statystyki

Bezrobotny odda zasiłek z odsetkami, bo sprzedał aparat fotograficzny na Allegro

autor: Paweł Jakubczak09.07.2009, 03:00
  • Wyślij
  • Drukuj

Osoby bezrobotne mogą w ciągu miesiąca zarobić nie więcej niż 638 zł, tj. połowę płacy minimalnej. Często o tym nie wiedzą i drogo za to płacą.

reklama


reklama


Jeśli bezrobotny uzyska w ciągu miesiąca przychód wyższy niż 638 zł (połowa płacy minimalnej), to zostanie wykreślony z rejestru, zwróci z odsetkami zasiłek i może zostać skazany na trzy lata pozbawienia wolności za składanie fałszywych oświadczeń. Takie konsekwencje może wkrótce ponieść Paweł Hrapkowicz, bezrobotny zarejestrowany w Urzędzie Pracy w Oświęcimiu. Wypełniając wniosek o dotację na rozpoczęcie działalności gospodarczej, wpisał, że w czasie, kiedy był zarejestrowany, sprzedał kilka rzeczy na Allegro, m.in. aparat fotograficzny i monitor komputera i zarobił na tym ponad 1 tys. zł.

– Nie zaprzeczyłem, kiedy urzędnicy przedstawili mi wydruk ze sprzedaży ze strony allegro – mówi Paweł Hrapkowicz.

Zdaniem Małgorzaty Kałużyńskiej-Jasak z Biura Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych, urząd pracy jako administrator danych osobowych powinien wskazać podstawę prawną ich przetwarzania polegającą na poznaniu danych osobowych bezrobotnego, który sprzedaje rzeczy na Allegro.

Wiesława Drabek-Polek, dyrektor Urzędu Pracy w Oświęcimiu, tłumaczy, że urząd musi sprawdzić, czy bezrobotny uzyskuje przychody, gdy się o tym dowie.

– Odpowiadam za wydawanie publicznych pieniędzy zgodnie z przepisami – mówi Wiesława Drabek-Polek.

Dodaje, że urząd, rozpatrując wniosek o dotację na biznes, działa na podstawie przepisów kodeksu postępowania administracyjnego. Zgodnie z nimi jako dowód w sprawie należy dopuścić wszystko, co może przyczynić się do jej wyjaśnienia, a nie jest sprzeczne z prawem. Mogą nim być dokumenty, zeznania świadków, opinie biegłych i oględziny.

W przypadku Pawła Hrapkowicza, urząd pracy sam podjął działania po uzyskaniu informacji o jego przychodach. Oprócz tego może w każdej chwili zażądać od urzędu skarbowego informacji o przychodach każdego bezrobotnego. Z kolei, jeśli dotrze do niego informacja, że zarabia on w szarej strefie, to może złożyć wniosek do urzędu skarbowego o wszczęcie postępowania w sprawie ustalenia kwoty przychodów pochodzących z nieujawnionego źródła. Fiskus powinien wszcząć postępowanie, nawet jeśli bezrobotny uzyskał 800 zł za sprzedaną używaną pralkę czy lodówkę. Jeśli fiskus wykaże mu nielegalny przychód, bezrobotny będzie musiał zapłacić od niego 75 proc. zryczałtowanego podatku.

Urząd pracy poinformuje także prokuratora o podejrzeniu popełnieniu przestępstwa przez bezrobotnego polegającego na składaniu przez niego fałszywych zeznań. Grozi mu za to do trzech lat więzienia.

– Bezrobotny co miesiąc składa oświadczenie o tym, czy miał przychody – mówi Wiesława Drabek-Polek.

Zgodnie z ustawą o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (t.j. Dz.U. z 2008 r. nr 69, poz. 415 z późn. zm.) status bezrobotnego utraci osoba, która uzyskuje miesięcznie przychód (oprócz odsetek od pieniędzy znajdujących się na koncie bankowym) opodatkowany podatkiem dochodowym od osób fizycznych w wysokości przekraczającej połowę minimalnego wynagrodzenia za pracę. Oznacza to, że bezrobotny może mieć dowolny przychód z jednego spośród 133 źródeł przychodu zwolnionych z PIT wymienionych w ustawie o PIT w jej art. 21.

