statystyki

Od listopada zasiłki rodzinne wzrosną o 40%

autor: Michalina Topolewska12.08.2009, 03:00; Aktualizacja: 15.08.2009, 12:36
  • Wyślij
  • Drukuj

Przez następne trzy lata nie zmieni się wysokość kryterium dochodowego uprawniającego do świadczeń rodzinnych. Wzrośnie natomiast świadczenie pielęgnacyjne.

Wczoraj rząd przyjął rozporządzenie dotyczące wysokości świadczeń rodzinnych oraz dochodu rodziny lub dochodu osoby uczącej, który stanowi podstawę do ubiegania się o nie. Zrobił to praktycznie w ostatnim momencie, bo zgodnie z ustawą z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz.U. nr 139, poz. 992), wysokość kryterium dochodowego oraz poszczególnych świadczeń musi być znana do 15 sierpnia w roku, w którym jest przeprowadzana ich weryfikacja.

Rząd podtrzymał swoje dotychczasowe propozycje, które zostały przyjęte na posiedzeniu w maju i przedstawione do uzgodnienia w Komisji Trójstronnej. Oznacza to, że od listopada o 40 proc. wzrosną zasiłki rodzinne. Wyniosą one odpowiednio 68 zł za dziecko do piątego roku życia, 91 zł – za dziecko powyżej 5 lat oraz 98 zł – za osoby od 18 do 24 roku życia. Nie zmieni się natomiast przez kolejne trzy lata wysokość progów dochodowych uprawniających do świadczeń. Do 2012 roku, bo wtedy, zgodnie z ustawą, jest przewidywana kolejna weryfikacja, kryterium dochodowe będzie nadal wynosić 504 zł na osobę w rodzinie oraz 583 zł, gdy wychowuje ona dziecko niepełnosprawne.

Przyjęte przez rząd rozporządzenie nie uwzględnia więc przygotowanych przez resort pracy propozycji wyższych kryteriów dochodowych. Miały one wynieść 539 zł i 624 zł.

– Skoro w ustawie jest mowa o weryfikacji progów uwzględniających ruch cen i wydatków rodzin, to w związku z ich wzrostem podwyższenie progów dochodowych jest konieczne – mówi Bożena Kołaczek z Instytutu Pracy i Spraw Socjalnych.

Dodaje, że kolejne zamrożenie kryterium dochodowego spowoduje spadek uprawnionych do wsparcia rodzin.

W 2004 roku, kiedy nowa ustawa wchodziła w życie, zasiłki rodzinne otrzymywało 5,55 mln dzieci, natomiast w tym roku – 3,26 mln. Na propozycje podwyższenia progów dochodowych nie zgodziło się ze względów oszczędnościowych Ministerstwo Finansów. Zgodnie z szacunkami resortu pracy przyjęcie tych rozwiązań spowodowałoby wzrost wydatków na świadczenia rodzinne w 2010 roku o 1,63 mld zł.

Rząd zaakceptował natomiast propozycję wyższego świadczenia pielęgnacyjnego. Przysługuje ono osobie, która rezygnuje z pracy, aby sprawować opiekę nad niepełnosprawnym członkiem rodziny. Wzrośnie ono z 420 do 520 zł. Z takim postulatem występowało do rządu wiele organizacji stowarzyszających rodziców niepełnosprawnych dzieci.

Od listopada, kiedy zacznie się nowy okres zasiłkowy, nie zmieni się natomiast wysokość dodatków do zasiłku rodzinnego oraz zasiłku pielęgnacyjnego.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
  • Wyślij
  • Drukuj
Źródło:GP

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 333

  • 1: BU... z IP: 78.30.112.* (2012-06-19 20:38)

    SIEDZA NA TYCH STOLKACH I NIC NIE ROBIA DEBILE I DEBILKI PANIE ZE WSI HE

  • 2: BUNIA z IP: 78.30.112.* (2012-06-19 20:35)

    ZWYKLI ZLODZIEJE BRAKOJE PIENIEDZY W PANSTWIE!!!NA IMPREZY TO DZIECI OKRADAJA...MALO MAJA POLICJIA NIECH ODDA A NIE SPONSORUJA...

