statystyki

Bezrobotny odda zasiłek z odsetkami, bo sprzedał aparat fotograficzny na Allegro

autor: Paweł Jakubczak09.07.2009, 03:00
 • Wyślij
 • Drukuj

Osoby bezrobotne mogą w ciągu miesiąca zarobić nie więcej niż 638 zł, tj. połowę płacy minimalnej. Często o tym nie wiedzą i drogo za to płacą.

reklamareklama


Jeśli bezrobotny uzyska w ciągu miesiąca przychód wyższy niż 638 zł (połowa płacy minimalnej), to zostanie wykreślony z rejestru, zwróci z odsetkami zasiłek i może zostać skazany na trzy lata pozbawienia wolności za składanie fałszywych oświadczeń. Takie konsekwencje może wkrótce ponieść Paweł Hrapkowicz, bezrobotny zarejestrowany w Urzędzie Pracy w Oświęcimiu. Wypełniając wniosek o dotację na rozpoczęcie działalności gospodarczej, wpisał, że w czasie, kiedy był zarejestrowany, sprzedał kilka rzeczy na Allegro, m.in. aparat fotograficzny i monitor komputera i zarobił na tym ponad 1 tys. zł.

– Nie zaprzeczyłem, kiedy urzędnicy przedstawili mi wydruk ze sprzedaży ze strony allegro – mówi Paweł Hrapkowicz.

Zdaniem Małgorzaty Kałużyńskiej-Jasak z Biura Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych, urząd pracy jako administrator danych osobowych powinien wskazać podstawę prawną ich przetwarzania polegającą na poznaniu danych osobowych bezrobotnego, który sprzedaje rzeczy na Allegro.

Wiesława Drabek-Polek, dyrektor Urzędu Pracy w Oświęcimiu, tłumaczy, że urząd musi sprawdzić, czy bezrobotny uzyskuje przychody, gdy się o tym dowie.

– Odpowiadam za wydawanie publicznych pieniędzy zgodnie z przepisami – mówi Wiesława Drabek-Polek.

Dodaje, że urząd, rozpatrując wniosek o dotację na biznes, działa na podstawie przepisów kodeksu postępowania administracyjnego. Zgodnie z nimi jako dowód w sprawie należy dopuścić wszystko, co może przyczynić się do jej wyjaśnienia, a nie jest sprzeczne z prawem. Mogą nim być dokumenty, zeznania świadków, opinie biegłych i oględziny.

W przypadku Pawła Hrapkowicza, urząd pracy sam podjął działania po uzyskaniu informacji o jego przychodach. Oprócz tego może w każdej chwili zażądać od urzędu skarbowego informacji o przychodach każdego bezrobotnego. Z kolei, jeśli dotrze do niego informacja, że zarabia on w szarej strefie, to może złożyć wniosek do urzędu skarbowego o wszczęcie postępowania w sprawie ustalenia kwoty przychodów pochodzących z nieujawnionego źródła. Fiskus powinien wszcząć postępowanie, nawet jeśli bezrobotny uzyskał 800 zł za sprzedaną używaną pralkę czy lodówkę. Jeśli fiskus wykaże mu nielegalny przychód, bezrobotny będzie musiał zapłacić od niego 75 proc. zryczałtowanego podatku.

Urząd pracy poinformuje także prokuratora o podejrzeniu popełnieniu przestępstwa przez bezrobotnego polegającego na składaniu przez niego fałszywych zeznań. Grozi mu za to do trzech lat więzienia.

– Bezrobotny co miesiąc składa oświadczenie o tym, czy miał przychody – mówi Wiesława Drabek-Polek.

Zgodnie z ustawą o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (t.j. Dz.U. z 2008 r. nr 69, poz. 415 z późn. zm.) status bezrobotnego utraci osoba, która uzyskuje miesięcznie przychód (oprócz odsetek od pieniędzy znajdujących się na koncie bankowym) opodatkowany podatkiem dochodowym od osób fizycznych w wysokości przekraczającej połowę minimalnego wynagrodzenia za pracę. Oznacza to, że bezrobotny może mieć dowolny przychód z jednego spośród 133 źródeł przychodu zwolnionych z PIT wymienionych w ustawie o PIT w jej art. 21.

3 lata więzienia grozi bezrobotnemu za składanie fałszywych informacji w urzędzie pracy

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję


reklama • Wyślij
 • Drukuj
Źródło:GP

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 85

 • 1: cv z IP: 77.255.83.* (2014-07-06 23:29)

  poLowa tych zeczy należała do małżonka

 • 2: Zosia z IP: 89.228.107.* (2013-01-07 15:55)

  Najlepiej robić przekręty na miliony to wtedy wszyscy są zadowoleni a biedak parę 100 i już go mają bo nikt jego nie obroni.Chory kraj, chore rządy, opozycja itp a biedny lud niech cierpi bo jest kryzys.

