o pracę na czas określony zawarte przed 22 sierpnia 2009 r. i wygasające po 31 grudnia 2011 r. nie są w ogóle objęte ustawą i ograniczeniem 24 miesięcy (art. 35 ust. 3 ustawy).






  • Wyślij
  • Drukuj
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 8

  • 1: Intergraf z IP: 89.228.197.* (2009-10-06 18:28)

    Ale chwileczkę. Czy ta ustawa obowiązuje u wszystkich pracodawców w Polsce, czy tylko u tych, którzy zgłosili chęć korzystania z pakietów antykryzysowych, co na dodatek trzeba było wcześniej zgłosić. W grudniu wygasa moja pierwsza dwuletnia umowa z obecnym pracodawcą, czy to znaczy, że moja następna umowa nie będzie drugą umową, aby w końcu trzecia umowa przekształciła się w umowę stałą?

  • 2: zed z IP: 94.254.199.* (2009-10-06 18:54)

    Ustawa obowiązuje wszystkich. Następna umowa będzie drugą, a kolejna trzecią, tyle, że nie wywoła to konsekwencji przewidzianych w kodeksie pracy (nie stanie się umową na czas nieokreślony). Pytanie jednak, jak będziemy liczyć umowy zawarte po 1 stycznia 2011 - czy "od nowa", czy jednak będziemy dodawali do tych zawartych wcześniej, nawet tych podpisanych w okresie obowiązywania pakietu antykryzysowego?

  • 3: piter z IP: 213.158.199.* (2009-10-13 23:18)

    bylem zatrudniony na umowe okres probny , poźniej na umowe o prace (krotki okres), poźniej umowa o prace do 30.11br. jakie moga byc zmiany ? czy mnie tez to obowiazuje ???

  • 4: Piop z IP: 213.158.199.* (2009-10-13 23:20)

    Bylem zatrudniony na umowe okres probny , poźniej na umowe o prace (krotki okres), poźniej umowa o prace do 30.11br. jakie moga byc zmiany ? czy mnie tez to obowiazuje ???

  • 5: Piter z IP: 213.158.199.* (2009-10-13 23:21)

    Na jaki czas można obecnie zawrzeć umowę na czas określony>??

    bylem zatrudniony na umowe okres probny , poźniej na umowe o prace (krotki okres), poźniej umowa o prace do 30.11br. jakie moga byc zmiany ? czy mnie tez to obowiazuje ???

  • 6: ktosik z IP: 213.158.199.* (2009-10-13 23:22)

    bylem zatrudniony na umowe okres probny , poźniej na umowe o prace (krotki okres), poźniej umowa o prace do 30.11br. jakie moga byc zmiany czy mnie tez to obowiazuje

  • 7: pomorek z IP: 83.21.159.* (2009-10-15 10:07)

    Jestem zatrudniona na umowę na zasępstwo od 07.08.2006 r. Cały czas mam jedną tą samą umowę. Umowa kobiety którą zastępuję kończy się 30.11.2009 r. i nie wraca już do pracy. Czy następna umowa o pracę z dniem 01.12.2009 r. może być na czas nieokreślony?

  • 8: jola z IP: 83.18.211.* (2009-12-16 15:45)

    po 36 miesiacach konczy mi sie umowa na czas okreslony czy pracodawca moze mnie zwolnic to jest koniec mojej3 umowy

Dowiedz się więcej

Poradniki

Galerie