  • 3: aga z IP: 31.62.56.* (2012-06-03 10:40)

    przeciez tyle samo jest teraz rodzinnego to ic nie wzrosnie

  • 4: D.D; z IP: 91.150.165.* (2012-05-31 14:30)

    Do HL jak możesz tak idiotycznie mówić państwo łaski nie robi że płaci na dzieci inne państwa europejskie płacą o wiele więcej i żadna im krzywda u nas to są naprawde grosze!bo nie dość że niema pracy to za co utrzymać rodzinę-mam piątke dzieci to wiem coś o tym!zastanów sę nad tym co mówisz!

  • 5: daga z IP: 83.11.236.* (2012-05-13 22:31)

    panstwo ma kase co ich obchodza rodziny ktore zyja z groszy

  • 6: ruda z IP: 82.145.208.* (2012-05-13 14:11)

    ja mam dwojke Dzieci i z opieki dostaje ledwie 306 zlNa mies i musze z tego wyrzyc bo urzednicy stwierdzili ze dziadkowie maja renty i co dalej

  • 7: dorota z IP: 83.9.163.* (2012-03-11 19:25)

    Najzabawniejsze dla mnie jest to ze dla dzieci ponizej 5r zycia zasilek jest mniejszy jakby im mniej bylo potrzeba.

  • 8: Beata z IP: 94.251.213.* (2012-01-03 20:55)

    Na rękę otrzymuję 1660zł miesięcznie, sama wychowuję 2 dzieci, w tym jedno pełnoletnie ( student) dojeżdżający na uczelnię ( dojazdy 200 zł), ojciec dzieci nie ma zamiaru podjąc pracy, bo komornik zabierze mu pól pensji ( cytuje jego słowa). Opłaty (czynsz i media) wynoszą 800zł, więc na przeżycie zostaje mi 660zł.Ponieważ w roku 2011 otrzymałam jubileusz, mam przekroczony próg dochodowy i po raz kolejny nie dostanę alimentów z funduszu w roku 2012/13( od stycznia 2011 nie otrzymuję ani grosza na dzieci). Czy ktoś z polityków dostrzega potrzeby normalnych obywateli>Wydaje mi się, że nie, skora nie mogę otrzymac żadnej pomocy, a jestem na skraju nędzy,a wiem, ze zasiłki otrzymują osoby, których współmałżonkowie pracują na czarno za granicą, bo rzekomo nie mają dochodów i chociaż jest to fikcja, to zgodna z prawem.

  • 9: matka z IP: 83.23.238.* (2011-12-02 10:47)

    tak najlepiej oddać wszystko podnoszą zasiłki ale kto je może dostać prawie już nikt ja mam 3 dzieci i jestem osobą niepełnosprawną i 1 dziecko też jest niepełnosprawne a mąż nie jest wstanie zarobić sam na rodzinne poszłam do pracy zarobków nie przekroczyłam i tak robią problemy aby wypłacić rodzinne bo nie doniosłam zaświadczenia od pracodawcy ile zarabiałam w zeszłym roku chociaż mają zaświadczenie z urzędu skarbowego zgadzam się podnoszą zasiłki ale nie kryteria a kto ma przeżyć z tak niskie kryteria a wszystko drożeje i tak już nie długo nikt nie dostanie rodzinnego bo większość przekroczy te ich kryteria i tak po za tym to nie socjal tylko rodzinne na dzieci każdemu dziecku to się należy tak jak kiedyś było w zakładach pracy otrzymywało się od ilość dzieci a nie od dochodów my też płacimy podatki i musimy i nikt nam się nie pyta czy mamy albo że mamy za niskie kryteria aby ich nie płacić i nikt niemartwi się czy mamy za co żyć i mam pytanie jak to jest socjalne to kto ma w przyszłości pracować na pana lub paniom na rentę lub emeryturę TO NIE JEST SOCJAL