 • 3: x z IP: 78.88.195.* (2012-07-26 14:59)

  bezrobotnego gnebia a pan majacy warasztat samochodowy na ul szpitalnej...nie wydaje rachunkow- nawet gdy sie o nie prosi, zatrudnia drobnych pijaczkow na czarno...i co ano pana pesta sie nie rusza...bo jak sam twierdzi...ma skarbowke w kieszeni...oj smutne to...bardzo smutne

 • 4: bucik z IP: 89.75.49.* (2011-12-15 12:37)

  Wróciłam z zagranicy. Też się wstydzę, próbowałam tu 'mieszkać' od 6 miesięcy, Grodzki Urząd Pracy można nazwać kpiną, a raczej zasady, którymi się kierują, niedoinformowane panie w okienkach (każda ma swoją teorię), nawet po załatwieniu sobie pracy, powiedziano mi, że nie mogą mi tej pracy przydzielić, bo jestem za bardzo wyedukowana (2 lata studium), moja sytuacja materialna nie jest zła (nic nie wiedzą o tej syt. bo skąd), oraz, że widnieję w rejestrze jako bezrobotna za krótko ( 4 miesięce). Jest jeszcze wiele kwestii, nie chce mi się o nich już pisać. Mam zamiar opuścić TO państwo, bo szkoda nerwów...

 • 5: antyPoLak z IP: 85.222.69.* (2011-03-01 13:36)

  "...czasmai sie wstydze ze jestem obywatelem Polski :(:((..."
  No popatrz - mnie szlag trafia cały czas jak patrzę co się w tym polskim barłogu dzieje i permanentnie wstydzę się, że się tutaj urodziłem, patrząc na tą durną krainę !

 • 6: antyPoLak z IP: 85.222.69.* (2011-03-01 13:28)

  To co jeszcze, przepraszam - może za chwile okaże się, że jeśli ma się np. lokatę w banku to też nie można mieć zasiłku dla bezrobotnych ?!? Ten kraj to już dawno się nadaje tylko do tego, żeby pod niego bombę atomową podłożyć, a durne urzędasy ustanawiające prawo do spalenia na stosie ! Tak kretyńskie przepisy i ustajaące prawo urzędasy na bakier z rozummem to tylko w tym durnym kraju są możliwe ! Polska to wieś, a takie artykuły, jak ten są tylko tego potwierdzeniem !

 • 7: Ttt z IP: 95.160.34.* (2011-01-13 16:12)

  Co za bzdura, przecież on się w żaden sposób nie wzbogacił... Sprzedał jedynie to, co już posiadał -- czyli zamienił majątek ruchomy o wartości X na majątek pieniężny o wartości zbliżonej do X. Czyli to nie jest ZAROBEK. Nie wiem co za KRETYN SKOŃCZONY wydał takie orzeczenie, ale powinien wylecieć z tego urzędu NA ZBITY RYJ...

 • 8: GONIA z IP: 89.74.220.* (2010-10-14 19:59)

  Sorki ale coś w interpretacji przepisów jest nie tak. Tak jak nie można karać za ten sam czyn wielokrotnie tak też, nie można wielokrotnie opodatkować tej samej rzeczy. Pan kiedyś zarabiał. Od zarobków odprowadził podatek do US>Potem nabył towar. W towarze zawarty był podatek VAT czyli kolejny raz zapłacił ( w tym wypadku za pośrednictwem sklepu podatek). Sprzęty gospodarstwa domowego nie są dobrem luksusowym> A od takich należy uiszczać podatek. GENERALNIE DOBRZE ZE Są już w tym kraju Pozwy zbiorowe>> To się bardzo nadaje do rozstrzygnięcia przez Sąd. I najlepiej NIE NASZ!!! A tak na marginesie ochrona danych. Pan Dyrektor US powinien już zakończyć swoją działalność. NIE ROKUJE DALEJ!!!

 • 9: jarek z IP: 217.172.232.* (2010-06-30 01:16)

  To jest ośmieszanie się wszystkich instytucji Państwowych - jakim dochodem jest spieniężenie swojej własności, od której zapłaciło się wszystkie podatki pośrednie i inne , czy ten obywatel zyskał czy stracił zamieniając tą własnośc na papierki ... to nazywają dochodem . Jak nie umie się gospodarzyć to wymyśla się bzdury w imię prawa RP ... Urzędników też wina, bo nawet w wojsku głupich rozkazów się nie wykonuje i właśnie od tych malutkich urzędników zależą zmiany i nie egzekwowanie złych przepisów...

 • 10: xxxx z IP: 88.220.82.* (2010-06-09 21:32)

  to nie wina urzędników to wina NASZEGO kochanego rządu ,a przede wszystkim premiera pracy,który ma bezrobotnych w 4 literach bo sama nie była bezrobotną i nie ma zielonego pojęcia co to jest ,a powinna i tego JEJ życzę ,po drugie facet tego nie ukradl,kupił aparat kiedyś za swoje ,czy rządzi nami banda g...