3 lata więzienia grozi bezrobotnemu za składanie fałszywych informacji w urzędzie pracy

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

reklama


  • Wyślij
  • Drukuj
Źródło:GP
  • antyustawa(2009-07-16 13:29) Odpowiedz 00

    IDIOTYZM !!! żaden bezrobotny nie przeżyje za jałmużniany zasiłek a jak ma rodzinę to może się pociąć, mówię to z własnego doświadczenia. Aby przeżyć trzeba nieraz sprzedać np. obrączkę ślubną itp. Kiedy w naszym kraju będzie normalnie ???

  • jw(2009-07-16 11:24) Odpowiedz 00

    W zwiazku z bezprawnym(przestępczym) pozbawieniem srodków do zycia i naruszeniem dobrego imienia sie gościu powinien zażądac od wszystkich zamieszanych w sprawę po 100tys zł(z majatków osobistych).

  • SENIOR(2009-07-15 15:15) Odpowiedz 00

    A JAK PO ZROBIŁO SKOK NA POLKÓW, TO TEŻ MUSI ODDAĆ CO UKRADLI !!!

  • Megi1955(2009-07-13 20:54) Odpowiedz 00

    sprzedaż starego aparatu nie podlega opodatkowaniu, czyli nie jest przychodem podlegającym opodatkowaniu. Autor artykułu sam sobie zaprzecza.

  • ja(2009-07-16 17:35) Odpowiedz 00

    Po pierwsze bezrobotny sprzedal przedmioty na Allegro i od tej sprzedazy zaplacil podatek zgodnie z regulaminem Allegro.Nie uzyslal zadnego przychodu, poniewaz sprzedał rzecz , za którą wczesniej zaplacil.Przeklamaniem jest wypowiedz o comiesiecznym skladaniu oswiadczenia o wyskosci uzyskiwanego przychodu.Bezrobotni owszem co jakis czas podpisuja gotowosc do pracy ale nie skladaja zadnych oswiadczen o uzyskiwanuych dochodach.

  • Irena An na(2009-07-17 09:54) Odpowiedz 00

    Totalna głupota.Nawet jeśli bezrobotny pójdzie do więzienia, to koszty jego utrzymania wyniosą prawie 2 tys. złotych. a więc wielokrotność zasiłku dla bezrobotnych.Skoro musiał coś sprzedać na Allegro to zapewne zasiłek dla bezrobotnych nie zaspokaja jego potrzeb i nie gwarantuje godnego życia.Przestępstwem, nie jest sprzedanie własnej rzeczy aby przetrwać do następnego zasiłku ale przestępstem, działanie m na szkodę obywateli są są bardzo niskie zasiłki gwarantujące tak wielu porządnym obywatelom życie poniżej granicy ubóstwa.Zgodnie z Europejską Konwencją Praw Człowieka każdy ma prawo do godnego życia.

  • Marley73(2009-07-21 13:53) Odpowiedz 00

    Chore państwo!!! W takim razie jeżeli jestem bezrobotna z prawem do zasiłku to nie mogę sprzedać własnego samochodu, który kupiłam za wcześniej zarobione pieniądze (i to wtedy był przychód). Urzędy Pracy i Urzędy Skarbowe potrafią tak zinterpretować przepisy aby wyciądnąć od nas jak najwięcej, a każda zarobiona złotówka jest opodatkowana conajmniej kilka razy. Chore państwo!!!

  • Likamon(2009-07-17 13:00) Odpowiedz 00

    Dodatkowo:
    Definicja przychodów zgodnie z ustawą o promocji zatrudnienia, etc. - ''art. 2 pkt 24) - oznacza to przychody z tytułu innego niż zasiłek lub inne świadczenie wypłacane z Funduszu Pracy, podlegające opodatkowaniu na podstawie przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych.''
    ,,Przychody'' które uzyskał ten Pan nie podlegają, wg mnie ustawie PIT, tylko PCC, więc ów Pan nie traci statusu bezrobotnego.

  • Likamon(2009-07-17 12:49) Odpowiedz 00

    Hmm. No dobra ja się jeszcze uczę polskiego prawa. Na zbyt wielu rzeczach się nie znam, ale ,,status bezrobotnego utraci osoba, która uzyskuje miesięcznie przychód (oprócz odsetek od pieniędzy znajdujących się na koncie bankowym) opodatkowany podatkiem dochodowym od osób fizycznych w wysokości przekraczającej połowę minimalnego wynagrodzenia za pracę. Oznacza to, że bezrobotny może mieć dowolny przychód z jednego spośród 133 źródeł przychodu zwolnionych z PIT wymienionych w ustawie o PIT w jej art. 21.'' Według mnie ta sprzedaż nie mogła być opodatkowana PIT-em, bo Gość nie prowadził działalności gospodarczej. A sprzedaż dokonana przez niego nie była prowadzona ani w sposób zorganizowany, ani w sposób ciągły. Ta sprzedaż podlegała podatkowi od czynności cywilnoprawnych a nie podatkowi dochodowemu od osób fizycznych.
    W tej sytuacji Chłopak nie mógł stracić statusu bezrobotnego, więc to Dyrektor się pomylił. No chyba, że ktoś ma inne zdanie.

  • ANIA .(2009-07-12 21:14) Odpowiedz 00

    To co się dzieje to jest chore , za komuny godniej się żyło .Dostaję zasiłek , żadnych innych dochodów , na jedzenie mi brakuje to nie mogę nic sprzedać żeby przezyć bo zasłek zabiorą . Niech Ci co to wymyślili przezyją cały miesiąc za te NĘDZNE pieniądze [ jedzenie , lekarstwa, opłaty .]To jest wegetacja .

  • jerzyk324(2009-07-12 19:52) Odpowiedz 00

    To jakaś paranoja. Bezrobotny aby utrzymać swoją rodzinę wyprzedaje rzeczy które zakupił w czasach "dobrobytu i za które już zapłacił podatek(VAT i podatek od zarobku) a tu robi się z niego przestępcę i koniecznie chce się wsadzić do więzienia. Nic dziwnego,że polskie więzienia są przepełnione i nie mogą w nich znaleźć miejsca prawdziwi przestępcy. Takim też sposobem procesy prawdziwych przestępców są prowadzone latami bo Sądy zawalane są takimi sprawami.

  • tgn(2009-07-11 11:35) Odpowiedz 00

    A wlasnie. Gdyby zamiast kupowac monitor i aparat koles wplacil pieniadze na lokate, a potem wyplacil je w czasie pobierania zasilku dla bezrobotnych to tez stracilby zasilek?

  • tgn(2009-07-11 11:33) Odpowiedz 00

    Koles ma niezly lep do interesow, skoro na 2 przedmiotach udalo mu sie uzyskac przebitke az 1000zl. Bo chyba o to chodzi? Przeciez niemozliwe, zeby bezrobotny wyprzedajacy swoj majatek tracil z tego tytulu zasilek. Gdyby tak bylo powinien tracic zasilek za samo posiadanie przedmiotow o wartosci przekraczajacej 640zl.

  • nie rozumiem już nic(2009-07-10 13:04) Odpowiedz 00

    Tylko w tak chorym kraju " winny bezrobotny " może byc ukarany po trzykroc. W głowie się nie mieści!!!

  • arek(2009-07-10 17:10) Odpowiedz 00

    haha, co za idiotyzmy, zgodnie z polskim prawem nie osiągnął żadnego przychodu, bo czym jest przychód jest jasno napisane w ustawie, i tą ustawą powinien rzucić w twarz urzędasowi który mu zarzuca złamanie prawa, a swoja drogą nieźle to pogrzane, może mieć jakąś tam działalność gdzie uzyskam te marne parę groszy przychodu, co nie równa się jeszcze dochodowi bo jest coś takiego jak koszt uzyskania przychodu i może wyjść na to że z przychodu 700 zł zostanie mi 50 zł dochodu, ale i tak już jest podstawa do odebrania zasiłku, ale jak ktoś ma grubą kapuchę gdzieś w funduszu i z odsetek wyciągał by parę tysiaków miesięcznie to może pobierać zasiłek :D, kochana Polsko

  • czesław(2009-07-10 17:33) Odpowiedz 00

    mam zamiar otworzyć własny biznes. nie mam umowy o pracę ,tylko okazjonalnie zarabiam z umów o dzieło ( 8000 PLN + jakieś 4000 z tantiem od praw autorskich) . zamierzam rozpocząć działalność i złożyć wniosek o dotację 19100 PLN. czy muszę w takim razie odmawiać wszelkiej pracy ,która być może pojawi się na horyzoncie ( w starym zawodzie- umowy o dzieło) ,lub nie odbierać tantiem przysługujących mi z praw autorskich. Czy to że raz na kwartał dany związek przyznaje mi ileśtamset złotych tantiem to już jest przychód ,czy dopiero muszę je odebrać ,żeby dany urzędnik UP potraktował to jako przychód ? co sądzicie?

  • Be(2009-07-11 17:09) Odpowiedz 00

    tgn z IP: 81.168.156.* (2009-07-11 11:35)

    A wlasnie. Gdyby zamiast kupowac monitor i aparat koles wplacil pieniadze na lokate, a potem wyplacil je w czasie pobierania zasilku dla bezrobotnych to tez stracilby zasilek?


    Czytanie ze zrozumieniem trudna rzecz. Po pierwsze gość aparatu nie ku[ił, tylko sprzedał. Po drugie korzystanie z pieniędzy, które się posiada to nei przychód...

  • M_72(2009-07-10 20:58) Odpowiedz 00

    Urząd Pracy lub Urząd Skarbowy w przypadku kiedy próbuje oskubać i tak biednego obywatela w ten sposób powinien bezwględnie udowodnić iż sprzedane rzeczy pochodziły z okresu pobierania zasiłku czyli nabyte były w
    okresie jego pobierania, ponieważ dopiero wtedy można uznać iż wydawał je na rzeczy ponad to na co jest zasiłek przewidziany, w innym przypadku powyższe Urzedy natychmiast w trybie przspieszonym powinny zostac skazane prawomocnym wyrokiem podobnie jak to się stosuje wobec obywateli i wara tym instytucjom od tych i tak marnych groszy człowieka, które zarobił za swój własny majątek materialny. Zaś co do przepisów
    które niby stanowi to Państwo Prawa jak mawiają politycy to można powiedzieć jedno - złodziejstwo i gnębienie własnego narodu.
    Niech robią skok na wielką marnotrawioną i rozkradaną kasę w tym Państwie,
    a nie szukają wyników do statystyk wśród zwykłych ludzi, a może Urząd Pracy
    musi się pochwalić zmniejszeniem bezrobocia w regionie poprzez skreślanie ludzi z rejestrów bezrobotnych - przecież tak naprawdę szara strefa nikogo nie interesuje, a razem z wygnańcami narodu (tzw.emigrantami) to większość
    od tych którzy są podawani jako grupa bezrobotnych.A ile to jeszcze innych tragedii: rozłąk, rozpadów rodzin, depresji i samobójstw - to tak ma wyglądać
    ta demokracja, ludzie przecież to gorsze od faszyzmu ... Kiedys byłem 5 lat na bezrobociu więc wiem co mówię bo ni w ząb mi Urząd Pracy nie pomógł, nie zapomnę tego Mojemu Krajowi...

  • czesław(2009-07-10 17:36) Odpowiedz 00

    8000pln + 4000 PLN w tym roku. nie dopisałem

  • Wojtalo(2009-07-23 14:40) Odpowiedz 00

    Jesli ja za pensje z 2008 kupiłem aparat za 700, a w 2009 jako bezrobotny sprzedam ten aparat za 500 to jest zarobek, przychód, dochód??
    Absurd